Jak to jest z tym pH wody RO?

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb
Awatar użytkownika

Autor
boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 21 razy

24 sty 2019, 07:09

No właśnie, jak to jest? Przefiltrowana ma pH 6. Z czasem ten parametr rośnie do wartości obojętnej, czyli 7.
I teraz pytania:
1. Ile czasu trwa ten proces?
2. Czy w związku z tym, że woda będzie dążyć do pH7 to znaczy, że niższego pH w akwarium nie da się uzyskać bez CO2, preparatów, typu pH- czy szyszek olchy?

Moja woda RO ma 6, w akwarium (jestem trochę daltonistą :)) w granicach 7.4- 7.6 przy kH5.
Czyli by zapewnić odpowiednią ilość CO2 zgodnie z tabelkami w necie powinienem podnieść kH (wykluczam na razie butlę CO2)?
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 28 razy
Został pochwalony: 24 razy

24 sty 2019, 07:21

boro1 pisze:
To zależy - jak będziesz w jakiś sposób mieszał to RO to nastąpi szybciej niż bez mieszania czy napowietrzania.

boro1 pisze:
2. Czy w związku z tym, że woda będzie dążyć do pH7 to znaczy, że niższego pH w akwarium nie da się uzyskać bez CO2, preparatów, typu pH- czy szyszek olchy?
Jeżeli ta woda RO będzie sobie stała w pustym akwarium to się nie da. W akwarium działającym dochodzą czynniki, które mogą ale nie muszą spowodować obniżenie pH. Głównie obecność azotu w różnych postaciach ma na to wpływ. Warunkiem jest aby KH = 0.
boro1 pisze:
Moja woda RO ma 6, w akwarium (jestem trochę daltonistą :)) w granicach 7.4- 7.6 przy kH5.
Przy KH 5 nie będzie Ci spadać pH. Nie ma takiej możliwości.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/
https://racingextinction.com
https://www.sumofus.org/
Awatar użytkownika

Autor
boro1

24 sty 2019, 07:30

as400 pisze:
24 sty 2019, 07:21
Przy KH 5 nie będzie Ci spadać pH
Co i jak zatem mogę zrobić by spadło? Niestety nie wiem jakie jest GH, a to zdaje się jest ważne?
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 4 razy
Został pochwalony: 28 razy

24 sty 2019, 07:33

boro1 pisze:
zależy od dostępu powietrza i powierzchni wody w zbiorniku
boro1 pisze:
nie da się uzyskać bez CO2, preparatów, typu pH- czy szyszek olchy?
nie da.

woda z dostępem do powietrza zawsze będzie dążyła do ph 7. albo gdzieś w okolicach.
tylko zabawa w dodawanie CO2/kwasów/naturalnych zakwaszaczy powoduje obniżanie ph.
Roma locuta, causa finita
Awatar użytkownika

as400

24 sty 2019, 07:38

boro1 pisze:
Niestety nie wiem jakie jest GH, a to zdaje się jest ważne?
Dla pH nie jest ważne.
boro1 pisze:
Co i jak zatem mogę zrobić by spadło?
radmac, Ci napisał w poście powyżej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Awatar użytkownika

radmac

24 sty 2019, 08:06

to może tak bardzo ogólnie na ile się znam/pamiętam - o czym nam mówi GH - o ilości minerałów (potczna nazwa) - ale tych nie wchodzących w reakcje chemiczne z których mamy "kwasowość wody".
KH - to ilość związków chemicznych, które są w stanie "zjadać" te cząstki, które wpływają na kwasowość wody (głównie jeśli nie jedynie -> węglany).
dlatego przy wysokim KH ciężko jest obniżyć ph wody - bo trzeba więcej kwasów ładować aby "pokonać/nakarmić" KH. ale niestety ilość tych związków zakwaszających i ich pochodnych w takiej ilości zaczyna być niebezpieczna dla życia w akwarium, stąd też znana wszystkim tabelka ph/KH/CO2.
przy niskim/zerowym KH - wystarczy kropelka kwasu, bąbelek CO2 i ph spada bo nie ma co wody "obronić" przed zakwaszeniem.

Stąd czyste RO na początku ma ph 6 bo łatwo łapie CO2 z powietrza, potem to się jakoś normuje i stabilizuje do Co2 - ja nie wnikałem jak dlaczego po co.

Dalej - dlatego akwaryści wyczynowi walczą o zerowe KH, bo jest łatwiej sterować ph - mniejszymi dawkami z szybszym efektem.

I nie da się tak zagrać samym KH żeby woda miała niższe ph - bo to nie jest zależność bezpośrednia - potrzeba kwasów itp.

