[Poradnik] Rozmnażanie kirysków

Jak rozmnożyć nasze pociechy
Wiadomość
Autor

Autor
Piotr
Imię: Piotr
Został pochwalony: 3 razy

#1 Post autor: Piotr » 09 paź 2018, 22:49

Kiryski (Corydoras, Brochis, Scleromystax) stanowią grupę ryb, którą bardzo chętnie trzymają akwaryści z całego świata w swoich akwariach. Ryby te pochodzą z Ameryki Południowej – sklasyfikowanych i opisanych jest mnóstwo gatunków – wiele na to dopiero czeka. Moje zainteresowanie kiryskami zaczęło się w dzieciństwie – do założonego przez mojego Tatę akwarium „wprowadziły” się najpierw kiryski pstre a później spiżowe. Tak naprawdę jednak fascynacja rozpoczęła się kiedy mój Tata – germanista pracujący na uczelni – przywiózł z Niemiec pięknie ilustrowaną książkę Hansa Freya, gdzie były zaprezentowane również inne gatunki tych ryb. Rozpocząłem poszukiwania informacji o nich, a następnie starałem się te ryby pozyskać z różnych źródeł. Jako pierwsze rozmnożyłem kiryski spiżowe, później udało mi się to także w przypadku innych gatunków.

Jeżeli ktoś planuje hodować te ryby powinien zacząć od znalezienia dobrego ich źródła. Wiele gatunków jest importowanych, odławianych w naturze. Wiąże się to jednak z wieloma problemami – nie znamy wieku ryb, ich kondycji zdrowotnej (mogą być nosicielami groźnych chorób czy też pasożytów). Kolejny problem jaki możemy napotkać – to jeżeli pozyskamy zdrowe ryby z odłowu, uda nam się nabyć towarzystwo „koedukacyjne” to często bardzo trudno doprowadzić takie ryby do tarła, a później odchować młode.
Najłatwiej oczywiście pozyskać ryby od hodowcy, gdzie znamy wiek i stan zdrowia ryb, a także parametry wody, w jakich te ryby były odchowane. Wybierając ryby z jednego tarła powinno się brać kiryski najmniejsze i największe – najmniejsze to z reguły samce, największe samice. Podłoże dla kirysków to piasek – ja stosuję przede wszystkim biały. W żadnym wypadku nie powinno to być podłoże z ostrymi krawędziami – kiryski będą bowiem wtedy raniły delikatne wąsiki. Podłoże powinno być w akwarium tarliskowym w postaci choćby bardzo delikatnej warstwy piasku – jeżeli go nie ma kiryski często zapadają na choroby bakteryjne, które uszkadzają wąsiki.

Tarło:
Akwarium tarliskowe powinno mieć 40-60 litrów dla większości gatunków. Dobieramy ryby w proporcji 2:1 (samce/samice) – jest to najbardziej efektywne jeśli chodzi też później o ilość zapłodnionej ikry. Ryby przed tarłem karmimy żywym pokarmem np. doniczkowcem. Następnie podmieniamy wodę w akwarium tarliskowym (około 2/3 świeżej, chłodniejszej o kilka stopni). Ja używam wody 50/50 – kranówka/RO. Ja dodaję też do wody kilka szyszek czarnej olchy i kawałek liścia migdałecznika morskiego (ketapangu). Tarło przebiega dynamicznie – za pływającą po całym zbiorniku samicą uganiają się samce. Jeżeli samica jest gotowa do złożenia ikry zatrzymuje się, jeden z samców ustawia się brzuchem do jej pyska (wygląda to jak litera T) i następuje zapłodnienie ikry. Samica następnie chwyta ziarenka (jedno w przypadku np. duplicareus, 1-3 similis, 4-5 sterbai) i przyczepia płetwami brzusznymi albo do szyb akwarium albo do przygotowanych przez nas w zbiorniku roślin (ja stosuję anubiasy).

Zbieranie ikry
Często można spotkać w sieci mało efektywne metody zbierania ikry przy pomocy karty kredytowej lub ostrego narzędzia. Niestety wtedy część jej zawsze się traci lub uszkadza. Ja opracowałem metodę dużo skuteczniejszą. Karmię obficie tarlaki po złożeniu ikry, następnie czekam kilka godzin po tarle po to, aby ikra stwardniała. W dalszej kolejności spuszczam wodę z akwarium, tak żeby móc delikatnie opuszkami palców zebrać ziarenka ikry. W ten sposób zbieram praktycznie 100% ikry z szyb. Jako rośliny wykorzystuję niewielkie odmiany anubiasów szczepione na kawałkach łupiny kokosa lub korzenia. Jest to o tyle efektywne, że łatwo wyjąć tą roślinę z ikrą z akwarium tarliskowego. Ikrę przenoszę do wcześniej przygotowanego kotnika, gdzie po wylęgu zaczynam karmienie larwami artemii.

