Akwarium 72L ogólne.

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@tencin
Dlatego poczytałem trochę i ludzie różnie rozrabiają to z wodą i różnie dawkuja. Zazwyczaj to kwestia kilku ml max, dlatego ja zaczynam skromnie, narazie po 1ml na dobę.
Ten kwas to poprostu taka chyba ostateczna próba zmechanizowaną z pH bo patrzeć już nie mogę na te okolice 8.0 i więcej i dowiadując się, że jednak i ryby i rośliny wolą poniżej tej wartości. Naprawdę póki co po dwóch miesiącach nie naukę zmian, czyli restartu i narazie musi zostać jak jest, szczególnie, że czeka mnie delegacja.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

No więc akwarysta, który u mnie kiedyś był że szczepkami potwierdził dziś, że ta szybko rosnąca roślina pływająca to lotos zielony. Tak się obecnie rozwija, że lada moment pokryje połowę tafli wody tym samym zamykając dostęp światła mniejszym roślinom. Naprawdę podoba mi się jej zdrowy wygląd, ale już myślę nad przycinką. Sek w tym, że wyczytałem w google, że rozmnazac można ja przez podział kłącza, a ja nie mam zamiaru grzebać w podlozu. Chętnie bym odstąpił trochę koledze, który mozolnie powoli buduje roślinność w swoich 200 litrach, ale czy takie cienkie łodyżki poprostu odcięte przyjmą mu się, czy nawet nie ma co próbować?
Co do mojego piasku kwarcowego z Castoramy. Okazuje się, że ten akwarysta używa tego samego co ja i nie ma problemu z pH. Jedynie taka różnica, że on podaje co2.

Co do testów. Póki co raz na dzień dodaje 1ml kwasu solnego.
Przed chwilą na pasku wykazało:
kH między 6-10*d
Gh ok. 8*d
No2 - 0
No3 - delikatny róż, czyli takie minimum
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@Dan lotos zielony nie wiem czy szybko rośnie ale na pewno nie jest rośliną pływająca.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@boro1
Tzn w moim mniemaniu ma duże liście, które rozkładają się na tafli wody i idą w kierunku jakim chcą. Gdyby spojrzeć od góry to jest zielono i niemal połowę akwa zasłaniają. Wiesz coś może na temat tego co pytałem wyżej? Czy odcięte łodyżki przyjmą się w piasku u kolegi czy nie warto nawet próbować? Na tyle wiem z biologii, że jak coś nie ma poczatku, czyli korzenia to ciężko. Inaczej się to ma np przy moczarce, która rosła po odcięciu i wsadzeniu obok, przynajmniej przez jakiś czas póki się nie rozpadła.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Bez zalążka korzenia - nie zdarzyło się aby urosło.
Podział kłącza, bulwy etc. Jedynie do rozmnożenia, ew trzeba poczekać aż sam puści nowe kłącze.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

albo jak zakwitnie, puści nasiona i potem można mieć z tego trawnik nawet. Kiedyś mi taki wyrósł, akurat nie zielony, ale też jakiś lotosowaty. Po prawej widać kawałek rośliny matki.
Załączniki
IMG_20160923_114035.jpg
Wawariat
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

U mnie zdarzyło się aby 300l opanowały same lotosy - finalnie ok 20/30 roślin 2 gatunków lotosa. Ale przez system korzeniowy się rozchodziły.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

O!
Może i się coś wyjaśniło bo nikt mi nie wierzył, że mam tak ciepłą wodę w akwa. Zakupiłem prosty termometr i on obecnie wskazuje o 2 stopnie mniej niż dotychczasowy, czyli 24*C. Oby wyszło na to, że poprzedni zawyża to bym odetchnął.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Lotos zielony, czyli nyphoides taiwan mnożyć się oddzielając odnogi. Jak popatrzysz pod listkiem widać korzenie. Odcinasz poniżej i masz gotowy badyl.

Zakładając,że masz nyphoidesa ;)
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

@Jarzy

Właśnie wygląda jak nyphoides taiwan.
Co do zabawy z kwasem KH wykazuje już bliżej wartości 6*d ale pH nie rusza.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Dan pisze: poniedziałek 02 sie 2021, 19:19 Tzn w moim mniemaniu ma duże liście, które rozkładają się na tafli wody i idą w kierunku jakim chcą.
Spróbuj zacząć odcinać te liście idące do tafli, powinien zacząć wypuszczać liście na krótkich łodygach. A jak wspomniał Jarzy powinien wypuszczać dodatkowe liście z korzonkami.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Ja z kolei nie odcinałbym liści - niech natura sobie radzi.



Tu początki z lotosem w szkle





Reszty nie znalazłem.


Ale zdjęcia mam.


A tak na zdjęciach.
Bez nawozu, badania parametrów i innych códaków. Spokój dla roślin i ryb. A efekty na zdjęciach. Rosło to na 45/30 w power LED najtańszych od my friendow. Część świeci do tej pory ;)

Gdy akwarium się rozszczelniło - wyciągnąłem ok 30 lotosów wielkości tego na zdjęciu ok 60/70 cm. W 3 gatunkach - wszystkie rosły w podłożu. Kłącza dzieliłem tylko na korzeniu, inaczej lipa. Wydałem w ciągu ok 1,5 roku ok 100 roślin 3 gatunków wielkości ok 60 Cm i 10/15 liści. Część lotosów na Podlasiu jest ode mnie + w Polskę wysyłałem.

