Cichy napowietrzacz

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Mieliśmy taki wątek. Uważam, że pytanie: jaki cichy napowietrzacz wybrać - będzie zawsze aktualne. Zapraszam do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami. :)
A bleak garden to cry When my inamorato died...
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Jak wiadomo odczucia mogą być bardzo różne. Ja stosuję w akwariach 2x Eheima 200 (jeden do jednego akwarium, a drugi na 2 akwaria) i jestem zadowolony. W prawdzie przy zakupie drugiego żałowałem że nie dopłaciłem paru złotych do 400 setki ale trudno. Mam jaki mam. Z minusow to w jednym złamał mi się jeden z króćców do zakładania wężyków, ale otwór zakleilem kropelką i śmiga dalej z drugiego otworu. Nie wiem czy to wada materiałowa czy zmęczenie materiału, czy moje zmęczenie, ale tak się stalo. Powietrze i tak rozdzielam już dalej, a nie na napowietrzaczu więc nic mi to nie przeszkadza.

Z poważniejszych wad, które mogą komuś przeszkadzać to w napowietrzaczu są dwa otwory. Niby fajnie, ale jak akurat ktoś ma kaprys z jednego nie korzystać to nie może tak po prostu go odłączyć. Nawet jak skręci gałką na minimum to powietrze i tak ucieka, przez co drugą dziura leci słabiej. A nawet jak korzysta się z dwóch wężyków na przykład do dwóch zbiorników to ustawianie jednego ma wpływ na drugi. Trochę to bez sensu. Ostatecznie u mnie jest tak, że 2 wyjścia z napowietrzacza trafiają dwoma wężykami na trójnik gdzie się powietrze łączy i dalej rozdzielam je sobie tak jak chcę chińskimi zaworami (stąd nie martwi mnie ułamany i zaklejony króciec).
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

GrandeOW pisze: poniedziałek 22 mar 2021, 21:41 Z minusow to w jednym złamał mi się jeden z króćców do zakładania wężyków,
U siebie rozwiązałem ten problem tak, że rozwierciłem nieco otwór i wkleiłem tę cienką rurkę od zestawu do kroplówki. Na ten cienki wężyk idzie normalny do napowietrzania. Nie dało rady przykleić jak u Ciebie :(
A bleak garden to cry When my inamorato died...
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

inerkoma pisze: poniedziałek 22 mar 2021, 21:49 Nie dało rady przykleić jak u Ciebie :(
Ja nie przyklejalem złamanej końcówki. Całą dziurę zakleilem kropelką (zaślepiłem). Wiedząc jak to działa w tym modelu i tak korzystałem z jednego otworu i całe powietrze tlocze tym który jest cały. Jak się drugi złamie to pewnie zrobię coś podobnego do tego co mówisz
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Jeśli znajdę - gdzieś mam obudowę od 200/400 eheim air - ja spaliłem środek z kolei po pierwszych 4 latach - brak zaworku przeciwzwrotnego.

Wracając do tematu
Mam eheim 400
I sera air 275

Oba wydają z siebie głos. Cichszy jest niestety ale sera air. Różnica w budowie jakąś jest - eheim 2 pokrętła - sera jedno centralne. Ale zasada działania może być podobna - ja się nie zagłębiałem.
Sera jest nowsza - póki co wydajniejsza, na pierwszy rzut oka.

Zobaczymy w teście długodystansowym jakie będzieoje zdanie po 4 latach kolejnych.


Nie polecam napowietrzaczy chińskich firmy sebo - również podwójne - oba spaliły się po ok 3/6 miesiącach.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Najcichszy jaki miałem to aquaelowy oxy pro 150. Nie zmienia to faktu, że najgłośniejsze i tak są bąbelki. A to powoduje, że głośność samego napowietrzacza, przynajmniej dla mnie, nie ma większego znaczenia (w kontekście który jest najcichszy).
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

Eheim Air Pump-był cichy, potem już nie. Oxy Pro testowałem krótko w Clariasie - warczy jak traktor. JBL Pro Silent - warczy. Oxy Boost 100 - mały, tani, warczy aż "chodzi".
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Jarzy pisze: wtorek 23 mar 2021, 07:03 Oxy Pro testowałem krótko w Clariasie
z tego co pamiętam to w każdym przypadku musisz podłączyć wężyk i jakiś kamień, by sprzęt na sucho nie pracował. No i wtedy jest zdecydowanie cichszy
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

boro1 pisze: wtorek 23 mar 2021, 09:39
Jarzy pisze: wtorek 23 mar 2021, 07:03 Oxy Pro testowałem krótko w Clariasie
z tego co pamiętam to w każdym przypadku musisz podłączyć wężyk i jakiś kamień, by sprzęt na sucho nie pracował. No i wtedy jest zdecydowanie cichszy
Tak było i ciche nie były.
Awatar użytkownika
Nanakamado
Posty: 155
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 20:27
3
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

Przepraszam, że nie wniosę tym nic za bardzo do dyskusji, ale moim skromnym zdaniem cichy napowietrzacz to oksymoron. I mówię to korzystając z kaskad.
Ukraińcy giną również za spokojny sen całej Europy Środkowej, za nasze wartości.
Dlatego piszę: Sława Ukrainie! Sława Bohaterom!
Слава Україні! Героям слава!
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Dla mnie najcichszym rozwiązaniem jest głowica zasysająca powietrze przez zwężke., tyle że z odpowiednio ustawionym zaworkiem - na minimum. Robią się super małe bąbelki które krążą po akwarium, a nie lecą od razu do góry.

Wysłane z mojego LYA-L09 przy użyciu Tapatalka

Wawariat
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Odnośnie samego napowietrzania.
Ja mam inną metodę.
Kostka pod cyrkulator dużej mocy i sru......
Co kostkę napędza - wybór własny/dowolny.
Powietrza nie da ci nic tyle, co te moje rozwiązanie.
Zbyszek
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:18
3
Been thanked: 2 times

Ja nie polecę żadnej pompy jako cichej, natomiast ostrzegę przed zakupem pompki która tak hałasuje, że słychać ją piętro niżej. Pompka aquael oxyboost 200 - od samego początku pompka strasznie hałasuje, jak ją włączyłem pierwszy raz po zakupie to się okazało, że jest głośniejsza od starej kilkudziesięcioletniej pompki tłokowej. Niestety z lenistwa nie chciało mi się odwieźć jej do sklepu, miałem nadzieję, że jak trochę popracuje to się dotrze i będzie cichsza - niestety :(.
ODPOWIEDZ