[54L] => [144L] Kawałek przyrody u Łukasza

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 689
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 58 times
Been thanked: 50 times

c48Igcb.jpg
Ta trawka rośnie przy przedniej szybie ?
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Miro pisze: wtorek 04 maja 2021, 21:13 Już teraz możesz pomyśleć o jedzeniu dla otosków tzn ;
do słoika - pojemnika przezroczystego ze starą wodą z akwarium możesz włożyć płaski kamień. Do wody dodać trochę nawozu dla kwiatków doniczkowych i to postawić na słońcu na oknie. Po paru dniach zacznie rosnąć glon , jedzonko dla oposków .
W nowym akwa rybki będą miały co jeść . ;)
A to kolejny dobry pomysł, mam kilka takich paro centymetrowych bardzo porowatych otoczaków z lawy.. nie wiedziałem co z nimi zrobić i już wiem :)

i moi ulubieńcy którzy nijak nie pasują do biotopu... ale zawsze jak miałem akwarium trzymałem przynajmniej jednego, a jak nie miałem akwarium to kupowałem to innym co mieli albo polecałem gdy szukali czegoś ciekawego :)

Obrazek
Obrazek

i w zasadzie moja duma czyli z zakupionej na alledrogo bucephalandry po paru miesiącach udało się wydzielić 3 roślinki i zasadzić na korzeniu mangrowca który trafi do nowego akwarium (za kilka lat może zarośnie cały) zamawiałem theie green ale dostałem chyba odmianę green velvet (po obu stronach rdzenia lista są takie jakby brokatowe kropeczki)
Obrazek

@Miro nie, jest posadzona z tyłu po prawej stronie akwarium, pierwsza sadzonka 3 cm od tyłu i 3 cm od prawej szyby, zrobiłem zdjęcie boku akwarium żeby było widać mech :)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Anubias tak naprawdę jest od @loopfx :) Jeżeli kranówka u Ciebie powoduje taką reakcję ryn to odstawaj ją przez >24h. Jeżeli wpuściłeś ryny do świeżego akwarium toszkodził im amoniak. Jeżeli w kranie masz wysoki zmoniak to możesz na upartego wyciskać gąbkę z bakteriami do kranówy i zostawiać na 24h. Możesz robić np. 2x podmiany/tydzień,jeżeli zebranie ok.35l/tydzień jest kłopotliwe. Do filtra RO nie bierz żywicy-spece powiedzą Ci,że szybko się zużyje i nic nie da. W dzbanku z filtrem jest wymienik jonowy, dodający dużo sodu-nie warto. Póki co wsadź mnóstwo roślin,żeby żarły azot. Doskonałe są w tym nurzaniec i limnophila.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 644
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Lucas pisze: wtorek 04 maja 2021, 20:31 Od tamtej pory planuje filtr narurowy węgiel + zmiękczanie + wkład sznurkowy.
po raz kolejny bo @eva już pisała - nie stosuj zmiękczaczy. Zmiękczanie wody do akwa to tylko przez membrany RO (wymagane ilości) albo specjalna chemia (drogie i mało wydajne). Zmiękczacze i dzbanki zmiękczające nie nadają się do akwarium. Raz nalejesz to może i nic się nie stanie, ale do normalnego utrzymania akwarium - zdecydowanie nie.
Wawariat
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jarzy pisze: wtorek 04 maja 2021, 22:04 @Lucas Anubias tak naprawdę jest od @loopfx :) Jeżeli kranówka u Ciebie powoduje taką reakcję ryn to odstawaj ją przez >24h. Jeżeli wpuściłeś ryny do świeżego akwarium toszkodził im amoniak. Jeżeli w kranie masz wysoki zmoniak to możesz na upartego wyciskać gąbkę z bakteriami do kranówy i zostawiać na 24h. Możesz robić np. 2x podmiany/tydzień,jeżeli zebranie ok.35l/tydzień jest kłopotliwe. Do filtra RO nie bierz żywicy-spece powiedzą Ci,że szybko się zużyje i nic nie da. W dzbanku z filtrem jest wymienik jonowy, dodający dużo sodu-nie warto. Póki co wsadź mnóstwo roślin,żeby żarły azot. Doskonałe są w tym nurzaniec i limnophila.
W takim razie dziekuję @loopfx udało się chyba w miarę ładnie anubiasy wykorzystać, w moim odczuciu w cieniu tego większego dobrze się prezentują :)

