Cicha kostka/kamień napowietrzający

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Odgrzewam wątek, bo dostałem w swoje łapy nową pompę powietrza o patentowanej i zupełnie innej od znanych mi konstrukcji. Pompa firmy Aqualighter (znałem ich tylko z oświetlenia), model aPump Maxi (największa w rodzinie). Wyjątkowe maleństwo. Ma kształt dysku o średnicy nieco ponad 5cm i grubości trochę ponad 2cm. Naprawdę maleńka i na tyle lekka, że ma przyssawkę pozwalającą na przyklejenie jej do boku zbiornika. Dwa wyjścia powietrza pracujące równocześnie. Zgodnie z deklaracją wystarczy do obsłużenia zbiornika do 200L i potrafi wytworzyć na tyle duże ciśnienie, żeby tłoczyć do baniaków o wysokości lustra 80cm (naprawdę sporo). Głośność pracy podobno poniżej 35dB (znaczy jak szept). Zamiast tłoka albo cewki poruszającej membraną gumową, jest oparta o ceramiczną membranę z silnikiem piezoelektrycznym i podobno to czyni ją tak cichą. Przetestuję, sprawdzę głośność i wydajność, dam znać jak sobie to maleństwo radzi. :)
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@tencin miałem to ustrojstwo.
Co do głośności to eheim jest cichszy. No i najważniejsze - wydajnością to nie grzeszy. Pompuje tak, jakby chciało a nie mogło....
W moim odczuciu to urządzenie trzeba rozpatrywać jako gadget a nie prawdziwy napowietrzacz.
ODPOWIEDZ