Mylone ryby

Doświadczenia i pytania dotyczące konkretnych gatunków ryb.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Jak jest ryba młoda , to zdarza się że nawet w sklepie często jest mylona .
Nawet sprzedawcy mają problem z określeniem gatunku .
Znacie takie ryby które są często mylone ?
Może jakieś szczegóły którymi różnią się ?
Jedną z takich ryb jest Błyszczyk cesarski - Tetra Cesarska Nematobrycon palmeri która jest często mylona z Tęczową tetra Nematobrycon lacortei
N.P.jpg
N.P.jpg (7.59 KiB) Przejrzano 4754 razy
Błyszczyk cesarski
Nematobrycon_lacortei.jpg
Nematobrycon_lacortei.jpg (32.43 KiB) Przejrzano 4754 razy
Tęczowa tetra
Te ryby można rozróżnić po tęczówce oka.
Samiec N. palmeri ma jasnoniebieską tęczówkę natomiast samiec N. lacortei ma czerwoną tęczówkę .
Jest jeszcze jedna podobna do tych rybek Gromadnica królewska czyli Inpaichthys kerri
I. kerri ma mniejsze płetwy co widać na foto.
inpaichthys_kerri3_1.jpg
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Niecałe 3 miesiące temu kupiłem 10 sztuk Boraras brigittae, jako młodociane towarzystwo dla 5 bardzo już leciwych ryb pozostałych z poprzedniego stada. Nowe ryby były bardzo młode, zestresowane i kompletnie wyblakłe. Jak podrosły, oswoiły się z otoczeniem i zaczęły się wybarwiać, to się okazało, że kupiłem 4 szt. Boraras brigittae i 6 szt. Boraras merah. Kompletnie mnie to nie zmartwiło, bo merah nie jest łatwa do kupienia. :) Rozmawiałem potem ze sprzedawcą i okazało się, że nie miał pojęcia, że ma w zbiorniku dwa różne gatunki. ;)

Teraz czekam na wybarwienie narybku, bo mi się któreś razborki rozmnożyły a pływają we wspólnym szkle. Młode mają jakieś 4 mm i jeszcze nie widać co z tego wyrośnie.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Również często mylonymi rybami są Hemigrammus bleheri , Hemigrammus rhodostomus , Petitella georgiae
f-rodostomus1.jpg
f-rodostomus1.jpg (23.23 KiB) Przejrzano 4703 razy
Te zwinniki różnią się następującymi szczegółami ;
H. bleheri - intensywnie czerwony kolor główki. Plama czerwona na główce jest największa.
H. rhodostomus - jako jedyna ma ciemną plamkę na szypułce ogona umieszczoną na dole . Pozostałe na górze.
P. georgiae - ma najdłuższą i najszerszą ciemną linię zaczynającą się od płetwy ogonowej.
H. rhodostomus ma krótszą a prawie nieistniejącą u H. bleheri .
Gatunki różnią się również wzorem na płetwie ogonowej.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Dorzucę jeszcze dwa gatunki kirysków. Pierwszy to kirysek Adolfa (Corydoras adolfoi) a drugi, to kirysek ciemnogrzbiety (Corydoras duplicareus). Kirysek Adolfa był odkryty jako pierwszy. Kirysek ciemnogrzbiety dostał nazwę łacińską duplicareus właśnie z powodu swojego podobieństwa do adolfoi - w tłumaczeniu znaczy ona tyle co "podwojony" albo "powielony". Gatunki są praktycznie niemożliwe do odróżnienia. Jedyny sposób, to porównanie ząbkowania na wewnętrznej krawędzi kolców płetwy piersiowej, co jest w praktyce niemożliwe u żywych ryb. Niektórzy starają się odróżniać te gatunki na podstawie szerokości i wybarwienia ciemnego pasa na grzbiecie, ale ten sposób jest mało dokładny - ryby z tego samego gatunku potrafią się bardzo różnić ubarwieniem, użycie więc barw do odróżniania gatunków jest w praktyce bezskuteczne.
bZNMydL.jpeg
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Można je rozróżnić po grubości czarnego pasma na ciele . C. adolfoi jest zauważalnie cieńsza. Widać to na foto.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Natomiast do C. adolfoi jest b. podobny C. imitator .
corydoras-sp-c39.jpg
C.imitator ma bardziej wydłużone ciało i jaśniejszą pomarańczową plamkę niż . c adolfoi.
Natomiast do c. imitator podobny jest C. burgessi .
c_burgessi.jpg
c_burgessi.jpg (28.3 KiB) Przejrzano 4593 razy
U c.burgessi czarna plamka jest znacznie mniejsza
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Miro pisze: środa 01 wrz 2021, 21:47 Można je rozróżnić po grubości czarnego pasma na ciele . C. adolfoi jest zauważalnie cieńsza. Widać to na foto.
Nadal twierdzę, że nie można i nie jest to tylko moje zdanie, ale również biologów badających te ryby. Na zdjęciu widać zaledwie dwie ryby i można mieć błędne mniemanie, że odróżnić jest w miarę łatwo. Mam te kirysy, więc wiem jak to wygląda przy większej ilości ryb. W moim stadzie kirysów duplicareus każda ryba ma inne oznaczenia. Najmniej wybarwiona prawie nie ma ciemnego pasa, u najbardziej wybarwionej pas jest tak szeroki, że ryba jest niemal cała czarna. Do tej pory nie mam pewności, jaki gatunek kupiłem, mogłem jedynie zaufać hodowcy, który mi je sprzedał. No, ale kto wiem, może Ty masz takie oko, że odróżniasz... ;)
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Miro pisze: czwartek 26 sie 2021, 21:41 Również często mylonymi rybami są Hemigrammus bleheri , Hemigrammus rhodostomus , Petitella georgiae
f-rodostomus1.jpg
Te zwinniki różnią się następującymi szczegółami ;
H. bleheri - intensywnie czerwony kolor główki. Plama czerwona na główce jest największa.
H. rhodostomus - jako jedyna ma ciemną plamkę na szypułce ogona umieszczoną na dole . Pozostałe na górze.
P. georgiae - ma najdłuższą i najszerszą ciemną linię zaczynającą się od płetwy ogonowej.
H. rhodostomus ma krótszą a prawie nieistniejącą u H. bleheri .
Gatunki różnią się również wzorem na płetwie ogonowej.

