piasek a pH

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb
Awatar użytkownika

Autor
boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 21 razy

10 kwie 2019, 15:27

Znalazłem w sieci komentarz dotyczący podnoszenia pH wody przez piasek (wklejam poniżej). Ciekaw jestem Waszej opinii na temat poniższego wywodu

"Piasek wymaga przepłukania, ale jest ładny, drobny. Niestety wbrew temu co jest napisane zmienia parametry wody. Zalany wodą demineralizowaną podniósł pH z ok. 6,4 na 6,8 - 7 w kilka dni (druga próbka z samą wodą demineralizowaną cały czas ma pH 6,4). Może trafiłem na taką partię, ale szkoda, bo teraz ciężko wymienić podłoże a sugerowałem się opisem ze strony. -- Od Akwarystyczny24 Piasek ebi plażowy to rodzaj kwarcu. piasek kwarcowy nie zmienia parametrów wody, bo kwarc ich nie zmienia, nie rozpuszcza się wo wodzie, nie zwiesza tym samym przewodności i twardość węglanowej i ogólnej. Woda Ro jest bardzo złym przykładem do testów bo nie ma buforu, kropla kwasu lub kropla zasady natychmiast zmieni jej parametry. Kilka rybek nawet małych bardzo szybko zmieniło by jej parametry wydalając amoniak, jedna skałka wapienna w wodize Ro bardzo szybko by podniosła pH/Kh. Zanieczyszczenia niewidoczne na piasku mogą zmienić parametry wody Ro. Zmiana o 0,4-0,6 pH na wodzie Ro przez kilka dni to nie jest widoczna zmiana, to jest mikro zmiana biorąc pod uwagę fakt iż ona nie ma buforu, co jest ważne. Ponadto nie podano zmiany Tds która zapewne jest minimalna, kilka uS. Podłoża reagujące z dużą ilością zasad zmieniłyby by parametry wody Ro na pH na >8 w kilkanaście minut i zwiększyły by Kh i przewodność znacząco. Proszę test wykonać na wodzie kranowej, nie będzie żadnej zmiany w dowolnym okresie czasu."
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

Psyho
Imię: Mariusz
Pochwalił: 3 razy
Został pochwalony: 20 razy

10 kwie 2019, 15:44

boro1 pisze:
10 kwie 2019, 15:27
Znalazłem w sieci komentarz dotyczący podnoszenia pH wody przez piasek (wklejam poniżej). Ciekaw jestem Waszej opinii na temat poniższego wywodu
Jakiego piasku to dotyczy bo nie napisane jest?
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 69 razy
Został pochwalony: 82 razy

10 kwie 2019, 15:50

Strasznie ciężko czyta się ten tekst. Strasznie niedbale jest napisany. Czytając ten tekst nie bardzo wiem czy autor jest zadowolony ze swojego zakupu czy nie :)

Jeśli ja miałbym coś napisać to nie spotkałem się jeszcze z kamieniami/skałami/podłożem, które nie zmieniałyby parametrów. Nigdy nie trafiłem na "czyste" skały.

Nie zgadzam się natomiast z tym co napisał autor: "Woda Ro jest bardzo złym przykładem do testów bo nie ma buforu". Właśnie dlatego że nie ma "buforu" to w moim odczuciu jest dobrym testerem. W krótkim okresie można sprawdzić jak podłoże reaguje.

W przypadku wody z kranu nie można precyzyjnie zmierzyć spadków/wzrostów. Wtedy dochodzi kwestia natlenienia itp.

Z tym też się nie zgodzę: "Podłoża reagujące z dużą ilością zasad zmieniłyby by parametry wody Ro na pH na >8 w kilkanaście minut i zwiększyły by Kh i przewodność znacząco."

Przykład: moje sulawesi. Wszystko co mam w akwarium powinno podnosić pH: podłoże - lawa, skały - lawa, w filtrze grys koralowy, woda RO z minerałami podnoszącymi pH. Wynik: pH pomiędzy 7,8 a 8,2.
Awatar użytkownika

