Zakwaszanie wody - Aquacid (zoolek)

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb

Autor
Zbyszek
Imię: Zbyszek
Został pochwalony: 10 razy

17 cze 2019, 08:16

Dwa miesiące temu postanowiłem obniżyć wartość ph w dwóch moich akwariach. Poniżej opiszę sytuację w jednym z nich (w drugim wygląda podobnie). Do zakwaszenia użyłem (nadal używam) preparatu firmy Zoolek o nazwie Aquacid. Parametry wody w zbiorniku (200 l netto): temperatura 26-28 st.C, ph 8, GH 7, KH 16. Dzienna dawka aquacidu jaką wlewałem to 6 ml ( akurat tyle mi się mieściło do pełna w strzykawce). Przez pierwsze 4 tygodnie nie zaobserwowałem żadnych spadków wartości ph, natomiast KH w tym czasie spadło do 7 - przez pierwszy tydzień spadało o 1 stopień dziennie, potem co dwa dni o 1 stopien, następnie co kilka dni o 1 stopień, aż zatrzymało się na 7. Następnie nastąpił przełom w wartości ph i jego wartość spadła do 7,8. Do tej pory użyłem 153 ml preparatu aquacid. Przez kolejne dwa tygodnie dodawałem zmniejszoną dawkę preparatu - 3 ml dziennie - razem 48 ml. W tym czasie parametry wody w akwarium nie zmieniły się - ph 7,8 KH 7. Przez cały ten zabieg zakwaszania podmieniałem raz w tygodniu niewielką ( około 10%) ilość wody i dodałem łącznie około 100 szyszek olchowych w kilku partiach. Woda do podmian była odstana i miała parametry: ph 7,5 / GH 1 / KH 12.
Pierwszy raz w życiu używam aquacidu i przyznam się, że obecnie zacząłem się trochę niecierpliwić i mieć wątpliwości, czy w ogóle da się obniżyć ph za pomocą tego preparatu. Wydaje mi się, że już dosyć dużo go użyłem (ponad 200 ml) a efektów praktycznie żadnych - co prawda KH znacznie spadło, ale ph obniżyło się zaledwie o 0,2. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś porady dotyczące używania tego preparatu. Może komuś się udało przy jego pomocy obniżyć ph wody i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami ? A może coś robię nie tak ? A może niepotrzebnie straciłem cierpliwość i potrzeba jeszcze większe ilości preparatu ?
Za wszelkie uwagi, podpowiedzi i porady z góry bardzo dziękuję :).
Awatar użytkownika

boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 21 razy

17 cze 2019, 08:53

By zbić pH musisz przede wszystkim wykluczyć rzeczy, które Ci zatwardzają wodę. pH 8 to bardzo duża wartość i coś się do takiego poziomu przyczynia. Mogą to być kamienie, podłoże czy wkłady (ceramika) do filtra.
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 17 razy
Został pochwalony: 38 razy

17 cze 2019, 10:36

Dodatkowo kh 16 przy gh7 sugeruje jakis zmiekczacz. Zeby zbic ph musisz najpierw bufor kh zwalic.
Tu masz temat na podforaku
http://podforak.rzeszow.pl/printview.php?t=61

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 20 razy
Został pochwalony: 13 razy

17 cze 2019, 17:46

Jakiś czas temu stosowałem aquacid w zbiorniku 112 l z apisto i efekt jego użycia był taki jak chcialem tj. ph spadło z 6,6 do 6. W zbiorniku o którym piszę było lane czyste RO i dodatkowo woda była zakwaszana torfem, liśćmi i wywarem z szyszek. Wydaje mi się, że w przypadku tak twardej wody stosowanie aquacidu nie przyniesie efektu, dopóki twardość ogólna nie spadnie do 0 co może wiązać się z koniecznością długotrwałego stosowania preparatu.
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 4 razy
Został pochwalony: 28 razy

17 cze 2019, 20:33

DanielP pisze:Jakiś czas temu stosowałem aquacid w zbiorniku 112 l z apisto i efekt jego użycia był taki jak chcialem tj. ph spadło z 6,6 do 6. W zbiorniku o którym piszę było lane czyste RO i dodatkowo woda była zakwaszana torfem, liśćmi i wywarem z szyszek. Wydaje mi się, że w przypadku tak twardej wody stosowanie aquacidu nie przyniesie efektu, dopóki twardość ogólna nie spadnie do 0 co może wiązać się z koniecznością długotrwałego stosowania preparatu.
Ph jest powiązane z twardością węglanową (kh, bufor etc) a nie z ogólną (gh).
Zbicie kh do zera pozwala na szybsze zmiany ph - bez tzw bufora w postaci kh, ph reaguje na chemię.
Gdzieś już o tym pisałem na forum...

:smor: :smor: :smor:

Roma locuta, causa finita
Awatar użytkownika

boro1

18 cze 2019, 08:53

radmac pisałeś w poniższym wątku - znaczy wyjaśniałeś tak, by mój chłopski rozum to ogarnął, za co dziękuję :)
viewtopic.php?f=11&t=2296
Z podwodnej krainy,
Boro1

