300 litrów Radmaca bez hamburga

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:Rzeźba z lampą! następnym razem poszukam kogoś z CNC.
IMG20230325204633!.jpg
IMG20230325204615.jpg
No powiem Ci, że to wycięcie extra! Czym wycinałeś otwory aby wyszło równo? A czy ta siatka nie spowoduje, że zaraz za wentylatorem dmuchane powietrze ucieknie do „góry” i końce radiatora będą o wiele mniej chłodzone?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


SHARK pisze: No powiem Ci, że to wycięcie extra! Czym wycinałeś otwory aby wyszło równo? A czy ta siatka nie spowoduje, że zaraz za wentylatorem dmuchane powietrze ucieknie do „góry” i końce radiatora będą o wiele mniej chłodzone?
Otwory wycinałem:
Dremel - robiłbym dwa lata
Frezarka górnowrzecionowa - bym zbankrutował na frezach. Te do metalu się kleją, a te do alu pękają (bo są do cnc a nie ręcznego szarpania)
Multitool - tym szło najlepiej, tylko potrzebowałem zatyczek do uszu. Radiator mocno rezonuje. A brzeszczoty najlepsze takie do drewna/metalu, a te stricte do metalu coś słabiej szły.
I mauczka -nastepną wersję zrobie pod wentylatory slim. Połowa mniej zabawy w rzeźbę.
Siatka ma tylko za zadanie maskować to wszystko i zapobiec wpadaniu czegokolwiek większego w wentylatory i sam radiator.
Zastanawiałem się czy nie przykryć samego radiatora cienką płytką pleksi/alu i dorobić otwory wlot/wylot. Ale to z drugiej strony osłabi chłodzenie pasywne, wentylatory mają się odpalać tylko przy wyższych temperaturach. A tego radiatora jest 9/10 kg więc pasywnie daje radę dużo ciepła odprowadzić. Jak zamknę płytką i odpalę wentylatory, to będzie więcej kurzu zbierać :(

A jeszcze tak co do uciekania powietrza, te przerwy między żebrami radiatora mają okolo 1 cm. Wiatraki mają 14cm.tam będzie wiać po prawie całej długości.

2 czy 3 żebra nie są chłodzone wiatrakami (radiator 192mm, wentyle 140mm), ale doody nie będą do samego brzegu, więc też nie przewiduję problemów.

Zostało mi zrobienie matrycy do klejenia ledow i wiercenia dziur w dibondzoe, potem już tylko skręcić do kupy, zlutowac sterowanie, program do esp32 z chatGPT i jazda.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Może następnym razem drukarka 3D i komin (coś jak te magiczne trąbki do P4 w obudowach)? ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:
SHARK pisze: No powiem Ci, że to wycięcie extra! Czym wycinałeś otwory aby wyszło równo? A czy ta siatka nie spowoduje, że zaraz za wentylatorem dmuchane powietrze ucieknie do „góry” i końce radiatora będą o wiele mniej chłodzone?
Otwory wycinałem:
Dremel - robiłbym dwa lata
Frezarka górnowrzecionowa - bym zbankrutował na frezach. Te do metalu się kleją, a te do alu pękają (bo są do cnc a nie ręcznego szarpania)
Multitool - tym szło najlepiej, tylko potrzebowałem zatyczek do uszu. Radiator mocno rezonuje. A brzeszczoty najlepsze takie do drewna/metalu, a te stricte do metalu coś słabiej szły.
I mauczka -nastepną wersję zrobie pod wentylatory slim. Połowa mniej zabawy w rzeźbę.
Siatka ma tylko za zadanie maskować to wszystko i zapobiec wpadaniu czegokolwiek większego w wentylatory i sam radiator.
Zastanawiałem się czy nie przykryć samego radiatora cienką płytką pleksi/alu i dorobić otwory wlot/wylot. Ale to z drugiej strony osłabi chłodzenie pasywne, wentylatory mają się odpalać tylko przy wyższych temperaturach. A tego radiatora jest 9/10 kg więc pasywnie daje radę dużo ciepła odprowadzić. Jak zamknę płytką i odpalę wentylatory, to będzie więcej kurzu zbierać :(

A jeszcze tak co do uciekania powietrza, te przerwy między żebrami radiatora mają okolo 1 cm. Wiatraki mają 14cm.tam będzie wiać po prawie całej długości.

2 czy 3 żebra nie są chłodzone wiatrakami (radiator 192mm, wentyle 140mm), ale doody nie będą do samego brzegu, więc też nie przewiduję problemów.

Zostało mi zrobienie matrycy do klejenia ledow i wiercenia dziur w dibondzoe, potem już tylko skręcić do kupy, zlutowac sterowanie, program do esp32 z chatGPT i jazda.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
Multitool? A co dokładnie? Jak byś mógł zdradzić.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


SHARK pisze: Multitool? A co dokładnie? Jak byś mógł zdradzić.
Narzędzie wielofunkcyjne zwane multitoolem.
https://www.google.com/search?q=narz%C4 ... ofunkcyjne

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:
SHARK pisze: Multitool? A co dokładnie? Jak byś mógł zdradzić.
Narzędzie wielofunkcyjne zwane multitoolem.
https://www.google.com/search?q=narz%C4 ... ofunkcyjne

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
Jasne, dzięki. Akurat pod hasłem multitool znam coś innego :)

Ale takiego multitoola też mam :) W takim razie i ja powalczę z wentylatorami i sterownikiem, co by odchudzić lampę.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

trzeba to będzie jakoś zawiesić
IMG20230401221458.jpg
Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jakiś update @radmac ?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

ta, update jest - restart ubił mi 80% obsady. Coś z podłoża wylazło, może beczka 200L po spożywce, mimo mycia, coś w sobie miała niefajnego. Przeżyły właściwie tylko kiryski i otoski.
A z technikaliów to musiałem położyć kafelki w piwnicy, żeby docelowy sump stał prosto...
było tak i do 4 cm szpary pod stelażem, latało wszystko na boki.
IMG20230724205022.jpg
a jest tak - wylewka pod laser na reperach plus kafle plus na ścianie jakby coś się miało chlapać. Pierwszy raz kafle kładłem i wyszło super jak na piwnice :)
IMG20230908071436.jpg
sump czeka na czyszczenie, potem przegrody, hydraulika... ech... dużo przede mną.
Wawariat
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

No i to mi się podoba. Wreszcie mamy optymalne wykorzystanie akwariów panoramicznych...
Jako sumpy w piwnicach! :idea: 8-)
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:ta, update jest - restart ubił mi 80% obsady. Coś z podłoża wylazło, może beczka 200L po spożywce, mimo mycia, coś w sobie miała niefajnego. Przeżyły właściwie tylko kiryski i otoski.
A z technikaliów to musiałem położyć kafelki w piwnicy, żeby docelowy sump stał prosto...
było tak i do 4 cm szpary pod stelażem, latało wszystko na boki.
IMG20230724205022.jpg
a jest tak - wylewka pod laser na reperach plus kafle plus na ścianie jakby coś się miało chlapać. Pierwszy raz kafle kładłem i wyszło super jak na piwnice :)
IMG20230908071436.jpg
sump czeka na czyszczenie, potem przegrody, hydraulika... ech... dużo przede mną.
Naajs, ale to ta przyjemna czesc tego hobby :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