[35l] Pico Rafka by SHARK

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Fajnie, że kosteczka się rozrasta ;)
Ja bym tylko rozważył wprowadzanie do kostki Xenii i Capnelli - pierwsza szybko zdominuje skałę a druga szybko rośnie i niebawem "przerośnie" ten zbiorniczek. Nooo chyba, że to mają być korale przenoszone później do Twojego planowanego dużego akwarium, to ok :)
Z niecierpliwością czekam na dalsze posty :)
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze: czwartek 17 cze 2021, 19:27 Fajnie, że kosteczka się rozrasta ;)
Ja bym tylko rozważył wprowadzanie do kostki Xenii i Capnelli - pierwsza szybko zdominuje skałę a druga szybko rośnie i niebawem "przerośnie" ten zbiorniczek. Nooo chyba, że to mają być korale przenoszone później do Twojego planowanego dużego akwarium, to ok :)
Z niecierpliwością czekam na dalsze posty :)
Dokładnie taki jest plan aby napchać ile się da co by można było później przenieść do dużego.
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Dzisiaj zdecydowanie lepiej napompowane :)
IMG_5626.jpg
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@SHARK no, rzeczywiście, wyglądają coraz bardziej efektownie :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Muszę filtry do robienia zdjęć kupić bo dopiero w niebieskim świetle fluo fajnie wygląda
IMG_5628.jpg
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

25.06.2021 w akwarium zagościły nowe zwierzęta:
- Calustrea Furcata Fluo
IMG_5669.jpg
- Euphylia
IMG_5667.jpg
- Sarcophyton Super Fluo
IMG_5670.jpg
- Zoa Black Dragon
IMG_5668.jpg
- Mix Zoa
IMG_5671.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Zaczyna się dziać widzę :) Bardzo dobrze, będzie się z kim szczepkami wymieniać :P
Ładne te szczepki (zwłaszcza euphyllia fajna) choć nieduże, gdzie nabyte jeśli można wiedzieć?
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze:Zaczyna się dziać widzę :) Bardzo dobrze, będzie się z kim szczepkami wymieniać :P
Ładne te szczepki (zwłaszcza euphyllia fajna) choć nieduże, gdzie nabyte jeśli można wiedzieć?
No coś tam się dzieje :)

Wiedzieć oczywiście można OLX :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

IMG_5676.jpg
IMG_5677.jpg
IMG_5678.jpg
IMG_5679.jpg
IMG_5680.jpg
IMG_5681.jpg
Tomek B.
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

Super sprawa, zaczęło mnie kusić :-)
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@SHARK ciekawie się rozwija. Super żyjątka :)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Z racji, że NO3 i PO4 są u mnie 0-owe, a miękkasy i LPSy jednak ich wymagają do baniaka trafiło nowe życie :)

1x Capnella turkusowa
1x Gorgonia różowa
1x Lobophytum zielone
1x Sinularia zielona "fluo"
1x Xenia umbellata
2x Amphiprion ocellaris

Mam nadzieję, że się przyjmie:
IMG_5853.jpg
IMG_5850.jpg
IMG_5849.jpg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Ale kurde ładne!
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Błazeński dają radę w 35l? Mógłbym opisać proces przygotowywania wody przy zalewaniu zbiornika i dolewkach?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Generalnie 35l jest zdecydowanie za małe, ale moje mają chwilowo ok 2,5cm. A przygotowania idą do dużego zbiornika więc chwile czasu jeszcze mają. Docelowo przejdą do dużego baniaka.

Co do przygotowania wody to robię to tak (woda na podmiankę):
- nalewam 3l RODI
- odpalam pata mini (co by lepiej sól mieszał)
- wsypuję odmierzoną ilość soli
- mieszam Patem przez noc
- sprawdzam zasolenie (w zależności co wyjdzie albo dolewam RODI albo dosypuję soli, ale generalnie wiem ile muszę wsypać na te 3l aby wyszło zasolenie 1.025)

No i tak przygotowana woda jest gotowa do podmianki.

Co do dolewki to dolewa się czyste RODI
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Kosteczka wydaje się trzymać się całkiem nieźle:
IMG_5919.JPG
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Wygląda fajnie, ale przeraża mnie czas jaki potrzebny jest do "zarośnięcia" zbiornika.

Ostatnimi czasy pojawiła się ciekawa seria (w prawdzie dopiero wystartowała) filmów na YT dot. projektów nano. Z ciekawością będę czekał na kolejne odcinki, a i na forumie zarzucę może jakiś wątek dotyczący właśnie tej serii.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@SHARK bardzo dobrze wygląda. Długi to jest proces z akwarium Morskim, jak widzę, ale efekty są.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Widzę że wszystko idzie jak powinno :)

Co do kwestii wolnego "rozwoju" akwariów morskich, to zależy na czym komu zależy. Jeden chce mieć od razu efekt Wow, inny lubi etap dochodzenia do tego efektu.
Ja przykładowo nudzę się akwariami wyprowadzonymi na prostą, gdzie wszystko już jest osiągnięte. Najbardziej lubię ten czas kiedy akwarium się tworzy, balansuje i nabiera zaplanowanego przeze mnie kształtu - buduje się obsada, rośnie, wybarwia się itd, rośliny rosną, glony pojawiają się i znikają, akwarium powoli się "starzeje" i staje bardziej naturalne.
No i morskie akwarium w tym ujęciu jest dla mnie stworzone, bo właściwie przez cały czas od samego założenia, nigdy się nie zatrzymuje i stale rozwija oraz przeobraża. Korale rosną, rywalizują ze sobą, giną a pojawiają się nowe - ciągła ewolucja zbiornika. Dla mnie bomba!
Oczywiście nie będzie tak dla każdego, morszczaka można założyć "na gotowo", wrzucić od razu dziesiątki korali za 20 tysięcy albo i więcej, efekt Wow od pierwszej minuty murowany - jeśli ktoś tak woli, to jak najbardziej można.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Limak86 pisze: piątek 10 wrz 2021, 11:04 Widzę że wszystko idzie jak powinno :)

