[96] Elizkowy dom by AquaDreams

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Elizki (Apistogramm Elizabethae) mają swój dom :D

Zbiornik: 80x40x30
Wodę miesza Aquael Turbo mini podłączony do zbiornika bio.
Grzałka Eheim 125W
Podłoże: 1/3 powierzchni to lekko użyty soil ze zlikwidowanej 250'tki, reszta to piach.

Foty robione na szybko fonem ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podoba mi się ta para. Musiałem im zrobić szybciej domek niż to pierwotnie planowałem... bo już rozstawiały po szyba inne zwierza w tymczasie ;)
--------
Arek
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

soil
w jakim celu go używasz ? Roślin nie ma, czy to znaczy ,że do obniżenia pH?
Bardzo ładny zbiornik
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

Mega zbiornik. Przez takie baniaki jak ten znów nachodzi mnie ochota na typowe BW 😛 No i ryby przepiękne
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

boro1 pisze: środa 07 kwie 2021, 22:03
soil
w jakim celu go używasz ? Roślin nie ma, czy to znaczy ,że do obniżenia pH?
Bardzo ładny zbiornik
Zawsze w BW używałem soil przynajmniej na części powierzchni. Lepsze medium filtracyjne niż piach, ponadto jako obniżenie i stabilizacja pH.
W akwa są rośliny z tyłu: Camomba red, Blyxa japonica, jakieś Cryptocoryne, Vallisneria chociaż nie daje im ogromnych szans przy założeniu że światło tam marne (moduły LED) i będzie się świeciło raczej tylko podczas moich audiencji :)
--------
Arek
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Kadafix pisze: środa 07 kwie 2021, 22:05 Mega zbiornik. Przez takie baniaki jak ten znów nachodzi mnie ochota na typowe BW 😛 No i ryby przepiękne
No właśnie... między innymi przez te ryby są kolejne akwaria :roll:
Choroba trwa...
--------
Arek
fazi_poz
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2021, 14:11
2
Imię: Kamil
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times

Do apisto zawsze będę miał sentyment ;)
Brakuje tu jeszcze syfku na dnie, ale skoro piszesz, że są tam jakieś rośliny, które raczej mają marne szanse, to detrytyusik się pojawi :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Bardzo interesujące akwarium. Te małe gałązki są ciekawe. Jako laik chciałabym zapytać, czy ryby nie ukłują się nimi podczas szybkiego ruchu?
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Generalnie ryby są sprytne i potrafią unikać wszelakich przeszkód (celowe ocieranie się jest zazwyczaj symptomem choroby)
W tym akwarium nie będzie dużych ryb. Te co obecnie są to trzymają się raczej dna. Drobne i gęste korzenie mają być schronieniem dla narybku, którego się spodziewam :)

Faktycznie zastanawiałem się nad tymi korzeniami w przypadku innego akwarium (viewtopic.php?f=16&t=234), gdzie są znacznie większe ryby. Tam korzenie są ułożone specyficznie a nawet niektóre gałązki wycięte, tak aby fisze miały sporo bezpiecznych "korytarzy".
--------
Arek
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

No i zaczęło się. Pani Elizka została mamusią....
Dostrzegam kilka maluchów wielkości 3-4mm.
Pan E. zaopiekował się aktywnością otosków, gdzie nie przycupną to źle :) Krzywdy im nie robi, ale ewidentnie mu się nudzi :)

No i znowu trzeba nastawiać artemię...
--------
Arek
Dein
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:55
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

AquaDreams pisze: czwartek 22 kwie 2021, 22:17 No i znowu trzeba nastawiać artemię...
Ależ znój...

Patyki już Ci się namoczyły, możesz już wyjąć. Czas zasadzić jakieś kolorowe rzeczy dla bombelków dla pobudzenia percepcji i prawidłowego rozwoju psychicznego. Udowodniono, że ryby dorastające w ponurym i spróchniałym otoczeniu często są apatyczne oraz przymulone (dosłownie i w przenośni). Jeśli nie potrafisz się zajmować roślinami, to widziałem świetne sztuczne meduzy <3
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Dein pisze: piątek 23 kwie 2021, 11:54
AquaDreams pisze: czwartek 22 kwie 2021, 22:17 No i znowu trzeba nastawiać artemię...
Ależ znój...
Ależ masz rację. To znój. Jestem ubogim człowiekiem i nie stać mnie na wszystko .. choćby na czas, organizację miejsca, obsługi etc. ;)
Wszystko kwestia priorytetów :P
Jakoś tak mam że lubię robić to co lubię :lol:


