Zielony pył na szybie

Jak pozbyć się glonów
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Imię: Mariusz

Zielony pył na szybie

#1 Post autor: MarioM » 05 maja 2018, 18:50

Hej
Jakie macie sprawdzone patenty na zielony pył na szybie? Usuwanie mechanicznie jest dobre na krótko, pył wraca u mnie po paru dniach. Zwykle przyczyną pyłu jest operowanie światła słonecznego na akwarium, ale u mnie akurat akwarium stojące bliżej okna nie ma ani krztyny pyłu, a to dalej od okna, zostawione na kilka dni same sobie, zrobiło się całe zielone.

Awatar użytkownika

ArekRaszyn
Imię: Arek
Pochwalił: 1 raz
Został pochwalony: 5 razy

Zielony pył na szybie

#2 Post autor: ArekRaszyn » 05 maja 2018, 18:52

Nie przesadzasz oby z nawozami ?
U mnie pył odszedł w niepamięć z zaprzestaniem nawożenia.
Jednocześnie pozbyłem się nadmiaru ryb co też wpływ miało raczej na pewno.

Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Imię: Mariusz

Zielony pył na szybie

#3 Post autor: MarioM » 05 maja 2018, 20:12

ArekRaszyn pisze:
05 maja 2018, 18:52
Nie przesadzasz oby z nawozami ?
U mnie pył odszedł w niepamięć z zaprzestaniem nawożenia.
Jednocześnie pozbyłem się nadmiaru ryb co też wpływ miało raczej na pewno.
No właśnie nie bardzo. Pył na szybach mam tylko w kostce 20L, w której mieszka wyłącznie bojownik i kilka helenek (tam wytłukły zatoczki). Tam nawożę głównie CO2 z butli i od czasu do czasu azotem i fosforem, ale bardzo sporadycznie i w mikro dawkach; może to ten brak regularności? Przez ostatni tydzień majówkowy nikt nie nawoził kostki (CO2 było podawane) i nie karmił bojka, a pył dał czadu. W większym baniaku, które jest regularnie nawożone (oprócz "majówki") pyłu nie ma.
Oprócz tego pyłu to nie ma ani jednego glona - parvulka i mech są zieloniutkie i zdrowe, aż miło patrzeć.
Zastanwiałem się czy aby filterek, FZM Mini, który jest w kostce dla bojka, nie jest aby za mało wydajny; ale z klarownością wody i NO3 nie mam problemów.

ODPOWIEDZ