Akwarium 72L ogólne.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Nie podawałem Carbo tylko pytałem, czy warto bo co2 odpada na moje finanse. Właśnie te rośliny to moja takie poprostu cienkie łodygi i tylko je wtykalem ale coś się nie trzymają. Kabomba pięknie pnie się do światła i jest jasnozielona ale tylko od góry bo dół robi się ciemny i ciekawe czy się nie ułamią.

Edit:

Zakupione dziś:
2 szt Danio innej barwy dla wzbogacenia oka :)
4 szt Helenki
Carbo od Tropical jeśli uznam, że warto użyć.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Dziś doszły elementy ozdobne tj. połówka kokosa i gałęziatka na kawałku bambusa.
Oprócz tego w paczce potas w płynie od Tropical, ale do użycia tylko w razie potrzeby.
IMG_20210610_195403.jpg
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Oj, tam od razu ozdobne. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Potwierdzam, u mnie do kokosa potrafi wpłynąć wszystko włącznie z neonkami.
I to nie tylko na sen, a czasami po prostu żeby zajrzeć co tam w środku słychać :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Ja tez lubię kokosa (jak i gałęzatki). Zainteresowały się nim krewetki Amano, dokładnie go oczyściły (obecnie jest gładki) i mają tam swoją bazę. Jak ich nie ma, to wiadomo gdzie są.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Kokosy (dwa) mam i ja :).
U mnie maskują nienaturalne zakończenie korzonki. Kiryski i neonki także z nich korzystają .
Załączniki
IMG_20210612_143807.jpg
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Zrobiłem dziś podmianę wody odstanej.
Pierwszy raz widziałem odlaną wodę o barwie lekko żółtej. Wcześniej się nie spotkałem. Nie wiem czy ma na to wpływ pierwszy raz użyty piasek kwarcowy czy też ta ziemia pod bazaltem. Jak się patrzy na podświetlone akwarium to woda wydaje się fajna.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Może być ziemia, trochę korzeń, trochę kokos.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Ta kabomba nieszczęsna puszcza piękny kwiat w stronę światła, ale od dołu marnieje i tak stałe (już przycinane i dosadzalem). Coś mi mówi, że jednak za bidne mam to światło. Jakieś pomysły jak narazie zamontować dodatkowo w pokrywie ta belkę LED 30cm z poprzedniego akwarium?
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Strasznie się zajob w pracy zrobił i nie ma mnie całymi dniami. W akwa nic się nie dzieje poza tym, że roślinki powoli rosną, ryby i Helenki dobrze się mają, a jedynie rotale się nie rozwijają. Są wręcz ugięte i blado zielone, ale zapewne to efekt braku co2. Od kilku dni dolewam węgla w płynie Tropical codzienne i świecę 8-10h (oboje pracujemy i różnie z tym bywa).
Co do tego obcego osobnika ślimaka póki co nie widać innych. Albo zasługa Helenem albo jeden taki przetrwał gdzieś choć nie wierzę do końca patrząc na wydarzenia z przeszłości.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Rotale lubią mieć żarcie w podłożu.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Rotale, owszem lubią się np z kulkami g-t, ale w tym przypadku raczej o światło się rozchodzi. Przy tej wysokości szkła i ilości oświetlenia szedłbym raczej w anubiasy jednak.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Ktoś wie jak się zwie ta jasnozielona roślina po środku? Dostałem ją od akwarysty i mam od początku tego akwarium. Nie spodziewałem sie, że aż tak szybko pójdzie w górę, choć wygląda ubogo bo ma bardzo cienkie łodygi i tylko po jednym listku na końcu.
Zastanawiam się, czy mogę uciąć ten najwyższy i poprostu wsadzić w żwirek obok.
IMG_20210627_135338.jpg
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Dan pisze: niedziela 27 cze 2021, 13:55 Ktoś wie jak się zwie ta jasnozielona roślina po środku? (...)
Wygląda jakby lotos zielony...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Wygląda raczej jak lotos bananowy, ew grążel japoński. Po układzie i wyglądzie liści .
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Hm... Podsumujmy.
Akwarium ma miesiąc.
Wczoraj pod wieczór robiłem testy, które mam, czyli paskowy Tetra i kropelkowy Zoolek na pH.