Co do kwestii wolnego "rozwoju" akwariów morskich, to zależy na czym komu zależy. Jeden chce mieć od razu efekt Wow, inny lubi etap dochodzenia do tego efektu.
Ja przykładowo nudzę się akwariami wyprowadzonymi na prostą, gdzie wszystko już jest osiągnięte. Najbardziej lubię ten czas kiedy akwarium się tworzy, balansuje i nabiera zaplanowanego przeze mnie kształtu - buduje się obsada, rośnie, wybarwia się itd, rośliny rosną, glony pojawiają się i znikają, akwarium powoli się "starzeje" i staje bardziej naturalne.
No i morskie akwarium w tym ujęciu jest dla mnie stworzone, bo właściwie przez cały czas od samego założenia, nigdy się nie zatrzymuje i stale rozwija oraz przeobraża. Korale rosną, rywalizują ze sobą, giną a pojawiają się nowe - ciągła ewolucja zbiornika. Dla mnie bomba!
Oczywiście nie będzie tak dla każdego, morszczaka można założyć "na gotowo", wrzucić od razu dziesiątki korali za 20 tysięcy albo i więcej, efekt Wow od pierwszej minuty murowany - jeśli ktoś tak woli, to jak najbardziej można.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Jest jeszcze druga strona tego medalu "na już". Mianowicie jeśli niedającą podwinie się noga i coś się stanie złego, to w takim wolno rozwijającym się zbiorniku masz szansę odpowiednio zareagować a ewentualne straty będą niewielkie. A teraz wyobraźmy sobie, że mamy w zbiorniku korali za 20k i się coś sypnie... Dodatkowo prowadząc "powoli" zbiornik jesteśmy w stanie się go nauczyć i szybciej wyłapywać braki/błędy. Niestety w takim zbiorniku "na gotowo" nie mamy ani czasu ani szansy na taką naukę.

Co więcej takie obserwowanie korali jest na prawdę fascynujące, u mnie dla przykładu byłem przekonany, że moja Caulastrea green fluo będzie spisana na straty bo zaczęła bieleć i przestała wystawiać w nocy "koronę", a jednak udało się ją odratować i powolutku zaczyna wracać do siebie. Ponownie zaczyna się pompować, w nocy wystawiać koronę a w dodatku jedna z główek zaczęła się dzielić :D

Ciężko to wszystko pisywać i ze względu na tempo rozwoju jest to zdecydowanie dla osób cierpliwych.

Z racji, że z cierpliwością u mnie różnie i trzeba coś robić, to projekt 500l morskie ruszył z miejsca. Stelaż zrobiony w 60%, wczoraj zostało zamówione szkło + sump oraz aquascape konstrukcji skalnej, mam już przygotowany projekt PCB do lamp i zapewne dzisiaj zlecę wykonanie płytek. Ledy do lamp już kupione, pozostaje zamówić brakującą hydraulikę i jeszcze kilka innych gratów i znowu będzie się działo :D
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Nie wiem czy to do mnie czy nie, ale ja nie pisałem że chciałbym akwarium "na już", a tylko tyle że trwa to bardzo długo. Czy ktoś to lubi czy nie to już inna sprawa. Wszystko o czym piszecie - obserwacja, nauka itp itd można robić również w zbiorniku, który jednak nieco szybciej się rozwija.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK O jakich płytkach piszesz? Nie chciałeś sam skleic skał?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze: piątek 10 wrz 2021, 13:09 @SHARK O jakich płytkach piszesz? Nie chciałeś sam skleic skał?
Płytki PCB które właśnie zamówiłem :) na niej zostaną przylutowane diody Led. Na start będą 2 lampy każda będzie miała 78 3W ledów. Daje to teoretycznie ok 230W z lampy.
LED_3W_board.png
Co do klejenia skały to z racji, że zbiornik ma być ozdobą w salonie, wolałem skorzystać i zamówić konstrukcję gdyż wiem ile roboty miałem przy kostce :D Dodatkowo nie jestem aquascaperem (nie czuję tego po prostu) i łatwo mi powiedzieć czy coś mi się podoba czy nie, niżeli samemu coś takiego stworzyć. Dodatkowo cała konstrukcja zostanie wstępnie "ożywiona", tak aby po przywiezieniu jej do domu proces dojrzewania był o wiele krótszy. Podobnie jak przy kostce, mam zamiar użyć "żywego" piasku i około 250-300l "żywej" wody a resztę uzupełnię świeżą solanką.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@SHARK Standardowe pytanie: jakie są koszty? Najbardziej interesuje mnie kwestia skał-ile za klejenie, ożywianie itd?
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jarzy pisze:[mention]SHARK[/mention] Standardowe pytanie: jakie są koszty? Najbardziej interesuje mnie kwestia skał-ile za klejenie, ożywianie itd?
PM (żona może czytać :p)
ODPOWIEDZ