Zapraszamy na spotkanie w Aninie w ogródku "u lilka" w dniu 20.07.19 godzina 17:00.
Prognoza pogody zachęcająca, napijemy się piwka/winka/lemoniady (co kto lubi), posłuchamy muzyki, posiedzimy i pogadamy o bzdurach, w końcu są wakacje i trzeba się relaksować 8-). Wpisujecie się na listę, kto chętny!

viewtopic.php?f=39&t=3004
:smor:

Skalary na robocie, czyli drukowanie liścia.

Jak rozmnożyć nasze pociechy
Awatar użytkownika

Autor
birdy
Imię: Grzegorz
Został pochwalony: 1 raz

09 maja 2019, 11:59

Nie pamiętam już która to próba dochowania się potomstwa, niestety coś im słabo idzie. Nic się z ikry nie wylęga, po trzech dniach zjadają ikrę i po sprawie. Nie mam pojęcia dlaczego... Ktoś ma jakieś pomysły?
https://share.icloud.com/photos/0NfiENd ... Q4w2fSMwmw

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Limak86
Imię: Kamil
Pochwalił: 4 razy
Został pochwalony: 3 razy

09 maja 2019, 12:04

A parametry wody są optymalne? Może ikra pleśnieje i ryby ją utylizują?
A może towarzystwo w akwarium nie odpowiada? Jeśli ryby nie widzą szansy na odchowanie młodych (bo np jest za dużo drapieżników) to często pozbywa się ikry albo już nawet młodych.
Kamil.

[160L] Tanganika...
[84L] LowTech w kierunku Azji...
Awatar użytkownika

Autor
birdy

09 maja 2019, 13:30

Z wodą nie jest źle, akwarium mocno dojrzałe, twardości książkowe 3dH 6gH, ph 6,6. Chemia książkowa NPK 20/1,5/20 Poza skalarami nie ma innych drapieżników. Kirysy, zbrojniki, kosiarki, kilka platek trochę endlerów, tetry cesarskie. Ikra nie pleśnieje, jakiś nieduży procent obumiera i robi się biała. Zwykle rodzice po 3 dniach zaczynają ją wyjadać. Podejrzewam dlatego, że jajeczka się nie rozwijają w narybek. Może z samcem jest coś nie teges. Próbuje zapładniać jajeczka, ślizga się po liściu ale może jest bezpłodny ;) Ciekawe, że na zmianę ma tarło z dwiema samicami, które walczą ze sobą i w efekcie co około 10 dni mam gdzieś ikrę na liściu.

Zbyszek
Imię: Zbyszek
Został pochwalony: 10 razy

10 maja 2019, 08:00

Skalary choć to pielęgnice i powinny opiekować się potomstwem to jednak bardzo trudno o taką parę. Ja osobiście jak do tej pory jeszcze nigdy nie miałem pary, która opiekowała by się potomstwem. A miałem w swojej karierze akwarystycznej przynajmniej kilkanaście par. Kilka lat temu przez około cztery lata próbowałem doprowadzić do tego aby taką parę uzyskać - odchowywałem od małego czekając aż ze stada dobiorą się pary, zestawiałem " na siłę", doprowadzałem do tarła w różnych warunkach i niestety zawsze rodzice zjadały ikrę lub wylęgnięte już młode. Obecnie także od około dwóch miesięcy mam dwie pary skalarów w akwarium tarliskowym i jak na razie niestety brak sukcesów w rozmnażaniu - oczywiście tarło odbywają regularnie co dwa tygodnie, ale po trzech dniach zjadają ikrę. Niemniej jednak wiem - bo osobiście widziałem, że pary skalarów odchowujące potomstwo istnieją i ciągle jeszcze z nadzieją, że uda mi się takową parę mieć w swoim akwarium próbuję .... próbuję i próbuję :).
Wracając do sprawy:
Jeśli masz wątpliwości co do zapłodnienia ikry przez samca, to po kolejnym tarle przełóż ikrę do kotnika i zobaczysz czy się z niej wylęgną larwy - będziesz miał pewność w tej sprawie. Tak naprawdę to nie ma żadnego problemu w odchowie skalarów bez rodziców - ale dla mnie to nie ma sensu, traci się to co najciekawsze w hodowli pielęgnic - widok pary rodzicielskiej opiekującej się potomstwem :).
Awatar użytkownika

Autor
birdy

10 maja 2019, 10:34

Mam dokładnie takie samo podejście. Nie chcę mieć zupy skalarowej ani satysfakcji z wychowania w kotniku młodych. Wolę patrzeć na rodzinkę, która pływa w akwarium. Dlatego cierpliwie czekam, może to się zdarzy. Sytuacja jest dość trudna, bo mam w akwarium jednego samca i 4 samice. Dwie samice na szybko są do oddania. Zostawię dwie, które kupiłem w dość znanym na tym forum sklepie jako Manacapuru i samiec póki co zostaną i zobaczymy jak się rozwinie sytuacja. Póki co rodzice bronią ikry, wachlują na zmianę.
Awatar użytkownika

