35 cm

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Przedstawiam Wam moi drodzy kostkę i wymiarach 35x35x35, którą założyłem na początku grudnia 2020r

Sprzęt:
- akwarium OW 35x35x35 4mm
- szyba nakrywowa i narożniki Aquael
- filtr Eheima Experience 150
- zasys i wylot ze stali nierdzewnej
- zestaw CO2 z JBL Proflora DirectX
- Lampa Chihiros A351 z kontrolerem S2 pro

Podłoże, rośliny:
- 6l Master Soil
- Ludwigia Mini sp. Super Red
- Micranthemum Monte Carlo
- Ammania sp. bonsai
- Lobelia cardinalis mini
- Pogostemon erectus
- Bliżej nieznana mi kryptokoryna

Woda, mineralizacja, nawożenie:
- Woda RO 35l, raz w tygodniu podmiana 12l
- Mineralizator Qualdrop GH+ One plant,
- Tropica Specialized Nutrition,
- Seachem Stability
- PH bliżej 6 niż 5,5; GH3, KH1

Życie:
- 7x otosek
- 5x krewetka Amano
- 3x gupik endlera
Załączniki
IMG20210315213928.jpg
SHARK
Posty: 396
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Bardzo ładne, dużo roboty z utrzymaniem w ryzach tych roślin? I co skłoniło Cię do zmiany zbiornika na mniejszy? Obsada docelowa?
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 09:54Bardzo ładne
dziękuję
SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 09:54 dużo roboty z utrzymaniem w ryzach tych roślin?
W zasadzie to nie. Raz na dwa / trzy tygodnie przycinam Monte Carlno, Ludwigię raz na miesiąc. Reszta rośnie wolno, Pogostemon doszedł niedawno i jeszcze go nie widać.
SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 09:54 I co skłoniło Cię do zmiany zbiornika na mniejszy? Obsada docelowa?
zacznę od obsady - bardzo podobają mi się otoski, amanki. Endlerki w sumie przez przypadek się tu znalazły i niewykluczone, że długo tu nie będą. Innych żyjątek nie chcę z uwagi na litraż i dość dużą ilość światła.
Co do wielkości - docelowo będzie akwarium o szerokości 60cm, ale z jakimś hardscape. Generalnie oprócz wielkości szkła zmieni się tylko lampa. Reszta zostanie przeniesiona z obecnego.
Takie małe jest dla mnie dobrym poligonem doświadczalnym. Założenie było takie, że zacznę od kostki, skończę na 60P (naoglądałem się Green Aqua).
eva
Posty: 2180
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 485 times
Been thanked: 167 times

Rośliny rosną bardzo ładnie. Mogę spytać dlaczego endlerki tylko tymczasowo? Krewetki Amano są bardzo inteligentne. Ja mam cztery i przypominają mi „pingwiny z Madagaskaru”. Ciągle coś kombinują, super szybko kradną żarcie i mają tajne zebrania za grzałką ;)
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze: sobota 20 mar 2021, 14:13 Rośliny rosną bardzo ładnie. Mogę spytać dlaczego endlerki tylko tymczasowo?
Doszedłem do wniosku, że mi się nie podobają jednak. Poza tym chyba nie chcę męczyć ryb w takim małym akwarium.
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze: sobota 20 mar 2021, 14:13 Krewetki Amano są bardzo inteligentne. Ja mam cztery i przypominają mi „pingwiny z Madagaskaru”. Ciągle coś kombinują, super szybko kradną żarcie i mają tajne zebrania za grzałką ;)
U mnie teoretycznie powinno ich być 7, ale większość czasu spędzają chyba w gąszczach roślin. Wczoraj pierwszy raz na przodzie akwarium pojawiło się 5 szt. Szaleństwo ;)
GrandeOW
Posty: 686
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 69 times
Wiek: 40

Ja już kiedyś wspominałem że podoba mi się ten zbiornik, ale pochwal chyba nigdy nie za wiele. Brawo!
SHARK
Posty: 396
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

@boro1 a nie obserwujesz problemu z dolnymi liśćmi roślin które są mocno „w kupie” ze względy na gorszy dostęp do światła?
Jak często nawozisz?
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 18:19 @boro1 a nie obserwujesz problemu z dolnymi liśćmi roślin które są mocno „w kupie” ze względy na gorszy dostęp do światła?
Jak często nawozisz?
W ludwigii najbardziej widać w dolnych partiach. Nie są czerwone jak te górne, powiedziałbym nawet, że bliżej im do zielonego koloru. Ludwigii już zagęszczać nie będę.
Tak naprawdę jakby się przypatrzeć to u większości roślin u mnie dolne liście są w gorszej kondycji. Pytanie, czy nie jest tak, że to naturalna kolej rzeczy?
Takie mam jeszcze przemyślenie, że niektóre rośliny właśnie z tego powodu trzeba umiejętnie wplątać w aranżację / hardscape, by dolnych partii nie za bardzo było widać?