I niestety zebranie 12l na tydzień będzie ciężkie - nie mam w mieszkaniu żadnego bezpiecznego & kolejnego miejsca żeby wygospodarować sobie je na taką odstaną wodę, to co pozostaje to ew. takie dobranie ryb i obsady żeby czuły się w tym dobrze.

a no i zdjęcie "wtopy" z klejem....:

Obrazek
Obrazek

klej od pteropusa zasłoniłem nieco bolbitisem od Jarzy, który zahaczył się o microsorium - bez żadnego dodatkowego mocowania.
W wiaderku mam ~6 małych ludwigii sp red żeby ew. zakryć te zielone (zielone to też te ludwigie tylko z uprawy invitro - ot zachciało się próbować dziwnych rzeczy...) albo ew. przyczepić je jakoś gumką cienką bo z klejem już nie chce próbowac :) chyba że przetestuje ten żel o którym wspomniał @ahr

albo generalnie całą grotę wyczyścić lub w ogóle się jej pozbyć bo już nie da się tego uratować i zwyczajnie dać tam coś innego bez tego konkretnego kleju
radmac pisze: wtorek 04 maja 2021, 22:29
Lucas pisze: wtorek 04 maja 2021, 20:31 Od tamtej pory planuje filtr narurowy węgiel + zmiękczanie + wkład sznurkowy.
po raz kolejny bo @eva już pisała - nie stosuj zmiękczaczy. Zmiękczanie wody do akwa to tylko przez membrany RO (wymagane ilości) albo specjalna chemia (drogie i mało wydajne). Zmiękczacze i dzbanki zmiękczające nie nadają się do akwarium. Raz nalejesz to może i nic się nie stanie, ale do normalnego utrzymania akwarium - zdecydowanie nie.
eva wspomniała coś o sodzie - czytałem równolegle i nie znalazłem niczego w Internecie o negatywnym wpływie sodu na akwarium słodkowodne - jeżeli to to. Chyba że jest jeszcze jakiś inny wątek który mi tu umyka.

RO u mnie odpada, za dużo wody odpadowej się z tego tworzy z której w bloku nie wiadomo co by można było zrobić, a kranówa zgodnie z testami ma ph wykraczające poza skalę.
Jakkolwiek pytanie wydaje mi się głupie... Czy odstanie wody zbije ph?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Ja zbieram wodę do 2 wiaderek: 15l i 7l. Zlewam zimną przed kąpielą. Do tego 1x/tydzień 15l RO. Jeżeli chcesz pielęgniczki z Ameryki Pd. musisz niestety zaakceptować odpowiednie warunki. Jeżeli pH wywala poza skalę to ile wynosi? Może zmień test? Ja mam w domu 3 z różnymi zakresami pH. Może pomyśl nad zmianą biotopu na jakąs Afrykę, gdzie wysokie pH i twardość jest pożądana? Odstanie wody nie zbije pH. pH jest kwestią buforów i zawartości soli zasadowych. Musisz je przefiltrować. Może rozważ zakup baniaków 20l i kupowania wody od innych ludzi? Zwykle produckaj kosztuje 40gr/litr i możliwe jest znalezienie jej za tyle np. na OLX.

