NorthFin - Premium Fish Food - recenzje

Jak racjonalnie żywić naszych pupili. Pokarmy, przepisy

Autor
duch amazonski
Imię: DAREK
Pochwalił: 250 razy
Został pochwalony: 107 razy
Kontakt:

25 lis 2019, 22:10

Kiryski to będą wszystkie te pokarmy szamać jak opadną na dno i nie wypadną między kamienie
;)

Mam pokarm community 0,5mm.
Pobierany przez fantomy czarne bardzo szybko , neony czarne przez kilka sekund potrafią z pokarmem pływać w pyszczku, pewnie im sie nie mieści i go obgryzają.
Pokarm ma charakterystyczny zapaszek, jest w kształcie drobnych twardych"kuleczek", podczas karmienia trzymam pokarm chwilkę pod woda i wypuszczam, nie za dużo bo szybko opada i nie wszystko rybki wyłapią.
Oryginalne opakowanie/torebka ma zamknięcie.
Awatar użytkownika

inerkoma
Imię: Konrad
Pochwalił: 85 razy
Został pochwalony: 179 razy
Kontakt:

26 lis 2019, 10:16

Tutaj będziemy zamieszczać swoje recenzje/uwagi do pokarmów marki NorthFin. Zasady, zapisy i lista znajdują się w tym wątku: viewtopic.php?f=6&t=3482
A bleak garden to cry when my inamorato died...
Awatar użytkownika

inerkoma
Kontakt:

10 sty 2020, 23:02

Zacznę :)

NortFin Kelp Wafers - pokarm dostałem od rhino, po Nałęczowskich Dniach Akwarystki 2019. Do testów nie przystąpiłem od razu z racji, że miałem masę innych pootwieranych pokarmów i kilka innych recenzji do napisania. Do rzeczy - jak już pewnie kojarzycie podstawowymi "królikami doświadczalnymi" w moich 300l były oczywiście Sturisomy Złociste. Sama pastylka ma taki lekki według mnie czosnkowy zapach. Ciężko stwierdzić czy ryby jakoś inaczej zareagowały na tę paszę. Podjęły "nowe danie" z zainteresowaniem i zazwyczaj nad ranem nie było po nim resztek. Jeśli wierzyć opisowi producenta przyjęły przy tym sporą dawkę przydatnych mikroelementów. Dużym plusem jest tutaj to, że po dłuższym kontakcie z wodą nie rozpadają się one w pył jak to czasem bywa z pastylkami innych producentów. Ulegaja oczywiście lekkiemu rozwarstwieniu nie mniej jednak w dalszym ciągu pokarm ten jest możliwy do spożycia i ryba nie musi go jakoś wybitnie szukać. Przy "wspólnym obiedzie" korzystają także moje Fantomy Czerwone i Kirysy Pstre. Te drugie w przeciwieństwie do spokojnej Sturisomy urządzają sobie coś w rodzaju "gotowi, do biegu, kto pierwszy wciągnie paszę NorthFina" :)

Polecam jako pokarm dodatkowy. A dlaczego tak? Niestety cena nie należy do najniższych, jeśli by chcieć uczynić go jako jadło do codziennego podawania to rychło by się okazało, że to spory miesięczny wydatek. Podsumowując: uważam, że to bardzo dobry pokarm i z pewnością będę do niego cyklicznie wracał. Jeszcze na koniec taka ciekawostka. Rozważając pokarmy na mniejsze porcje okazało się, że w każdej torebce było więcej niż deklarowana ilość na opakowaniu - według mnie to taki miły akcent i ukłon NorthFina w stronę akwarystów :)
IMG_20200110_225512.jpg
IMG_20200110_225512.jpg (114.37 KiB) Przejrzano 999 razy
Awatar użytkownika

fruttidimare
Imię: Przemek
Pochwalił: 38 razy
Został pochwalony: 50 razy

12 lut 2020, 04:42

UWAGA!!! TESTOWANE NA ZWIERZĘTACH

KRILL GOLDpokarm w formie małych czarnych granulek klepiących jak u kowala spod pachyo nieprzyjemnym zapachu.Długo unosi się na powierzchni co jest plusem jeśli mamy ryby żerujące w górnych strefach akwarium.Wziąłem go z myślą o tetrach diamentowych i neonach czerwonych przyzwyczajonych do karmienia mrożonym i żywym pokarmem z nadzieją że jego specyficzny aromat oszuka je i skłoni do jego pobrania.Nic bardziej mylnego :| Po opadnięciu na dno na krótko zainteresowały się nim kirysy znikł z dna prawdopodobnie zjedzony przez ślimaki :???: Z dalszymi testami przeniosłem się do krewetek, gdzie długie unoszenie się na wodzie okazało się wadą niestety.Poradziłem sobie z tym mocząc pokarm w kieliszku i podając po zatonięciu. Granulki są dosyć twarde i trochę maluchom zajęło zanim się z nim rozprawiły ale było widać że im smakuje i na każdą nową porcję rzucały się jak madki na pluszaki z Biedronki