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 20 razy
Został pochwalony: 13 razy

24 sty 2019, 08:22

Aby obniżyć ph lej czyste RO i dodatkowo zakwaszaj wodę za pomocą korzeni, szyszek czarnej olchy i torfu. Są to naturalne i najskuteczniejsze sposoby na obniżenie ph.

lilek
Imię: Arek
Pochwalił: 2 razy
Został pochwalony: 9 razy

24 sty 2019, 10:48

Wszystko zależy od tego jakie masz akwarium. Dlaczgo chcesz obniżyć pH? Jeśli akwarium jest roślinne możesz zrobić bimbrownie zamiast CO2. Natomiast w akwarium dla ryb lepiej obniżać pH naturalnymi sposobami torf, szyszki olchy, korzenie.
Awatar użytkownika

as400

24 sty 2019, 10:57

lilek pisze:
Natomiast w akwarium dla ryb lepiej obniżać pH naturalnymi sposobami torf, szyszki olchy, korzenie.
Czy aby na pewno ? Ja na przykład słyszałem o wielu mistrzach, którzy wytłukli obsadę bo wrzucili za dużo szyszek. Nie da się precyzyjnie określić ile ich wrzucić.
A jak opanujesz kwas - jesteś w stanie bardzo precyzyjnie przewidzieć co się będzie działo z wodą po dodaniu określonej jego ilości.

Awatar użytkownika

Autor
boro1

24 sty 2019, 11:01

lilek pisze:
szystko zależy od tego jakie masz akwarium
To nie jest roślinne akwarium. Podłoże to ziemia ogrodowa + piasek. Z roślin jest sporo rogatka, Limnophila sessiliflora oraz trochę nadwódki wielonasiennej.
lilek pisze:
Dlaczgo chcesz obniżyć pH?
Po pierwsze by było zgodne z zalecanym poziomem CO2. A druga rzecz to mam problem z błoną białkową na powierzchni oraz lekkim glonem na piasku (w kilku miejsach zielonkawy nalot) i w jednym miejscu przy korzeniu (coś na kształt zielonej waty). Z błoną sobie radzę skimmerem i deszczownicą, choć jak skimmer dwa dni nie włączę deszczownica nie daje rady i błona się pojawia. Glona przy cotygodniowych podmiankach wody (30%) usuwam i pojawia się po 3,4 dniach.
lilek pisze:
Natomiast w akwarium dla ryb lepiej obniżać pH naturalnymi sposobami torf, szyszki olchy, korzenie.
Mam korzeń, w poniedziałek wrzuciłem 6 szyszek - poza zabarwieniem wody ph jakoś nie spadło.
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 36 razy
Został pochwalony: 71 razy
Kontakt:

24 sty 2019, 11:13

boro1, tak na prawdę pytanie w jakim celu chciałbyś uzyskać efekt niższego pH?
No judge me no, No f**k around, No trust no one, No criticize, No fake smiles, No sympathize, No enemies, No redneck s**t...

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 20 razy
Został pochwalony: 13 razy

24 sty 2019, 11:27

as400 pisze:
24 sty 2019, 10:57
lilek pisze:
Czy aby na pewno ? Ja na przykład słyszałem o wielu mistrzach, którzy wytłukli obsadę bo wrzucili za dużo szyszek. Nie da się precyzyjnie określić ile ich wrzucić.
A jak opanujesz kwas - jesteś w stanie bardzo precyzyjnie przewidzieć co się będzie działo z wodą po dodaniu określonej jego ilości.
Z zakwaszaniem wody jest jak z aklimatyzacją ryb. Wszystkie te zabiegi należy robić z głową i stopniowo. Parametry stopniowo zmieniamy tj zakwaszamy wodę, obserwujemy ryby itd. Wiele zależy również od wymagań ryb. Nie ma na to gotowego przepisu. Od lat stosuję te metody i nigdy żadne ryby z tego powodu mi nie padły.
Awatar użytkownika

radmac

24 sty 2019, 11:30

boro1 pisze:
To nie jest roślinne akwarium. Podłoże to ziemia ogrodowa + piasek.

primo - jak nie jest to akwarium roślinne, to po co Ci ziemia?!?
boro1 pisze:
lilek pisze:
Dlaczgo chcesz obniżyć pH?
Po pierwsze by było zgodne z zalecanym poziomem CO2.
Nie. To nie tak działa. jeśli obniżysz pH to nie spowoduje to tego, że będziesz miał więcej CO2 w wodzie!
Awatar użytkownika

Autor
boro1

24 sty 2019, 11:35

radmac pisze:
primo - jak nie jest to akwarium roślinne, to po co Ci ziemia?!?
Roślinne u mnie w domyśle - z dużą ilością roślin, gdzie niekoniecznie pojawiają się ryby.
U mnie ryby są / będą a rośliny są uzupełnieniem, ale zależy mi by rosły, były ładne - stąd ziemia.
radmac pisze:
Nie. To nie tak działa. jeśli obniżysz pH to nie spowoduje to tego, że będziesz miał więcej CO2 w wodzie!
no dobrze - wytłumaczysz mi zatem zależności pH i kH i po co jest tabelka? Z niej wynika, że trzeba dążyć tymi dwoma parametrami do odpowiedniej (zalecanej) ilości CO2 w wodzie

Dodano po 1 minucie :
ja wiem radmac, że jest to podstawowa wiedza - niemniej chciałbym zrozumieć
Z podwodnej krainy,
Boro1

lilek
Imię: Arek
Pochwalił: 2 razy
Został pochwalony: 9 razy

24 sty 2019, 12:04

Zależności pH do kh mają określić poziom CO2, i jest ważne do prowadzenia akwarium roślinnego. To jeśli chodzi o tą tabelkę. To tak w skrócie. :D
Ostatnio zmieniony 24 sty 2019, 12:06 przez lilek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