Klej-kropelka w żelu z 4.5zł w Carrefourze. Wykleisz nim całe awakrium i somsiadowi zostanie. Monte Carlo średnio odbija po przyklejeniu-przynajmniej u mnie. Grotę możesz zwyczajnie oskrobać nożykiem. Potem doklej jakieś roślinki-będą miały lepsze możliwości przyczepienia się do chropowatej powierzchni.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jarzy pisze: wtorek 04 maja 2021, 23:13 @Lucas Ja zbieram wodę do 2 wiaderek: 15l i 7l. Zlewam zimną przed kąpielą. Do tego 1x/tydzień 15l RO. Jeżeli chcesz pielęgniczki z Ameryki Pd. musisz niestety zaakceptować odpowiednie warunki. Jeżeli pH wywala poza skalę to ile wynosi? Może zmień test? Ja mam w domu 3 z różnymi zakresami pH. Może pomyśl nad zmianą biotopu na jakąs Afrykę, gdzie wysokie pH i twardość jest pożądana? Odstanie wody nie zbije pH. pH jest kwestią buforów i zawartości soli zasadowych. Musisz je przefiltrować. Może rozważ zakup baniaków 20l i kupowania wody od innych ludzi? Zwykle produkcja kosztuje 40gr/litr i możliwe jest znalezienie jej za tyle np. na OLX.

Klej-kropelka w żelu z 4.5zł w Carrefourze. Wykleisz nim całe awakrium i somsiadowi zostanie. Monte Carlo średnio odbija po przyklejeniu-przynajmniej u mnie. Grotę możesz zwyczajnie oskrobać nożykiem. Potem doklej jakieś roślinki-będą miały lepsze możliwości przyczepienia się do chropowatej powierzchni.
Wartość zgodnie z testami tetry na podstawie aplikacji wynosiła sporo :) Skala kończyła się na 8,4. Testów nie powtarzałem.
Dla swojego sumienia i podtrzymania merytorycznej dyskusji - jutro je ponowię na świeżo zlanej wodzie z kranu. I wrócę z konkretem. Może coś zrobiłem nie tak w ramach samego testu.
W kontekście pielęgniczek jako formy zniżania Ph rozważałem mix szyszek, liści migdałecznika oraz nieco torfu jako formę wkładu w filtrze.

Jeżeli chodzi o zasadzenie czegoś.. Np. na kokosie, małżonce coś takiego podpasowało, a i mi za bardzo nie przeszkadza:
https://tropica.com/en/plants/plantdeta ... 03TC)/4393

według tabelek raczej nie wymaga niczego... pytanie jak praktyka - ktoś takie coś miał? nazwa dość ekhm epicka :)


