300 litrów Radmaca bez hamburga

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

IMG_20210524_153158.jpg
"bez hamburga", bo szkło startowało z hamburgiem, co przy dłuższej eksploatacji nie zdało egzaminu. Zbierał się w hamburgu syf i ciężko to było czyścić.
Obecnie za filtrację robi eheim 2075 z chińskim prefiltrem do którego pompuję CO2 z butli, kontrolowane przez sterownik CO2 mirekkona.
Dodatkowo wodę mieli głowica aquaela 1500 z siatką zabezpieczającą i podpiętym wężykiem do napowietrzania.
Grzałki nie stosuję, bo akwa grzeje lampa własnej konstrukcji.
Akwarium ma pokrywę, ale zastosowałem wentylację własnego pomysłu (300+ dziurek na tylnej części pokrywy) i mam pod pokrywą sucho.
W akwarium na dnie piasek z kilkoma garściami żwiru, kamulce dragon stone i kilka korzeni.
Z flory to wszystkiego nie pamiętam, ale widać na obrazku. Anubias pinto, różne bucki (jakieś 5~7 rodzajów), mercedes, krynia rzemieniolistna, blyxa, i jeszcze kilka innych.
Fauna to głównie bystrzyki Amandy - w porywach było 120, do tego prystelki, zwinniki Blehra, otoski, sewellie, kilka babek, czarnych kirysów (które po dorośnięciu nie są czarne), loricarie, sturisiomy no i dzika ilość krewetek RC, które się skundliły ale też śmiga kilka super czarnych sztuk (kiedyś porobię selekcję...)
Lana woda to RO plus minerały na samo GH, więc KH było niemierzalne w kierunku 1°... choć trudno ocenić w kropelkowych testach tak małe wartości. W baniaku gh w zakresie 8° do 12°, zależy jak mi się naleje minerałów i jak długie przerwy robię w badaniu wody :) pH trzymam na okolice 6°.
NO3 i PO4 dawno nie badałem, ale podlewam co nieco przy podmiankach. Zresztą tu widać zestaw małego chemika
IMG_20210522_141614.jpg
no i małe zabawy babek przy podaniu do stołu :)

przepraszam za efekt stroboskopowy - ustawienia lampy i aparatu się nie zgrały.
Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Fajne szkiełko.
radmac pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 17:04 KH było niemierzalne w kierunku 1°... choć trudno ocenić w kropelkowych testach tak małe wartości
Da się zrobić. :) Polecam Salifert KH/Alk Profi Test. Kosztuje ~30 PLN, starczy na 100-200 pomiarów i jest ultra dokładny - skala co 0,3 KH.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Jak zawsze podziwiam tego typu akwariumy.
Choć nie moja bajka. I oczywiście sam nie podjąłbym się utrzymania tego typu szkła.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

tencin pisze:Fajne szkiełko.
radmac pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 17:04 KH było niemierzalne w kierunku 1°... choć trudno ocenić w kropelkowych testach tak małe wartości
Da się zrobić. :) Polecam Salifert KH/Alk Profi Test. Kosztuje ~30 PLN, starczy na 100-200 pomiarów i jest ultra dokładny - skala co 0,3 KH.
Tencin, spoko, ale baniak ma już prawie 6 lat... I mi się nie chce po prostu.
Nawet światło zmniejszyłem dosyć mocno. , bo w pandemii trudno było rośliny rozdawać.
Tak na spotkania nosiłem i nic nie trzeba było wyrzucać.
A testy ostatnio robiłem jako pokazówkę dla syna 4,5 roku, po roku przerwy. NO3 i PO4 wyszły mocne kolory (zoolek) ale akwarium jedzie i się nie przewraca.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Adams2121 pisze:Jak zawsze podziwiam tego typu akwariumy.
Choć nie moja bajka. I oczywiście sam nie podjąłbym się utrzymania tego typu szkła.
A tu nie ma się co podejmować. Może raz na miesiąc wycinka i rozdawnictwo. A tak to samo jedzie. Karmę wrzucam, wodę podmieniam. Tyle.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

radmac pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 18:48 Tencin, spoko, ale baniak ma już prawie 6 lat... I mi się nie chce po prostu.
W pełni rozumiem. Ja też już prawie nic nie mierzę w swoich zbiornikach, bo te pomiary na nic mi się potem nie przekładają. Mineralizuję czyste RO, więc wiem jakie mam KH i GH. Albo nie mineralizuję wcale, więc wiem, że jest zerowe... ;) Azot czasem zmierzę jak mnie najdzie, ale znów - przez ostatni rok wszelkie pomiary azotu wychodziły mi zawsze 0, poza roślinniakiem gdzie mam dobrze dobrane dawki i wychodzi zawsze 1. ;P Więc w sumie po co mierzyć... ;)

