112 L miesiąc od wystartowania

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Witam serdecznie.

Po mniej więcej 3 miesiącach czytania i oglądania filmów na YT, postanowiłem przywieźć stojące na strychu szkiełko i założyć akwarium. Zdecydowałem się na akwarium na ziemi ogrodowej. DOkładnie wystartowało 23 czerwca czyli ma trochę więcej niż miesiąc.
Trochę techniki:
*Oświetlenie: Do pokrywy ze świetlówkami T8 (Sylwania grolux i Diversa Optiplant) dołożone są LED. Jedna na bazie diod 8520 druga diody 5630 obydwie barwa 6500K światło tylko białe. Co ciekawe diody 5630dają 35 lumenów, a 8520 teoretycznie 50 lumenów. Natomiast w akwarium znacznie jaśniej jest kiedy świeci teoretycznie słabsza świetlówka. Czwarta świetlówka dołożona tydzień temu.
* Filtr Ikola classic 250
* Nawożenie CO2 z butli (ilość bąbelków ustawiona tak żeby indykator był zielony. Wyłączam na noc.
* Podłoże to jakieś 2 cm ziemi ogrodowej i na to żwirek kwarcowy ceramiczny około 4-6 cm. Z tyłu trochę więcej
* Woda kranowa. Parametry
- GH - 15
- KH - 9
- pH - 7,5
- NO3 - 15 ppm
- PO4 - 0,4 (dzisiaj zacząłem podnosić do tygodniowej dawki 1 ppm
- K - 27 ppm
- Ca - 95 ppm
- Mg - 21ppm
- Fe - 0,5 ppm

Czytałem, że na ziemi jest tak dużo związków że prawie nie trzeba nawozić i rośliny rosną jak głupie. U mnie nie rosły specjalnie szybko do póki nie zacząłem nawozić. Dodatkowo po tygodniu rozpuściło mi się trochę roślin; prawie wszystkie Bacopa monnieri, obydwa anubiasy i tydzień temu też bucephalandra. Wybrałem Wimi all in one. Pojawiły się w sporej ilości glony. Szczególnie denerwował mnie taki brązowy plechowaty jak na zdjęciu. Miałem objawy niedoborów azotu, magnezu, żelaza i potwierdziło się to w testach.
Zaczęło się poprawiać kiedy przerzuciłem się na nawożenie solami. Roślinki chcą rosnąć ale liście są często mniejsze niż dla danego gatunku. Jeszcze do poprawy mam poziom fosforu. Czytałem że Ca do Mg powinien być 4:1 oraz że potas do magnezu 2:1. Będę starał się też utrzymać współczynnik Redfielda. Od razu pytanie: Jeśli będę chciał zachować stosunek potasu do magnezu to musiałbym mieć w akwarium potasu jakoś 40 ppm. Czy to nie będzie za dużo? Też nie chcę przedobrzyć.
Zastanawia mnie jeszcze ta ziemia. Czy dałem za mało? Czy warstwa żwirku jednak za gruba niż mi się wydawało? Przy podmianach woda jest żółtawa, czyli garbniki się z niej uwalniają.
Tydzień temu doszły rybki. I dzisiejsze zdjęcie pokaże jak to się prezentuje.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Pozdrawiam wszystkich.
Załączniki
akwa 25 lipca.jpg
akwa 25 lipca.jpg (25.51 KiB) Przejrzano 1740 razy
img_20210717_202240.jpg
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

Po czasie stwierdzam że pierwsze dni akwarium nałożyły się z upałami. Nie udało mi się schłodzić wody i często była wtedy pod 30 stopni. Akwarium musi być zakryte bo moje dzieci jeszcze są za malutkie, żeby dało się wytłumaczyć, więc wyobrażam sobie co mogłoby trafić do zbiornika. Może to spowodowało szybkie rozpuszczanie niektórych roślin?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Kilka pytań:

1) Jakiej użyłeś ziemi? Jaka marka?
2) Jakiej gradacji jest żwir?
3) Jaki masz poziom NO3 i PO4? Mierzyłeś?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Werunal w upały proponuję dać przynajmniej dodatkowe napowietrzanie (kostka i napowietrzacz). Neony Inessa i Kirysy (tak mi się wydaje, że je widzę, ale nie jestem pewna jakie to gatunki) preferują chłodniejszą wodę i napowietrzanie może im pomoc poczuć się lepiej. Może można przynajmniej częściowo rozszczelnić pokrywę, czy zrobić z tylu dziury. Parowanie wody sporo zmniejsza temperaturę. Może da się jakiś wiatrak zmontować pod pokrywa. Dużo porad znajdziesz tu: viewtopic.php?f=21&t=389
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

inerkoma pisze:Kilka pytań:

1) Jakiej użyłeś ziemi? Jaka marka?
2) Jakiej gradacji jest żwir?
3) Jaki masz poziom NO3 i PO4? Mierzyłeś?
Ziemia była z Biedronki. W różnych poradnikach znalazłem info, żeby była najtańsza. Poziomy NO3 i PO4 były badane wczoraj. Podałem świeże wyniki w poście. Azot 15,fosfor 0,3- 0,4.
Żwirek ma 2-4 mm

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

@eva masz rację, nie podałem obsady.
1. Żółtaczek x 4
2. Neon czerwony x 10
3. Drobnoustek Beckforda x 7
4. Otosek przyujsciowy x 6
5. Kirysek spiżowy x 6
Muszę coś po kombinować w sprawie temperatury. Dziękuję za porady.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Faktycznie podałeś parametry wyżej - nie doczytałem. W początkowym etapie ziemia będzie barwić wodę na słomiany kolor. Teraz jest już za późno ale przy zakładaniu akwarium warto na ziemię wysypać warstwę piachu i dopiero na to dać żwir. Woda przy takim zabiegu nie zmienia aż tak bardzo koloru. Swego czasu przy prowadzeniu zbiorników HT podawałem CO2 24h - nie widzę sensu wyłączania na noc.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Werunal
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 maja 2021, 06:47
2
Lokalizacja: Sulejówek
Imię: Piotr
Been thanked: 2 times

@inerkoma bałem się przyduchy u ryb. Szczególnie teraz jak jest gorąco i rozpuszczalność tlenu w wodzie mniejsza.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