Dostosowanie kranovitu do zbiornika BW

Jak przygotować wodę dla różnych gatunków ryb

Autor
Karolus
Imię: Robert
Został pochwalony: 1 raz

08 wrz 2019, 21:05

Jako że ciągnie mnie w kierunku BW, zaczynam powoli przestawiać swój zbiornik na coś w ten deseń....
niestety w kranie to mam totalny beton (KH/GH ~12/24), więc pozostaje mi tylko zastosowanie RO, ale ... no właśnie ale... jeśli będę robił podmiany w proporcji 1:1 z kranovitem to nigdy nie zejdę poniżej 6/12, a to nadal trochę dużo jak dla BW :(
Jak wybrnąć z tego problemu (nie uśmiecha mi się wożenie wody ;(), czy podmieniając wodę z większym udziałem RO nie spowoduje zbytniego wyjałowienia wody w zbiorniku?
Awatar użytkownika

duch amazonski
Imię: DAREK
Pochwalił: 74 razy
Został pochwalony: 28 razy
Kontakt:

08 wrz 2019, 21:34

BW to woda jałowa, miękka i kwaśna.
Pozostaje założyć filterek RO. Najtańsza opcja.
„Życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech..”
------------------------------
KSU- Wygnany z raju.
Awatar użytkownika

cinek1916
Imię: Marcin
Pochwalił: 93 razy
Został pochwalony: 42 razy
Kontakt:

08 wrz 2019, 21:46

duch amazonski pisze:
08 wrz 2019, 21:34
BW to woda jałowa, miękka i kwaśna.
Pozostaje założyć filterek RO. Najtańsza opcja.
Jedyna słuszna droga moim zdaniem.
Chyba, że akwarium do 50-60l to możesz pokusić się o kupowanie wody demineralizowanej.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

Obrazek

DanielP
Imię: Daniel
Pochwalił: 20 razy
Został pochwalony: 13 razy

08 wrz 2019, 22:19

Ja również uważam, iż na dłuższą metę najtańszą i najkorzystniejszą opcją jest zakup i używanie filtra RO. Jak raz a porządnie zalejesz zbiornik czystym RO to później nie będzie już problemu :grin: Jeśli obsada nie będzie zbyt liczna a ryby nie będą zbyt obficie karmione to można robić małe podmianki i nie będą one zbyt uciążliwe.

Autor
Karolus

08 wrz 2019, 22:55

Zakup filtra RO jest dla mnie oczywisty, bardziej chodziło mi o to czy lejąc głównie RO uda się utrzymać w zbiorniku jakieś rośliny (anubiasy, żabienice itp)
głównie interesują mnie anubiasy, bo one pobierają mikro/makro z wody, żabienica z podłoża więc da sobie radę (chyba)
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 4 razy

08 wrz 2019, 23:03

Karolus pisze: czy lejąc głównie RO uda się utrzymać w zbiorniku jakieś rośliny
Heh. Jakie wyjałowienie? Chyba nie dostałeś ode mnie roślinek pędzonych na RO. Miałem kwitnące lotosy, bucki, krynia mi wierzchem wychodzi.
Za podłoże robi piach z grysem a na ostatnim spotkaniu oddawałem żabienice 60+ cm. Trzeba tylko lampki świecić, rybki karmić i minerały do RO dawać. Proste jak budowa cepa.

:smor: :smor: :smor:

Obrazek
Roma locuta, causa finita
Awatar użytkownika

duch amazonski
Imię: DAREK
Pochwalił: 74 razy
Kontakt:

08 wrz 2019, 23:21

Moj ideał BW to zero roslin . ;)
Bardzo ciekawy artykuł, jeden z lepszych, prawiący o czarnych wodach.

https://akwarystykatradycyjna.wordpress ... w-temacie/
„Życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech..”
------------------------------
KSU- Wygnany z raju.

Autor
Karolus

09 wrz 2019, 06:23

@duch amazoński, Wiem że w pure BW to roślin nie uwidzi, ale.... ja nawet w malawi mam nurzańca :)
Jakoś nie do końca wyobrażam sobie zbiornik bez grama zieleni, no i jeszcze kwestia samej filtracji... mam unimaxa 250, nie wiem czy w zbiorniku bez roślin da on radę z azotem... Niestety czasem zdażają mi się wyjazdy po 2tyg, wtedy nikt nie zrobi podmiany i..... :(

@radmac, piszesz o minerałach... jakich? może zbyt pobieżnie przeglądałem net ale nie znalazłem "minerałów do BW", a w zasadzie BW chyba kłóci się z minerałami, stąd właśnie moje pytania, bo w przypadku żabienicy to jak wyżej pisałem głównie chyba pobiera minerały z podłoża więc problemu nie powinno być, ale anubiasy to już jednak ciągną wszytko z wody i o nie trochę się boje.
Awatar użytkownika

radmac
Imię: Jarek
Pochwalił: 4 razy

09 wrz 2019, 07:10

Nie znam się jakoś super na BW (nie moja bajka) ale nie sądzę żeby było w nich GH 0. KH 0~1 sam mam, więc to nie problem.
Wystarczą sole GH+ do RO.
A potem pewnie garbniki, torfianka i inne wynalazki.

