Akwarium 72L ogólne.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Robiłeś test tego piachu?
Roślinka to Bacopa caroliniana zapewne.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

No fakt zapomniałem. Zrobię. Tyle, że nawet jeśli okaże się, że wpływa na wodę to nie mam zamiaru wszystkiego zaczynać od nowa. Nie tym razem.
Z ciekawości spytam bo czytałem o "bąbelkowaniu" roslin głównie przy podawaniu co2. Ja nie stosuje, ale ten lotos czy jak go zwał ładnego zielonego co się pnie ku tafli wody ma pod liśćmi dużo bąbelków. Efekt fotosyntezy?
@ahr co do Twojego typu rośliny, może to być właśnie ona. Co prawda na google fotkach wygląda ona wyraźniej, ale moooże się uchowa.

Tak a propo, rozwala mnie jeden fakt. Dlaczego te dwie kosiarki są tak panicznie nastawione na wzrok i dotyk ludzki? Niby największe ryby w akwarium, a są niesamowicie płochliwe jak tylko podejdę. A jak grzebalnym dzisiaj wewnątrz to zwinnie uciekały obijając się o szyby. Wiem, że wspominaliiście iż nie nadają się do mojego akwa, ale daje im jeszcze poszaleć bo nie sposób je złapać. Marzą się mi i dzieciom krewetki z uwagi na ich wygląd i sposób bycia, ale czy w tych warunkach w ogóle mogę, a jeśli tak to które? Przypomnę obecna obsadę : Helenki 4szt, Danio 2szt, Razbory klinowe 2szt, nieszczęsne Molinezje balonowe 4szt (podoba im się bardzo, są strasznie żywe i się bawią)i kosiarki 2 szt.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Prędzej czy później i na restart przyjdzie pora. Ale póki co ucz się i próbuj.
Bąbelki pod lotosem to może być efekt fotosyntezy, ale też mogą się zbierać pęcherzyki powietrza z filtra.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@ahr
Test o ile wykonany prawidłowo nie dał potwierdzenia, że piach wpływa na pH.
Dwie czyste jednakowe szklanki zalane jedna samą wodą a druga z 1/2 objętości piasku. Po 16h odstania teraz zmierzylem kropelkowym Zoolek i barwę pokazuje praktycznie tą samą, czyli ja nie dostrzegam różnicy.
Może jeszcze to samo zrobię, ale tym paskowym i co pokaże na KH i gh.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

A w kranówie jakie masz pH? Bo twardości masz spore w wodociągach.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

W kranowie właśnie takie jak w akwa czyli te 8.0 minimum. Jak robię podmianke z deminerlizowanej która ma koło pH 6 to nie chce to schodzić na dol. Zdaje sobie sprawę, że zapewne tak to nie działa że się woda wymiesza i uśrednioną wynik pH. :)
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

jak masz duże kH to przez dodanie demineralizowanej ph Ci wywali nawet wyżej :(
Przynajmniej tak się zadziało u mnie jak zacząłem mieszać RO z kranówką.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Dan pisze: sobota 17 lip 2021, 10:02 Jak robię podmianke z deminerlizowanej która ma koło pH 6 to nie chce to schodzić na dol.
Co masz na myśli pisząc "demineralizowana"? Chodzi o RO czy o RODI? Woda RO ma tak naprawdę pH bliższe 7, jeśli masz niższe odczyty, to są one raczej powodem rozpuszczonego w wodzie CO2. Woda RODI może mieć pH wyższe lub niższe od 7, bo żywica potrafi zmienić proporcje jonów a co za tym idzie pH, ale to raczej nie jest nigdy bardzo mocna zmiana.

Woda kranowa zgonie z normami ma niezerową twardość węglanową (KH), czyli ma podniesioną alkaliczność. To znaczy, że musi mieć pH powyżej 7, pomijając obniżający wpływ rozpuszczonego CO2. Ta zasadowość wody jest trwała - dopiero np. gotowanie spowoduje wytrącenie węglanów, spadek KH i spadek pH. To, jak wysokie będzie pH, jest zależne od stężenia jonów alkalicznych. Dolewają RO rozcieńczasz jony, spada więc nieco pH, ale nigdy nie spadnie poniżej 7, bo tylko rozcieńczasz jony odpowiedzialne za wysokie pH, nie dodajesz natomiast jonów odpowiedzialnych za kwasowość. To pH w okolicach 6 w wodzie RO jest bardzo słabe, bardzo szybko znika i nie zostaje po nim ślad. :)
Lucas pisze: sobota 17 lip 2021, 11:59 jak masz duże kH to przez dodanie demineralizowanej ph Ci wywali nawet wyżej
Z chemicznego punktu widzenia to jest zwyczajnie niemożliwe. Jedyne sensowne wytłumaczenie może być takie, że miałeś w zbiorniku sporo kwasów organicznych i/lub CO2, które obniżały pH. Podmiana nawet na wodę o niższym KH mogła spowodować, że zmieniły się proporcje jonów i chemia została pociągnięta w stronę zasadową. Nie był to jednak wpływ wody RO na wysokie KH w zbiorniku, tylko nieświadome osłabienie nietrwałego buforu po stronie kwaśnej.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Używam wody demineralizowanej z Leclerca bo blisko domu. Po pomiarach wykazuje nawet blisko pH 6. Producent na etykiecie podaje pH 5.5-7.

