30 Dark

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Mam plan na małe akwarium i potrzebuje kilku rad, a kto jak nie Wy.
Chce użyć akwarium o wymiarze 30x30x35 Denerlle
Do tego filtr Eheim 150
Lampka Chichiros C 301
Podłoże aktywne Tropica Soil
Mam też kompletny zestaw CO2.
W akwarium chciałbym trzymać jakieś ciekawe krewetki i trochę roślin.
Co myślicie o takiej konfiguracji sprzętu. Czy filtr nie będzie za słaby? W sklepie sugerują mi 250, ale mam wrażenie, że to tylko marketing.
Co sądzicie o takim oświetleniu?
Jeśli macie jakieś sprawdzone konfigurację sprzętu do takiego akwarium, to proszę o sugestie.. dzieki
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Co rozumiesz przez "ciekawe krewetki"? Myślę, że od tego powinieneś zacząć i określić co to będzie.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

No fakt, warto było to sprecyzować. Do tej pory miałem tylko Amano i Red Cherry, więc nie mam doświadczenia. Myślałem o Caridina Cantonensis, ale to nic wiążącego.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

W sumie nie wiem. Zbiornik 30L, do tego filtr dla 5 razy większego akwarium. Trzeba go będzie mocno tłumić, ale niech będzie, osobiście lubię nad-filtrację. Nie zastanawiałbym się jednak, czy nie jest zbyt słaby. ;) Zestaw CO2, żyzne podłoże, czyli będzie zbiornik roślinny. Tyle, że lampka jest mikro i tego nie oświetli wystarczająco dobrze. No i tam ma być "trochę roślin", czyli jednak nie jakieś bujne krzewy. Nie wiem jak to wszystko się dogra i czy będzie stabilnie. Dużo zależy od tego, jakie rośliny wybierzesz. Boję się jednak, że przy gazowaniu CO2, słabym oświetleniu, małej ilości roślin i żyznym podłożu, które na początku na 100% da nieźle czadu do toni, możesz mieć spektakularną hodowlę glonów. Musiałbyś zwiększyć oświetlenie i zacząć nawozić, żeby to poukładać. Nie wiem też, czy to będzie dobry zbiornik dla krewetek. Niby da się, ale nie jestem zwolennikiem gazowania krewetkariów. Podłoże chcesz dać aktywne, ale pod rośliny. Ustabilizuje Ci parametry na potrzeby roślin a nie krewetek. Neocaridina będzie się miała dobrze, one twarde są. Ale krewetek ciekawszych niż pospolite i mało wymagające Neo tam nie utrzymasz.

Sądzę, że niepotrzebnie mieszasz dwa światy. Możesz iść konsekwentnie w stronię roślinniaka, zwiększ oświetlenie, zacznij nawozić i będzie pięknie. Możesz też zostawić oświetlenie a zrezygnować z CO2. Dla obu przypadków oczywiście inny dobór roślin. W temacie krewetek nastaw się na Neo. Jeśli chcesz "ciekawe" krewetki, to musisz pod nie zrobić zbiornik. Dobrać podłoże, parametry wody, rośliny itd.

Ustal co chcesz - roślinniak, krewetkarium, coś pomiędzy... Powiedz co ma tam konkretnie rosnąć i mieszkać. Wtedy będzie nad czym debatować. :)
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Coś pomiędzy. Nie chcę jakiś super wrażliwych krewetek, nie moja liga, od tak mnie naszło, że jedno akwarium to za mało.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Dark jeśli krewetki maja nie być bardzo wrażliwe i ma to być zbiornik, który łączy krewetki, rośliny, gazowanie, nawożenie itp to w mojej opinii nie wpuścisz tam nic innego jak neocaridine. Tylko nie są one już aż tak bardzo ciekawe. Oczywiście nie zmienia to faktu że generalnie to urokliwe stworzenia.

Właśnie dlatego wyżej zapytałem o krewetki, bo gdybyś uparł się na caridine to trzebaby kombinować coś specjalnie pod nie, a tak masz większe pole manewru.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Neocaridine w zupełności mi wystarczą. Więc ustaliliśmy, że filtr zbyt mocny, a lampa słaba?
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Dark pisze: piątek 09 kwie 2021, 20:13 Neocaridine w zupełności mi wystarczą. Więc ustaliliśmy, że filtr zbyt mocny, a lampa słaba?
Ja w swojej kostce 35x35x35 używam Experience 250 i nie uważam,że jest za mocny.
A tak w ogóle pomyśl o classicu 269. W komplecie będzie miał komplet mediów i jest wersja z podwójnymi zaworami.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Ok. Załóżmy, że filtr już mamy. Jakieś propozycje odnośnie lampy? Załóżmy, że będzie CO2 i nawozy
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Dorzucę swoje 3 grosze. W swoim krewetkarium 30l mam...Claro 250. Filtr z zestawu,ktory kosztuje 20 pare zł. Ma dyfuzor do napowietrzania a i pralkę robi niezła. Gąbkę myję przy podmianie i wszustko jest ok. W tym akwa są neo i mają się świetnie.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Jarzy pisze: niedziela 11 kwie 2021, 02:08 Dorzucę swoje 3 grosze. W swoim krewetkarium 30l mam...Claro 250. Filtr z zestawu,ktory kosztuje 20 pare zł. Ma dyfuzor do napowietrzania a i pralkę robi niezła. Gąbkę myję przy podmianie i wszustko jest ok. W tym akwa są neo i mają się świetnie.
Filtr wewnętrzny, to też jest jakieś rozwiązanie, ale trochę szkoda mi miejsca.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dark Znajdź w takim razie jakoś mały. Ten mój jest spoko,bo cichy i napowietrzanie ma.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Dawno nic tu nie pisałem. Akwarium ma się świetnie. Bez żadnych problemów jak do tej pory.
Załączniki
IMG_20211212_155143.jpg
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Ładny kolorowy zbiorniczek :)
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