Dałem namiar na ten test, bo jest dobry i tani, może ktoś potrzebuje to przynajmniej będzie wiedział czego szukać. Swoją drogą, te testy które mam, staram się kupować właśnie Saliferta. Mało u nas popularna marka, a robią naprawdę świetne (przynajmniej moim zdaniem) i tanie testy. Mają własny system, bo testy są zupełnie inne niż te od JBL czy Zooleku. Np. test NO2 mają jednoskładnikowy - robi się go na próbce wody 2ml, dodaje do niej jedną miarkę proszku, miesza, czeka 3 minuty i koniec. No i mój koronny argument za Salifertem - to jest jedna firma, która potrafi robić dobre kroplomierze w swoich testach, zawsze działają i dobrze odmierzają. ;)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Zdjęcia akwarium nawet w połowie nie oddają tego jak wygląda ona na żywo. Kolorystyka roślin bajeczna.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@radmac wielkie i przepiękne. Jeśli faktycznie zdjęcie nie oddaje wyglądu na żywo, to chyba jakiś szał barw tam masz :)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

eva pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 20:05wielkie
wielkie to się wydawało po przesiadce ze 112. Tak jak 112 wydawało się wielkie po 30.
Teraz zdecydowanie za ciasno. Rośliny bokiem czasami wychodzą, jak się nad nimi nie zapanuje (tzn rozda innym akwarystom), byłem na urlopie dwa tygodnie i pół akwarium zarosła blyxa
IMG_20200903_193046.jpg
Wawariat
Awatar użytkownika
kasaks
Posty: 63
Rejestracja: niedziela 28 mar 2021, 19:42
3
Imię: Kamil
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

tencin pisze: poniedziałek 24 maja 2021, 19:14 to jest jedna firma, która potrafi robić dobre kroplomierze w swoich testach, zawsze działają i dobrze odmierzają.
To prawda! Mam ich test na NO2 i ostatnio też zwróciłem na to uwagę. Jest przepaść między nim a kroplomierzem w Zooleku.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Mniam, idę zgasił światło w swoim :P

Jakie micro i macro używasz ?
--------
Arek
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


AquaDreams pisze:

Jakie micro i macro używasz ?
Z suchych soli, z akwanawozy.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

Ale które ? bo jest ich tam kilka różnych micro i macro ;)
Bardziej interesuje mnie które micro.
--------
Arek
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

AKWAN MIKRO HAACK MICRO+ PROFE POWDER albo AKWAN MIKRO CSM+B POWDER
Do tego żelazo.
Z minerałów biały V6 (samo gh) ale przechodzę powoli na brązowy v2 (gh + kh)
Reszta jak na zdjeciu powyżej.


Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Rzeźba z lampą! następnym razem poszukam kogoś z CNC.
IMG20230325204633!.jpg
IMG20230325204615.jpg
Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:Rzeźba z lampą! następnym razem poszukam kogoś z CNC.
IMG20230325204633!.jpg
IMG20230325204615.jpg
No powiem Ci, że to wycięcie extra! Czym wycinałeś otwory aby wyszło równo? A czy ta siatka nie spowoduje, że zaraz za wentylatorem dmuchane powietrze ucieknie do „góry” i końce radiatora będą o wiele mniej chłodzone?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


SHARK pisze: No powiem Ci, że to wycięcie extra! Czym wycinałeś otwory aby wyszło równo? A czy ta siatka nie spowoduje, że zaraz za wentylatorem dmuchane powietrze ucieknie do „góry” i końce radiatora będą o wiele mniej chłodzone?
Otwory wycinałem:
Dremel - robiłbym dwa lata
Frezarka górnowrzecionowa - bym zbankrutował na frezach. Te do metalu się kleją, a te do alu pękają (bo są do cnc a nie ręcznego szarpania)
Multitool - tym szło najlepiej, tylko potrzebowałem zatyczek do uszu. Radiator mocno rezonuje. A brzeszczoty najlepsze takie do drewna/metalu, a te stricte do metalu coś słabiej szły.
I mauczka -nastepną wersję zrobie pod wentylatory slim. Połowa mniej zabawy w rzeźbę.
Siatka ma tylko za zadanie maskować to wszystko i zapobiec wpadaniu czegokolwiek większego w wentylatory i sam radiator.
Zastanawiałem się czy nie przykryć samego radiatora cienką płytką pleksi/alu i dorobić otwory wlot/wylot. Ale to z drugiej strony osłabi chłodzenie pasywne, wentylatory mają się odpalać tylko przy wyższych temperaturach. A tego radiatora jest 9/10 kg więc pasywnie daje radę dużo ciepła odprowadzić. Jak zamknę płytką i odpalę wentylatory, to będzie więcej kurzu zbierać :(

A jeszcze tak co do uciekania powietrza, te przerwy między żebrami radiatora mają okolo 1 cm. Wiatraki mają 14cm.tam będzie wiać po prawie całej długości.

