Testy wody-które są dobre a które to badziew?

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb

Autor
Jarzy
Imię: Paweł
Pochwalił: 53 razy
Został pochwalony: 28 razy

29 wrz 2020, 13:49

Siema! Do tej pory spotkałem się z twierdzeniem,ze test na potas Zooleka jest be. JBL niby też. Podobno Salifert jest ok? Z własnego doświadczenia wiem,że Zoolek NO3 i PO4 są kłopotliwe w odczycie. NO2 i NH3 Zooleka są za to czytelne.
Jak z Waszymi doświadczeniami?
Kolekcjoner wiader.
128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Ikola 250+Circulator 500/U-Jet. Światło: Aquael Leddy Slim 80. Obsada zupy rybnej: gupiki endlera/pawie, neony inessa, pielęgnice miodowe i boliwijskie, piskorki, kiryski panda i pstre, zbrojniki, garbatki, razbory espei i klinowe, platki.
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 110 razy
Został pochwalony: 208 razy

29 wrz 2020, 14:22

Ja używam JBL'a. Nie porównywałem z innymi testami, natomiast mogę powiedzieć, że ważne jest aby testy były w miarę świeże. Przy starszych preparatach miałem różnice w wyniku (porównując z testami nowymi oczywiście). Co do odczytu nie miałem raczej problemu, ale muszę też powiedzieć, że od dłuższego czasu testy robię raczej orientacyjnie i nie robię laboratorium. Jak robię test przykładowo NO3 to jak widzę że kolor pojawia się mocno pomarańczowy to nie ma to dla mnie większego znaczenia czy wynik to 20, 25 czy 30. Jak kolor jest słaby to tak samo. Nie wnikam zbytnio czy to 0,5, 1, czy 2. Myślę, że błąd pomiarowy przy testach kropelkowych jest bardzo duży. Właściwie wszystko może wpływać na wynik w jakimś tam stopniu: wielkość kropelki, jaka wypadła (na pewno nie są równe), czas po którym się odczyta wynik (nigdy nie robię tego z zegarkiem w ręku, a na oko - jak mam czekać 10 minut to raz pewnie poczekam 8 a raz 12) czy minimalne zabrudzenie szkiełka/strzykawki których używasz podczas pomiarów (nie czyszczę ich w wodzie RO i nie mam takiego zamiaru). Dodatkowo na wynik pomiaru w bardzo dużym stopniu wpływa czy test robisz rano czy wieczorem, albo na przykład czy robisz go przed czy po podmianie, co jest zrozumiałe.

Mam test na K i samo wykonanie testu nie jest problematyczne. Wszystko sprawnie, brak problemu z odczytem, ale czy jest on prawidłowy? Tego Ci nie powiem. Potas z tego co kojarzę w znacznej mierze odkłada się w podłożu. Testy pokazują tylko to co pływa w wodzie. Zruszysz podłoże to będziesz miał wszystkie kolory tęczy w wynikach.

Do domowego użytku myślę, że JBL spokojnie wystarcza jako orientacyjny wskaźnik, ale jak chcesz jakoś bardzo precyzyjnie wyznaczać parametry to może być mało (nie jest to może nawet kwestia preparatu, a innych czynników które mogą mieć wpływ na wynik). A i myślę, że wtedy samo badanie wody też będzie mało. Przykład masz m.in. w moim przypadku, gdzie pojawiają mi się dziury w liściach w lotosie. Koledzy z forum sugerują, że to niedobory minerałów, a testy mówią co innego.

Dziś kupiłem kulki K+Fe i Micro. Zaaplikuję i zobaczymy co się będzie działo z rośliną. Może to faktycznie niedobory, ale to pokazuje, że pomiar wody może nie być do końca precyzyjny względem tego co tak na prawdę brakuje roślinom w podłożu.

Adams2121
Imię: Tomasz
Pochwalił: 117 razy
Został pochwalony: 41 razy

29 wrz 2020, 18:07

Co do lotosa - sprawdź korzenie - dziury w liściach mogą być objawem utraty części lub zepsucia korzenia.
Stare liście potrafią też się dziurawić z obumarcia liścia. Jego zgon po prostu.

Co do testów - tylko pH mierzę, oraz kontroluje elektronicznym. Reszty testów nie widzę potrzeby aby się bawić.

Autor
Jarzy

29 wrz 2020, 19:23

Kupiłem testy Zoolek na K oraz PO4...i nie mam czym ich zrobić ;/ W refilach nie ma szpatułek :( Nie ma ktoś pożyczyć? :P
Kolekcjoner wiader.
128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Ikola 250+Circulator 500/U-Jet. Światło: Aquael Leddy Slim 80. Obsada zupy rybnej: gupiki endlera/pawie, neony inessa, pielęgnice miodowe i boliwijskie, piskorki, kiryski panda i pstre, zbrojniki, garbatki, razbory espei i klinowe, platki.
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 18 razy
Został pochwalony: 71 razy

29 wrz 2020, 20:54

Jarzy pisze:Kupiłem testy Zoolek na K oraz PO4...i nie mam czym ich zrobić ;/ W refilach nie ma szpatułek :( Nie ma ktoś pożyczyć? :P
Kup refil do refili, zoolek ma taki zestaw szpatułek do wszystkich testów, plus menzurki plus strzykawki dwie chyba.

doczytałem, że to do K... to faktycznie trzeba pełny test kupować.

zapraszam do mnie :)

Wawariat
Wawariat.

Autor
Jarzy

29 wrz 2020, 21:52

radmac, Znowu się zasiedzę ;) Chyba zacznę z flaszką jezdzic! ;)
Kolekcjoner wiader.

Autor
Jarzy

13 lis 2020, 21:23

Warto robić test na Fe? Prawie zawsze wychodzi 0. Do tego czytałem że rośliny szybko go wsysają i zwykle wychodzi 0. Z kolei lanie dużo Fe powoduje globy.
Kolekcjoner wiader.
ODPOWIEDZ