Edit

Dziś z rana się zdziwiłem. Człowiek nie ma drugi do sadzenia roślin pomiędzy innymi. Wtyk alem te łodygi nowej rośliny pęsetą w żwirek, ale jak pamiętacie mam go na pewnej głębokości przedzielonego siatką od ziemi na dnie. Wciskam do oporu poprostu. Wstałem, patrzę a tu połowa tych łodygą dryfuje po tafli. Nie mają korzeni i wyglądają zwyczajnie jak cięte odnogi i nie są skłonne się trzymać. Poprawiłem to i czekam co będzie znowu ech.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Dan pisze: sobota 17 lip 2021, 20:08 Producent na etykiecie podaje pH 5.5-7.
No to ja jestem ciekaw, co oni leją do tych baniaków. Im bardziej czysta chemicznie woda, tym bardziej trzyma pH neutralne. W wodzie dzieje się coś takiego:

2H2O <---> H3O+ + OH-

Znaczy to tyle, że dwie cząsteczki wody spontanicznie autodysocjują do formy jonowej. Równowaga tej reakcji jest przesunięta mocno w lewo (w stronę wody niezdysocjowanej) a sama reakcja jest odwracalna. To znaczy, że cały czas jakaś ilość wody (zależna od energii, czyli od temperatury) znajduje się w formie jonowej. Proporcje jonów wodorowych i wodorotlenowych pozostaje w równowadze, więc pH musi mieć wartość 7. Żeby pH wody uległo zmianie, trzeba wprowadzić do niej jakieś źródło jonów zmieniające równowagę, czysta woda nigdy nie zrobi się kwaśna lub zasadowa sama z siebie.

Jeśli producent twierdzi, że ich woda może mieć odczyn mocno kwaśny, to znaczy, że daleko jej do wodzy czystej. To by również sugerowało, że gdzieś w procesie użyte było złoże jonowymienne, np. żywice DI. Żywice jonowymienne jak sama nazwa wskazuje, wymieniają jedne jony na inne. Można się tym sposobem pozbyć z wody pewnych jonów - tych, które są odpowiedzialne za wzrost KH czy GH. Nie ma nic za darmo, więc jeśli żywica wiąże jakiś jon, to oddaje na jego miejsce inny jon. Żeby pozbyć się KH, używa się np. żywic z kationitami w formie wodorowej. Taka żywica wiąże jony wapnia i magnezu obniżając KH, ale oddaje za to do wody jony wodorowe a to właśnie one są odpowiedzialne za zakwaszanie wody, więc woda po przejściu przez żywicę zrobi się kwaśna. Im więcej będzie w oczyszczanej wodzie jonów wapnia i magnezu, tym więcej jonów wodorowych odda żywica i tym kwaśniejsza zrobi się woda. Ilość jonów metali jest natomiast wynikiem skuteczności poprzedniego etapu filtracji, którym najczęściej jest filtr RO.

Jak widać, woda demineralizowana może mieć bardzo różne właściwości a wszystko zależy od procesu oczyszczania. Z tego też powodu wolę filtrować RODI sam, bo mam wpływ na to, co otrzymuję na końcu i nie mam dylematów, dlaczego moje RO jest kwaśne. ;)
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Lucas Jak masz źródło to ładuj deszczówkę ;) Ja ładuję, póki mam źródło. Gh zeszło z 24 do 6 (!) a pH z 7.3 do 6.6. Fakt,że prawie wyzerowałem PO4,ale to się da łatwo naprawić.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Jarzy pisze: niedziela 18 lip 2021, 12:27 @Lucas Jak masz źródło to ładuj deszczówkę ;) Ja ładuję, póki mam źródło. Gh zeszło z 24 do 6 (!) a pH z 7.3 do 6.6. Fakt,że prawie wyzerowałem PO4,ale to się da łatwo naprawić.
A może by tak "z jeziora"? ;) - tylko które tu w miarę czyste pod W-wą? :?:
Jak ktoś ma nieduże akwarium... parę kanisterków ;P
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

