Hodowla pierwotniaków Paramecium - idealny pokarm dla drobnego narybku

Jak racjonalnie żywić naszych pupili. Pokarmy, przepisy
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
fivb77
Imię: Maciej
Pochwalił: 1 raz
Został pochwalony: 4 razy

#1 Post autor: fivb77 » 11 lut 2018, 16:13

Cześć,

zobowiązałem się do opisania tych stworzeń w innym poście, więc dziś co nieco, o moich doświadczeniach z pokarmem Paramecium.

Są to pierwotniaki, z reguły pierwszy pokarm wśród drobnego, świeżo wylęgniętego narybku.

Częstą praktyką u nas, akwarystów amatorów, jest utrzymywanie w akwarium tarliskowym kęp mchu oraz liści, jako miejsce, w którym młody narybek będzie mógł żerować na pierwotniakach.
Możemy to trochę podrasować i zapewnić pokarm larwom wcześniej, w odpowiednich ilościach.

W internecie jest mnóstwo przepisów, czy filmów jak sobie wyprodukować je "z niczego". Mi się nie poszczęściło, więc kupiłem porcję zarodową. Tu już mi się poszczęściło :P

Pierwotniaki trzymam w litrowych słoikach. Wolałbym w np 5 litrowych, ale mam kompaktowe mieszkanie ;) Stoją sobie na szafkach w kuchni, sądzę, że w naszych mieszkaniach będzie im wszystko jedno, gdzie postawimy słoik.
Pożywką dla pierwotniaków, w takim słoiku, może być ugotowany plasterek marchewki, wyparzony liść sałaty, codzienna kropla mleka.. ogólnie to nie wiem co by im nie służyło :P
Woda, której używamy do hodowli, powinna być dla ich bezpieczeństwa odstana. Ja kranowitowi daję 2 doby.
Może to być też osmoza, podobno lepiej im w kwaśnym środowisku, a w osmozie woda z czasem u pierwotniaków ma szansę się zakwasić.
Nie polecam wody z akwarium, czy jak można przeczytać gdzieniegdzie znad dna akwarium. Można w ten sposób do hodowli zaprosić oczliki, czy jeszcze coś innego.

Paramecium pobieram ze słoika za pomocą pipety/zakraplacza do oczu, o ile są skupione w jednym miejscu - te pierwotniaki chętnie płyną do źródła światła.
Jeśli takiego skupiska nie ma, pobieram większą pipetą, takim polewaczem do sosów ;)

Pobraną wodę przelewam delikatnie przez filtr do kawy i czekam, aż się odsączy. Nie sądzę, by woda z hodowli była przyjazna dla narybku. Po wszystkim wypłukuję filtr w akwarium z narybkiem.

Jeśli chcemy odchować narybek, który jest bardzo drobny, jak kąsacze, razbory, czy błędnikowce to warto pochylić się nad tymi pierwotniakami.
Pokarm jest żywy, co zachęca maluchy do żerowania - fajny widok jeśli ma się ostry wzrok ;)
Po drugie, potrafi przeżyć w akwarium(tu przewaga nad artemią, która w słodkiej wodzie żyje do kilku godzin), więc można go podać więcej np. przed wyjściem z pracy i nie karmić maluchów co chwila. No i nie zacznie się psuć w kilka godzin jak pokarmy sztuczne, czy mrożone.

Hodowla po jakimś czasie potrafi zacząć śmierdzieć ;/ tzn jak nie ruszam, to zapachu nie ma, ale jak po dłuższej przerwie np. podmieniam wodę i wymieniam karmę to co tu kryć - wali :P

Poniżej nagrałem moje pierwotniaki.

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Został pochwalony: 9 razy
Kontakt:

hodowla Paramecium

#2 Post autor: ROGATEK » 12 lut 2018, 15:08

Ty wiesz, że ja Cię bardzo lubię? :D Podrzucisz mi jakąś działkę przy okazji?

Chodzą mi rózne pomysla po głowie i coś takiego może mi się bardzo przydać.

W jakiej temp je trzymasz?

