Niech rosną !

Różne aspekty akwarystyki.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Witam , potrzebuje paru wskazówek.
240 l
Chihiros a1201
7000lm
8000k
Ultramax 2000

Podawaje profito easy life

pH 8
Gh 26
Kh 14
Fosforany 0.25
NO2 0.05

Posadziłem rośliny, które dostałem od Naszego kolegi z forum. Chciałbym żeby zaczęły ładnie rosnąć ale nie wiem do końca co powinienem zmienić. Czy możecie po tych parametrach podpowiedzieć mi co powinienem zrobić ? Wiem że na pewno zbić to gh. Czy to oświetlenie da radę , ile świecić itd ?
Załączniki
IMG_20210707_171103.jpg
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Badenik94 Wywal kamień! Masz tragicznie duże KH. Gh też spore. Może postaw na Tanganikę/Malawi?
DanielP
Posty: 548
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 22:43
3
Has thanked: 51 times
Been thanked: 102 times

Tanganika czy Malawi to raczej biotop bez roślin.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Nie mam pewności, ale z tego co pamiętam, to akwarium jest bardzo świeże. Podane parametry są cenne, ale z pewnością, żeby coś więcej powiedzieć przydałaby się wartość NO3 i na przykład Fe. Nie piszę tego po to żebyś od razu leciał do sklepu, bo może nie ma takiej potrzeby. W moim odczuciu rośliny wyciągnęły z wody to co w niej było i się zatrzymały bo nie mają żarcia. Obstawiam że wartość NO3 jest raczej minimalna bo i z czego niby miało się wziąć (ryb mało, roślin mało, bakterii mało). Jak akwarium dojrzeje i zestarzeje to i związków azotowych będziesz miał więcej - a to z ryb, a to z obumierających roślin. Na dzień dzisiejszy przede wszystkim nie rób jakiejś rewolucji, bo przy dojrzewaniu zbiornika nie jest to wskazane. Ja bym doradził podać N w jakiejś płynnej formie tylko robiłbym to stopniowo - nie od razu pół butelki. Jeśli producent zaleca podawanie przykładowo co tydzień to tą dawkę dodałbym w tydzień ale może podzielił na kilka dni, a nie jednorazowo. Efektów nie spodziewaj się od razu, bo możesz je zobaczyć po na przykład tygodniu czy dwóch.

Inna sprawa to, że rośliny najprawdopodobniej jeszcze się porządnie nie ukorzeniły więc ich wzrost też może nie być spektakularny. Co do długości świecenia to pewnie ma to jakieś znaczenie, ale akurat w świetle nie dopatrywałbym się zahamowania tempa wzrostu, a raczej w niedoborach.

Inne osoby na pewno coś jeszcze doradzą, ale jak już się zdecydujesz na jakiś ruch to staraj się nie zmieniać wszystkiego na raz bo to proszenie się o kłopoty, a ostatecznie nie będziesz wiedział co konkretnie pomogło, albo zaszkodziło.

A ten kamień jest ciekawy (o gustach nie można dyskutować), ale tak jak koledzy wcześniej napisali to raczej on jest powodem zatwardzania wody i na dłuższą metę raczej się nie sprawdzi. Żeby coś więcej powiedzieć o kamieniu czy podłożu mógłbyś zrobić na przykład na kamieniu próbę octową. Jeśli chodzi o podłoże to też mógłbyś sprawdzić czy to ono przypadkiem nie zatwardza. Wystarczy kupić z list wody demineralizowanej na stacji czy supermarkecie. W części tej wody wypłukać dokładnie trochę podłoża (powiedzmy z garść); wrzucić ten żwirek do jakiegoś słoika i zalać pozostałą częścią wody demineralizowanej. Po jakimś tygodniu jak sprawdzisz twardości wody w słoiku to będziesz miał odpowiedź: czy i jak mocno podłoże wpływa na wodę (bo może to nie kamień a żwir, ale raczej obstawiam, że kamień, albo i jedno i drugie).
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