Filmy instruktażowe:
Ikra na szybie

Ikra na anubiasie

Moja technika zbierania ikry

Dodano po 11 minutach 53 sekundach:
Jakby co - można podpiąć :)

Awatar użytkownika

fivb77
Imię: Maciej
Pochwalił: 1 raz
Został pochwalony: 4 razy

#2 Post autor: fivb77 » 09 paź 2018, 23:30

Dzięki! Widać, że masz duże doświadczenie i super, że się nim dzielisz.
A ile czasu przygotowujesz tarlaki?

Awatar użytkownika

sum
Imię: Krzysiek
Pochwalił: 27 razy
Został pochwalony: 14 razy

#3 Post autor: sum » 10 paź 2018, 08:35

Fajny poradnik i filmy.
Kilka pytań doprecyzujących :D
Czy w tarliskowym i później kotniku jest potrzebne dodatkowe napowietrzanie?
Jaki powinien być ruch wody, raczej spokojny czy może wartki?
Czy woda w kotniku musi mieć identyczne parametry jak w tarliskowym?
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 10 razy
Został pochwalony: 9 razy

#4 Post autor: as400 » 10 paź 2018, 08:41

Piotr, świetny artykuł ! Przyklejam.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

https://www.sumofus.org/

Autor
Piotr

#5 Post autor: Piotr » 10 paź 2018, 08:45

@fivb
kilka tygodni
@sum
w tarliskowym intensywne napowietrzanie
w kotniku do wylęgu brak napowietrzania - po nim delikatne
woda w kotniku jest inna - przygotowana wcześniej - bazuje na wywarze z szyszek czarnej olchy i ketapangu

Awatar użytkownika

rhino
Imię: Marcin
Pochwalił: 67 razy
Został pochwalony: 35 razy
Kontakt:

#6 Post autor: rhino » 10 paź 2018, 08:46

Piotr,
gratuluję wiedzy i pióra!
Klasa!
ratel

Awatar użytkownika

fruttidimare
Imię: Przemek
Pochwalił: 7 razy
Został pochwalony: 2 razy

#7 Post autor: fruttidimare » 21 paź 2018, 18:08

moje maluchy niedawno urodzone
na jednym za zdjęć icj mamusia
Załączniki
20181021_185218.jpg
20181021_185218.jpg (300.06 KiB) Przejrzano 302 razy
20181021_045901.jpg
20181021_045901.jpg (270.17 KiB) Przejrzano 314 razy
20181021_045814.jpg
20181021_045814.jpg (278.92 KiB) Przejrzano 314 razy
Dwie rybki akwariowe pokłóciły się, ścięły się strasznie i......
każda w przeciwległy kąt akwarium - SZUUUUS!
Po kilku minutach jedna w te pędy podpływa do drugiej i....
- no dobra, załóżmy, że Boga nie ma.
To kto kurde zmienia wodę?

Autor
Piotr

#8 Post autor: Piotr » 30 paź 2018, 21:57

Młode kiryski podczas karmienia larwami artemii.
Corydoras duplicareus 7 tygodni:

Corydoras similis 8 tygodni:

Corydoras sterbai 8 tygodni:

Awatar użytkownika

fruttidimare
Imię: Przemek
Pochwalił: 7 razy
Został pochwalony: 2 razy

#9 Post autor: fruttidimare » 30 paź 2018, 22:25

@Piotr w jakim tempie mniej wiecej Ci one rosną? Moje maluchy spiżowe maja trochę ponad 1 cm po 4 tygodniach od wyklucia
Dwie rybki akwariowe pokłóciły się, ścięły się strasznie i......
każda w przeciwległy kąt akwarium - SZUUUUS!
Po kilku minutach jedna w te pędy podpływa do drugiej i....
- no dobra, załóżmy, że Boga nie ma.
To kto kurde zmienia wodę?

Autor
Piotr

#10 Post autor: Piotr » 30 paź 2018, 23:01

@fruttidimare Zależy od gatunku - np. Sterby bardzo szybko, z kolei duplicareus bardzo powoli. Ikra duplicareus jest bardzo duża jak na kiryski, wylęgają się relatywnie duże - ale bardzo powoli rosną. Z kolei u Sterby ten przyrost jest dużo szybszy mimo, że na początku są mniejsze.

ODPOWIEDZ