Zapas wody RO baniaku?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Kierując się różnymi wskazówkami zakupiłem filtr RO, który montuje na czas przeróbki wody raz w tygodniu na potrzeby podmian... ale że ciągle w głowie mi jakieś optymalizacje to przemyślałem sobie czy by nie było dobrze w jakichś baniakach "przechowywać" taką wodę, tak żeby podłączać instalację np. raz na 2 tygodnie.

I tu urodziło mi się pytanie, skoro woda butelkowana ma jakąś ważność, to czy taka woda nie straci swoich właściwości?
Czy nie powstaną tam jakieś mikroorganizmy które zaszkodzą moim rybim przyjaciołom?

Czy macie w tym temacie jakieś inne obserwacje / sugestie / potencjalne zagrożenia które mogą mi jako początkowemu akwaryście umykać?
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Ja dotychczas gromadziłem wodę ro w baniakach przez okres kilku tygodni i nic się z nią nie działo. Baniaki stały w chłodnym i zacienionym miejscu.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

IMHO Taka czysta RO jest zbyt uboga dla rozwoju czegokolwiek większego. Jeszcze jak się potraktuje uzdatniaczem, to już w ogóle.
Sam trzymam wodę przez tydzień, ale też nigdy nie zużywam do końca. Zdarzało się że trzymalem i z 3 tygodnie (wyjazdy wakacyjne etc) i nigdy nie było zauważalnego problemu.

Wawariat

Wawariat
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

A zwykłą kranówkę ile można trzymać? 7-10 dni ujdzie? Pytam na okoliczność wyjazdów. Po powrocie z wyjazdu i włączeniu wody leci u mnie z kranu żółta. Więc albo trzeba jeszcze ze dwa dni odczekać, aż się unormuje, albo odstawić przed wyjazdem.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Kranówki raczej nie powinno się tak długo przechowywać - rozwój bakterii i innych mikroorganizmów.

Ro najdłużej do 3 dni w moim przypadku - podmiana i tyle.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

To na butelki są terminy przydatności, nie na wodę. ;)
I cóż takiego by mogło urosnąć w tej wodzie co nie rośnie w akwarium, tak na zdrowy rozsądek?
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Zwyczajnie zakładam swoją niewiedzę... Lepiej zapytać niż później z siebie głupa zrobić :D
Jak piszecie że jest ok to kupię kilka karnistrów z wodą demineralizowaną i będę sobie RO przechowywał i zwyczajnie odpalał sprzęt raz na 2 tygodnie :)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Przecież RO to wysoce oczyszczona woda, pozbawiona jakichkolwiek substancji odżywczych. Wszelkie bakterie, glony, grzyby i ich zarodniki zostały z niej odfiltrowane, bo nie przechodzą przez membranę. Wlanie jej do zamkniętego zbiornika odcina dopływ tlenu, CO2, azotu i innych gazów potencjalnie potrzebnych do rozwoju życia. Nawet gdyby coś próbowało w tym żyć, to co niby miałyby jeść w RO i czym oddychać? ;) Moim zdaniem można taką wodę przechowywać miesiącami jeśli nie latami. Byle była szczelnie zamknięta i trzymana w czystym pojemniku. Jedyne co jej grozi, to że zacznie śmierdzieć plastikową beczką... ;)

Na marginesie. Zanim zainstalowałem sobie filtr RO, nie raz kupowałem wodę demineralizowaną np. na stacji benzynowej i używałem jej w krewetkariach. Ta woda mogła być wyprodukowana 3 lata temu i leżeć w magazynie zanim do mnie trafiła. Kto się przejmuje terminem ważności wody do akumulatorów? No i ta woda nie śmierdziała a krewetki nie protestowały. :)
ODPOWIEDZ