Nawożenie to za duzo powiedziane, dolewam tylko Tropice do podmieniane wody.
SHARK
Posty: 396
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

boro1 pisze: sobota 20 mar 2021, 18:28 W ludwigii najbardziej widać w dolnych partiach. Nie są czerwone jak te górne, powiedziałbym nawet, że bliżej im do zielonego koloru. Ludwigii już zagęszczać nie będę.
Tak naprawdę jakby się przypatrzeć to u większości roślin u mnie dolne liście są w gorszej kondycji. Pytanie, czy nie jest tak, że to naturalna kolej rzeczy?
Takie mam jeszcze przemyślenie, że niektóre rośliny właśnie z tego powodu trzeba umiejętnie wplątać w aranżację / hardscape, by dolnych partii nie za bardzo było widać?
To prawda i też mi się wydaje, że tak się dzieje dość często.
boro1 pisze: sobota 20 mar 2021, 18:28 Nawożenie to za duzo powiedziane, dolewam tylko Tropice do podmieniane wody.
Czyli mineralizator który ustawia jakieś parametry i dodatkowo odrazu strzał nawozów?
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:21 Czyli mineralizator który ustawia jakieś parametry i dodatkowo odrazu strzał nawozów?
Tak, qualdropem mineralizuje na GH3 i dolewam do tego tropice zgodnie z zaleceniami producenta.
SHARK
Posty: 396
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

boro1 pisze: sobota 20 mar 2021, 20:40 Tak, qualdropem mineralizuje na GH3 i dolewam do tego tropice zgodnie z zaleceniami producenta.
Wydaje mi się, że przerabiałeś już kilka mineralizatorów - który sprawdza Ci się najlepiej?
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:47
Wydaje mi się, że przerabiałeś już kilka mineralizatorów - który sprawdza Ci się najlepiej?
To prawda. Próbowałem kiedyś Aqua Art Hydro. Niestety z racji moich bezsensownych działań w tamtym czasie wolałbym nie wydawać opinii o tym produkcie.

Ostatnimi czasy miałem z dwoma doczynienia, oboma Qualdrop. Jeden to typowo krewetkowy, GH+ LC drugi GH+ one plant.

O ile pierwszy świetnie robił robotę w krewetkariach to w akwarium z dużą ilością roślin już niekoniecznie. Jako, że z krewetkami nie pokochałem się a zostało mi dużo tego mineralizatora to postanowiłem go wykorzystać w obecnym akwarium. Generalnie dwa dni po podmianie szyby zielone. Dla krewetek pewnie bajka, ale nie dla mnie.
Po zmianie na GH+ one plant jakby problemu nie było. A to już wydarzyło się po pierwszej podmianie. Podmiany robię raz w tygodniu około 12l.
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

No i jest łatwo rozpuszczalny w wodzie. Zgodnie z instrukcją wystarczy że dwie minuty go potrząsać, zaaplikować do podmienianej wody, przemieszać i gotowe.
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

SHARK pisze: sobota 20 mar 2021, 20:21 To prawda i też mi się wydaje, że tak się dzieje dość często
Ostatnio oglądając retransmisję "lajfa" Przemka P na YT doszedłem do wniosku, że jest rozwiązanie tego problemu. Mianowicie - przycinka "od dołu" czyli dość blisko podłoża, usunięcie "dołu" z korzeniami i ponowne posadzenie odciętej części. Przy czym taki zabieg zupełnie odpada, jeśli ktoś ma podłoże oparte na ziemi no i nie z każdą rośliną tak można zrobić. Wspomniana osoba z YT ma podłoże jałowe, zwykły żwir bez żadnych dodatków itd.
Awatar użytkownika
Paula
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 23 mar 2021, 22:34
3
Lokalizacja: Glogau
Imię: Paulina
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 31

Piękne roślinki i czyściutko :)
Awatar użytkownika
pkucaba
Posty: 38
Rejestracja: środa 17 mar 2021, 21:41
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Piotr
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Jaką masz granulację podłoża?
boro1
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

pkucaba pisze: czwartek 25 mar 2021, 22:23 Jaką masz granulację podłoża?
nie jestem pewny, się Master Soil jest tylko w jednej. A nawet jeśli w dwóch to mam normal
ODPOWIEDZ