No to kolejny u mnie odcinek z "co u mnie słychać".
Póki co nowe łodygi trzymają się w żwirze, ale może ma na to wpływ fakt, że trochę przykrecilem napowietrzacz i mniej "buja" taflą wody.
U anubiasa pojawił się nowy liść, rzekomy lotos ma się super bo też wypuszcza nowe, rybki ok, a co do ka bomby i moczarów zakupionych z resztą nie dawno w sklepie nie ma juz prawie po nich śladu bo gniją i się rozpadają. Zostały pojedyncze łodygi.
Zdecydowałem się i już 3ci dzień leję tą magię Tropical KH/pH minus. Wcześniej zacząłem raz dziennie węgiel w płynie dawkowany wg ulotki. Oświetlenie na programatorze obecnie 9h na dobę. Temp 27-28 stopni.
Zaraz tymi wyśmiewanymi przez niektórych paskami od Tetry zrobię test chociaż poglądowy.

Po teście :
No2 minimalne (prawie biel)
No3 minimalne (prawie biel)
PH cóż pokazuje 8 co najmniej
Chlor 0
Gh teoretycznie max dopuszczalne
KH poza skalą bo tu kończy się na ciemnym zielonym na wzorze,a na pasku przechodzi wręcz w niebieski
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Może spróbuj dolać NO3? Sprawdź PO4. Po strzale w makro przy pomocy deszczówki część roślin źle się ma. Pojawiły się glony niestety.
Jakiś YTber mówił ostatnio,że temperatura >25st. źle działa na rośliny tropikalne. Może idź tym torem?

@denkmal Biorę deszczówkę daleko spoza stolicy. Biorę,bo nie muszę wylewać na marne litrów wody do kanalizy. Mam jej tyle,że spokojnie mogę wyzerować wszystkie parametrów wszystkich 3 akwariów :) Póki co tylko sumikom szklistym nie przypasowało,więc mieszkają w innym akwa. Przyjdzie zima, wróci filtr RO.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Jarzy pisze: poniedziałek 19 lip 2021, 20:37 Przyjdzie zima, wróci filtr RO.
zimą będziesz rozpuszczał bałwany 😀
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Miro Nie pomyślałem ;)
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@Jarzy

Testu na fosforany póki co nie mam. A co do podniesienia NO3 to może dawać tylko mikroelementy, które zawierają w sobie KNO3?

Podałem dziś pierwszy raz mikro. Czwarty dzień dawkuje KH/pH minus i też co dzień 1ml węgla.

Coś mnie zmusiło do wykonania testu paskowe go na wodzie akwariowej, wodzie przygotowanej z czajnika i wodzie źródlanej Oaza z biedronki.
Wykazuje na ludzkie oko, że w akwarium mam delikatnie różową barwę przy NO3 a pozostałe są na zero.
Przy NO2 wszędzie jest białe.
Co do KH tu jest taka sytuacja, że w akwarium nie jest już tak ciemny niebieski i bardziej ciemny zielony. W zrodlance ciut jaśniejszy, ale zielone y jest w przygotowanej.
Gdyby nie fakt, że naczytalem się iż gotowanie wody zabije też związki przydatne w akwarium to bym stwierdził, że do następnej podmianki przegotować Z 20l w garach i wlać :)
Aha pH odrobinę jaśniejsze z gotowanej i Oazy, ale nieznacznie.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Obserwuj szyby, czy się nie pokryją zielonym nalotem od tego mikro.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

