[35l] Pico Rafka by SHARK

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jako, że zostałem wywołany przez @Johanna na FB (dowiedziałem się od małżonki) to zacznę od świeżego zbiornika (450l będzie później).

Tak jak planowałem tak też się stało, będzie solone :D

Szykując się do odpalenia dużej solniczki, 05.03.2021 postanowiłem zacząć kręcić wodą i moczyć łapska w solance, wykorzystując to co już mam „na półce”.

Sprzęt:
Zbiornik: Kostka 35l Aquael
Filtracja: Kaskada Aquael FZN2
Media filtracyjne: W dużej komorze 0,5l Matrix’a, w małej obecnie wata docelowo pewnie pokruszona skała
Oświetlenie: Kelo Led AO100S + WiFi
Poziom wody + dolewka: Aqua-Trend Levelautomatic Eye (trafił się gratis do sprzętu kupionego pod duży zbiornik)
Grzałka: Aquael Gold 50W
Szafka: Cinek Aqua Design
Sól: Colombo Pro Reef Salt (za namową Pana Krzysztofa Tryca z AQUA-MOR - polecam odwiedzić, mały punkcik ale bardzo przyjemny)
Bakterie: Colombo Bacto Start
Skała: Koralowa kupiona u Rogatka

Zakupy:
rafa1.jpg
Trochę o kosztach:
Zbiornik już miałem
Kaskadę już miałem
Matrix 0.5l 40pln
Kelo Led AS100S + WiFi wyrwałem za 400pln
Dolewkę, refraktometr, testy (Ca, KH, Mg), balling AF, klej do skał i inne duperele wyrwałem przy zakupie odpieniacza (Bubble Magus Curve A5) do dużego zbiornika - całość kosztowała mnie 450pln (sam odpieniacz 350pln)
Grzałkę miałem
Szafka by @cinek1916 150pln
Sól 4kg + bakterie 0.5l - 140pln (przy czym sól starczy na ok 8-9 miesięcy - podmiana 3l (10%) 1x w tygodniu)
Żywy piach Natures Ocean 65pln
Ceresit CX5 25pln
Sera Silicate Clear 9,49pln

Żywa woda z matrix'em w kaskadzie i dawką bakterii już się kręci:
rafa2.jpg
Zaczęła się też zabawa z najtrudniejszym elementem tej przygody:
rafa3.jpg
Mam nadzieję, że jakoś to będzie wyglądało:
rafa4.jpg
Nie pozostaje nic innego jak pochwalić się efektem końcowym (mnie się podoba), jakość zdjęcia słaba bo nie umiem ich robić:
rafa5.jpg
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Fajne, bardzo ładne. Jak dojrzeje, pewnie za kilka miesięcy co pojawi się w środku z życia ?
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Od dawna marzy mi się solniczka ale odstraszają mnie koszty:-(
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

@boro1 dzięki, z korali jakieś zoa, eupchylie itp „łatwe”. No i oczywiście malutkie błazenki, które jak urosną trafią do dużego (które gdzieś tam się szykuje powoli).

@DanielP Wydaje mi się, żeto tak strasznie wygląda. Niestety potrzeba trochę innego sprzętu niż w słodkim, dlatego wydaje się, że cena jego jest wysoka. Zdecydowanie morszczaka trzeba porównywać do słodkiego HT, gdzie też jest sporo sprzętu.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Fajny układ skały z tym łukiem :) Ten łuk jest tylko na skale zamocowany czy do szyby jakoś też?
Jako, że sam zacząłem dopiero zabawę ze słoną wodą, to chętnie będę zaglądał do Twojego tematu :)

PS. Wystartowałeś akwarium, to teraz czas na plagi ;)
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Świetnie, że Twoja Rafka powróciła. Czekam na faunę :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze: sobota 20 mar 2021, 14:11 Fajny układ skały z tym łukiem :) Ten łuk jest tylko na skale zamocowany czy do szyby jakoś też?
Jako, że sam zacząłem dopiero zabawę ze słoną wodą, to chętnie będę zaglądał do Twojego tematu :)