Dowodów wszelakich dostatek. I co z tego :)
Dawaj tą meduzę !
--------
Arek
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@AquaDreams gratulacje!!! Zdrowia dla maluszków :) Odchowanie swoich rybek to super radocha (której jeszcze nie zaznałam).
Dein
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:55
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Nie pomyślałem, że Twoja postawa wobec nastawiania artemii może wynikać z ubóstwa. Przepraszam, jeśli Cię uraziłem.
U mnie takie rzeczy zazwyczaj wynikają z lenistwa. Długo się zbierałem, żeby założyć małą hodowlę białych, obleśnych robaków dla ryby, a przełamałem się głównie dlatego, że dzięki temu nie muszę chodzić do sklepu. Kiedy robactwo się namnożyło, po krótkim okresie entuzjazmu poczułem charakterystyczną niemoc - ciężko mi po nie sięgnąć czasami na pobliską półkę z książkami i zadowalam się zdechłą artemią, która jest w zasięgu ręki, czyli z półtora metra bliżej, niż żywe robaki.
Z tymi żywymi to same ceregiele. Zwłaszcza że akwarium trochę zapuściłem, ryba nie może się obrócić, uhodowała przez to ogromny ogon jak na rybę stacjonarną przystało. Oczekuje, że robak będzie podany szczypcem pod pysk i to z dużą cierpliwością, bo musi się przepchnąć do szyby i ustawić pod odpowiednim kątem. Zanim się porządnie obróci, czuję się zmęczony karmieniem. Ale dzięki temu ryby mam ostatnio całkiem smukłe. No i przynajmniej mają kolorowe rzeczy dookoła, nie jakieś patyki.
Patyki też wymagają zresztą mobilizacji. Mam od 2 miesięcy piękny kręcony patyk upatrzony blisko domu, ale jeszcze się nie zdecydowałem, żeby się po niego schylić, bo trzeba go wyplatać z chaszczy.

P.S. Gdybyś potrzebował pomocy materialnej, nie wahaj się o tym pisać otwarcie. To ludzka rzecz.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

@eva Apistogramma elizabethae to cudowne fisze. Dawno, dawno temu chciałem je "mieć" w swoim akwarium. Gdy po kilku latach powróciłem do akwarystyki i nadarzyła się okazja posiadania ich i to jeszcze "dzikie" to stało się ;)
Potomstwo - no tak jakoś wyszło. Nawet nie sądziłem że tak szybko podejdą do tej próby. Czy to będzie udana. Coś mam przeczucie, że nie i niestety w dużej mierze to może być wynikiem zbyt małej pomocy z mojej strony.
No ale jak już wspomniałem wcześniej ... na wszystko nie mam czasu i wpływu, kwestia priorytetów, choćby w aspekcie planowania i organizacji dnia pobytów przy akwarium. Akwa jest bo jest ... ale nie siedzę przy nim tak jak kiedyś. Przestałem być zwierzem "stacjonarnym" :D Staram się, żebym w pewnych aspektach nie był jak rybki @Dein :)

@Dein kocham Twoje wywody :D
I co z tą meduzą ? :)
--------
Arek
Dein
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:55
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Co ma być z meduzą? Ja nie mam pod ręką, żeby Ci tak ad hoc pokazać. Taki jesteś ostentacyjnie niestacjonarny, to rusz zad do Kakadu i poszukaj cudeniek. Albo jak jesteś dostatecznie mocny technicznie, to wyszukaj na Allegro. Albo Ci pomogę:
https://allegro.pl/oferta/meduza-ozdoba ... 0046227369
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

@Dein mniemałem, iż żywo obserwujesz nieżywą meduzę, skoro ją tak polecasz, zaś zapewne masz ją jak nie pod ręką to obok ręki ;)
Nieżywych nie kupuję. Z martwego to tylko naturę akceptuję ;)
Taka meduza mnie się nie podoba. W rzeczy samej to nie mnie powinna się podobać lecz fiszom, zaś zadałem im to pytanie. Jakoś się wzdrygnęły :P
Nie, nie na mój widok. Mnie jakoś już zaakceptowały. Dzielnie merdają ogonkami przy każdej mojej audiencji ;)


Pani E. zaczyna bardziej ochoczo podróżować z maluchami po baniaku. Niestety światło zastałe jest tak słabe, że nie uchwycę, a stresować doświetlaniem nie chcę.

Pan E. nadal dzielnie ugania się za otoskami ... mają bezpieczne atrakcje :)
--------
Arek
ODPOWIEDZ