ahr pisze: wtorek 20 lip 2021, 20:34 Obserwuj szyby, czy się nie pokryją zielonym nalotem od tego mikro.
Heh przeoczenie, a napewno ważne. Mam rozrobione Mikro i Makro oddzielnie i to co zacząłem dawac to oczywiście makroelementy bo na etykiecie jest wzmianka o KNO3. Na tej z mikro nie ma podane nic z azotem.
Ciągle mam z tyłu głowy wyszukane wypowiedzi w internecie, ale też i mojego kumpla z pracy, który kiedyś trzymał po kilka akwariów i jest przerażony tym o czym ja do niego mówię o tych nawozach, testowaniu wody, mikro i makro bo on uważa, że kiedyś się zakładało, lało odstaną kranówe i jakoś to hulało i nic nie umierało, a my współcześni akwaryści wydziwiamy.
Zapewne wiele się zmieniło od dekady czy więcej bo jest mnogość dostępnych gatunków ryb i roślin, którym trzeba poświęcić więcej uwagi. On np pyta po co komu co2. :D Tyle, że to 50-latek.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Ależ mnie to denerwuje. Narazie jedna łodyga nowego nabytku oderwała się od dna.
Myślę, że rotale można już zupełnie usunąć bo bidnieje i nic z niej nie będzie. Doczytałem, że głównym powodem śmierci moczarki i kabomby są zbyt wysokie temperatury panujące w moim baniaku tj. 27-28*C.
Z ciekawostek dziś na allegro zakupił kwas solny w celu próby zjechania w końcu z tym pH bo ten magiczny płyn Tropicala nie daje rady.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Wrzuć mi na PW numer telefonu i numer paczkomatu, wyślę CI trochę ziela bo nie mam gdzie posadzić, a garść mi ze spotkania została...
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Dzięki @ahr .
Właśnie odebrałem paczkę z roślinkami.
Teraz nabrać trochę energii na zabawę z sadzeniem bo jak wspominałem nieporecznie mi się działa z czymkolwiek w tym akwarium choćby z uwagi na ograniczenia wnęki meblowej.
Tak patrze na tą zabienice i połowę liści ma żółtobrunatne. Wyciąć je tylko? Bo myślałem nad wyrzuceniem jej całkiem, ale jak sobie wspomnę jak wielki ona ma korzeń toam obawy, że przy wyciąganiu narusze dużo podłoża i pewnie zaś wypłyną rośliny sąsiednie.
Aha! W woreczku z zielskiem znalazłem... Helenke :D
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Dan pisze: środa 28 lip 2021, 15:15znalazłem... Helenke
żona nie
będzie zazdrosna ? 😉
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Dzisiaj pierwsza zabawa w chemika. Na balkonie rozcienczalem kwas solny 33% z wodą deszczową. Zrobiłem na próbę łącznie pół litra.
Proporcje narazie 1/8. Chce zobaczyć co się bedzie działo. Dałem tylko 1ml ze strzykawki w miejsce napowietrzania.
Swoją droga, ale ten kwas daje po nosie i paruje po otwarciu butelki. Postanowiłem robić to w rękawiczkach i z dala od domowników. Mam nadzieję, że w końcu eksperymenty z kwasem wpłyną na te wysokie pH. Jak wspominałem ja i niektórzy tu też, te paski Tetry nie są zbyt wiarygodne, ale ich barwa wskazuje na obniżenie gh i KH. Ten drugi parametr miał ciemny niemal niebieski kolor ok tydzień temu, a dziś ma zielony.
Co do tego niby lotosa na środku akwarium niesamowicie odbił i jest wysoki pod taflę wody i nazwałem go sałatą bo duże jasnozielone liście. Niby od początku nie szalał, ale ostatnie dni to dosłownie wybuch. Wadą jest jednak przyslanianie światła roślinom niżej położonym.
Ktoś wie czy można przycinać poprostu te długie cieniutkie łodygi i wsadzać obok, czy nie ruszy wtedy?

Poza tematem
@Miro
Nie żona, nie żona. Ot poprostu partnerka bo taka moda ;)
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Dan, uważaj z tym kwasem. Zależność nie jest liniowa, najpierw KH będzie spadało dość przewidywalnie, ale za to pH będzia malało bardzo powoli aż do momentu, kiedy KH zostanie wyzerowane. Efekt będzie taki, że np. podanie 5ml kwasu obniży KH z 6 do 3 a pH spadnie z 7.6 do 7.4. Kolejna porcja 5ml obniży KH do 0 i znów niewielki spadek pH z 7.4 do 7.0. W tym momencie nie masz już buforu alkalicznego. Następna porcja 5ml nie wpłynie na KH, bo już go nie ma, za to gwałtownie obniży pH do np. 5. Liczby z przykładu nie są prawdziwe, chodzi mi tylko o zilustrowanie zasady - im niższe masz KH, tym ostrożniej i mniejszymi dawkami trzeba podawać kwas, żeby nie zrobić krzywdy zbiornikowi, bo pH będzie spadało coraz gwałtowniej. Trzeba też nieco odczekać po podaniu, żeby sprawdzić efekt. Końcowa wartość pH ustabilizuje się w ciągu 24h od podania, dopiero wtedy jest sens robić pomiary.
ODPOWIEDZ