Jaka obsada do Iwagumi - 112 litrów

Doświadczenia i pytania dotyczące konkretnych gatunków ryb.
Bruno
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 15 sie 2023, 17:34
Imię: Bruno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Cześć Panowie i Panie,
zakładam nowe akwarium w stylu Iwagumi i zastanawiam się nad jego obsadą. Czy jedna ławica czy może dwie.
Lubię tradycyjnie rozwiązania i myślałem nad wyborem z pośród:
1) neon inessa
2) neon simulans
3) razbora galaxy
4) razbora borneańska
5) razbora klinowa
6) zwinnik czerwonousty.

Dodam, że mam bardzo dużo krewetek neocardina i będą żyły razem z obsadą ryb.

Pytałem różnych akwarystów i każdy radzi co innego odnośnie ilości i mieszania gatunków.
Część zaleca jeden gatunek i parę sztuk bardziej żywych rybek dla pobudzenia ławicy. Inni doradzają dwa gatunki, a nawet 3.
Jestem ciekawy waszych opinii.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

112 l to za małe akwa żeby była ławica. Tzn. żeby ryby pływały w ławicy.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Moja propozycja to bojownik i razbora klinowa. Takie połączenie z bojownikiem jest możliwe przy odpowiednio dużym akwarium (czyli takim jak u Ciebie). Tylko lepiej długopłetwy, bo krótkopłetwe mogą być szybsze i łowniejsze (płetwy im nie przeszkadzają). Zależy to też od charakteru danej ryby. Może być też bojowniczka, tylko musiała by być w miarę łagodna. Razbory koniecznie muszą być w akwarium pierwsze. Bojownik potem. Razbor sporo, min 20.
Bruno
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 15 sie 2023, 17:34
Imię: Bruno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Wow, ale fajne połączenie. Mi zawsze kojarzył się bojownik z agresorem. Killerem innych ryb, taki rekin w płaszczyku romantycznego stworzenia.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

Bruno
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 15 sie 2023, 17:34
Imię: Bruno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Tylko jest problem, bo planuje przenieść ze starej obsady krewetki. Bojownik pewnie się nimi zainteresuje...

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Bruno to zależy od konkretnego bojownika. Jeden się zainteresuje krewetkami, drugi olewa. Długopłetwe częściej są leniuchami. Mojemu kiełże chodzą prawie po głowie, a on to ignoruje (w drugim akwarium bojowniczka zachowuje się zupełnie inaczej). Niestety to trzeba sprawdzić, chyba że dostaniesz bojownika od kogoś, kto już zna charakter danego osobnika. Połączenie razbora klinowa z bojkiem jest często wymieniane przez hodowców jako dobre. Przy akwarium min 54 l. Razbory nie mają kolorowego ubarwienia i w razie zainteresowania nimi przez Bojka, szukają schronienia w ławicy. Bojownik je wtedy podobno ignoruje. W dużym akwarium musiałby się mocno wysilić, żeby coś złapać, a długopłetwe nie ruszają się zbyt szybko. Bojownik o pięknym kolorze np. niebieskim będzie fajnie kontrastował z razborami i pięknie prezentował się na zielonym tle. Dodam, że ja nie miałam bojownika z razborami klinowymi, ale wiele razy o tym czytałam. Na grupach o bojownikach to połączenie jest polecane.
Edit: popatrzyłam sobie na akwaria iwugami. Jedyny problem jaki widzę to brak roślin pływających. Bojownik lubi zakamarki, jaskinie i rośliny pływające. Aranżacja kamieni musiałaby mu umożliwiać posiadanie takich zakamarków. Rośliny na taflę preferowane, ale jeśli miałby dużo zakamarków na dole akwarium, to mógłby się bez nich obejść.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

A ja spytam od drugiej strony:
jaka będzie woda?
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Bruno
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 15 sie 2023, 17:34
Imię: Bruno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Słodka

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

No tak, to wyjaśnia sprawę...
Zatem z mojej strony EOT.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Bruno pisze: niedziela 27 sie 2023, 19:49 Słodka

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka
He, he ;) Ale miękka? RO? Twarda, z kranu?
Bruno
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 15 sie 2023, 17:34
Imię: Bruno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Haha, osmoza 6 do 8 dH, KH 1-2 ;)

Oczywiście mogę zrobić jaka trzeba, podłoże master Soil Powder, oświetlenie 45 W wrgb
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Prawdę mówiąc zapewne jedyną rybą której zachowania ławicowe mógłbyś zaobserwować będą rhodostomusy, jednak przy tej wielkości akwarium (zakładam że piszesz o "standardowej" 112 - 80X35X40) będzie trochę krótko. Mówiąc o "ławicach" raczej myślałbym o różnych kolorach ryb błąkających się po akwarium. Ja bym stawiał raczej na jeden, ale liczniejszy gatunek. Jak zaobserwowałeś pewnie te mniejsze iwagumi (w szkłach 60x30x30) zdominowane są przez bystrzyki poziomkowe, tutaj mógłbyś się pokusić o odrobinę większą rybę (jak choćby proponowaną razborę klinową - chociaż ja bym się bardziej skłonił do espei, pod warunkiem trafienia ładnie wybarwiającej się linii), 30-40szt zrobi lepszą robotę niż dwie małe grupki.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Ja bym poszedł w grupkę razbor borneańskich:-)
Bruno
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 15 sie 2023, 17:34
Imię: Bruno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Tak też zrobię planuje 30 borneańskich i 10 galaxy.

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