GrandeOW pisze: środa 14 lip 2021, 13:29 Inna sprawa to, że rośliny najprawdopodobniej jeszcze się porządnie nie ukorzeniły więc ich wzrost też może nie być spektakularny.
Dokładnie. Ja bym zaczął od potasu i źródła węgla, żeby zielenina dobrze się zadomowiła. Potem włączyć makro, zaczynając od 1/4 dawki i powoli podnosić, aż do momentu kiedy nie zacznie się akumulować. Można też w drugą stronę, jak przy EI - zaczynamy od maksymalnej dawki i obniżamy, aż pojawią się niedobory, wtedy wracamy do ostatniej dobrej dawki i tak już zostaje. Mikro dopiero jak pokażą się ewentualne oznaki braków. Zmiany nawożenia sugeruję robić nie częściej niż co 3-4 tygodnie, rośliny mają sporą bezwładność i potrafią długo nie pokazywać objawów, bo posiłkują się tym, co sobie zmagazynowały.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Patrząc na foto ,
jeżeli trawka zacznie rosnąć to zasłoni całkowicie filtr. Wtedy nie będzie cyrkulacji a filtr nie będzie spełniał swojej roli.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Miro pisze: środa 14 lip 2021, 20:22 Patrząc na foto ,
jeżeli trawka zacznie rosnąć to zasłoni całkowicie filtr. Wtedy nie będzie cyrkulacji a filtr nie będzie spełniał swojej roli.
Ale deszczowni nie ograniczy, więc coś tam będzie kręciło. Może się mylę ale tym bym się nie przejmował aż tak bardzo.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

GrandeOW pisze: środa 14 lip 2021, 20:23 Ale deszczowni nie ograniczy
a filtr ? Jak będzie czyścił wodę skoro będzie zasłonięty ?
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Rośliny trochę ograniczają przepływ, ale nie aż tak bardzo w moim odczuciu. Pewnie masz rację że lepiej byłoby jakby był lepszy dostęp, ale też dramatu chyba nie ma. Ja piszę tak przez pryzmat swoich zbiorników, bo przy zasysie zawsze miałem sporo roślin i nie było jakiegoś syfu w tym miejscu.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

GrandeOW pisze: środa 14 lip 2021, 20:36 nie było jakiegoś syfu w tym miejscu.
zgadza się , w tym miejscu nie, ale 10 cm dalej tak.
Rośliny powodują naturalny filtr przez który drobne paprochy nie przepływają.
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Zasadniczo w tej trawie może być syfek, ale tylko dlatego, że zasys jest po drugiej stronie i dość słaba cyrkulacja jest. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

ahr pisze: środa 14 lip 2021, 20:54 Zasadniczo w tej trawie może być syfek, ale tylko dlatego, że zasys jest po drugiej stronie i dość słaba cyrkulacja jest. ;)
A to nie grzałka po prawej? Mi to na grzałkę wygląda, a zasys chyba z lewej. Jeśli masz rację to faktycznie trochę do d może być.
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

GrandeOW pisze: środa 14 lip 2021, 21:00
ahr pisze: środa 14 lip 2021, 20:54 Zasadniczo w tej trawie może być syfek, ale tylko dlatego, że zasys jest po drugiej stronie i dość słaba cyrkulacja jest. ;)
A to nie grzałka po prawej? Mi to na grzałkę wygląda, a zasys chyba z lewej. Jeśli masz rację to faktycznie trochę do d może być.
Po lewo deszczownica , po prawej zasys. Ale zawsze można to zmienić w pięć minut , nie widzę problemu :)
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

GrandeOW pisze: środa 14 lip 2021, 13:29
Nie mam pewności, ale z tego co pamiętam, to akwarium jest bardzo świeże. Podane parametry są cenne, ale z pewnością, żeby coś więcej powiedzieć przydałaby się wartość NO3 i na przykład Fe. Nie piszę tego po to żebyś od razu leciał do sklepu, bo może nie ma takiej potrzeby. W moim odczuciu rośliny wyciągnęły z wody to co w niej było i się zatrzymały bo nie mają żarcia. Obstawiam że wartość NO3 jest raczej minimalna bo i z czego niby miało się wziąć (ryb mało, roślin mało, bakterii mało). Jak akwarium dojrzeje i zestarzeje to i związków azotowych będziesz miał więcej - a to z ryb, a to z obumierających roślin. Na dzień dzisiejszy przede wszystkim nie rób jakiejś rewolucji, bo przy dojrzewaniu zbiornika nie jest to wskazane. Ja bym doradził podać N w jakiejś płynnej formie tylko robiłbym to stopniowo - nie od razu pół butelki. Jeśli producent zaleca podawanie przykładowo co tydzień to tą dawkę dodałbym w tydzień ale może podzielił na kilka dni, a nie jednorazowo. Efektów nie spodziewaj się od razu, bo możesz je zobaczyć po na przykład tygodniu czy dwóch.

