240l - ziemia ogrodowa i wegiel aktywny

Podłoża, nawozy, sole, CO2
Wiadomość
Autor

Autor
Malina107
Imię: Michał

#1 Post autor: Malina107 » 09 maja 2018, 12:47

Witam,
powoli, z dnia na dzień przygotowuję pokój, szafkę i nowy zbiornik do startu.

Jako podłożę będzie ziemia ogrodowa zasypana piaskiem do piaskownic z marketu.
Takie rozwiązanie mam aktualnie w 112l. Dodatkowo w ziemię ogrodową upchałem kilka kulek gliniano-tofwowych i akwarystyczne pałeczki żelazowe. Całość dosłownie opruszyłem torfem. Efektem jest brak glonów i pięknie rosnące rośliny, a parametry wody utrzymują się bez lania jakichkolwiek nawozów.

Aktualnie planuje użyc takiej samej ziemi (ziemia do kaktusów z kwiaciarni) ale zamiast pałeczek żelazowych (których nie mam) ułożyć co 3-4 cm kuleczki. Zastanawiam się nad torfem ale bardziej zaciekawiło mnie użycie węgla aktywnego. Czytałem, że stosuje się go w ten sposób ale czy to ma jakies sensowne działanie i warto?

Dein
Imię: Dein

#2 Post autor: Dein » 10 maja 2018, 08:19

Do wszystkiego da się dorobić sens, ładnie uzasadnić. Węgiel jest niesamowicie tajemniczy i mroczny. I można jego obecnością tłumaczyć różne pożądane i niepożądane zjawiska w akwarium. Wspaniała więc sprawa. Jak nie wiadomo co się dzieje, to może od węgla, który pobrał coś lub wprost przeciwnie - oddał.

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że z węglem jest tak samo jak bez węgla.
"Odór i wodór. Smród i śmierć" - R.

Awatar użytkownika

Wojtekxxx9
Imię: Wojtuś

#3 Post autor: Wojtekxxx9 » 10 maja 2018, 09:03

Nie wiem czy węgiel w podłożu ma jakiś sens. Kiedyś byłem przeciwnikiem węgla w filtrze bo niby wyłapuje coś. Teraz mam we wszystkich filtrach i nic złego się nie dzieje. A woda idealna

ODPOWIEDZ