Kiryski do 27 stopni.

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Małe kiryski do 27 stopni w akwa. Latem może być nawet 28. Czy coś takiego istnieje? Małe bo akwarium ma tylko 37,5 l. Rozmiar dna 50/25.
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

Planetcatfish podaje 4 gatunki do 28 stopni:
C. amapaensis - duży, 23-28 st. C
C. splendens - duży, 22-28 st. C
C. oiapoquensis - 45 mm, 23-28 st. C
C. sterbai - 68 mm, 24-28 st.C
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Do tak małego akwarium nadaje się tylko nano-trójca czyli habrosus, hestatus i pigmeus ale żaden do akwarium stale powyżej 27 stopni się nie nadaje.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

zzyx pisze: niedziela 25 gru 2022, 13:38 Planetcatfish podaje 4 gatunki do 28 stopni:
C. amapaensis - duży, 23-28 st. C
C. splendens - duży, 22-28 st. C
C. oiapoquensis - 45 mm, 23-28 st. C
C. sterbai - 68 mm, 24-28 st.C
Ten oiapoquensis, by się nadawał. Tylko nie do kupienia ;)
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Zacznijmy od tego, czemu 27/28 °C?
Bo może wcale to nie jest potrzebne i da się jakiegoś pancerniaka włożyć.
Oprócz wymienionych i najbardziej znanych: C. habrosus (miewa Rogatek), C. hastatus (rzadkie) i C. pygmaeus (→sprzedaż z Internetu), bywają w Warszawie nieco tylko większe C. nanus (kupowałem w Tapajosie na Radzymińskiej). Raczej rzadkość, ale kilka lat temu kupiłem u Rogatka z kolei Aspidoras pauciradiatus — maleńcy kuzyni kirysków. No i moje ukochane Hara jerdoni, choć to nawet do kirysków niepodobne i z innego kontynentu (mogą występować pod nazwą Erethistes jerdoni, choć wróciły już po wojażach do rodzaju Hara). Swoje kotwiczki kupowałem wieki temu w Amusteli.
W załączniku porównanie wielkości z samicą C. habrosus.
Ejerdoni24.jpg
Ejerdoni24.jpg (84.35 KiB) Przejrzano 870 razy
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@EyeQueue śliczne kotwiczki :) Myślałam o akwarium z bojownikiem. Mam nowego, który chyba nie jest tak wojowniczy jak te z Flower fish (trenują je). Zastanawiałam się nad Kiryskami lub krewetkami. Ale w obu przypadkach za ciepło. Nie chcę schodzić poniżej 27 stopni (a latem może być 28).
Awatar użytkownika
zzyx
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:23
3
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów - Sielce
Imię: Iwona
Has thanked: 58 times
Been thanked: 75 times

eva pisze: poniedziałek 26 gru 2022, 07:30 wojowniczy jak te z Flower fish (trenują je).
Jak to trenują. Do walk?
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

No i jesteśmy w domu. Połączenie małych kirysków z bojownikiem to nie jest najlepszy pomysł. Oczywiście może zdarzyć się jakiś bojownik-melepeta, co będzie olewał dno, ale moje doświadczenie sprzed ok. 15 lat jest odwrotne - ganiał kiryski, zwłaszcza odganiał je od tabletek! Musiałem zrobić specjalnego szklanego pająka - taką klatkę o oczkach za dużych dla bojownika i tam wrzucać żarcie.
Jeśli musi być coś na dno, to może coś z Azji?
Do 28, a nawet 30 °C podawana jest temperatura dla bocji karłowatej (aktualnie Ambastaia sidthimunki). Tylko tutaj przydałby się jednak nieco większy zbiornik.
Inną, ciekawą alternatywą może być malutka babka Schistamtogobius marmoratus. Mało jest danych hodowlanych, ale toleruje w naturze temperaturę do 27,5 °C. Problemem może być fakt, że występuje w wodzie dość miękkiej (TDS 150-300 mg/L), ale lekko zasadowej (pH 7,5 - 8). Dane zaczerpnięte z: Assessment of fish species richness and physicochemical parameters of Mt. Hamiguitan Range Wildlife Sanctuary river systems in Mindanao, Philippines.
Kiedyś (dawno) widziałem te rybki w Amusteli...
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@zzyx te krótkopłetwe, plakaty, są trenowane do walk. Narodowy sport Tajlandii. Te sprzedawane we Flower fish to z tego co wiem potomstwo tych samych, co walczą. Dodatkowo trenują je takim patykiem w kształcie głowy bojownika, żeby się stroszyły. Widzę też, że plakaty mają nieco inny kształt i szerszy pysk od tych dostępnych w sklepach odmian weloniastych.
@EyeQueue no to chyba nic z tego nie wyjdzie. Bocja karłowata mi się bardzo podoba, ale jeśli akwarium za małe (50/25 dno) to odpada. No i nie wiadomo czy one jego, albo on ich by nie prześladował. Wygląda mi na ciapę, ale mogę się mylić.
jacekb
Posty: 13
Rejestracja: piątek 19 mar 2021, 04:32
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

eva pisze: niedziela 25 gru 2022, 12:43 Małe kiryski do 27 stopni w akwa. Latem może być nawet 28. Czy coś takiego istnieje? Małe bo akwarium ma tylko 37,5 l. Rozmiar dna 50/25.
Myślę że takie warunki spełniają Aspidoras Poecillus i Aspidoras sp. C125 Red. Trzymam je w zbiornikach o podobnych rozmiarach. Latem wytrzymywały temperatury w okolicy 30st. Miały chyba się dobrze bo regularnie podchodziły do tarła po każdej większej podmianie wody.
W podobnych warunkach miałem też Chara Jerdoni. Bardzo ciekawy sumik, ale ma jedną wadę ciężko go wypatrzyć w zbiorniku . Jest mało ruchliwy i lubi się ukrywać w zakamarkach.
Załączniki
DSC08583.JPG
DSC08596.JPG
DSC07583.JPG
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@jacekb przepiękne są :) Jedne i drugie! Zapamiętam na przyszłość. Biorąc pod uwagę ostatnie upały, to takie kiryski lepiej się nadają do nagrzanych mieszkań. Na razie sobie odpuszczam kiryski, bo bojek może je męczyć. Myślałam, że kirysy będzie ignorował.
ODPOWIEDZ