Autor
Zbyszek

18 cze 2019, 10:34

boro1 pisze:
17 cze 2019, 08:53
By zbić pH musisz przede wszystkim wykluczyć rzeczy, które Ci zatwardzają wodę. pH 8 to bardzo duża wartość i coś się do takiego poziomu przyczynia. Mogą to być kamienie, podłoże czy wkłady (ceramika) do filtra.
Już się zastanawiałem nad tym co by mogło w akwarium podnosić odczyn ph i nie znalazłem żadnej przyczyny. Zrobiłem więc testy, które polegały na tym iż nalałem kranówy (ph około 7) do czystego szklanego pojemnika i pozostawiłem na 24 h. Po tym czasie ph wzrosło do około 7,5 po kolejnych 24 h wynosiło już 7,8 i na tym poziomie pozostało. Wynika z tego, że ph w wodzie podnosi się samoistnie bez żadnych dodatkowych przyczyn.
Wojtekxxx9 pisze:
17 cze 2019, 10:36
Tu masz temat na podforaku
Dzięki Wojtek, ale nic tam nie piszą o aquacid, Temat jednak ciekawy i może w następnej kolejności spróbuję z kwaskiem.
DanielP pisze:
17 cze 2019, 17:46
Wydaje mi się, że w przypadku tak twardej wody stosowanie aquacidu nie przyniesie efektu,
Zaczynam mieć podobne wnioski, Dlatego pytam o Wasze doświadczenia z tym preparatem.
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 4 razy
Został pochwalony: 28 razy

18 cze 2019, 10:41

Zbyszek pisze:
Zaczynam mieć podobne wnioski,
a przeczytałeś inne posty?
Sprawdź jakie masz KH z kranu.
Jeśli masz dużo niższe (na 90% masz dużo niższe niż w baniaku jeśli masz z normalnych wodociągów) to znaczy że coś w akwarium podnosi Ci KH - muszelki ozdobne? jakieś kamienie?
Jeśli to z kranu masz takie wysokie KH to pozostaje Ci albo RO albo zabawa w preparaty "KH Minus"
Roma locuta, causa finita
Awatar użytkownika

boro1

18 cze 2019, 11:01

Pytanie, czy na pewno pomiary pH są miarodajne. Pytam, bowiem ph wody z kranu o wartości 7 wydaje mi się bardzo niskie
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 17 razy
Został pochwalony: 38 razy

18 cze 2019, 12:29

Zbyszek pisze:
Dzięki Wojtek, ale nic tam nie piszą o aquacid, Temat jednak ciekawy i może w następnej kolejności spróbuję z kwaskiem
Tam jest sama zasada działania. Aquacid bedzie słabszy od kwsu pewnie, wiec i duzo czadu zejdzie z przelamaniem bufora kh. A bez tego wiele nie zdzialasz.

Autor
Zbyszek

19 cze 2019, 06:45

radmac pisze:
18 cze 2019, 10:41
Sprawdź jakie masz KH z kranu.
Jeśli masz dużo niższe (na 90% masz dużo niższe niż w baniaku jeśli masz z normalnych wodociągów) to znaczy że coś w akwarium podnosi Ci KH - muszelki ozdobne? jakieś kamienie?
Jeśli to z kranu masz takie wysokie KH to pozostaje Ci albo RO albo zabawa w preparaty "KH Minus"
KH kranówy tak jak napisałem powyżej wynosi 12. W zbiorniku, który opisuję zanim zacząłem używać aquacidu KH wynosiło 16 - obecnie spadło do 7. W drugim zbiorniku, w którym stosuję aquacid KH wynosiło 13 - obecnie 10, ale tu wlałem dawkę aquacidu o połowę mniejszą niż w pierwszym zbiorniku.
A czy ten preparat "KH minus" to nie jest to samo co aquacid tylko innego producenta ? Według Ciebie daje lepsze efekty ?
boro1 pisze:
18 cze 2019, 11:01
Pytanie, czy na pewno pomiary pH są miarodajne. Pytam, bowiem ph wody z kranu o wartości 7 wydaje mi się bardzo niskie
Ph mierzę za pomocą takiego najtańszego phmetru (pewnie Chińskiego), ale skalowałem go za pomocą specjalnych odczynników i wydaje mi się wiarygodny - zresztą jeśli ma błąd w pomiarze to chyba nie jest on znacząco duży. Mierzę również za pomocą testów kropelkowych (Zoolek), ale tu już dokładność jest "na oko". Wodę z kranu zmierzyłem przed chwilą - ph 7,2.
Wojtekxxx9 pisze:
Aquacid bedzie słabszy od kwsu pewnie, wiec i duzo czadu zejdzie z przelamaniem bufora kh.
I tu może być sedno sprawy. Producent nie podaje jaki jest procent w preparacie kwasu i jaki to kwas. Możliwe, że jest tak słaby, iż 200 ml, które wlałem do akwarium to jest zdecydowanie za mało. A producent tylko zaciera ręce bo już około stówy wydałem a nie wiadomo ile jeszcze tego potrzeba ?
Wojtekxxx9 pisze:
Tam jest sama zasada działania.
Z grubsza zasadę "działania" obniżania ph to znam - naczytałem się o tym jak w zeszłym roku próbowałem obniżyć ph za pomocą szyszek olchy i torfu. Wtedy udało mi się obniżyć ph z około 8 do 7,2. Tylko tamta metoda miała jeden minus - woda zrobiła się tak ciemna, że ryb nie było widać, więc jej zaprzestałem bo stwierdziłem, że nie ma sensu trzymać ryb nie mając możliwości ich obserwacji ;(.
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 36 razy
Został pochwalony: 71 razy
Kontakt:

19 cze 2019, 11:50

Zbyszek, wprawdzie temat nie dotyczy preparatu Zooleka ale może się przydać o ile jeszcze go nie czytałeś.

viewtopic.php?t=1462
No judge me no, No f**k around, No trust no one, No criticize, No fake smiles, No sympathize, No enemies, No redneck s**t...
Awatar użytkownika

Tygrys
Imię: TYGRYS
Pochwalił: 6 razy
Został pochwalony: 4 razy

25 lip 2019, 18:58

Ja go używam tylko do mycia szyb z osadu kamienia i glonów.
ODPOWIEDZ