Tyle że to historia - ponad 3 lata temu .

Sorry za ot
Załączniki
photostudio_1505574802132.jpg
photostudio_1498252552207.jpg
photostudio_1505574824842.jpg
photostudio_1498252552207 (1).jpg
photostudio_1498922924212 (1).jpg
photostudio_1503337110439 (1).jpg
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Podoba mi sie ta roślina, ale niewiele jej efektywności jeśli rosciela się na tafli, która zakrywa pokrywa :)
Ja się cieszę, że ta nowa lodygowa już nie wypływa, czyli się przyjęła, bo dwie lezakują w kuli - to taki mój mini baniak doświadczalny miał być, ale go zaniedbałem i jakiś czarny ślimak się tam mnoży.
Swoją droga mój temat wysunie się na prowadzenie bo dużo tu dyskusji hehe.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Nie ma mnie w domu bo jestem w delegacji i moja mi zdjęcie przysłała zielonych kropek na szybach.
Jakieś rady na to? Wstępnie kazalem jej wyłączyć zupełnie światło na jutro.
Nie znam parametrów wody, a ona raczej się nie podejmie sprawdzenia.
IMG-20210817-WA0000.jpg
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Niech nie karmi.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

A kiedy były szyby czyszczone ?
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Jakieś 2 tyg temu.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Czyli ,
niech ktoś wyczyści szyby szorstką gąbką .
Glon z gąbki należy wypłukać pod kranem nie w akwa i będzie ok.
Czyść szyby co tydzień.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Miro pisze: wtorek 17 sie 2021, 22:35 wyczyści szyby szorstką gąbką .
hmm... może jednak nie? bo ktoś może zrozumieć szorstką gąbkę jako tą do szorowania w kuchni... po takim szorowaniu akwarium będzie do przestawienia przodem do tyłu :)
Wawariat
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

radmac pisze: wtorek 17 sie 2021, 23:32 szorstką gąbkę jako tą do szorowania w kuchni.
moja szorstka gąbka do szorowanie w kuchni służy już b. długo do mycia szyb w akwarium
.Szkło jest b. twarde (to nie pleksi ) i taka gąbka nie powoduje zarysowań.
1629292673335.jpg
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

No i zjechałem na weekend i co widzę?
Szyby całe w glonach, rośliny też częściowo.
Podmieniłem wodę, ale w małej ilości bo nie miałem przygotowanej. Ph standardowo w granicach aż 8.0-8.2 , ale próby z aplikowaniem kwasu solnego zakończyłem przed wyjazdem i wartość wróciła z powrotem (a schodziło powoli jak miesiąc temu sprawdzałem).
Szyby wyczyszczone, filtr wypłukany, temperatura 23 stopnie, światło włączone 10-19:00.
Lotos na środku nadal szaleje, dlatego przyciąłem bo zakrył niemal połowę tafli wody.
Jeden z dwóch różowych Danio przepadł, moja oczywiście nic nie wie ech.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Niejeden czy tu czy gdzie indziej pisał , że całkiem możliwe jest rozwijanie tego hobby i nabywanie wiedzy wraz z kolejnymi co raz większymi baniakami. Widząc co się u mnie wyrabia nie mam się za znawcę i już wyszkolonego akwarysta, ale nadchodzi czas, ze trzeba zmienić umeblowanie pokoju i od razu przyszedł mi na myśl zakup nowego akwarium tym razem o poprzeczkę wyżej, czyli 112l. Na ta chwilę nie mam zgody :) ale ja z tych upartych i przekonujących hehe.
Czy jest tu ktoś taki kto wspólnie potrafiłby zdalnie założyć takie akwarium od nowa wystrzegajac się moich poprzednich błędów i najlepiej, że jak już kupować online to wszystko z jednego sklepu.
Już mam dylemat na starcie jakie podłoże tym razem. Już nie chce przydzielać dwóch rodzajów i zakupić od razu substrat czy zwał jak zwał jako pierwsza warstwę pod żwirek.
Startowy budżet określam teraz na 500 zł. Oczywiście fauna i flora ma przejść z obecnego akwa. Potem pomyśle o dodatkowych.
Jak ktoś się ma zamiar tu odezwać to od razu proszę o nie proponowanie mi szkła z odkupu, ponieważ przy takim litrażu boję się o szczelność, wiek baniaka itp. (mieszkanie nieubezpieczone wynajmowane ech).
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Szukaj szklarza,który robi akwa z guardiana. Nieco droższe niż float a tylko troszkę mniej ładne niż opti.
Za 500zł możesz się nie wyrobić z dobrym sprzętem. Choć nie powiem, Eheima 2073 upolowałem za 250zł od byłego akwarysty.
Dan
Posty: 106
Rejestracja: czwartek 03 cze 2021, 17:07
2
Imię: Daniel
Has thanked: 4 times

Kurrrrde.
Powrót do aplikowania kwasu solnego od czterech dni narazie nie wpływa na pH lecz wg paska Tetra KH wolno zmienia barwę dążąc do dołu.
Teraz jest taki problem, że niemal wszystkie rośliny w akwa mają czarny nalot (kropeczki) na liściach.
Naczytalem się i jak zwykle kilka wersji przyczyn tego stanu wg internetów i często właśnie, że pH za wysokie i brak podawania co2, ale tego to ja nie mam zamiaru tu robić.
Sugestie?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Dan Potas. Co do pH, daruj sobie ten kwas. RO i CO2.
ODPOWIEDZ