CO2 w płynie - co wybrać?

Podłoża, nawozy, sole, CO2
Awatar użytkownika

ROGATEK
Imię: Mateusz
Został pochwalony: 10 razy
Kontakt:

09 lut 2018, 18:54

Na pewno bym nic nie mieszał.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Imię: falco
Pochwalił: 10 razy
Został pochwalony: 33 razy

09 lut 2018, 21:53

Nic to, przyjdzie mi zjeść tort a na deser truskawkę i po temacie. :tools-spork:
Pozdr! falco
Pustkowie... Q

KJ, łapka w górę!
Awatar użytkownika

Autor
falco

28 mar 2018, 17:53

Nie byłbym sobą, gdybym na przekór jednak nie spróbował i... po kilku tygodniach dawkowania zgodnie z zaleceniami, pierwsze dni 1/2 dawki, potem długo pełna dawka, od kilku dni 1 1/2 (dosadziłem sporo nowych roślin) dało efekt... zero czarnej szczeciny na liściach. YEEAAAH :!:

Na szybach pojawia się tylko delikatny pył (co 2-3 tygodnie), poza tym (odpukać) brak czegokolwiek niepożądanego w uwłaczających oczom ilościach, zresztą jakiś glon musi być, bo tak samo występuje w naturze. Najważniejsze, że nie jest głównym daniem a tylko mini przystawką dla ślimaków i krewetek, młoda Kosiarka aż furczy z radości przycinając to i owo po swojemu.

Rośliny (z Trawami włącznie) nie wykazują złych objawów, wręcz przeciwnie, całkiem ładnie choć bez spektakularnej szybkości (wolę wolniej) ;) radzą sobie nawzajem. Słabo (od początku) wygląda tylko Mikrozorium ale jeszcze nie wyrzuciłem, zwłaszcza, że w gąszczu korzeni uwielbiają myszkować chochlowate krewetki.

Biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie mieszałem z 3 filtrami, zmieniałem (całkowicie) światło i wzruszałem dno przy sadzeniu zielska, to uważam, że odniosłem sukces. :music-rockon:

Nie umiem stwierdzić co bardziej pomogło roślinom - węgiel w płynie, pałeczki nawozowe (do kwiatów doniczkowych) czy zmiana światła, ale dla mnie liczy się efekt końcowy - rośliny ożyły, glony przegrały.

Oby tak dalej :!:
Pozdr! falco
Pustkowie... Q

KJ, łapka w górę!
Awatar użytkownika

Autor
falco

23 cze 2018, 10:29

Kolejne miesiące minęły i kolejne próby za mną, w skrócie efekt końcowy - extra! Rośliny zielone nadal bardzo ładnie rosną, problemy są z czerwonymi (gubienie liści), ale wiem, że mam za mało światła, są też posadzone po bokach, jednak tego celowo nie zmieniam, bo z czerwonymi chciałem zrobić próbę.
Fajnie rośnie "to", co dostałem kiedyś od mariom222, ale... za cholerę nie pamiętam nazwy... 8-) ma jednak lepiej, bo "siedzi" pod źródłem światła.

Co jednak ciekawe, to węgiel w płynie odstawiłem najpierw raz na tydzień, potem tylko 1 na 2-3 tygodnie, lejąc podstawową dawkę i... zero "krzaczków" czy innych intruzów. Pył na szybach oczywiście pojawia się analogicznie jak wcześniej, czyli po 2-3 tygodniach, ale jest łatwy do usunięcia.

Podobne ograniczenia zastosowałem, także u Rodzicielki, gdzie zrobiło mi się szkoda Microsorium, które wyraźnie odżyło (wcześniej zaczęło żółknąć).

Przy tak rzadkim stosowaniu Trawy (zwykłe) mają już metrowe liście, które zrobiły się mocne i sztywne (młode rośliny usuwam), Anubiasy (mini) jednak nadal baaardzo wolno rosną, ale z tym już przestaję cokolwiek robić.
Na Krypciach czy korzeniach, które kiedyś były oblepione włosowatymi koloniami jest czysto jak w laboratorium.