Miro
Imię: Mirek
Pochwalił: 27 razy
Został pochwalony: 68 razy

10 maja 2019, 14:14

Ja skalarów nie rozmnażałem , ale :
czy taki sam problem jest z rybami z odłowu ?
czy ryby od naszych hodowców maja ten sam problem, czy tylko ryby z Azji ?
a może te ryby już są za bardzo spokrewnione i zatracają instynkt macierzyński ?
Awatar użytkownika

krasnal
Imię: Sławek
Pochwalił: 5 razy
Został pochwalony: 8 razy

10 maja 2019, 19:33

birdy pisze:
Wolę patrzeć na rodzinkę, która pływa w akwarium
Jeżeli jest więcej dorosłych ryb niż tylko rodzice to nie ma
możliwości odchowania narybku w aqwa ogólnym .
Powód jest prozaiczny - zbyt małe tempo wzrostu
oraz "rozpływanie" małolatów uniemożliwiające
przypilnowania ich przez rodziców.
Co do zjadania ikry :
birdy pisze:
09 maja 2019, 11:59
https://share.icloud.com/photos/0NfiENd ... Q4w2fSMwmw
Na filmiku u samca nie widać w ogóle
brodawki płciowej ( zapomniałem jak fachowo sie nazywa)
Awatar użytkownika

Autor
birdy

10 maja 2019, 19:38

Wiadomo o co chodzi. Coś tam mu małego wystaje, mniejsze niż u samicy. Może jest z tych co mają małe to coś ;) Wszystko jedno, tak jak napisałem - na młodych mi nie zależy, niech się bawią w rodziców. W końcu wszystkiemu co żyje zależy tylko na tym żeby jeść i się rozmnażać...

Awatar użytkownika

krasnal
Imię: Sławek
Pochwalił: 5 razy

10 maja 2019, 21:07

birdy pisze:
09 maja 2019, 13:30
zbrojniki, kosiarki
Popatrz czy to nie one konsumują,
Zwłaszcza te pierwsze

Adams2121
Imię: Tomasz
Pochwalił: 16 razy

10 maja 2019, 21:36

Grubowarg syjamski wetnie wszystko co tylko się uda, jeden z lepszych łowczych , gdy dojdzie do wprawy. Żywemu do 1.5/2 cm nie przepuści. Ikrze tym bardziej . Lecz tylko wyrośnięty i dorosły .
Zbrojniki ikrze nie przepuszczą .
Platki i tetry również darmowemu żarciu nie przepuszczą .
Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 16 razy
Został pochwalony: 36 razy

11 maja 2019, 00:46

Zbyszek pisze:
10 maja 2019, 08:00
powinny opiekować się potomstwem to jednak bardzo trudno
To moje sie udały. Co orawda nie dąże do rozmnozenia, ale jak jest ikra lub młode to z ciecia roslin nici. Naprawde potrafią użreć

Zbyszek
Imię: Zbyszek
Został pochwalony: 10 razy

11 maja 2019, 05:52

birdy pisze:
Dwie samice na szybko są do oddania.
Mam wolnego samca więc jeśli sprawa aktualna to jestem chętny na samice.
Wojtekxxx9 pisze:
11 maja 2019, 00:46
Zbyszek pisze: ↑
10 maja 2019, 07:00
powinny opiekować się potomstwem to jednak bardzo trudno

To moje sie udały. Co orawda nie dąże do rozmnozenia, ale jak jest ikra lub młode to z ciecia roslin nici. Naprawde potrafią użreć
To gratuluję takiej pary :) - jak dla mnie jest to rzadkość na miarę wygranej w lotto :).

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 19 razy
Został pochwalony: 13 razy

11 maja 2019, 07:39

Choć od dawna w moich zbiornikach bywały skalary, które regularnie składały ikrę to również nigdy nie zaobsereowałem, żeby chociażby raz doprowadzily do wylęgu młodych. Obecnie mam młode sztuki, którymi rodzice pięknie się opiekowali więc mam nadzieję,że odziedziczą po nich instynkt ;) Birdy pokaż swoje manapacuru.
Awatar użytkownika

Tomek B.
Imię: Tomek
Pochwalił: 9 razy
Został pochwalony: 13 razy

12 maja 2019, 23:32

birdy pisze:
Sytuacja jest dość trudna, bo mam w akwarium jednego samca i 4 samice. Dwie samice na szybko są do oddania. Zostawię dwie, które kupiłem w dość znanym na tym forum sklepie jako Manacapuru i samiec póki co zostaną i zobaczymy jak się rozwinie sytuacja. Póki co rodzice bronią ikry, wachlują na zmianę.
Mam dwie pary i samca Manacapuru (kupiony w hodowli ww Włocławku). Jeśli jesteś zainteresowany, to samiec może do Ciebie trafić.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
ODPOWIEDZ