2 czy 3 żebra nie są chłodzone wiatrakami (radiator 192mm, wentyle 140mm), ale doody nie będą do samego brzegu, więc też nie przewiduję problemów.

Zostało mi zrobienie matrycy do klejenia ledow i wiercenia dziur w dibondzoe, potem już tylko skręcić do kupy, zlutowac sterowanie, program do esp32 z chatGPT i jazda.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Może następnym razem drukarka 3D i komin (coś jak te magiczne trąbki do P4 w obudowach)? ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:
SHARK pisze: No powiem Ci, że to wycięcie extra! Czym wycinałeś otwory aby wyszło równo? A czy ta siatka nie spowoduje, że zaraz za wentylatorem dmuchane powietrze ucieknie do „góry” i końce radiatora będą o wiele mniej chłodzone?
Otwory wycinałem:
Dremel - robiłbym dwa lata
Frezarka górnowrzecionowa - bym zbankrutował na frezach. Te do metalu się kleją, a te do alu pękają (bo są do cnc a nie ręcznego szarpania)
Multitool - tym szło najlepiej, tylko potrzebowałem zatyczek do uszu. Radiator mocno rezonuje. A brzeszczoty najlepsze takie do drewna/metalu, a te stricte do metalu coś słabiej szły.
I mauczka -nastepną wersję zrobie pod wentylatory slim. Połowa mniej zabawy w rzeźbę.
Siatka ma tylko za zadanie maskować to wszystko i zapobiec wpadaniu czegokolwiek większego w wentylatory i sam radiator.
Zastanawiałem się czy nie przykryć samego radiatora cienką płytką pleksi/alu i dorobić otwory wlot/wylot. Ale to z drugiej strony osłabi chłodzenie pasywne, wentylatory mają się odpalać tylko przy wyższych temperaturach. A tego radiatora jest 9/10 kg więc pasywnie daje radę dużo ciepła odprowadzić. Jak zamknę płytką i odpalę wentylatory, to będzie więcej kurzu zbierać :(

A jeszcze tak co do uciekania powietrza, te przerwy między żebrami radiatora mają okolo 1 cm. Wiatraki mają 14cm.tam będzie wiać po prawie całej długości.

2 czy 3 żebra nie są chłodzone wiatrakami (radiator 192mm, wentyle 140mm), ale doody nie będą do samego brzegu, więc też nie przewiduję problemów.

Zostało mi zrobienie matrycy do klejenia ledow i wiercenia dziur w dibondzoe, potem już tylko skręcić do kupy, zlutowac sterowanie, program do esp32 z chatGPT i jazda.

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
Multitool? A co dokładnie? Jak byś mógł zdradzić.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


SHARK pisze: Multitool? A co dokładnie? Jak byś mógł zdradzić.
Narzędzie wielofunkcyjne zwane multitoolem.
https://www.google.com/search?q=narz%C4 ... ofunkcyjne

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

radmac pisze:
SHARK pisze: Multitool? A co dokładnie? Jak byś mógł zdradzić.
Narzędzie wielofunkcyjne zwane multitoolem.
https://www.google.com/search?q=narz%C4 ... ofunkcyjne

Wysłane z mojego CPH2449 przy użyciu Tapatalka
Jasne, dzięki. Akurat pod hasłem multitool znam coś innego :)

Ale takiego multitoola też mam :) W takim razie i ja powalczę z wentylatorami i sterownikiem, co by odchudzić lampę.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

trzeba to będzie jakoś zawiesić
IMG20230401221458.jpg
Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Jakiś update @radmac ?
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

ta, update jest - restart ubił mi 80% obsady. Coś z podłoża wylazło, może beczka 200L po spożywce, mimo mycia, coś w sobie miała niefajnego. Przeżyły właściwie tylko kiryski i otoski.
A z technikaliów to musiałem położyć kafelki w piwnicy, żeby docelowy sump stał prosto...
było tak i do 4 cm szpary pod stelażem, latało wszystko na boki.
IMG20230724205022.jpg
a jest tak - wylewka pod laser na reperach plus kafle plus na ścianie jakby coś się miało chlapać. Pierwszy raz kafle kładłem i wyszło super jak na piwnice :)
IMG20230908071436.jpg
sump czeka na czyszczenie, potem przegrody, hydraulika... ech... dużo przede mną.
Wawariat
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

No i to mi się podoba. Wreszcie mamy optymalne wykorzystanie akwariów panoramicznych...
Jako sumpy w piwnicach! :idea: 8-)
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
ODPOWIEDZ