PS. Wystartowałeś akwarium, to teraz czas na plagi ;)
@Limak86, tak łuk jest tylko na skale (całość składa się z 5 kawałków „bazowych”). Po rozłupaniu „kamulca” akurat wyszedł mi jeden kawałek o płaskiej podstawie i na nim zbudowałem resztę. Jest o tyle fajnie, że jest kilka płaskich powierzchni na których będzie można ustawić korale. Co do plag to czekam cały czas cierpliwie :) . Może być różnie, bo w końcu użyłem żywej wody + bakterie + żywy piach. Choć muszę przyznać, że widzę kilka ognisk wielkości 2zł na piasku takiego jakby brązowego (chociaż ja daltonista więc to może nie być brązowy :) )nalotu/pyłku. Parametrów jak dotąd nie mierzyłem.
eva pisze: sobota 20 mar 2021, 14:17 Świetnie, że Twoja Rafka powróciła. Czekam na faunę :)
Dzięki, niestety na faunę to jeszcze trzeba będzie poczekać :) (ale też już bym chciał). Największa zmora akwarysty - cierpliwość.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 18:13 @Limak86, tak łuk jest tylko na skale (całość składa się z 5 kawałków „bazowych”). Po rozłupaniu „kamulca” akurat wyszedł mi jeden kawałek o płaskiej podstawie i na nim zbudowałem resztę. Jest o tyle fajnie, że jest kilka płaskich powierzchni na których będzie można ustawić korale. Co do plag to czekam cały czas cierpliwie . Może być różnie, bo w końcu użyłem żywej wody + bakterie + żywy piach. Choć muszę przyznać, że widzę kilka ognisk wielkości 2zł na piasku takiego jakby brązowego (chociaż ja daltonista więc to może nie być brązowy )nalotu/pyłku. Parametrów jak dotąd nie mierzyłem.
Na prawdę fajna i praktyczna wyszła ta konstrukcja :) Szkoda że ja się ze swoją nie postarałem za bardzo :P
Żywe czy nie żywe starty to i tak plagi pewnie będą mniejsze lub większe. Ja mam jakieś tam kolejne fale plag ale do przeżycia. Glony brązowe i zielone szybko przyszły - szybko poszły. Teraz mam plagę jakichś isopodów (czy jak to tam nazywają) ale to pozytywna plaga i pożyteczna, tyle że za liczna póki co :P Nie mam w akwa nic co by je jadło więc się na razie mnożą. Z gorszych rzeczy to mi zaczynają coraz liczniej wychodzić ślimaki osiadłe... jeszcze nie wiem do końca jak z tym walczyć (a z tym akurat zawalczyć będzie trzeba bo to nic dobrego).
No ja z parametrów sprawdzam tylko NO3... no i zasolenie bo do wczoraj nie miałem auto-dolewki i nie widziałem jak się buja to zasolenie. Ale teraz dolewka śmiga ;)
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Johanna
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:52
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Czy tylko mi ta konstrukcja przypomina konika morskiego?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

@Limak86
Limak86 pisze: sobota 20 mar 2021, 19:04 Na prawdę fajna i praktyczna wyszła ta konstrukcja :) Szkoda że ja się ze swoją nie postarałem za bardzo :P
Nic straconego można zawsze wyciągnąć na chwilę i coś porzeźbić :D (CX5 jest mega szybko wiążący :) )
Limak86 pisze: sobota 20 mar 2021, 19:04 Żywe czy nie żywe starty to i tak plagi pewnie będą mniejsze lub większe. Ja mam jakieś tam kolejne fale plag ale do przeżycia. Glony brązowe i zielone szybko przyszły - szybko poszły. Teraz mam plagę jakichś isopodów (czy jak to tam nazywają) ale to pozytywna plaga i pożyteczna, tyle że za liczna póki co :P Nie mam w akwa nic co by je jadło więc się na razie mnożą.
Co prawda to prawda, ja wpatruję się codziennie czy coś ciekawego widać :D
Limak86 pisze: sobota 20 mar 2021, 19:04 Z gorszych rzeczy to mi zaczynają coraz liczniej wychodzić ślimaki osiadłe... jeszcze nie wiem do końca jak z tym walczyć (a z tym akurat zawalczyć będzie trzeba bo to nic dobrego).
Osiadłe na koralach musiały być, bo resztę miałeś przecież "suchą". Robiłeś jakieś kąpiele w "dip'ach" przed włożeniem do akwa? Daj znać jak się uporasz z nimi i podziel się sposobem działania.
Limak86 pisze: sobota 20 mar 2021, 19:04 No ja z parametrów sprawdzam tylko NO3... no i zasolenie bo do wczoraj nie miałem auto-dolewki i nie widziałem jak się buja to zasolenie. Ale teraz dolewka śmiga ;)
A jaką dolewkę kupiłeś?

