Jak często wymieniać filtry wstępne w filtrze RO

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 168 times

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak często wymieniać prefiltry (nie membranę). Według zaleceń producenta po max 6 miesiącach, ale u mnie zużycie jest niewielkie. 20 litrów na tydzień, maksymalnie 100 litrów na miesiąc. Minęło już 6 miesięcy i waham się czy wymieniać. Nie są drogie, ale może jeszcze nie warto?
IMG_9095.jpeg
DanielP
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 63 times
Been thanked: 112 times

Moim zdaniem jeżeli parametry po przepuszczeniu wody są dobre to nic nie zmieniaj dopóki nie zauważysz ich zmiany.
boro1
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 42 times
Been thanked: 43 times
Wiek: 48

DanielP pisze: czwartek 27 cze 2024, 14:48 arametry po przepuszczeniu wody są dobre
dobre czyli jakie? ile ppm uS?
Tomek B.
Posty: 274
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Wiek: 67

boro1 pisze: czwartek 27 cze 2024, 14:50
DanielP pisze: czwartek 27 cze 2024, 14:48 arametry po przepuszczeniu wody są dobre
dobre czyli jakie? ile ppm uS?
No takie, jakie Tobie pasują ;-). A poważnie, to zależy od docelowego składu wody. Jeśli chcesz miękką to mieszasz RO:kran 2:1 lub 3:1. I czy zestaw RO daje Ci 0-10 czy 30-40 uS to już nie ma znaczenia. Około 100 coś bym zmienił :-).
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
DanielP
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 63 times
Been thanked: 112 times

@boro1 dokładnie tak jak pisze @Tomek B. :D
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 478
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 14 times
Been thanked: 113 times
Wiek: 52

Szczerze mówiąc, nie sądzę, być była w stanie zauważyć różnicę, nawet, gdyby wywalić te filtry w ogóle. To filtr sedymentacyjny (WPL2) i węglowy (WWL2). Jedyne ich zadanie w przypadku zasilania kranówką, to wydłużenie żywotności membrany, co rzeczywiście ma sens, bo membrana jest najdroższym w materiałów eksploatacyjnych. Filtr sedymentacyjny zapobiega zaklejaniu powierzchni membrany przez drobne osady z wodociągów lub instalacji domowych, a węglowy — skoro to wodociągi, to nie ma znaczenia jako adsorbent związków organicznych, a jedynie jako reduktor chloru. Tak jest, chlor nie ulega adsorpcji na węglu, tylko z nim reaguje, dając chlorki. Co z jednej strony pozwala lać wodę z filtra bezpośrednio do akwarium, z drugiej strony zapobiega degradacji membrany, wrażliwej na działanie chloru (wolnego, nie chlorków). Podawana żywotność filtrów dotyczy przeciętnego użytkowania filtra i wobec bardzo małego rzeczywistego poboru wody te wkłady posłużą jeszcze długo. Natomiast zalecenia wymiany wkładów to prosty sposób na zarobek, często większy na serwisie niż sprzedaży urządzeń.
Uprzedzając pytanie o trwałość membrany...
Jak spadnie jej wydajność (wzrośnie przewodność wody), to znak, że się „zużywa”, ale niekoniecznie, że trzeba wymienić. Jeśli ktoś wymaga wody o bardzo niskiej przewodności, to musi wymienić membranę. Ale to dotyczy raczej laboratoriów stosujących RO zamiast wody destylowanej, a nie akwarystów. Jak będzie w kranie np. 600 μS/cm, a z RO 100 μS/cm, to wciąż można jej użyć, tylko dać odpowiednio mniej kranówki. Albo w końcu lać samą „już nie tak czystą” RO, dopóki jej przewodność nie będzie większa niż wody w akwarium.
Jako dolewki na odparowanie taka woda się już — rzecz jasna — nie nadaje...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 168 times