Awatar użytkownika

Autor
fivb77

hodowla Paramecium

#3 Post autor: fivb77 » 12 lut 2018, 15:51

Trzymam je na parapecie, trzymam je na szafkach w kuchni, czyli temperatura pokojowa ;)
Będę pamiętał, nie wpadam często, więc zdążę Ci nastawić ;)

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 10 razy

hodowla Paramecium

#4 Post autor: as400 » 12 lut 2018, 23:05

Fajnie, że opisałeś - przyklejam dla potomności :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

https://www.sumofus.org/

Awatar użytkownika

saintpaulia
Imię: ilona
Został pochwalony: 2 razy

hodowla Paramecium

#5 Post autor: saintpaulia » 12 lut 2018, 23:43

Ciekawy temat. Pewnie kiedyś będę się uśmiechać o porcję zarodową. 8-)

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś
Pochwalił: 5 razy
Został pochwalony: 8 razy

hodowla Paramecium

#6 Post autor: Wojtekxxx9 » 13 lut 2018, 08:08

Ja pewnie też :-)

Awatar użytkownika

Autor
fivb77

hodowla Paramecium

#7 Post autor: fivb77 » 13 lut 2018, 09:23

Próbowałem zdobyć Protogen, czyli takie pierwotniaki w sticksach 8-) Wiem, że kiedyś Krasnal tego używał. Znalazłem na naszym rynku w peha68, niestety po kilku tygodniach anulowali moje zamówienie, bez słowa wyjaśnienia. Zakładam, że nie mogli tego zdobyć. Więc podtrzymuję swoją hodowlę Paramecium. Moje Sundadanio axelrodi odchowałem na tym, przez pierwsze tygodnie bez strat :) A narybek był turbo drobny, ledwo w ruchu było je widać. Dziś to już całkiem spore fisze 8-)

Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Kontakt:

hodowla Paramecium

#8 Post autor: ROGATEK » 13 lut 2018, 09:42

Ja bym tylko chciał poprosić o zmianę nazwy tematu, ku chwale i dobrostanowi forum!. "Hodowla pierwotniaków Paramecium - idealny pokarm dla drobnego narybku - polecam Żanet Kaleta".

Awatar użytkownika

Autor
fivb77

hodowla Paramecium

#9 Post autor: fivb77 » 13 lut 2018, 09:48

Wczoraj dowiedziałem się, że ta Żanet Kaleta jest naprawdę :D

Można zmienić temat, jeśli ma być czytelniej.

Awatar użytkownika

waldas
Imię: Waldek

hodowla Paramecium

#10 Post autor: waldas » 13 lut 2018, 12:11

Czy do wyhodowania potrzebne jest światło? Jak bym postawił to w miejscu gdzie rzadko kiedy dochodzi światło to tez bym wyhodował?
Ostatnio zmieniony 13 lut 2018, 12:33 przez waldas, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor
fivb77

hodowla Paramecium

#11 Post autor: fivb77 » 13 lut 2018, 12:27

Tak, na pewno. Tylko nie mam na myśli piwnicy. Góry szafek, pod sufitem u mnie są nieoświetlone światłem dziennym i hula.

Awatar użytkownika

as400
Imię: Łukasz
Pochwalił: 10 razy

#12 Post autor: as400 » 13 lut 2018, 14:13

ROGATEK pisze:
13 lut 2018, 09:42
Ja bym tylko chciał poprosić o zmianę nazwy tematu, ku chwale i dobrostanowi forum!. "Hodowla pierwotniaków Paramecium - idealny pokarm dla drobnego narybku - polecam Żanet Kaleta".

Prrroszzz
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posiadanie świadomości jak dobry w czymś jesteś wymaga dokładnie tych samych umiejętności co bycie w tym dobrym. Co oznacza, że jeżeli jesteś w czymś całkowicie beznadziejny, brak Ci dokładnie tych umiejętności, których potrzebujesz aby wiedzieć, że jesteś w tym beznadziejny. I to jest niezwykle głębokie odkrycie - że większość ludzi, którzy nie mają pojęcia co robią, nie ma absolutnie żadnego pojęcia, że nie mają pojęcia co robią. To wiele w życiu wyjaśnia. John Cleese

Fotograficzna arka noego ginących gatunków:
https://www.joelsartore.com/photo-ark/

https://racingextinction.com

https://www.sumofus.org/

Awatar użytkownika

saintpaulia

#13 Post autor: saintpaulia » 14 lut 2018, 11:31

Mam zamiar spróbować z badisami oraz jeśli uda się obłaskawić męża powrócić do bojownikowej hodowli. Myślę, że to byłby super pokarm.
Protogen mam, ale nie specjalnie mi z tym szło. Nie potrafię powiedzieć, czy działa. Otwarte chyba dwa lata temu, ale termin wciąż OK. Mogę Ci odstąpić kilka pałeczek (nie ma tego niestety dużo) - powiedzmy około 5 szt.

Awatar użytkownika

Autor
fivb77

#14 Post autor: fivb77 » 14 lut 2018, 13:51

Na pierwsze tygodnie to na pewno świetny pokarm. No i dzięki, o Protogenie będę pamiętał ;)

Awatar użytkownika

saintpaulia

#15 Post autor: saintpaulia » 15 lut 2018, 13:44

Może u Ciebie zadziała jakoś i podzielisz się doświadczeniami.

ODPOWIEDZ