[54L] Pielęgniczki

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Jakiś czas temu podjąłem decyzję że mniejsze akwarium nie idzie jednak na sprzedaż :)
Miałem jakiś piach od Retne, wpadł mi w oko fajny korzeń z wieloma zakamarkami, krok po kroku i zmontowałem akwarium :)

Rośliny w większości invitro - za wyjątkiem dwóch żabienic - mercedes od @radmaca i jakiejś zielonej, której dokładnej nazwy nie znam ;)
Oprócz nich:
* Alternanthera bronze - invitro
* Echinodorus tenellus parvulus - invitro
* Limnophila Aromatica - invitro
* Hygrophila Pinnatifida - invitro
* microsorium pteropus - sadzonka z głównego akwarium
* microsorium mini narrow leaf - sadzonka z głównego akwarium

+ na powierzchni:
Limnobium Laevigatum + Salvinia natans

Z przedmiotów - korzeń mangrowiec + 2 kokosy

Filtracja docelowo pewnie jakaś skromna zewnętrzna, na chwilę obecną to zwykły filtr z pierwszego akwarium.

Rośliny rosną już miesiąc? Półtora? Może nieco więcej. Wzrost jest powolny, ale się nie śpieszy.

Zasadzenie Hygrophili na korzeniu i sam pomysł powstał w dużej mierze dzięki inspiracji od @GrandeOW nie wiem czy zasadzenie na korzeniu roślin invitro ma prawo się udać - część rokuje, część nie za bardzo

Stan na jakieś ~tydzień / dwa temu (choroba mnie nieco rozłożyła to wrzucę co i tak planowałem od dawna wrzucić :) )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Parametry są stabilne, stosuje lekkie nawożenie mikro + makro z dodatkiem żelaza.

Wpuściłem parę dni temu parkę borelli ale są zbyt nieśmiałe żeby przypozować :)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

U mnie Hygrophila Pinnatifida radzi sobie dobrze ponad gruntem właśnie przyczepiona do korzenia, ale jak już zalapie to będziesz musiał ją trochę podcinać bo to generalnie spora roślinka i trzeba jej pilnować.

Super że nowe akwarium powstaje. Początek zawsze najtrudniejszy.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Lucas bardzo ciekawy korzeń. Fajnie, że akwarium ma rośliny, ale też jest trochę przestrzeni. Jak pielęgniczki nabiorą odwagi to koniecznie foto :)
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: sobota 25 wrz 2021, 21:18 U mnie Hygrophila Pinnatifida radzi sobie dobrze ponad gruntem właśnie przyczepiona do korzenia, ale jak już zalapie to będziesz musiał ją trochę podcinać bo to generalnie spora roślinka i trzeba jej pilnować.
Chciałbym mieć taki problem :) Na razie mi lekko ciemnieje w wielu miejscach i jakby obumiera.
Ale jakby za mocno się rozrastało to ufam, że będę miał sporo sadzonek do wydania, bo to bardzo piękna roślina :)
eva pisze: niedziela 26 wrz 2021, 09:04 @Lucas bardzo ciekawy korzeń. Fajnie, że akwarium ma rośliny, ale też jest trochę przestrzeni. Jak pielęgniczki nabiorą odwagi to koniecznie foto
tak, nie widać tak może tego na zdjęciach ale w 2 miejscach ma taki system tuneli który był zapchany mułem i różnymi korzonkami i który przeczyściłem szczoteczką (kilka godzin roboty...) i ma sporo różnych zakamarków, norek.. :) Dodatkowo jest trochę subtelnie na dole wygięty w łuk przez to też daje możliwość rybkom przepłynięcia pod spodem.

Jak będę miał cokolwiek z aktualizacji - z chęcią udostępnię
ODPOWIEDZ