:smor: :smor: :smor:

Roma locuta, causa finita
Awatar użytkownika

boro1
Imię: Piotr
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 21 razy

09 wrz 2019, 08:13

Przelicznik jest prosty. Najtańszy zestaw RO z membraną 75gpd to koszt 100zł. 5l wody demineralizowanej to 3zł. Zatem za koszt zakupu filtra RO kupisz 166 litrów wody. Jak podmieniasz 5l wody tygodniowo możesz kupować butelki. Niemniej sądzę, że BW raczej robi się w większych zbiornikach, także automatycznie podmianki będą większe. A jak będą większe to też trzeba przemyśleć jaki zestaw RO kupić, tutaj specem dla mnie jest GrandeOW
Z podwodnej krainy,
Boro1
Awatar użytkownika

JJP2
Pochwalił: 11 razy
Został pochwalony: 11 razy

09 wrz 2019, 09:37

boro1 pisze:
Przelicznik jest prosty. Najtańszy zestaw RO z membraną 75gpd to koszt 100zł. 5l wody demineralizowanej to 3zł. Zatem za koszt zakupu filtra RO kupisz 166 litrów wody.
Jak ja lubię takie wyliczanki z czapy :o
boro1,
A gdzie koszt wody?
A gdzie koszty montażu?
A gdzie koszty eksploatacyjne?
A gdzie czas?

Demineralka w Auchan kosztuje 0,58 PLN/l
RO w Discusie chyba dalej po 0,30 PLN/l

Nie to, że jestem przeciwnikiem filtrów RO tylko prośba o nie mieszanie w głowach takimi wyliczeniami.
Przy małym zbiorniku i podmianach po 10-15l co 10 dni sprawa filtra tylko do akwarystycznego wykorzystania jest z góry skazana na porażkę. Bo po co?
EDYTA
Przy sprawności na poziomie 35% koszt samej wody RO (bez innych czynników cenotwórczych) to około 3 gr (0,03 PLN) za litr.
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2019, 09:58 przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ

Autor
Karolus

09 wrz 2019, 09:54

Na chwile obecną właśnie planuje zaopatrywać się w wodę w discusie, potrzebuje koło 15l/ tydzień, natomiast na dłuższą metę,
jak już przekonam się że na 100% BW to jest to co chcę mieć, to kupie jakiś najtańszy RO3.
Głównie chyba ze względu na wygodę i.... moją sklerozę, miałem dziś zacząć zmiękczanie wody i oczywiście zapomniałem wiaderka
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 69 razy
Został pochwalony: 82 razy

09 wrz 2019, 10:22

boro1 pisze:
A jak będą większe to też trzeba przemyśleć jaki zestaw RO kupić, tutaj specem dla mnie jest GrandeOW
Hehe. Dzięki, ale specem to ja nie jestem. Ja swój zestaw konstruowałem pod swoje potrzeby. Biorąc pod uwagę kwestie ekonomiczne to mój zestaw jest całkowicie nieopłacalny, bo żeby mi się zwrócił zakup pompy, membran, żywicy i innych pierdół to musiałbym naprodukować hektolitry wody, a w tym czasie pewnie przyszedłby czas na wymianę niektórych prefiltrów i żywicy.
Ja robiłem zestaw wyłącznie po to aby uzyskiwać wodę dobrej jakości w szybkim czasie czyli, jakby na to nie patrzeć, z powodu mojego "lenistwa". Nie wyobrażałem i nie wyobrażam sobie, żeby latać po baniaki do sklepu, nosić to itd., a uzyskiwanie wody RO bez pompy trwało zbyt długo, o czym pisałem w innym temacie - stąd też rozbudowałem zestaw to takich rozmiarów.

Jeśli ktoś ma pod ręką sklep z tanią wodą i ma zacięcie, żeby ją nosić to pewnie jest to dobre rozwiązanie. Ja niestety przy takim założeniu bym wymiękł i myślę, że na dłuższą metę nie tylko ja, dlatego ja polecam kupić zestaw do RO. Nie musi to być oczywiście pompa i żywica, ale zwykły 2+1 (może 3+1), z którego też można otrzymać całkiem niezłą wodę za takie pieniądze jak piszesz boro1.

JJP2, nigdy nie przeliczysz tego idealnie. Zmiennych wymieniłeś sporo i oczywiście są one istotne, ale dla mnie najbardziej istotną jest zmienna czasu i "współczynnik lenistwa" zwany inaczej "współczynnikiem wygody", o którym nie wspominasz :)
Awatar użytkownika

cinek1916
Imię: Marcin
Pochwalił: 93 razy
Został pochwalony: 42 razy
Kontakt:

09 wrz 2019, 10:39

JJP2 pisze:
A gdzie koszt wody?
A gdzie koszty montażu?
A gdzie czas?
Do tego 2 piwka przy montażu i pudełko prozaku przy uszczelnianiu jakby za pierwszym razem źle się skręciło ;)

Filtr RO to przede wszystkim wygoda. Przy małych litrażach nigdy się nie zwróci za to można oszczędzić czas.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

Obrazek
Awatar użytkownika

boro1
Pochwalił: 13 razy
Został pochwalony: 21 razy

09 wrz 2019, 11:00

JJP2 pisze:
boro1,
A gdzie koszt wody?
A gdzie koszty montażu?
A gdzie czas?
Ty to materialista jesteś. Koszt montażu - 0, każdy sobie sam zamontuje - nie jest to filozofia.
Czas? - myślę, że mniej czasu spędzisz na obsłudze filtra RO niż jeżdżenie do sklepu,
Do tego wszystkiego trzeba do sklepu pójść ./ pojechać. Przytachać bański do domu / samochodu.
Niezależnie od pojemności akwarium filtr RO zawsze będzie wygodniejszy i tańszy od kupowanej wody. Wielkość akwarium (podmian) decyduje o czasie zwrotu inwestycji.
Z podwodnej krainy,
Boro1
ODPOWIEDZ