DanielP pisze: czwartek 27 cze 2024, 14:48 Moim zdaniem jeżeli parametry po przepuszczeniu wody są dobre to nic nie zmieniaj dopóki nie zauważysz ich zmiany.
No właśnie nie mierzę. Już samo robienie RO jest dla mnie wystarczająco upierdliwe. Zakładam, że skoro zawsze mieszam kranówkę z Ro w proporcji 1do 1 to będzie mniej więcej podobnie dopóki się filtry nie zużyją. Zauważyłam też znaczne różnice twardości wody z miesiąca na miesiąc na stronie wodociągów.
eva
Posty: 2207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 168 times

Tomek B. pisze: czwartek 27 cze 2024, 15:28
boro1 pisze: czwartek 27 cze 2024, 14:50
DanielP pisze: czwartek 27 cze 2024, 14:48 arametry po przepuszczeniu wody są dobre
dobre czyli jakie? ile ppm uS?
No takie, jakie Tobie pasują ;-). A poważnie, to zależy od docelowego składu wody. Jeśli chcesz miękką to mieszasz RO:kran 2:1 lub 3:1. I czy zestaw RO daje Ci 0-10 czy 30-40 uS to już nie ma znaczenia. Około 100 coś bym zmienił :-).
Co to jest uS i czym się to mierzy? Wiem, że ppm mierzy miernik tds. To mi będzie chyba potrzebne dopiero jak membrana zacznie się zużywać? Mierzysz coś na bierząco?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 478
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 14 times
Been thanked: 113 times
Wiek: 52

eva pisze: sobota 29 cze 2024, 07:42 Co to jest uS i czym się to mierzy? Wiem, że ppm mierzy miernik tds.
Parametr, który można łatwo i bezpośrednio zmierzyć to nie są pi-pi-emy, tylko prąd. Innymi słowy miernik „TDS” mierzy natężenie przepływ prądu pomiędzy dwoma przewodnikami o zdefiniowanej geometrii (nieważne) i podaje jako przewodność (z grubsza odwrotność oporu). Jednostką podstawową układu SI jest S/m (siemens na metr), a najczęściej stosowaną podwielokrotnością μS/cm, czyli jednostka 10 000 razy mniejsza.
Skąd zatem przyjęło się, że są to mierniki „TDS”. Bo można przeliczyć tę przewodność na zawartość soli, wyrażoną w ppm. Jak? A no to już jest zupełnie niebanalne i zależy od składu wody. Przeliczenie stężenia na przewodnictwo jest bowiem różne dla różnych jonów. Oczywiście ten skład pozostaje nieznany, dlatego do przeliczenia stosuje się umowne współczynniki, które też... bywają różne: 0,46 - 0,5 - 0,64 - 0,7 — do wyboru, do koloru.
W lepszych miernikach można tę wartość ustawiać, w tańszych jest już zaimplementowana na stałe. Ale która wartość? No w sumie nie wiadomo, czasem będzie w instrukcji. Czasem...
Z czego od razu płynie wniosek: pomiar μS/cm jest wiarygodny, przeliczenie na ppm — niekoniecznie. Jeśli stosujecie ten sam miernik cały czas, to wszystko jedno, co mierzycie, ale jeśli chcecie opierać się na parametrach zmierzonych przez innych, to tylko przewodność się do tego nadaje, bo, jak już napisałem, jest rzeczywiście mierzona. TDS (total dissolved solids) tej samej wody może się różnić w zależności od użytego miernika, przewodność powinna być identyczna (różnice wynikać będą wyłącznie z dokładności urządzenia, a nie założonych stałych).
Z czego płynie kolejny wniosek: jak już kupować miernik, to żeby podawał te μS/cm, a nie tylko ppm. Koszt ok. 40 zł, a wygoda użytkowania sprawia, że to na dziś jedyny miernik, którego używam podczas aklimatyzacji ryb. Mierzę też pH, ale kropelkami, bo jakość kieszonkowych mierników pH pozostawia zbyt wiele do życzenia...

