Ziemno-wodna Azja

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Ponownie przedstawiam akwarium z częścią nadwodną. Zbiornik ma wymiary 60x30x60, filtrację zapewnia jedna głowica z gąbką, która jednocześnie zrasza ściankę z tworzywa w rodzaju Epiweb, a druga głowica z gąbką odpowiada za cyrkulację wody. Woda ma temperaturę 26°C, ph 7.0, przewodność 300μS. Flora: zwartka malajska Cryptocoryne affinis, Hygrophila corymbosa "siamensis", Microsorum pteropus a w częsci nadwodnej Singapore moss (Vesicularia dubyana), skrzydłokwiat Spathyphyllum sp., alokazja Alocasia amazonica. Może w przyszłości wymienię je na coś azjatyckiego jak emersyjna forma zwartki Cryptocoryne cordata lub Scindapsus pictus .
Ślimaki Anentome helena, ryby: Rasbora borapetensis, Trigonostigma espei, Aplocheilus panchax i jeden Fundulopanchax gardneri oraz babka Stiphodon sp..
pal2.jpg
mech — kopia.JPG
alo1 — kopia.JPG
góra1.JPG
Wcześniej było tło z maty kokosowej, ale uległo biodegradacji i musiałem zastąpić je materiałem syntetycznym. Poniżej pierwsze wcielenie paludarium:
pal2.JPG
A tu tło po restarcie:
pal1.JPG
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Napisz coś o tym materiale syntetycznym z którego powstało tło oraz o epiweb
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

EpiWeb to taki sztuczny zamiennik xaximu, a xaxim to kora paproci drzewiastej z Ameryki Południowej i Nowej Zelandii stosowana w terrariach oraz do uprawy storczyków. Paprocie są coraz rzadsze, więc stosuje się tworzywo EpiWeb robione z recyklowanego PET. A ja kupiłem jego chiński zamiennik. Tworzywo to ma porowatą, luźną strukturę, nie jest biodegradowalne w przeciwieństwie do xaximu lub włókna kokosowego, więc może być w terrarium czy akwarium latami.
EpiWeb: www.epiweb.se/introduction.htm
Chiński EpiWeb: https://pl.aliexpress.com/item/32956038 ... 5c0fchBjVK
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Piękne i skomplikowane akwarium :) Chyba nie było łatwo uzyskać taki efekt. Tworzywo wygląda na szczęście bardzo naturalnie.
Frosch
Posty: 32
Rejestracja: piątek 26 mar 2021, 22:09
3
Imię: Krzysztof
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Teraz wygląda lepiej, bo zarosło, zdjęcia są zrobione wkrótce po restarcie. Niestety alokazja przerosła je i zacienia mech, który zaczyna brązowieć. Pewnie będę ją musiał podciąć albo w ogóle usunąć.
ODPOWIEDZ