GrandeOW pisze: niedziela 12 gru 2021, 16:11 Ładny kolorowy zbiorniczek :)
Dzięki.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Dark kolory rzeczywiście bajeczne :) Pięknie się rośliny wybarwily. A jakie krewetki tam mieszkają?
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

eva pisze: niedziela 12 gru 2021, 18:08 @Dark kolory rzeczywiście bajeczne :) Pięknie się rośliny wybarwily. A jakie krewetki tam mieszkają?
Kupiłem stadko 10 sztuk Red Cherry. Niestety ich potomstwo nie jest już czerwone. Rodzą się głównie czarne, albo bezbarwne.
MateuszOski
Posty: 14
Rejestracja: sobota 27 lis 2021, 21:02
2
Imię: Mateusz
Been thanked: 1 time

Jam sprawuje się to podłoże? Chłonie coś na starcie nawozów?
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Niestety Tropica nie wypaliła. Nie było na stanie, więc kupiłem Amazonie wersja druga. Jestem zadowolony z tego wyboru. Co do Amazonii. Start przebiegł ponad moje oczekiwania. Nie było dosłownie żadnych glonów typowych dla świeżego akwarium. Oczywiście jak to przy Amazonii PO4 zawsze 0 pomimo używania nawozu, który ma w składzie Fosfor
pH bez co2 utrzymuje się na poziomie 6. Używam mineralizatora, który daje gh 4 i kh2 według producenta i takie mniej więcej parametry mam w baniaku.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dark Papa @tencin powtarza,że to podłoże kiedyś odda PO4 i będzie źle.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Nie będąc specjalistą od podłoży, zwłaszcza aktywnych, ale mając ogólną wiedzę o adsorbentach, potwierdzam. Niskie pH na pewno będzie sprzyjać desorpcji fosforanów.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Całkiem możliwe, ale to akwarium ma 30l. Ewentualny restart potrwa 25 minut😉 a wspomnienia zostaną na zawsze.
Druga sprawa, że chce zacząć sam robić nawóz z soli, więc po prostu mogę mocno ograniczyć fosfor
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dark W moim rozumowaniu podłoże aktywne zabierze PO4 roślinom. Ograniczenie jego podawania zaprowadzi do niedoborów.
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Chyba nie będzie aż tak zle. Wielu Akwarystów używa tego podłoża z powodzeniem. Czas pokaże.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Dark Amazonia ma to do siebie, że mocno chłonie fosfor a potem powoli go uwalnia (zdaje się, że nawet producent o tym wspomina). W zbiornikach na ADA zawsze miałem w toni niemierzalny fosfor, mimo że lałem standardowe dawki. Podawaj fosfor normalnie, ale nie opieraj się o pomiary, bo to nie ma większego sensu w przypadku tego podłoża. Patrz raczej na efekty i objawy niedoborów/nadmiarów, obserwując rośliny. Jak zaczniesz przesadzać z fosforem, to przesycisz podłoże a to może zaowocować wyrzutem fosforu do słupa a w konsekwencji problemami w zbiorniku. Uważaj też z mechanicznym ruszaniem podłoża, żeby nie uwolnić roztworu glebowego do toni. Jeśli koniecznie chcesz zmierzyć ile masz fosforu, to mierz właśnie roztwór glebowy. Pobierz wodę strzykawką z głębi podłoża, wyjdzie z tego brudna i zasyfiona próbka. Wlej taką wodę do jakiegoś naczynka i poczekaj, aż się odstoi i syfy opadną na dno. Potem ostrożnie zlej klarowną, odstaną wodę i na niej zrób pomiar. Możesz też przefiltrować przez bibułę filtracyjną (ale laboratoryjną, nie taką do parzenia kawy, bo ona niestety nie jest neutralna) i zmierzyć wodę odfiltrowaną. Taki pomiar nie ma IMO tak naprawdę większego sensu, ale przynajmniej przekonasz się, że fosforu masz pod dostatkiem. :)
ODPOWIEDZ