Z ciekawości w pierwszych tygodniach od startu robiłeś podmiany czy tylko dolewki + bakterie?

Mam nadzieję, że szybko wrócisz ze swoim tematem :D
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Johanna pisze: sobota 20 mar 2021, 19:53 Czy tylko mi ta konstrukcja przypomina konika morskiego?
Mi bardziej łabędzia :oops: , chociaż jak wspomniałaś to teraz rzeczywiście może i konik morski.

@Johanna idąc za ciosem czekam na Twój temat w dziale Nasze akwaria :twisted:
Johanna
Posty: 41
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:52
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ej, ja tu jestem od rzucania wyzwań ;) Kolejna ofiara już została wybrana, kto to jest zobaczycie wkrótce
SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:05 chociaż jak wspomniałaś to teraz rzeczywiście może i konik morski.
pamiętam, że zwiedzałam jakąś jaskinię i przewodnik pokazywał co chwilę: " to ma kształt Indianina"/"to wygląda jak serce"/ "to głowa orła" itp i nigdy by się tam tego nie zobaczyło samodzielnie, ale jak już on pokazał i powiedział to od razu było oczywiste, że no przecież Indianin jak nic ;)
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:03 Nic straconego można zawsze wyciągnąć na chwilę i coś porzeźbić :D (CX5 jest mega szybko wiążący :) )
Tak to można w wieczność się wplątać i poprawki. Ja wiem, że Kamil poświęcił wiele czasu na poukładanie tego w swoim szkle i dokładnym zaplanowaniu, co tam się będzie działo za rok czy dwa, jak się korale rozrosną (tyle o ile można przewidzieć co życie przyniesie).
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:03 Osiadłe na koralach musiały być, bo resztę miałeś przecież "suchą". Robiłeś jakieś kąpiele w "dip'ach" przed włożeniem do akwa? Daj znać jak się uporasz z nimi i podziel się sposobem działania.
Korale były kąpane w dipie przed włożeniem. Ale kto wie, może niewłaściwie te kąpiele wykonałem? Niby jak w opisie, ale co amator to amator :/
W planach mam zakup krewetki Lysmata amboinensis lub innej Lysmata. To generalnie dobry czyściciel akwarium, gdzie nie gdzie piszą że pomaga na ślimaki. I tak miałem ją nabyć ale później, ale widać życie zmienia plany ;)
SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:03 A jaką dolewkę kupiłeś?

Z ciekawości w pierwszych tygodniach od startu robiłeś podmiany czy tylko dolewki + bakterie?

Mam nadzieję, że szybko wrócisz ze swoim tematem
Kupiłem AutoAqua Smart Duo - troszkę się wykosztowałem (wolałbym akwa trendu) ale ze względów technicznych musiałem dopłacić.
Potrzebowałem czegoś z pompką wciągającą wodę na co najmniej 2m (krawędź akwa mam na 2m) a poza tym mam koronę i nie miałbym jak zamontować tego dużego czujnika jaki ma aquatrend. Na szczęście AutoAqua spełnił moje oczekiwania... zobaczymy jak się sprawdzi na dłużej.

Przez pierwsze 6 tygodni tylko dolewki i dorzucanie pokarmu (jako pożywka), a teraz podmiany robię co 2 tygodnie ok 10%.