Co do groty - zapewne microsorium i te ludwigie na początku przyklejone do groty muszą pójść do kosza bo i tak nie odbiją?

~~~~~

Generalnie wybaczcie pytania, chce merytorycznie zrozumieć zależności tego co podawałem do tej pory w akwarium (ostatnie 3-4 miesiąca - woda z dzbanka) i pomyśleć nad tym jak to ugryźć.
To co wiem to w dzbanku dochodzi do demineralizacji czyli usunięcie nadmiaru soli (nie byłem dobry z chemii, także poza frazą niezbyt wiele mi to mówi), ten cały proces wyciągnięcia chloru i innych drobinek ale ta woda która przechodzi ten proces w 100% jałowa też nie jest.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Testy Sery masz paskowe czy krople? Jeżeli paski to out. Są mało dokładne. Najtaniej i najlepiej kupić uzupełnienie JBL'a-kosztuje połowę tego co "pełny" test a polega na dodaniu 3 kropli z buteleczki do 5ml wody. Proste?
Nie przebijesz ilości bufora w wodze z kranu przy pomocy szyszek, torfu itp. Ta woda musi zostać zmiękczona i dokwaszona przez membranę osmotyczną. Jeśli masz trochę hajsu to montjesz 2 membrany i pompę ciśnieniową. Ograniczysz dzięki temu odpad znacznie.
Roślina, którą linkujesz to zwyczajny Java Moss. Każdy ma tego na pęczki. Taki np. @krasnal ma z taczkę ;) Jestem mocno przekonany,że w worku też go dostałeś. Był też flame moss. Klej śmiało do kokosa. Poczekaj tylko na rozrost. U mnie powoli schodzą na dno zasłony z mchu :) Miały czepić się korzenia, wzdłuż odnóg,ale wyszło nieco inaczej :(
Grota-mikrozorium lubi być czepione powierzchni. Ludwigia rośnie w podłożu. Tak czy inaczej rośliny w nowym środowisku mają prawo zgubić większość liści. Pamiętaj,że u mnie jest CO2 i to dość sporo. Woda pH 6.8 a tu nagle siup:małe CO2 i pH diametralnie różne. Musisz dać im czas. Póki co obsadź zbiornik nurzańcem i limnophilą. One będą żarły makro a inne roślinki powoli dołączą. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć,że z wodą o ww. parametrach musisz zdecydować się iść w jakimś kierunku. Albo RO mieszane + ew.CO2 albo licz się z kłoptami typu glony. Wzbraniałem się miesiącami przez tą inwestycją,ale metry krasnych zaczęły mnie doprowadzać do szału. W tej chwili brakuje mi tylko lepszego światła.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jarzy pisze: środa 05 maja 2021, 00:25 @Lucas Testy Sery masz paskowe czy krople? Jeżeli paski to out. Są mało dokładne. Najtaniej i najlepiej kupić uzupełnienie JBL'a-kosztuje połowę tego co "pełny" test a polega na dodaniu 3 kropli z buteleczki do 5ml wody. Proste?
Nie przebijesz ilości bufora w wodze z kranu przy pomocy szyszek, torfu itp. Ta woda musi zostać zmiękczona i dokwaszona przez membranę osmotyczną. Jeśli masz trochę hajsu to montjesz 2 membrany i pompę ciśnieniową. Ograniczysz dzięki temu odpad znacznie.
Roślina, którą linkujesz to zwyczajny Java Moss. Każdy ma tego na pęczki. Taki np. @krasnal ma z taczkę ;) Jestem mocno przekonany,że w worku też go dostałeś. Był też flame moss. Klej śmiało do kokosa. Poczekaj tylko na rozrost. U mnie powoli schodzą na dno zasłony z mchu :) Miały czepić się korzenia, wzdłuż odnóg,ale wyszło nieco inaczej :(
Grota-mikrozorium lubi być czepione powierzchni. Ludwigia rośnie w podłożu. Tak czy inaczej rośliny w nowym środowisku mają prawo zgubić większość liści. Pamiętaj,że u mnie jest CO2 i to dość sporo. Woda pH 6.8 a tu nagle siup:małe CO2 i pH diametralnie różne. Musisz dać im czas. Póki co obsadź zbiornik nurzańcem i limnophilą. One będą żarły makro a inne roślinki powoli dołączą. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć,że z wodą o ww. parametrach musisz zdecydować się iść w jakimś kierunku. Albo RO mieszane + ew.CO2 albo licz się z kłoptami typu glony. Wzbraniałem się miesiącami przez tą inwestycją,ale metry krasnych zaczęły mnie doprowadzać do szału. W tej chwili brakuje mi tylko lepszego światła.
testy paskowe, zaopatrzę się na dniach w kroplowe, najlepiej przed wyjazdem. Tak czy inaczej mam jeszcze parę paskowych, jutro to ogarnę i wrócę z konkretem :)

W torebce dałbym sobie prawie palec uciąć że był jeden chyba że... zmieszałem i dałem na rurki dwa jako jeden (byłbym wtedy geniuszem roku....)?