Autor
boro1

10 kwie 2019, 15:59

GrandeOW pisze:
zytając ten tekst nie bardzo wiem czy autor jest zadowolony ze swojego zakupu czy nie
raczej nie jest.
GrandeOW pisze:
Strasznie niedbale jest napisany
Niedbale, ponieważ od słowa Akwarystyczny24 zaczyna się odpowiedź sprzedawcy
GrandeOW pisze:
Nigdy nie trafiłem na "czyste" skały.
Zgodzę się, pytanie jak jest z podłożami, tymi zwanymi neutralnymi
GrandeOW pisze:
odłoża reagujące z dużą ilością zasad zmieniłyby by parametry wody Ro na pH na >8
Od dwóch tygodniu w akwarium (oprócz patyków) mam piach kreisell 099 i całość zalana wodą RO. Po 24h zmierzone pH (testy zooleka) - 7.6-7.8 (mam kłopot z odczytaniem właściwego wyniku). Nie wiem czy taki sam pomiar byłby po kilkunastu minutach, ale ten mój piach ewidentnie coś nie taki jest. A niby kwarcowy...
GrandeOW pisze:
Przykład: moje sulawesi.
Wiem o czym piszesz, Osiągnąć pożądane ph dla tego jeziora jest mega bardzo trudne pomimo użytych różnych kamieni itd.

Dodano po 28 sekundach:
Psyho pisze:
10 kwie 2019, 15:44
Jakiego piasku to dotyczy bo nie napisane jest?
EBI, dokładnie ten:
https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... -wody-2488
Z podwodnej krainy,
Boro1

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 20 razy
Został pochwalony: 13 razy

10 kwie 2019, 17:25

Moim zdaniem to,że piasek jest kwarcowy nie oznacza tego,że nie zmienia parametrów. Swego czasu testowałem różne piaski kwarcowe m.in. kreisell 099, sobex, zew. Tylko ostatni nie zmieniał parametrów wody i dlatego tylko do niego obecnie mam zaufanie. Słyszałem również o tym,że zdarza się,że kresek 099 nie zmienia parametrów. Być może przyczyną tego, czy wpływa on na parametry, czy też nie, jest miejsce jego wydobywania. Ja nie miałem do niego szczęścia i w moich zbiornikach wpływał na parametry wody. Staram sie zawsze sprawdzać piasek zanim umieszczę go w zbiorniku. Co do skał to polecam łupek filitowy , który jest obojętny i nie wpływa na parametry wody.

Adams2121
Imię: Tomasz
Pochwalił: 30 razy
Został pochwalony: 13 razy

10 kwie 2019, 17:59

Z tego co się kiedyś próbowałem orientować - piach kreisel jest wydobywany w dwóch miejscach . W zależności od tego z którego miejsca jest dostarczona dana partia albo podnosi albo Nie. Miałem sam taki problem .
Zakupiłem kilka worków , używałem, w między czasie dosypywałem i dokupiłem kilka jeszcze . Co zostało oddałem potrzebującym .
Fakt jest taki że kreisel ma w sobie kupę nieczystości - 150kg płukałem 8h .
Nie zatwardzał u mnie .

Jest też piasek na który "przeszedłem " właśnie z kreisela - firma Retne i jej piasek . Jest gotowy do użycia, bez płukania, ryby można wpuszczać od razu . Mleko ustępuje po kilku godzinach.
Piasek na wystawy ;)
Awatar użytkownika

Autor
boro1

11 kwie 2019, 09:00

wczoraj przyleciał do mnie piasek EBI i pierwsze co to zrobiłem "próbę octową". Żadnych, absolutnie żadnych bąbelków, czego nie mogę powiedzieć o kreisellu.
Czy to oznacza, że piasek ten rzeczywiście może być obojętny dla wody? pH nie mierzyłem...
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

GrandeOW

11 kwie 2019, 09:05

boro1 pisze:
11 kwie 2019, 09:00
Czy to oznacza, że piasek ten rzeczywiście może być obojętny dla wody?
Być może będzie to nieodczuwalne, natomiast ja uważam, że tak zupełnie to nigdy nie będzie obojętny.
Awatar użytkownika

Autor
boro1

11 kwie 2019, 09:10

GrandeOW pisze:
11 kwie 2019, 09:05
tak zupełnie to nigdy nie będzie obojętny
zaczynam się skłaniać do Twojej teorii,
Wyjątkiem mogą być sztuczne żwirki, takie powlekane czymś tam. Zdaje sie dennerle takowe sprzedaje
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

GrandeOW

11 kwie 2019, 09:13

Jeśli wzrost parametrów nie będzie drastyczny to bym się tym nie przejmował. Dorzucisz korzeni, dojdzie biologia i to wszystko będzie się utrzymywać raczej.