Co do moich tematów (nie tylko z morszakiem ale malawi i strumień) chciałbym je wskrzesić ale jakoś brak mi zapału, szkoda mi tamtej pracy i zawartości jaka się już w tych tematach utworzyła...
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

ahr pisze: sobota 20 mar 2021, 20:55 Tak to można w wieczność się wplątać i poprawki. Ja wiem, że Kamil poświęcił wiele czasu na poukładanie tego w swoim szkle i dokładnym zaplanowaniu, co tam się będzie działo za rok czy dwa, jak się korale rozrosną (tyle o ile można przewidzieć co życie przyniesie).
Nie wiem czy mnie troszkę nie przeceniasz :P
Ale faktycznie jest kilka elementów aranżacji planowanych pod konkretny cel. Przykładowo jaskinio-kształtna konstrukcja po lewej stronie z założenia miała być "ogrodem euphyllii" - chce tam umieścić ze 4, 5 lub może więcej odmian euphylli w bliskim sąsiedztwie, bo baaardzo mi się te korale podobają. Liczę że taki "ogród" będzie wymarzonym miejsce dla błazenków :)
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Limak86 pisze: sobota 20 mar 2021, 22:42 Co do moich tematów
Nam kruca też, jak szlak. Może któregoś popołudnia jak już zrobisz wszystko co masz do zrobienia, a akurat nie będziesz miał weny na książkę czy gaming, to coś skrobniesz. Tak po cichu na to liczymy. Bo lubimy te zbiorniki po prostu. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze: Przez pierwsze 6 tygodni tylko dolewki i dorzucanie pokarmu (jako pożywka), a teraz podmiany robię co 2 tygodnie ok 10%.

Co do moich tematów (nie tylko z morszakiem ale malawi i strumień) chciałbym je wskrzesić ale jakoś brak mi zapału, szkoda mi tamtej pracy i zawartości jaka się już w tych tematach utworzyła...
@Limak86 a powiedz mi co za pokarm dorzucałeś i w jakich ilościach?

No i nie daj się prosić i odpal wątek z solniczką :D
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

SHARK pisze: wtorek 23 mar 2021, 00:50
Limak86 pisze: Przez pierwsze 6 tygodni tylko dolewki i dorzucanie pokarmu (jako pożywka), a teraz podmiany robię co 2 tygodnie ok 10%.

Co do moich tematów (nie tylko z morszakiem ale malawi i strumień) chciałbym je wskrzesić ale jakoś brak mi zapału, szkoda mi tamtej pracy i zawartości jaka się już w tych tematach utworzyła...
@Limak86 a powiedz mi co za pokarm dorzucałeś i w jakich ilościach?

No i nie daj się prosić i odpal wątek z solniczką :D
Jakiś tam różny, bez znaczenia w zasadzie. Chyba tabsy dla ryb dennych bo się dłużej rozkłada.

Odpalę, odpalę wątek w wolnej chwili...
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Zaczyna się zaczyna!!! :D
IMG_5276.jpg
Przy okazji dojrzewania zastanawiam się nad wpuszczeniem artemii do zbiornika :) ciekaw jestem czy by przetrwała.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Coś tam się dzieje :)
IMG_5310.jpg
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

Chciałbym też kiedyś założyć jakąś małą solniczkę. Choć mi się marzy bardziej marzy duet krewetka pistoletowa i babka strażnicza. Ale losy Twojej będę śledził intensywnie.
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Małą zmiana do zbiornika trafiły dwa ślimaki Nassarius sp a poza tym woda cały czas się kręci :D . Niestety z racji, że zakopują się w piasku ciężko zrobić fotkę ale postaram się je dopaść i coś pstryknąć.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

IMG_5446.jpg
IMG_5451.jpg
IMG_5455.jpg
IMG_5458.jpg
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Coś zaczyna się dziać. Super!
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

W końcu kolejny krok, na początek Briareum Ultra Fluo. Zobaczymy jak się przyjmie, wczoraj wsadzone do zbiornika po aklimatyzacji i dip’owaniu.
IMG_5622.jpg
W najbliższych planach (jeśli z Briareum będzie wszystko ok) jeszcze coś z poniższych:
Calvuaria Fluo
Xenia
Zoa
Euphyllia
Duncanopsammia
Capnella
Caulastrea

PS.
Ślimaki żyją i wydaje mi się, że mają się dobrze. Jak wrzucam jakieś żarcie to po chwili wyłażą z piasku :D
ODPOWIEDZ