o ten tu:
Obrazek

innego nie znalazłem chyba że patrz punkt pierwszy, muszę założyć dziennik wtop :cry:

Reasumując na dzisiaj wiedzy dość, jutro wrócę z liczbami :)
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 564
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 44 times
Been thanked: 89 times

Lucas pisze: środa 05 maja 2021, 00:05 To co wiem to w dzbanku dochodzi do demineralizacji czyli usunięcie nadmiaru soli (nie byłem dobry z chemii, także poza frazą niezbyt wiele mi to mówi), ten cały proces wyciągnięcia chloru i innych drobinek ale ta woda która przechodzi ten proces w 100% jałowa też nie jest.
Ten filtr to trochę waty, węgla aktywowanego i kationitu sodowego. Żadna magia. I nie wyciąga, a zamienia: jony wapnia i magnezu na jony sodu. To nie znika w akwarium, tylko się kumuluje. I pewnie o ile początkowo nie jest to problem to z czasem może już tak.
Lucas pisze: środa 05 maja 2021, 00:05 Wartość zgodnie z testami tetry na podstawie aplikacji wynosiła sporo :) Skala kończyła się na 8,4. Testów nie powtarzałem.
Mówiąc krótko: w okolicy nie ma takiej kranówy. Nie masz na budynku stacji uzdatniania zamontowanej? To wtedy masz podwójnie sodowaną wodę, ze stacji i z dzbanka. ;)
Możesz spróbować używać do przygotowywania wody do podmian kwaśnego kationitu wodorowego C100H albo mieszanki MB400, potrzebny byłby mały filterek (najlepiej z pojemnikiem, ale może być też samoróba z małej butelki pet - w sieci powinieneś znaleźć sporo informacji jak to skonstruować), wrzucasz go do wiadra z wodą, włączasz na kilkanaście minut i masz zrobioną wodę. Potem pojemnik/butelkę do słoika (żeby nie wysechł), przy następnej podmianie powtórka. Jak zbadasz parametry takiej wody to ewentualnie domieszasz kranówy jakby za ostro wyszło.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Mchu u mnie pod dostatkiem. Potrzebujesz-dawaj znać. Mam też zielonego "lotosa"(Nymphoides sp. Taiwan oraz tygrysi. Pozostałe rośliny też chętnie oddam jak odrosną.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 689
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 58 times
Been thanked: 50 times

Lucas w jakiej dzielnicy mieszkasz ?
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

@Jarzy @ahr generalnie doprecyzuje jeszcze jedno - w akwarium planowałem 2 ludwigie - jedną z tyłu dużą, rubin, drugą (mini sp. red) na grotę jako epifita - kierując się różnymi zdjęciami byłem przekonany że ta roślina nie potrzebuje kontaktu z ziemią, np. tutaj:

czy tutaj
Obrazek

i widziałem to jako taki front groty i kontrast z microsorium...
Jeżeli kontakt z ziemią jest wymagany muszę coś innego znaleźć a sadzonki ew. komuś odsprzedać lub umieścić gdzieś indziej


Mam w szafce jeszcze parę testów paskowych tetry, także wykorzystałem te.
Zrobiłem 2 zdjęcia tego samego testu kranówki w innym oświetleniu i prośba o pomoc w odczytaniu wyników (mam nieco problem z kolorami się przyznam) :)


Obrazek
Obrazek

@Miro białołęka, niedaleko elektrociepłowni
Ostatnio zmieniony środa 05 maja 2021, 13:11 przez Lucas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 689
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 58 times
Been thanked: 50 times

Lucas przeczytaj to
http://www.e-instalacje.pl/a/jakosc-wody-w-moim-miescie-warszawa-3320.html
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas pH 7.2, KH 6. Woda jak u mnie. Dramatu nie ma.
Doczytam o ludwigiach,bo nie dam sobie uciąć ręki,że nie można sądzić epi
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jarzy pisze: środa 05 maja 2021, 13:49 @Lucas pH 7.2, KH 6. Woda jak u mnie. Dramatu nie ma.
Doczytam o ludwigiach,bo nie dam sobie uciąć ręki,że nie można sądzić epi
Czyli wygląda na to, że jedyny problem u mnie to problem z kolorami.... Jestem wdzięczny. Kamień z serca :D
To jak rozumiem zamiast pchać to przez dzbanek powinienem zlewać to do jakiegoś wiadra i czekać lub dodawać proporcjonalnie antychlor / uzdatniacz i zwyczajnie lać do akwarium?

I będę wdzięczny za informacje o ludwigiach, wiele mi to ułatwi, a szczerze już sam nie wiem

