Ziemiojad Geophagus altifrons

Zbyszek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:18
3
Been thanked: 2 times

Internet podaje, że jest to ryba łagodna i stadna, z mojego doświadczenia wynika jednak, że są one mocno agresywne wewnątrzgatunkowo. Cztery lata temu zakupiłem sześć sztuk tych ziemiojadów wielkości około 10 cm. Z początku żyły ze sobą bardzo zgodnie, jednak po około roku, zaczęły się dość ostre zwady. Podejrzewam, że był to okres osiągania przez nich dojrzałości płciowej. Coraz częstsze bójki między rybami doprowadziły do śmierci jednej z nich a po niedługim czasie drugiej i kolejnej, aż w ciągu kilku miesięcy stado zredukowało się do dwóch sztuk - została najsilniejsza para. Altifronsy pływają u mnie w dość sporym akwarium długości 220 cm, więc nie powinno im brakować miejsca. Nie mam z tym gatunkiem dużego doświadczenia (mam je zaledwie od 4 lat) i nie wiem czy mnie się trafiły takie wyjątkowe "kilery", czy internetowa opinia o ich łagodności nie jest mocno naciągnięta ? Może ktoś ma te ryby w swoim akwarium i podzieli się spostrzeżeniami :).
altifrons 1.jpg
altifrons 2.jpg
altifrons 4a.jpg
altifrons 16.jpg
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Mam rzeczone ryby też niecałe 4 lata już. Na zakupionych 7 sztuk - 1 musiałem niestety ale uśmiercić - wada kręgosłupa od urodzenia, dodatkowo akurat ta nie dobrała się do pary. Ryby zakupione w sumie 30 sztuk ponad razem w zamówieniu wspólnym - podobno po odlowie pokolenie 1.

Jeśli chodzi o ich agresję - w moim przypadku jej widzę brak. Oczywiście uściski, ukłony, na misia, kto silniejszy i mocowanie pyskami widuje często - lecz ryby raczej nie robią sobie krzywdy. Jedyny ślad " utarczek " to połamane, postrzępione, poszarpane płetwy - zdarza się że wszystkie.

Aktualnie przebywają u mnie w ilości ponad 20 sztuk - nie do policzenia, są cały czas w ruchu.
Największe sztuki - pod 25 cm, najmniejsze z dorosłych ok 18/19cm.
Młode pod 13/15 lecz większość ok 10/11 cm. Około 100 znalazło dom w Polsce.
Aktualnie nie odławiam młodych - brak zapotrzebowania.
Nie wykazują agresji również wobec współlokatorów. Raczej nie polują nanieksze ryby - oprócz rodostomusow, które wyjadały młode - z 70 szt zostało 8.

Pokarm jaki ryby pobierają składa się z wielu składników. Od żywych :
- rurecznik, ochotka, szklarka , albidus, krewetki , kiełże,
Mrożonych :
Mysis, lasonogi, kiełże , ikra homara, rozwielitka, ochotka , Artemia,
Sztucznych: większość popularnych dostępnych pokarmów.

Ryby wymagają wysoce natlenionej wody z nurtem rzecznym - nie przejawiają wtedy tzw" stania w miejscu " tylko aktywnie pływają.

Kilka filmów i fotek ;)

Pierwszy film - składanie ikry



Spokój wśród ryb


Ryby przed tarłem - zmiana ciśnienia


Młode


Odłowione młode


22 tygodniowe młode - do wydania
Zbyszek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:18
3
Been thanked: 2 times