Nie umiem odpowiedzieć na pytanie czym tak w 100% zwalczyłem niepożądanych gości, jednocześnie blokując ich powrót ale choć od dawna nie robiłem testów, to obstawiam, że dzięki zdecydowanie zwiększonej filtracji i ograniczeniu suchych pokarmów do minimum (mała porcja 1 na kilka dni) ostatecznie ustabilizowała się biologia i chemia. Węgiel w płynie na pewno pomógł, bo widziałem jak krzaczki znikają w oczach, jednak nie podejmę się odpowiedzi w jakim stopniu, bo jak napisałem stosowałem różne dawki, jednak idąc w coraz mniejsze a nie odwrotnie (widząc jak w dupę dostają niektóre rośliny).

Może, to coś komuś pomoże, może nie pomoże ale warto próbować... ;)
Pozdr! falco
Pustkowie... Q

KJ, łapka w górę!
Awatar użytkownika

ROGATEK
Kontakt:

23 cze 2018, 21:09

To ja jako ciekawostkę powiem, że pojawiło się nowe carbo na rynku firmy Brightwell. W odróżnieniu od wszystkich preparatów nie zawiera aldehydu glutarowego.
Awatar użytkownika

rhino
Imię: Marcin
Pochwalił: 222 razy
Został pochwalony: 113 razy
Kontakt:

23 cze 2018, 21:11

ROGATEK pisze:
23 cze 2018, 21:09
nie zawiera aldehydu glutarowego.
A co?
ratel
Awatar użytkownika

ROGATEK
Kontakt:

23 cze 2018, 21:27

Awatar użytkownika

waldas
Imię: Waldek
Pochwalił: 5 razy
Został pochwalony: 14 razy

25 cze 2018, 14:03

wg jednej ze stron:
Składniki zawarte w preparacie FlorinAxis oraz ich rola:

Kwas cytrynowy i cytryniany - źródła węgla organicznego oraz stymulatory cyklu Krebsa. Węgiel jest niezbędnym składnikiem wszystkich związków organicznych.
Magnez - katalizator w cyklu Krebsa, składnik chlorofili, niezbędny element aktywacji enzymów.
Kwas humusowy i kwas fulwowy - wspierają pobór składników odżywczych, stymulują rozwój korzeni i ogólny rozwój roślin, ułatwiają zaistnienie procesu fotosyntezy, wspierają produkcję enzymów roślinnych.
Brunatnice - źródło naturalnych fitohormonów niezbędnych dla wzrostu i kwitnienia roślin.
Hydrolizat białek - źródło wolno uwalnianych składników odżywczych oraz rozpuszczalnych peptydów i aminokwasów stanowiących składniki budulcowe protein roślinnych.

Dodano po 1 minucie 17 sekundach:
Składniki

Woda oczyszczona, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, siarczan magnezu, kwas humusowy, kwas fulwowy, hydrolizat białek, ekstrakt z brunatnic.

Dodano po 1 godzinie 21 minutach 13 sekundach:
na RA jest temat
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 39510.html

i tutaj z angielskiego forum
http://www.plantedtank.net/forums/11-fe ... -axis.html

Gena
Imię: Gena

12 mar 2019, 17:59

i ja musiałem zaaplikować easy carbo, rogatek stracił kolor i liście, wcześniej rozrastał się jak szalony a teraz zostały 4 marne gałązki więc rozpocząłem kurację ec. W efekcie rogatek zrobił się ładnie jasno zielony rośnie umiarkowanie wolno, za to ruszył anubias, który od sierpnia 2018 r. właściwie nie rozwijał się a teraz wypuścił 4 nowe liście. Jeśli chodzi o glony to nie widzę różnicy co tydzień biorę gąbkę i czyszczę przednią szybkę.
ODPOWIEDZ