Inna sprawa to, że rośliny najprawdopodobniej jeszcze się porządnie nie ukorzeniły więc ich wzrost też może nie być spektakularny. Co do długości świecenia to pewnie ma to jakieś znaczenie, ale akurat w świetle nie dopatrywałbym się zahamowania tempa wzrostu, a raczej w niedoborach.

Inne osoby na pewno coś jeszcze doradzą, ale jak już się zdecydujesz na jakiś ruch to staraj się nie zmieniać wszystkiego na raz bo to proszenie się o kłopoty, a ostatecznie nie będziesz wiedział co konkretnie pomogło, albo zaszkodziło.

Dziękuję Ci bardzo za wyczerpująca odpowiedź. Przestudiuje ja na spokojnie i wyciągnę wnioski. Super !
Badenik94
Posty: 42
Rejestracja: wtorek 16 mar 2021, 17:58
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

tencin pisze: środa 14 lip 2021, 14:46
GrandeOW pisze: środa 14 lip 2021, 13:29 Inna sprawa to, że rośliny najprawdopodobniej jeszcze się porządnie nie ukorzeniły więc ich wzrost też może nie być spektakularny.
Dokładnie. Ja bym zaczął od potasu i źródła węgla, żeby zielenina dobrze się zadomowiła. Potem włączyć makro, zaczynając od 1/4 dawki i powoli podnosić, aż do momentu kiedy nie zacznie się akumulować. Można też w drugą stronę, jak przy EI - zaczynamy od maksymalnej dawki i obniżamy, aż pojawią się niedobory, wtedy wracamy do ostatniej dobrej dawki i tak już zostaje. Mikro dopiero jak pokażą się ewentualne oznaki braków. Zmiany nawożenia sugeruję robić nie częściej niż co 3-4 tygodnie, rośliny mają sporą bezwładność i potrafią długo nie pokazywać objawów, bo posiłkują się tym, co sobie zmagazynowały.

Carbo w płynie coś da ?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Badenik94 pisze: środa 14 lip 2021, 22:44 Carbo w płynie coś da ?
Lepsze takie źródło węgla niż żadne, ale w świeżym zbiorniku może słabo działać - za mało rozwinięta biologia, to ona musi rozłożyć carbo i wyprodukować CO2 dla roślin. Zacznij z małymi dawkami carbo, ono przyśpieszy rozwój biologii - będzie dokarmiać bakterie. Jak się szkło rozbuja, to wtedy zmodyfikujesz dawkowanie.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Badenik94 pisze: środa 14 lip 2021, 22:44 Carbo w płynie coś da ?
jeżeli podasz Carbo to pozbędziesz się roślinek pt. Trawka.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Miro pisze:
Badenik94 pisze: środa 14 lip 2021, 22:44 Carbo w płynie coś da ?
jeżeli podasz Carbo to pozbędziesz się roślinek pt. Trawka.
Co najwyżej nurzańca. On nie lubi carbo. Inne trawki nie zauważyłem żeby jakoś źle reagowały nawet na większe dawki.

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

radmac pisze: czwartek 15 lip 2021, 16:24 Inne trawki nie zauważyłem żeby jakoś źle reagowały nawet na większe dawki.
Trawki nie, ale u siebie zauważyłem że Lagenandra reagowała histerycznie na zmiany parametrów, w tym również carbo. Potrafiła w ciągu kilku dni rozpuścić wszystkie liście, potem zawsze odbijała. Niektóre mchy też niezbyt lubią carbo. U mnie Fissidens fontanus nieładnie brązowiał i zatrzymywał wzrost, ale to dopiero przy długotrwałym i mocnym przedawkowaniu.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

radmac pisze: czwartek 15 lip 2021, 16:24 Co najwyżej nurzańca
w tym akwa jest tylko jedna trawka - nurzaniec
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Miro jeszcze jest tennelus albo subulata tuż przy kamieniu ;)
ODPOWIEDZ