PS. Te mierniki są zazwyczaj wyposażone też w funkcję pomiaru temperatury, ale tu nie należy się spodziewać analogicznej szybkości pomiaru. Jak typowy termometr, musi chwilę (dłuższą) w wodzie popływać.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 168 times

@EyeQueue dziękuję :) Czy możesz polecić konkretny miernik? Czy do niego dokupuje się jeszcze jakiś płyn?
Jakie wartości μS/cm powinny być jeśli membrana jest w porządku, przy jakich należy już wymienić? Tu poproszę o jak najprostsze wskazówki :) Jak stan wody się pogorszy to chciałabym po prostu wymienić.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 478
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 14 times
Been thanked: 113 times
Wiek: 52

Ja mam taki:
https://allegro.pl/oferta/elektroniczny ... 9351447540
Chyba nawet od tego samego sprzedawcy. Wziąłem niejako przy okazji zakupów hydraulicznych, ale nie żałuję.
Nie polecam natomiast żadnego, bo nie mam porównania. Na pewno w powyższym modelu poprawiłbym czarną „skuwkę” na górze, pod którą jest bateria, bo jej mocowanie na wcisk jest słabe i łatwo wypada, a jednocześnie konstrukcja sugeruje możliwość zawieszenia np. na smyczy. Dolna skuwka osłania miernik i do pomiaru się ją zdejmuje. Nie wymaga żadnych płynów do kalibracji (jak pH-metry). Warto, jeśli jest taka możliwość, po użyciu przepłukać wodą RO.

Sugeruję brać miernik podający wynik w μS/cm, a nie tylko ppm.

Trwałość membrany RO zależy od intensywności użytkowania, ale w Twoim przypadku spokojnie wytrzyma 3, a może nawet 5 lat.
Zużycie membrany może być dwojakie:
Uszkodzenia materiałowe spowodowane przez chlor, jony metali ciężkich (żelaza też!) i inne czynniki. Efekt — wzrost przewodności (czyli μS/cm).
Zapychanie membrany, głównie od zanieczyszczeń organicznych. Efekt — spadek wydajności membrany (czyli objętość wody w ciągu np. godziny).
Gwoli ścisłości, są też inne objawy, ale trudniejsze do zauważenia (np. wzrost ciśnienia w układzie).
Ile powinno być?
Zazwyczaj kilka μS/cm. Profesjonalne układy laboratoryjne dają w okolicy 2 μS/cm (mniej tylko w przypadku dalszej dejonizacji na żywicach jonowymiennych). Kiedyś dla Castoramy robiłem badanie wody demineralizowanej na zgodność z wymaganiami (przewodność nie więcej niż 5 μS/cm, pozostałość po odparowaniu nie więcej niż 2 mg/kg) Wyniki wyszły 10-12 μS/cm i taką wodę kupuje się na stacjach benzynowych, a niektórzy dolewają ją do akwariów. I nic złego nie powinno ich spotkać. Jak napisałem wyżej, zalecenia producentów, by wymieniać membranę jak jej wydajność spadnie o 10 % lub przewodność permeatu (czytaj przefiltrowanej wody) wzrośnie o 10 % można potraktować w akwarystyce jako słaby żart. To są zalecenia dla użytkowników profesjonalnych typu laboratoria analityczne, mikrobiologiczne etc.
Jak już nabędziesz miernik to zmierz wodę z kranu, akwarium i filtra, a napiszę Ci, kiedy zmienić membranę. Lub przynieś próbki wody na spotkanie (pewnie dopiero po wakacjach).
Na pewno trzeba wymienić membranę jeśli jej wydajność spada do nieakceptowalnie małego poziomu, ale i tutaj dużo zależy od zużycia wody — tj. kiedy poziom staje się nieakceptowalny.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2207
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 168 times

@EyeQueue serdecznie Ci dziękuję :) miernik zakupię pewnie w najbliższych miesiącach (chyba nie ma pośpiechu bo dopiero pół roku minęło od zakupu filtra) i pomierzę te trzy wody.
Awatar użytkownika
Winter
Posty: 133
Rejestracja: środa 17 mar 2021, 11:31
3
Lokalizacja: Sadyba
Imię: Magda
Been thanked: 14 times

@EyeQueue dzięki za wyjaśnienia. Ja też chyba powinnam się zainteresować tematem, bo mój zestaw ma juz kilka lat.
ODPOWIEDZ