Dodano po 41 sekundach:
A jakie parametry chciałbyś osiągnąć?
Awatar użytkownika

Autor
boro1

11 kwie 2019, 09:25

GrandeOW pisze:
11 kwie 2019, 09:14
A jakie parametry chciałbyś osiągnąć?
Będę lać czyste RO bez jakiejkolwiek mineralizacji. pH chciałbym w okolicach 6, nawet lekko poniżej. Mam świadomość, że by to osiągnąć potrzeba dodatkowych zabiegów.
Na tą chwilę na tapecie jest torf włóknisty
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

GrandeOW

11 kwie 2019, 09:30

boro1 pisze:
Będę lać czyste RO bez jakiejkolwiek mineralizacji.
Co Ty chcesz na tym utrzymać? Bałbym się takich eksperymentów. Jałowe podłoże, jałowa woda co to będzie? Boje się że żadna roślina tego nie wytrzyma.
boro1 pisze:
pH chciałbym w okolicach 6
Bez zakwaszania chociażby CO2 przy standardowym podłożu nie da rady. Może być torf, ale musiałbyś pewnie dać go sporo, a wtedy możesz mieć trochę herbatę w akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
boro1

11 kwie 2019, 09:38

GrandeOW pisze:
Boje się że żadna roślina tego nie wytrzyma
roślin nie będzie poza pływającą pistią
GrandeOW pisze:
Bez zakwaszania
CO2 odpada, pobawię się torfem
GrandeOW pisze:
a wtedy możesz mieć trochę herbatę w akwarium
to akurat będzie przy okazji efekt pożądany - ma być herbaciano
GrandeOW pisze:
co to będzie?
BW - wszystko jałowe, dużo drewna, dużo garbników, dużo torfu
GrandeOW pisze:
Co Ty chcesz na tym utrzymać?
nad tym do końca się nie zastanawiałem.

Zastanawiam się nad torfem, jak go użyć. Bo można wrzucić do kubełka, co u mnie odpada (takowego nie będzie). Można w pończochę i gdzieś do akwarium (za pewne tak się skończy), a zastanawiam się, czy można go wrzucić pod piasek?
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

GrandeOW

11 kwie 2019, 09:46

boro1 pisze:
Bo można wrzucić do kubełka, co u mnie odpada (takowego nie będzie).
Przy kubełku jest łatwiej bo masz stały przepływ. Przy wrzuceniu do akwarium w pończosze raczej nie będzie to dobrze wyglądało a dodatkowo nie będzie tak ładnie oddawał do wody.
boro1 pisze:
A zastanawiam się, czy można go wrzucić pod piasek?
Myślę, że można, ale jak będziesz miał ryby grzebiące (nawet za jakiś czas może coś będziesz chciał dokupić), to może to kiepsko wyglądać.

Zamiast torfu może spróbuj lignit. Sam osobiście nie używałem, ale słyszałem wiele dobrego na jego temat.

Na szybko z forum aquajura.pl:

Lignit –to składnik węgla brunatnego o stosunkowo dobrze zachowanej strukturze drewna, powstaje pod niewielkim ciśnieniem z torfu. W akwarystyce kiedyś często wykorzystywany obecnie nie tak popularny jak wskazywałyby na to jego zalety. Oto kilka z nich:
- Obniża i utrzymuje niskie ph.
- Wprowadza do wody związki humusowe i garbniki, które pomagają pośrednio we wzroście roślin.
- Hamuje wzrost glonów, nawet działa niekorzystnie na niektóre gatunki sinic.
- Służy jako miejsce składania ikry dla pielęgnic, palet i innych ryb.
- Doskonale kontrastuje z zielenią niskich roślin.
- 100% bezpieczny dla wszystkich ryb, krewetek, raków.
- Zawiera wiele minerałów i uwalniając je powoli do wody stymuluje wzrost roślin. Poniżej podane są ilości pierwiastków zawartych w 1KG lignitu:

fosfor (P).....................10-20 mg
potas (K)................... 20-100 mg
magnez (Mg).............300-500 mg
wapń (Ca).............1500-2500 mg
siarczany (SO4)..............10-20 mg
żelazo (Fe)....................10-30 mg
cynk (Zn).......................2-5 mg
miedź (Cu).......................2-4 mg
molibden (Mo)...............0,1-1 mg
bor (B)...........................2-5 mg

Wyjaśnia to dobroczynne właściwości dla roślin które są zaszczepione na lignicie, ponadto jest łatwy w obróbce co ułatwia jego zastosowanie w akwarium, jest więc niezłą alternarywą dla korzeni, choć oczywiście nie oznacza to, że obie te dekoracje nie mogą występować w akwarium obok siebie.
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 36 razy
Został pochwalony: 71 razy
Kontakt:

11 kwie 2019, 09:48

boro1 pisze:
a zastanawiam się, czy można go wrzucić pod piasek?
Weź kawałek rurki PCV i zrób armatkę torfową.
No judge me no, No f**k around, No trust no one, No criticize, No fake smiles, No sympathize, No enemies, No redneck s**t...
ODPOWIEDZ