Kelp Wafers Ciemnozielone pastylki o średnicy około 15mm szybko tonące i jeszcze szybciej znikające :-P
Po opadnięciu na dno szybko się rozwarstwiły co ułatwia rybą przyjmowanie tego pokarmu ,zarówno duże jak i małe mogą go szamać.Podawany był kirysom pstrym i próbowałem nakarmić nim otoski jednak te przegrały walke z krewetkami.
Tak jak napisał Inerkoma do najtańszych nie należy jednak stosunek cena/jakość oceniam jako bardzo dobry i w najbliższym czasie mam zamiar nabyć nowe opakowanie by urozmaicić moim rybą dietę
Awatar użytkownika

inerkoma
Kontakt:

22 lut 2020, 11:09

Trochę już czasu minęło. Macie jakieś spostrzeżenia z karmienia pokarmami, które otrzymaliście?
Awatar użytkownika

Tomek B.
Imię: Tomek
Pochwalił: 42 razy
Został pochwalony: 56 razy

22 lut 2020, 19:10

Używałem Krill Gold i Community. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie. Na pierwszy niuch również - oba pachną równie nieprzyjemnie. Twarde granulki, część z nich tonie tak szybko, że największy pożytek mają z nich ślimaki. Część pływa i pływa... Pokarm wzbudza umiarkowane zainteresowanie ryb, bardzo twarde granulki sprawiają, że trzeba stosować kilka pokarmów, jeżeli chce się by wszystkie ryby ryby (różnej wielkości) coś zjadły.
Podsumowując - nie jestem zachwycony i nie planuję korzystać. z tego pokarmu w przyszłości
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika

inerkoma
Kontakt:

20 mar 2020, 13:31

Po proszę o recenzję reszty osób, które otrzymały pokarmy NorthFina.
Awatar użytkownika

waldas
Imię: Waldek
Pochwalił: 41 razy
Został pochwalony: 58 razy

20 mar 2020, 14:33

Mam Community i cytując
Tomek B. pisze:
22 lut 2020, 19:10
pachną równie nieprzyjemnie. Twarde granulki, część z nich tonie tak szybko, że największy pożytek mają z nich ślimaki. Część pływa i pływa...

potwierdzam powyższe, jednakże moje rybki chętnie pokarm pobierają. Granulat jest naprawdę twardy, trudno w palcach rozdrobnić. Rybki po kilku zjedzonych kulkach niektóre kulki potrafią wypluć i nie wrócić do nich (ku uciesze krewetek), ale w większości połykają go od razu ew. parę razy wyplują i potem zjadają. Z pewnością jest to jedna z alternatyw dla pokarmów premium.
Awatar użytkownika

inerkoma
Kontakt:

06 kwie 2020, 10:53

Poproszę o opinię.

GrandeOW
Jarzy
Yorgi
krasnal
JJP2
Awatar użytkownika

inerkoma
Kontakt:

27 maja 2020, 21:26

Przypominam wyżej wymienionym o napisaniu recenzji. Dziękuję za uwagę.

Jarzy
Imię: Paweł
Pochwalił: 25 razy
Został pochwalony: 18 razy

28 maja 2020, 00:13

inerkoma, Zupełnie zapkmniałem ;) Zabiorę się za to w najbliższym czasie.
Kolekcjoner wiader.

128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Ikola 250.

Jarzy
Imię: Paweł
Pochwalił: 25 razy
Został pochwalony: 18 razy

29 maja 2020, 01:05

Wybrałem do testów 4 pokarmy: kelp waffers, community, cichlid formula i golden krill.
Do community i krill robiłem 2 podejścia. Oba te pokarmy nie różnią się wg. mnie niczym. Zapach ten sam-intensywny,ale mnie nie przeszkadzał (zapach bogactwa:P). Granulki tej samej wielkości, koloru i spoistości. W pierwszym podejściu tonęły jak kamienie i twarde niemiłosiernie. Nic nie pomogło namaczanie. Ryby garnęły się do nich bardzo chętnie, mimo ogromnych problemów ze spożyciem. Niestety trochę zostawało na następny dzień i trzeba było to sprzątnąć. Pierwsze podejście takie sobie. Na kilka tygodni pokarmy poszły do szafki. Podejście drugie: pokarm chyba nieco "skurszał". Tym razem również tonął szybko. Ryby jednak były w stanie ogarnąć temat bez problemu-mało która granulka trafiała na dno. Nieważne czy to gupik ,sumik szklisty, kirysek czy rak-wszyscy chętni na posiłek. Czy kupiłbym te 2 pokarmy? Chyba nie.