Adams2121 - piękne ryby :). Obejrzałem filmiki i odniosłem wrażenie, że Twoje ziemiojady całkiem inaczej zachowują się niż moje - są bardzo dostojne, majestatyczne i przede wszystkim spokojne. Moje jak jeszcze ich było więcej to praktycznie non stop się na wzajem przeganiały, nie przepływały również obojętnie obok ziemiojadów czerwonogłowych i guianacar, które zawsze zaczepiały. Były również bardzo płochliwe przez co wprowadzały nerwową atmosferę w całym zbiorniku. Ogólnie mówiąc przez to ich zachowanie nieco jestem zrażony do tego gatunku :(.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Moje ryby są przyzwyczajone do chodzenia obok szkła przez całą rodzinę. Tylko czarny kolor je momentalnie chowa - bluza, koszulka, itp. Naturalnie każda nowa postać powoduje puste akwarium. Nie widać żadnej ryby, lecz po 15 minutach widać wszystkie z powrotem.
Każda zmiana ustawienia korzeni, przesadzenie rośliny, cokolwiek - chierarchia u ryb na nowo jest ustalana. 3 pary dogadują się ze sobą za każdym razem.

Kiedyś wkładałem kamerę do środka akwarium - ryby lepiej widzą nas niż my je - mają lupę przez wodę.

W stanie normalnym - mogę je nawet głaskać.
Ostatnio sąsiad się remontuje - ryby wszystkie są trochę wystraszone. Ale po ustaniu prac normalnie się zachowują. Remont u mnie też przeżyły.

Agresja może wynikać z różnych rzeczy. W moim akwarium nadmiar ryb zawsze redukował agresję. Druga sprawa karmienie - nadmiar jaki stosuje rozładowuje dodatkowo ich stres. Przy rzadszym karmieniu i mniejszym ryby są bardziej skore do walk.

Istotną sprawą jest też natlenienie zbiornika i wymiana gazowa. W bardzo dobrych warunkach ryby nie mają powodu do walk, nawet o terytorium. Guyanacary miału ostatnio ikrę na korzeniu - a z jego drugiej strony tarły się ziemki. Bez żadnych tarć. A nawet rzekłbym że współpracowały ze sobą celem ochrony ikry przed resztą akwarium.
Zbyszek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:18
3
Been thanked: 2 times

Dokładnie tak jak napisałeś - większość pielęgnic rozpoznaje osobę, która się nimi opiekuje i nie wykazuje żadnego strachu ani nerwowości. Z ryb, które obecnie mam: uaru, paletki czy satanoperki to można bez problemu głaskać, nawet steindachneri czy żaglowce choć głaskać się nie pozwolą to przy zanużeniu ręki w akwarium zawsze ciekawskie podpłyną zobaczyć co się dzieje. Ryby takie jak guianacary, czy rht nie lubią się spoufalać z właścicielem, ale nie reagują nerwowo na wszelkie czynności przy akwarium. Tylko altifronsy - wystarczy podejść do akwarium i momentalnie chowają się i to często w panicznej ucieczce. Szczerze mówiąc przez to ich zachowanie to nawet jakiś czas temu chciałem się ich pozbyć, ale niestety jest to ryba na którą bardzo ciężko znaleść amatora. Podsumowując: doszedłem do wniosku, że coś musi być nie tak z psychiką moich egzemplaży. Kiedyś już coś podobnego doświadczyłem na innych pielęgnicach. Na początku lat 2000-ych dostałem osiem sztuk dorosłych paletek, które zachowywały się podobnie, tzn. na każdy ruch w pokoju reagowały paniczną ucieczką, a przecież to ryby z natury spokojne i flegmatyczne. Zresztą miałem wczesniej i później a także mam obecnie paletki i nigdy więcej nie doświadczyłem u tego gatunku podobnych zachowań. Wracając do altifronsów, to z tymi moimi jest jeszcze jeden poważny problem: otóż tak jak napisałem wcześniej gdy je nabyłem były wielkości około 10 cm, przez około cztery lata pobytu u mnie osiągnęły wielkość zaledwie około 13-15 cm. Moim zdaniem jest to zdecydowanie za mały przyrost, w tym wieku ryby powinny mieć ponad 20 cm. Dla uspokojenia czytających dodam, że potrafię stworzyć pielęgnicom odpowiednie warunki środowiskowe i hodowlane. Niewiem, może kiedyś jeszcze raz podejmę próbę hodowli tego gatunku, aby się przekonać jak to z nimi jest naprawdę :).
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Mogły być starsze przy zakupie niż zakładany ich wiek.
Na 32 ryby - tylko u mnie tak wyrosły. U 2 kolejnych akwarystów niestety są mniejsze.
My braliśmy 3/4 cm.
Aktualnie mam z pierwszego miotu - 2/3 szt - tylko tyle odłowiłem. Mają już pod 13/15 cm w wieku ok 17/18 miesięcy. Ale te mają u mnie dożywocie. Jak i pierwotne sztuki.
Z 3 miotu mam ok 10 szt - które są na sprzedaż - wiek około 13/14 miesięcy.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Trochę rosną jeszcze
Załączniki
photostudio_1625862401417.jpg
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times