NO2 na poziomie znikomym
NO3 średnia barwa łapiąca się na max dopuszczalne wg instrukcji
pH cóż i tu i tu wychodzi stałe te 8.0 nie mniej
KH górna granicą dopuszczalna (zapomniałem wartości)
Codziennie daje ok. 1.5ml Węgla w płynie
Świecenie tą niby za słabą lampą różnie niestety (programator musi być!) po 5-6h w tygodniu i 9-10h w weekendy.
Karmienie raz dziennie płatki w ilości, którą zjadają rybki. Raz na tydzień bonus w postaci pół kostki mrożonego (larwy itp.)
Ryby wszystkie wyglądają ok, zniknęły jak wspominałem wszystkie Gupiki bo... nie wytrzymały czegoś. Cztery Helenki żyją.
Temperatura na poziomie 26-28 stopni (noc/dzień).

Rośliny rosną wolnooo, prócz moczarki i tej, o której wspominałem ostatnio (lotos?).
Anubias nie puszcza liści i ma tylko cztery sztuki, rotala biednieje i się ugina a od spodu traci listki, kabomba też marnieje od spodu, zabienica bladozielona i nie rusza nic. Te młode z przyciski od gostka też wolno idą i co niektóre mają liście w dziurkach. Po przetarciu jeszcze drugiego ataku glonów nie dostrzegam.
Napowietrzanie jest stałe takie na poziomie średnim. Podmiana wody na odstaną kranówe miała miejsce 2 tygodnie temu.
Rozrobiłem sproszkowane mikro i makro w butelkach z dozownikiem. Dodawać? Jeśli tak to po ile ml?

Jakieś dodatkowe spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Zostało Ci trochę tego piachu, żeby zalać go ro i zrobić testy? Bo to chyba on tak Ci ciągnie w górę pH i KH.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Piach mam, jednak brak dostępu do RO. Ja już poszedłem w ten piach bo wg opinii w sieci wyszło na to, że bazalt przegrywa z nim w kwestii twardości. Faktem jest, że mam tu może trochę nietypowe połączenie i tego i tego bo chodziło tu bardziej o wygląd. Myślę narazie o szyszkach olchy aby je wrzucić na dno, ale czy jest sens?
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Szyszki co najwyżej zabarwią Ci wodę, ale wpływu na pH raczej nie będzie. Kup w markecie czy na stacji bańkę destylowanej, użyj do testu, resztę zużyj do żelazka.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Destylowaną czy demineralizowana? Są tacy conuwazaja, że bez różnicy. Mam sklep koło domu z demineralizowana to kupie jutro.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Na potrzeby tej próby chyba zez znaczenia. Będą na tyle czyste, że pozwolą łatwo rozpuścić to co zmienia parametry i wykazać to na testach.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Ziemiojad2 pisze: poniedziałek 28 cze 2021, 21:48 Kup jeszcze 5 razy tyle roślin.
Tak się zastanawiam czy to drwina czy fakt. Chyba nie mam ich za mało a jedynie, że są poprostu małe albo słabe.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Dan naprawdę jest ich przymało. Większość ryb lubi więcej roślin. Rośliny wpływają też na jakość wody w akwarium. Jak jest więcej, tworzy się zdrowszy ekosystem. To normalne, że niektóre rośliny będą słabe, nie będą rosły. Inne z kolei ładnie się rozrosną. Popatrz w temacie „nasze akwaria” jak masz ochotę.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Po to są pierwsze akwaria, żeby się pouczyć. Pokombinować, zaglonić, poprzesadzać. Popatrzeć jak dana roślina się rozrasta, gdzie w akwarium jej lepiej. Jak potem je sadzić, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Spokój i opanowanie. Wszystko przyjdzie z czasem. I restartem.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
ODPOWIEDZ