Kelp waffers Wielkie, brązowe tablety o nieistotnym zapachu. Toną szybko,bo taka ich rola. Niespecjalnie interesowały moje ryby. Raki i kraby za to chętnie brały kawałki w szczypce i znikały w kryjówkach ze zdobyczą. Pozostałe kawałki wafli rozpadają się w pył i strasznie brudzą. Zwierzaki nie były zainteresowane resztkami,więc znowu sprzątanie. Dla ryb nie polecam. Dla skorupiaków dużych-w sumie tak, choć one zjedzą chętnie prawie wszystko.

Cichlid Formula - pokarm dostałem nieco później niż pozostałe,gdyż zakupiłem pielęgnice kakadu. TEN POKARM TO JEST TO! Zapach - jak reszta. Wygląd-granulki, jak reszta. Spoistość - mięciuteńkie! Moje ryby były absolutnie zachwycone! Żadna granulka nie osiągała dna. Miło było patrzeć jak zwierzaki szamią te granulki. Najciekawsze jest to,że same pielęgnice niezbyt mogły się dopchać do jedzenia ;) Zdecydowanie polecam Cichlid Formula!
Kolekcjoner wiader.

128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Ikola 250.
Awatar użytkownika

inerkoma
Kontakt:

01 cze 2020, 13:07

Jarzy, dziękuję. Proszę o wpis pozostałe osoby.

GrandeOW
Yorgi
krasnal
JJP2
Awatar użytkownika

GrandeOW
Imię: Tomek
Pochwalił: 117 razy
Został pochwalony: 207 razy

26 cze 2020, 10:48

Temat zapisów Konrad zamknął, a ja jestem trochę w czarnej D z opisem. Planowałem i zacząłem robic test na zasadzie porównawczej (wrzucając równocześnie kilka porcji różnych pokarmów i obserwując które będą cieszyły się największym powodzeniem). Niestety moje zapiski w excelu szlag trafil (coś się popierdzielilo z plikami i chyba przypadkiem je skasowałem, albo zrobiło to któreś z dzieci). Postaram się zatem opisać to co pamiętam.

Do testów używałem pokarmów:
- NorthFin Krill Gold
- NorthFin Community
- NorthFin Kelp Wafers
oraz konkurencji:
- Narurefood Premium Kristall
- Tropical Kirysek
- Tropical ProDefence
- kilka innych próbek, których nazw już nie pamiętam (chyba była w nich m.in. jakaś Tetra)

Pokarm testowałem na kirysach Sterby, które do czasów testów karmione były głównie Kiryskiem od Tropicala. Jako tło w testach uczestniczyły Microrasbory Galaxy.

Test prowadziłem przez około 3 miesięcy powtarzając układy podawanego jedzenia. W związku z tym że ryby były trzymane na Tropicalu Kirysek to początkowo najchętniej żerowały właśnie na tym pokarmie, ale z czasem ich upodobania się zmieniały troszkę w kierunku jedzenia NorthFin. W przypadku gdy Kirysek nie był podawany do akwarium największym powodzeniem cieszył się NorthFin Community. Porównując pokarmy NorthFin Community i NorthFin Krill zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszył się właśnie Community. W przedbiegach testów odpadły pokarmy z próbek. Potrafiły leżeć w akwarium kilka godzin. Dość słabo wypadł również Naturefood Kristall i NorthFin Waters.

Oczywiście mój test nie odnosił się do jakości jedzenia, bo nie mam w domu laboratorium, a jedynie do aktywności ryb podczas żerowania. Ot taka trochę zabawa.

Odnośnie samych pokarmów NorthFin to mogę powtórzyć za osobami opisującymi je wcześniej. Pokarmy Krill i Community są dość twarde, tonące o bardzo wyrazistym zapachu. Jeśli miałbym porównywać to zapach Krilla jest w moim odczuciu intensywniejszy. NorthFin Wafers to pastylki o średnicy około 1cm. W zamachu nie są intensywne. Smaku nie testowałem :-)

Wynikiem moich testów miała być tabelka, ale niestety się nie udało. Tak czy inaczej mogę powiedzieć że pokarmy NorthFin Community oraz NorthFin Krill (w mniejszym stopniu) przypadły moim rybom do gustu i na pewno będą stosowane w moim zbiorniku. NorthFin'a wprowadziłem do zbiornika kiedy Tropical Kirysek już w nim gościł od dłuższego czasu. Pomimo tego bardzo dobrze sobie w moim odczuciu poradził.

Z ciekawostek mogę jeszcze napisać że NorthFin Krill Gold powodował u Galaxy szaleństwo. Pewnie jego intensywny zapach powodował że po podaniu pokarmu, Galaxy bardzo się ożywiały. Pomimo tego że był dla nich nieco za duży można było popatrzeć jak skubią mniejsze kawałki. Myślę że jeśli bym go rozdrobnił byłoby szaleństwo.

Podczas testów nie zaobserwowałem żadnych strat. Ryby były aktywne, ładnie wybarwione.
ODPOWIEDZ