Rosną
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Piękne ryby i widać, że są w świetnej kondycji.
Ogromna mnie nachodzi ochota na ziemiojady, zwłaszcza jak widzę takie sztuki. Tyle że przygoda z malawi trwa i nie wiem czy prędko skończy :)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Adams2121 piękne akwarium. Ryby też piękne i….gigantyczne :) Pandy wyglądają przy nich jak pchełki. A co to za szybkie rybki u góry po prawej?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Eva to jest Otocinclus affinis.
Gdy dostarczy się rybom odpowiednio dużo natlenionej wody, ryby harcują i im w to graj.
Często kirysy nie dają rady dotrzymać tempa.
Prawy górny róg - to miejsce gdzie miesza się woda z 2 przeciwstawnych stron. Najbardziej natlenione miejsce w akwarium.
Druga sprawa to że akurat kładły ikrę. I widać cześć tarła, czego wcześniej nie zauważyłem.

Nie wiem też dlaczego odtwarza to w słabej jakości. U mnie FHD.

Limak
Dla tychże ryb warto - zmienić plany. Mam je już ok 5 lat. Zobaczymy jak są długowieczne.
Póki co rosną jeszcze - po otrzymaniu większego zbiornika - zobaczymy czy jeszcze urosną.

No i wreszcie mam więcej miejsca. Dla ryb. Taki był główny cel ostatnio. Zostało mi ich 10/11 sztuk. 6 starych i kilka młodych.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

No właśnie kwestia ich wielkości, nie są to drobne ryby.
Mam akwarium 650L (180 cm długości) i nie wiem czy dla ziemiojadow (konkretnie G. sveni skradł moje serce) to nie za mało? Czy będą się dobrze czuły i czy nie będzie wrażenia "sardynek w puszce"?

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Jest to opcja do rozważenia.
Są piękne sveni teraz dostępne.
Jeśli uznasz że mają za ciasno - postawisz większe szkło. Ja właśnie do tego doszedłem.
Masz ok 2 lata czasu aż wyrosną odpowiednio. Jeśli będą rosły - zmiana na większe szkło. Jeśli się dobiorą ze 2 pary - resztę możesz oddać/sprzedać/zamienić.

Moje miały mieć 15/20 max. Mają ok 25 największe. Ponad 10 wysokości. Kawał cielaka już. Nie mam siatki na nie - chyba już podbierak prędzej użyje - mam nawet. Jednak w grupie 23 sztuk dopiero można było je dobrze obserwować. Ich zachowania zupełnie inne niż większość dostępnych wiadomości.

I finalnie dostaną ok 320/80/ 70/80//90 h + sump. Chciałem młode zatrzymać ale przy 13/14 cm najmniejszego było już dużo za dużo ryb na raz - nawet dla mnie.

Zostało mi odchować jeszcze raz młode i kolejne 2/3 lata na odchowanie sobie ryb.
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Wszystkie ziemiojady to piękne ryby! :-) Adams gdzie piszą takie głupoty o tym, że altifronsy rosną do wielkości 15/20 cm max?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Tyle usłyszałem że przeciętnie wyrastają, przy zakupie. Nie pamiętam kto mi mówił o tym. Informacja zasłyszana.
ODPOWIEDZ