Epiplatys Annulatus / Szczupieńczyk Karłowaty

eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Rząd: Karpieńcokształtne (Cyprinodontiformes)
Rodzina: Nothobranchiidae
Mała rybka z Afryki (Gwinea, Sierra Leone, Liberia).
Zamieszkuje wolno płynące strumienie, bagna, tereny zalewowe, nieraz ekstremalnie płytkie. Są to przeważnie słodkie wody, ale zdarzają się słonawe.
Inne nazwy: Clown Killifish, Rocket Killifish
Dorasta do 3-3,5 cm.Samce większe.
Właściwości wody według seriously fish:
Temperatura: 20-26 stopni C.
pH: 4-7
Twardość: 18-143
W akwarium korzystna jest obecność liści, gałęzi, szyszek olchy, wyciągu z Ketapangu, ewentualnie dodatku torfu (wyciąg lub wkład do filtra). Jest to ryba uważana za wytrzymałą i łatwo rozmnażającą się w akwarium gatunkowym. Podobno najedzeni rodzice nie są bardzo skłonni do pożerania młodych (proszę o weryfikację tej informacji).
W akwarium dla Szczupieńczyka Karłowatego powinno być dużo roślin, zwłaszcza na tafli wody, ponieważ tam najchętniej przebywa ta rybka. Nie oznacza to, że nie porusza się po innych częściach akwarium, ale rzadko żeruje na samym dnie (chyba, że akwarium jest bardzo niskie). Rejon kilkunastu centymetrów pod taflą to jego królestwo.
Rybka w większej grupce jest śmiała i często ją widać w akwarium, dlatego lepiej trzymać grupę min. 8-12 osobników z przewagą samic. Niemniej nie jest to gatunek ławicowy i posiadanie haremu w akwarium gatunkowym też wchodzi w grę.
Szczypieńczyk Karłowaty w naturze żywi się zooplanktonem i owadami, które znalazły się na tafli wody. W akwarium może wyskakiwać z wody, dlatego zbiornik dla tej rybki wymaga pokrywy (częste historie o rybkach, które jedna po drugiej opuściły akwarium).
Zaleca się podawanie pokarmów mięsnych, najlepiej żywych lub mrożonych, o bardzo małych gabarytach. Czytałam, że Szczupieńczyki ignorują suchy pokarm, ale u mnie chętnie jedzą płatki, bez grymaszenia. Warto im jednak, od czasu do czasu, podawać żywca. Idealne są naupliusy artemii, dafnia, nicienie bananowe.
Szczupieńczyk Karłowaty to prześliczna rybka w poprzeczne paski (beżowa, paski grafitowe). Samiczki w stonowanych barwach. Samce zachwycają kolorowym, wydłużonym ogonem i płetwami. Ubarwienie może być różnorodne. Połączenie niebieskiego z żółtym, czerwonym, pomarańczowym.
U mnie rybki pewnie jeszcze się wybarwią. Zdjęcia poniżej. Dopiero przyszły ze sklepu.
Mam 13 sztuk. Świetnie dogadały się z innymi afrykańskimi gatunkami zachodniego wybrzeża, łagodnymi Proporczykowcami (dwupregi i Kap Lopez). Nie boją się większych ryb. Proporce też ich specjalnie nie przeganiają. Są to rybki bardzo łagodne i można je łączyć z innymi niewielkim gatunkami. Natomiast ze względu na mały rozmiar łatwo mogą stać się ofiarami większych ryb, z którymi nie należy ich trzymać. Nadają się do nanoakwarium.
Szczupieńczyki Karłowate zakupiłam w Discusie (ciągle dostępne, podobnie jak Dagety).

https://cefishessentials.com/blog/bioto ... killifish/
56B57A03-67DB-4F60-9A18-219D9D05C2F3.jpeg
0898AE7D-B9A3-4F82-9F7D-E3B82ECE7602.jpeg
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Są dwa szczepu tych rybek.
Jeden ma minimalne zabarwienie płetwy grzbietowej na kolor niebieski.
To rybki pochodzące z zalesionej nadmorskiej sawanny w pobliżu Monrowii w Liberii.
Natomiast rybki żyjące w wodach gęstego lasu w Kasewe, Sierra Leone mają płetwę grzbietową zabarwioną na kolor czerwony.
Ponieważ te dwa szczepy łatwo się krzyżują trudno w sklepach znaleźć (dzięki akwarystą ) czystą linię.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy omawiane rybki są wytrzymałe? Padły mi prawie wszystkie w ciągu tygodnia od kupienia. Nie wiem czy od leczenia ospy costaforte (one nie miały objawów), czy po prostu aklimatyzacji w nowym miejscu nie przetrwały? Ma ktoś jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: czwartek 21 kwie 2022, 19:11 czy po prostu aklimatyzacji w nowym miejscu nie przetrwały
Jeżeli w sklepie ryby jeszcze są , jeżeli nie pozdychały to sorry twoja wina :shock:
ODPOWIEDZ