Kiedy wpuścić rybkę-akwa na starym filtrze

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Zakładając bojownikarium przeniosłam do niego stary filtr gąbkowy, plus nowy. Podłoże nowe (bo zupełnie inny kolor, więc nie mogłam dodać). Dolałam jednak z połowę starej wody. Rozumiem, że takie akwarium powinno chyba dojrzeć wcześniej niż cztery tygodnie (bo stary filtr).Stary filtr mam zamiar wyciągnąć przed wpuszczeniem rybki (wycisnę z niego bruda). W ósmym dniu funkcjonowania: NH3-0, NO2-0, NO3- między 5 a 10. Parametry takie jakby było dojrzałe, ale to może przez tę starą wodę, w której było już NO3? Kiedy bezpiecznie wyciągnąć stary filtr i wpuścić bojownika?
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Ja bym wpuścił Bojownika lecz filtr zostawił bym jeszcze ok. tygodnia
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Zrobiłbym jak pisze Miro.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@cinek1916 ,@Miro dzięki :) To chyba zostawię jeszcze na pewien czas stary filtr zanim go wyjmę. Wolę go wyjąć bo chyba będzie za bardzo telepało bojownikiem. Nawet ten docelowy claro 300 z deszczownicą dość mocno rusza taflą wody. Ten stary to robi po prostu pralkę i nie ma deszczownicy.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Postaraj się skierować wylot na ścianę albo zasłoń jakimś kamykiem czy inną dekoracją.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Jarzy dzięki. Claro ma funkcję zmniejszania przepływu więc przed wpuszczeniem bojownika spróbuję jak najbardziej zmniejszyć. Na razie jest ustawiony pod kątem trochę na taflę wody (bo tak wyczytałam, żeby ustawić), ale może przestawię całkiem na ścianę. Nie będzie się robił film bakteryjny przy takim słabym ruchu?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@eva Jeśli nie chciałem mieć silnego przepływu przy deszczowni, to ustawiałem ją tak, żeby była dość głęboko pod powierzchnią i strzykała pionowo w górę, w stronę lustra, albo żeby była skierowana w stronę szyby. Wtedy masz to, czego potrzebujesz - nawet dość silny wypływ z deszczowni nie robi pralki w zbiorniku. Bojki lubią starą, stojącą wodę z małym przepływem, słabe natlenienie też im nie przeszkadza, więc nie musisz się troszczyć o dobry ruch lustra i silny prąd. Biofilm to problem wyłącznie estetyczny, nie zaszkodzi jeśli ryba nie wymaga silnego natlenienia wody.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@tencin dziekuję :) Myślałam, że film bakteryjny może być szkodliwy dla ryby. A co do starej wody to jak to jest z podmianami, Twoim zdaniem? Wszędzie czytam, że lubią starą wodę, ale aby podmieniać co tydzień 15-20%. Jak uzyskać starą wodę?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@eva, porady "podmieniać 15-20% co tydzień" są dobre, bo pozwalają początkującym akwarystom nie pozabijać zwierząt. Często ryby trafiają do bardzo przypadkowych ludzi, nie mających pojęcia o cyklach biologicznych, gromadzeniu się związków azotu, węgla organicznego i ogólnie o prowadzeniu zbiornika i procesach, które w nim zachodzą. Jeśli będą się trzymać zalecanych podmian, mają szansę cieszyć się ładnym zbiornikiem nawet przy niewystarczającej filtracji, zbyt dużej obsadzie czy przekarmianiu. Mam wrażenie, że wiesz co robisz i masz całkiem niezłą świadomość, co dzieje się u Twoich rybek. Zacznij obserwować zbiornik i zamiast trzymać się przepisów, zdaj się na obserwację, doświadczenie i intuicję. Sama szybko się zorientujesz, czy faktycznie musi być 20%, czy może wystarczy 10%, czy podmieniać raz na tydzień, czy wystarczy raz na miesiąc. Może się okazać, że w zbiorniku z jedną nie przekarmianą rybą i dużą ilością roślin będziesz robiła tylko dolewki a podmiana wystarczy niewielka raz na 2-3 miesiące. No i wtedy będziesz miała "starą" wodę. :)
ODPOWIEDZ