Przewodność wody a wysokość pH

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb

Autor
DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 20 razy
Został pochwalony: 13 razy

29 sie 2019, 15:08

wydzielone z viewtopic.php?f=13&p=64955#p64955 - inerkoma
A mnie zastanawia dlaczego przy tak niskim ph jest tak wysoka przewodność?
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 4 razy
Został pochwalony: 28 razy

29 sie 2019, 17:33

DanielP pisze:A mnie zastanawia dlaczego przy tak niskim ph jest tak wysoka przewodność?
Bo pH i przewodność to innne parametry wody nie powiązane w sposób, jaki sugerujesz.
pH to kwasowość/zasadowość wody, przewodność to mniej więcej ilość innych związków niż H2O w wodzie.
Po za tym, jakie pH i przewodność ma woda po RO, a jeszcze lepiej po żywicy jonowymiennej? pH dąży do 7, przewodność do 0. Czyli właśnie pH7 powinno mieć najniższe przewodności...

Dodanie kwasu spowoduje spadek pH ale i wzrost pezewodnosci, dodanie zasady podbije pH ale też i pezewodnosci bo w obu pezypadkach "zasyfiamy" czymś wodę. Oczywiscie możliwa jest sytuacja, że takie zabiegi nie zmienia przewodnosci, ale to już chemia wyższa/kombinatoryka. Nie loboratorium domowego akwarysty.
Ergo - super niskie pH to nigdy nie znaczy że bedzie niska przewodność.

:smor: :smor: :smor:

Roma locuta, causa finita

Autor
DanielP

29 sie 2019, 22:01

radmac pisze:
29 sie 2019, 17:33
DanielP pisze:A mnie zastanawia dlaczego przy tak niskim ph jest tak wysoka przewodność?
Bo pH i przewodność to innne parametry wody nie powiązane w sposób, jaki sugerujesz.
pH to kwasowość/zasadowość wody, przewodność to mniej więcej ilość innych związków niż H2O w wodzie.
Po za tym, jakie pH i przewodność ma woda po RO, a jeszcze lepiej po żywicy jonowymiennej? pH dąży do 7, przewodność do 0. Czyli właśnie pH7 powinno mieć najniższe przewodności...

Dodanie kwasu spowoduje spadek pH ale i wzrost pezewodnosci, dodanie zasady podbije pH ale też i pezewodnosci bo w obu pezypadkach "zasyfiamy" czymś wodę. Oczywiscie możliwa jest sytuacja, że takie zabiegi nie zmienia przewodnosci, ale to już chemia wyższa/kombinatoryka. Nie loboratorium domowego akwarysty.
Ergo - super niskie pH to nigdy nie znaczy że bedzie niska przewodność.

Dzięki radmac za przypomnienie teorii którą znam. Teoria teorią a praktyką praktyką. Ja zawsze staram się te dwie rzeczy rozróżniać i oddzielać. Nigdy nie stosowalem żywic natomiast w przypadku zakwaszania wody liśćmi, torfem czy szyszkami zarówno ph jak i przewodność spadała i osiagała niskie wartości. Jaki kwas masz na myśli pisząc o jego wpływie na podnoszenie przewodności?
Awatar użytkownika

radmac

29 sie 2019, 23:18

DanielP pisze:
Teoria teorią a praktyką praktyką. Ja zawsze staram się te dwie rzeczy rozróżniać i oddzielać.
A ja na odwrót. Jeśli chcę coś wiedzieć to drążę temat do puki teoria nie idzie w zgodzie z praktyką.
Nie stosowałeś żywic? no i? aha, teoria przez okno. Ale ja też nie, za to rozumiem po co inni korzystają i w jakim celu (jeszcze bardziej pH zbliżone do 7, jeszcze niższa przewodność - praktycznie niewykrywalna chińskimi miernikami)
Weź butelkę wody demineralizowanej/RO. sprawdź przewodność. potem nawrzucaj do niej szyszek, liści itp. i zobacz co Ci to zrobi z przewodnością i z ph.
I wracam do stwierdzenia - niskie pH to nie niska przewodność bo to różne parametry wody (czy czego tam innego). Udowodnij inaczej.
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 70 razy
Został pochwalony: 84 razy

