Preis discus

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb

Autor
Dark
Imię: bozydar
Pochwalił: 9 razy
Został pochwalony: 10 razy

15 sie 2020, 17:28

Cześć. Chciałbym użyć mineralizatora Preis discus w swoim akwarium. I zastanawiam się, czy ktoś z Was może go używał i coś może o nim powiedzieć.
Rozpuściła go według tabelki z instrukcji i opisana ilość proszku podniosła twardość ogólna do 8 N co zgadza się z opisem. Kh nie zostało zmienione co też jest zgodne z opisem. Zrobiłem jeszcze test zoolek na Ca mg i tu wyniki są niewiarygodne. Ca 15 Mg 42. Test robiłem dwa razy. Dwa razy wynik był podobne (nie taki sam). Co o tym myślicie, czy możliwe żeby mineralizator miał takie proporcje? Czy może być tak, że Wapń w nim zawarty nie jest wykrywany przez test?
Załączniki
IMG_20200815_115430.jpg
IMG_20200815_115430.jpg (287.29 KiB) Przejrzano 348 razy
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 17 razy
Został pochwalony: 61 razy

15 sie 2020, 19:58

Miałem, korzystałem, jak się skończył przeszedłem na minerały z akwanawozy.
Nie wiem czy akurat preis na to wpłynął, ale walczyłem wtedy z inwazją krasnyh.
Po przejściu z ziemniaka na piach i z preis na minerały, krasne są tylko symbolicznie.

Wawariat

Wawariat.

Autor
Dark

15 sie 2020, 20:05

radmac, czego używasz do mineralizacji teraz?
Awatar użytkownika

radmac

15 sie 2020, 20:35

Minerał biały V8 z akwanawozy (sorry za reklamę), podnosi tylko GH, aczkolwiek na piachu wiślaku zawsze mam KH pomiędzy 1 a 2 czyli coś tam się powoli rozpuszcza.

Na stronie masz rozpisany skład, ile Ca i Mg etc. Możesz sobie dobrać inny mineralizator (nazwane są kolorami, biały, fioletowy, zielony) pod swoje wymagania.

Wawariat.

tencin
Imię: Sebastian
Pochwalił: 5 razy
Został pochwalony: 67 razy

16 sie 2020, 09:43

radmac pisze:
15 sie 2020, 20:35
piachu wiślaku zawsze mam KH pomiędzy 1 a 2 czyli coś tam się powoli rozpuszcza
Niekoniecznie się rozpuszcza. Jeśli masz dość kwaśną wodę i dużo DOC, to słabe kwasy organiczne podnoszą nieco alkaliczność i wtedy KH wychodzi w pomiarach właśnie w okolicach 1-2 KH, mimo że w rzeczywistości nie masz w wodzie rozpuszczonych węglanów.
Awatar użytkownika

radmac

16 sie 2020, 09:47

tencin pisze: Niekoniecznie się rozpuszcza. Jeśli masz dość kwaśną wodę i dużo DOC
Innymi słowy coś się rozpuszcza :) jak nie starte skorupki ślimaków to kupki i stare liście :)

Wawariat

Wawariat.

macek.g
Imię: Marek
Został pochwalony: 7 razy

16 sie 2020, 20:12

Witam

Jesli,chodzi o test Zooleka Ca-Mg ,to raczej nie testowal bym tym testem z wzgledu na dosc duza "nie wiarygodnosc" tego testu.Jakis czas temu pewna osoba miala rowniez problemy z wynikami tego testu gdzie bardzo mocno roznily sie nawet z zwyklym testem na gH innej firmy.Probka wyladowala w laboratorium i okazalo sie ,ze test zooleka "mocno odplywa" ...taka przy okazji informacja... .

Natomiast odnoszac sie do tego mineralizatora,to tak oczywiscie uzywalem...,aczkolwiek bardziej przydatna informacja bedzie dla Ciebie taka histora.

Kilka lat temu byl ciekawy watek dotyczacy tego mineralizatora na RA,otoz ktos (juz nie pamietam) kto konkretnie,napisal,ze ten mineralizator ma stosunek Ca-Mg 1-4 ,nie wiem wlasnie,czy to nie bylo po mierzeniu testem Zooleka.
Jako,ze lubie doglebne analizy,to troche posprawdzalem,poszukalem....majac do dyspozycji w domu kolorymetry testowe Ca i Gh Macharey ,oczywiscie sprawdzilem i nic takiego w/g tych testow nie zabserwowalem,by byla jakas odwrotnosc.
Test pokazywal stosunek Ca-Mg okolo 2-1.

Ciekawostka jest tez taka,ze drugi mneralizator tej firmy jest "do morszczaka" i tam faktycznie,co nie jest zaskoczeniem, Ca-Mg wynosi 1-2.

Ogolnie w postach nie pisalo sie ze uzywano mineralizatora do morszczaka,tylko "Discus".

Oczywiscie zrodla trzeba szukac po Niemieckiej stronie,z kad wywodzi sie takowy mineralizator,a tam juz mozna znalezc odpowiedni watek,a co bardziej kalkulator ,ktory pokazuje dokladnie jego zawartosc,odnonie ilosci Ca,Mg,K,kH .

Piszesz miedzyinnymi ,"ze mineralizator nie podnosi kH co jest zgodne z instrukcja"

Nie wiem na jaka instrukcje patrzysz ale spogladnij na orginalna Niemiecka i tam pisze miedzyinnymi:

"The carbonate hardness is increased in the ratio 1:4 with the total hardness"

Co oczywiscie ma przelozenie i w kalkulatorze i zapewne w tescie,tylko badajac zwyklym testem wyniku okolo1.5kh moze test z dokladnoscia do okolo 0.5-0.7kH odczytac blednie,dlaczego?
Otoz,jak swiatowej rangi firma z sprzetem pomiarowym,opisuje ze nalezy probke wody "wyizolowac" z innch czynnikow ktore beda zaklocac w sposob wiekszy lub mniejszy prawidlowy pomiar.
Oczywiscie dotyczy to wiekszosci testow,gdzie nie porzadane czynniki potrafia zaklocic prawidlowy wynik nawet o 300-500%
oo.PNG
oo.PNG (77.55 KiB) Przejrzano 291 razy
Mam nadzieje,ze przyblizylem troszke temat.
Pozdrawiam.

Autor
Dark

16 sie 2020, 21:01

macek.g, we francuskiej instrukcji jest tak właśnie napisane odnośnie kh. Może tylko dlatego, żeby kupić opisany w niej produkt do podniesienia kh. Dziękuję za objaśnienie tematu. Twoja wypowiedź była mi naprawdę pomocna. Dziś pierwszy raz użyłem tego produktu w akwarium. Zobaczę co z tego wyjdzie.

Autor
Dark

18 sie 2020, 18:35

Napisałem mejla do Preis z pytaniem o wartości jakie daje dawka tego specyfiku. Odpisali, że mineralizator zawiera 50% "związków Magnezu"
20% Wapnia,5% potasu i 25% premixów( co kolejek to jest) i wodorowęglanów. Napisali też, że produkt podnosi Kh i gh w stosunku 1:4.

Nie bardzo znam się na chemii, ale to chyba pokrywa się w jakimś stopniu z wynikami testu zoolek, o których pisałem w pierwszym poście
ODPOWIEDZ