Miro pisze: środa 05 maja 2021, 13:08 Lucas przeczytaj to
http://www.e-instalacje.pl/a/jakosc-wody-w-moim-miescie-warszawa-3320.html
przeczytałem i wygląda na to że wartość poza skalą jest niemożliwa według tego artykułu.. dziękuję
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Jak dla mnie pH 7,6, GH chyba 8, ale tu nie mam pewności. Chlor chyba 0. Trzeba oglądać w świetle dziennym- kobiety podobno lepiej rozróżniają kolory, więc jak masz możliwość to poproś kobietę. Ja odstawiam wodę na 1-2 dni, żeby wywietrzał chlor i potem dodaję jeszcze uzdatniacz, Aqua safe.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

eva pisze: środa 05 maja 2021, 14:54 Jak dla mnie pH 7,6, GH chyba 8, ale tu nie mam pewności. Chlor chyba 0. Trzeba oglądać w świetle dziennym- kobiety podobno lepiej rozróżniają kolory, więc jak masz możliwość to poproś kobietę. Ja odstawiam wodę na 1-2 dni, żeby wywietrzał chlor i potem dodaję jeszcze uzdatniacz, Aqua safe.
Zrobiłem jedno zdjęcie w sztucznym i drugie w dziennym. Ale zawsze przykładając skalę żeby to było w miarę miarodajne, odstęp w robieniu zdjęć ~15-20 sekund max

Kobiety się poradziłem ale hmmm coś nie poszło :roll:
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Odstawiaj wodę zgodnie z poradą. Nigdzie nie piszą o epi ludwigii. Chyba,że czepili ją do lignitu?
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jarzy pisze: środa 05 maja 2021, 15:33 @Lucas Odstawiaj wodę zgodnie z poradą. Nigdzie nie piszą o epi ludwigii. Chyba,że czepili ją do lignitu?
Dobra, to tak zrobię, będę musiał zakupić drugie wiadro i zwyczajnie to jakoś zorganizować w ten sposób.

np. tutaj widziałem informację:

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/ludwi ... 35900.html
Roślinę można również zaszczepić na korzeniach za pomocą żyłki lub specjalnej nici zaszczepialnej. Stworzy wtedy efekt czerwonego drzewka bonsai.
Można ją również zaszczepiać na korzeniach tworząc fantazyjne kompozycje przypominające drzewa.
nie mogę coś namierzyć w ulubionych więcej informacji, po robocie postaram się coś dokładniejszego znaleźć
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jedyne co doczytałem nie napawa mnie optymizmem i chyba się nadziałem :D większość próbujących osób nie dała rady utrzymać takiej sadzonki...

Dodam aktualny status, chyba trochę wieje pustką :)

Obrazek
Obrazek

Mimo wszystko kokos z mchem przed głównym korzeniem i lotos po lewej stronie akwarium (między kokosem a rurkami, na zdjęciu uciąłem nieco cm) po rozroście roślin powinny wyglądać wystarczająco jezeli chodzi o roślinność

+ ewentualnie zastanawiam się nad dorzuceniem jakiegoś anubiasa tutaj na tył korzenia (żeby zakryć / wykorzystać gumkę) :

Obrazek


z grotą nic nie robiłem... bo brakło już wczoraj czasu, ale przed urlopem muszę to ogarnąć :D
zeskrobać jest to jakiś pomysł, ale jak to później całe obsadzić zeby tego nie było widać to może być wyzwanie ;p
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Grzebałem trochę w akwa dziś i niestety moje klejenie kropelką żel też nie wyszło znakomicie. Z połowa mchów się odkleiła i wala się bezpańsko. Chyba lepiej użyć bezbarwnej żyłki albo jakoś okręcić badyla wokół ozdoby.
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

@Jarzy, trzeba koniecznie dociskać przez 20 sek. Mój mąż nie ma cierpliwości aż tyle i wtedy odpada. Ale nie wiem, czy to ten problem. No i kleję klejem ista, ale to chyba ten sam skład.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Problem w tym,że klejenie wychodzi punktowo. Potem mech się rozrasta i rwie. Poza tym klej się podobno rozpuszcza w ciągu ok.4 miesięcy.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jarzy pisze: czwartek 06 maja 2021, 12:18 Grzebałem trochę w akwa dziś i niestety moje klejenie kropelką żel też nie wyszło znakomicie. Z połowa mchów się odkleiła i wala się bezpańsko. Chyba lepiej użyć bezbarwnej żyłki albo jakoś okręcić badyla wokół ozdoby.
Mech od Ciebie przyczepiłem na gumkę - widać ją nieco na rurkach jak się dokładnie człowiek przyjrzy. Bezbarwna żyłka wydaje się ciekawą opcją - nie brałem jej pod uwagę :)
ODPOWIEDZ