29 sie 2019, 23:28

radmac pisze:
A ja na odwrót. Jeśli chcę coś wiedzieć to drążę temat do puki teoria nie idzie w zgodzie z praktyką.
Nie stosowałeś żywic? no i? aha, teoria przez okno. Ale ja też nie, za to rozumiem po co inni korzystają i w jakim celu (jeszcze bardziej pH zbliżone do 7, jeszcze niższa przewodność - praktycznie niewykrywalna chińskimi miernikami)
Weź butelkę wody demineralizowanej/RO. sprawdź przewodność. potem nawrzucaj do niej szyszek, liści itp. i zobacz co Ci to zrobi z przewodnością i z ph.
I wracam do stwierdzenia - niskie pH to nie niska przewodność bo to różne parametry wody (czy czego tam innego). Udowodnij inaczej.
Tutaj napiszę ze swojego doświadczenia, że czysta woda RO o przewodności dokładnie 0 uS ma faktycznie ok. 7pH - być może dokładnie 7, ale dokładnie tego nie sprawdzę, bo nie mam miernika elektronicznego, ale kropelkowym właśnie wychodzi 7. Historycznie zakładałem nawet temat na forum chcąc się dowiedzieć czy wartość pH wody kranowej ma wpływ na pH wody RO, ale teraz - po czasie - wiem że nie. Kwestia tylko tego w jaki sposób otrzymujemy RO.

Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest to że woda czysta RO (czysta czysta) nie ma praktycznie "bufora". Chodzi mi o to, że podając nawet minimalne ilości związków będą powodowały momentalną zmianę odczynu. Zdecydowanie szybciej obniżysz/podniesiesz pH takiej wody niż wody kranowej czy nawet "brudniejszej" RO.
Awatar użytkownika

radmac

29 sie 2019, 23:55

GrandeOW pisze:

Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest to że woda czysta RO (czysta czysta) nie ma praktycznie "bufora". Chodzi mi o to, że podając nawet minimalne ilości związków będą powodowały momentalną zmianę odczynu. Zdecydowanie szybciej obniżysz/podniesiesz pH takiej wody niż wody kranowej czy nawet "brudniejszej" RO.
Też. Co więcej, woda RO z powodu swojej "czystości" bardzo mocno i szybko rozpuszcza CO2 z powietrza obniżając swoje ph nawet do ~6,5. Nie jest to bardzo trwała dysocjacja do kwasu węglowego, stabilizuje się z czasem (już nie pamiętam dlaczego) chodzi o H2O + CO2 <~> H2CO3 (kwas węglowy).
Wprowadzenie bufora "uspokaja" takie samoczynne reakcje, ale już o tym pisałem i mi się nie chce :)

Autor
DanielP

30 sie 2019, 11:09

radmac pisze:
DanielP pisze:
Teoria teorią a praktyką praktyką. Ja zawsze staram się te dwie rzeczy rozróżniać i oddzielać.
Chodziło mi raczej o to, że nie można decydować o wyższości jednej nad drugą. Dla mnie również sens ma to tylko wtedy, gdy obie się wzajemnie sprawdzają. Testy, ktore mi zaproponowaleś wielkokrotnie wykonywałem i wiem jakie wyniki osiagałem. Nigdy nie miałem potrzeby stosowania żywic więc tego nie robiłem. Miałem wiele zbiorników, w których woda miała różne parametry, bywała mocno zakwaszana i przewodność owszem była wyższa niż w przypadku czystej ro ale nigdy nie osiągnęła tak wysokiej wartości przewodności. Oczywiście mam świadomość tego, że w zbiorniku występuje wiele zależności, które mają wpływ na wartości. Nie odpowiedziałeś mi na pytanie dotyczace tego, jakiego kwasu używasz?:-)
ODPOWIEDZ