widziałem na żywo rodostomusy wybarwione jak blehery i czerwonogłówki które były rodostomusami tylko z "bardzo słabego kolorystycznie rzutu" :D
podziwiam jak ktoś je potrafi rozróżnić (chciałem kupić konkretnie bleheri i nigdzie nie było)
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Kiedyś w Diskusie były bleheri i jakieś tam i różnice było widać.
Widać różnicę jeżeli dwa gatunki są obok siebie.
Często w sklepach ryby są zestresowane i bledną. Określić jaka to jest ryba jest trudno.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Następną rybką którą możemy pomylić w sklepie gdy jest młoda jest
pobrane.jpg
pobrane.jpg (7.73 KiB) Przejrzano 4477 razy
a. Trigonostigma truncata - nowy gatunek opisany dopiero 28 maja 2020 r.
b. T. heteromorpha
c. T. espei
d. T. hengeli
e. T. somphongsi
Różnią się kształtem i wzorem na ciele.
.
więcej info
https://pericardiorrhaphy55.rssing.com/ ... _p240.html
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Trudnymi rybkami do rozpoznanie są Barbus candens i Barbus hulstaerti.
Barbus candens może mieć różne wzory na cielę oraz różne odcienie.
To wszystko zależy od miejsca odłowy. Przy sprzedaży powinno podawać się miejsce odłowy.
Podanie miejsca odłowy pomoże w utrzymaniu tej samej odmiany w czystości linii.
Po wzorze nie można określić miejsca występowania
Enteromius candens.jpg
Barbus candens

Bardzo podobną do B. candens jest Barbus hulstaerti
B.hulstaerti jest rybką większą 3,2 - 3,8 cm od B.candens 2,4 - 2,8 cm

Barbus_hulstaerti_Lompole.jpg
Barbus hulstaerti
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Następnymi rybkami które łatwo można pomylić są Boehlkea fredcochui i Knodus borki .
Te rybki oraz Mimagoniates microlepis mają wspólną nazwę Niebieska Tetra.
boehlkea_fredcochui_2.jpg
Boehlkea fredcochui
Ma srebrno - zielonkawy kolor na grzbiecie a po bokach wyraźnie zabarwienie na niebiesko.
Brzuch ma żółtawo biały . Płetwy są bezbarwne, u samców mogą być szare.
U samca w okresie tarła pojawia się kolor czerwony na płetwie odbytowej.
knodus-borki-02.jpg
knodus-borki-02.jpg (56.92 KiB) Przejrzano 4394 razy
Knodus borki
Te dwa gatunki Knodus Borki i fredcochui Boehlkea różnią się uzębieniem oraz wysokością ciała.
K. Borki ma mniej zębów. Kolor niebieski u K.B. jest bardzo intensywny.
Trzecią rybką o tej samej nazwie " Tetra Niebieska " jest Mimagoniates microlepis
Mimagoniates microlepis.jpg
Mimagoniates microlepis
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Piękne zbrojniki Baryancistrus sp L 018 oraz L085 mogą być również pomylone.
Różnią się kolorem kropek na ciele.
baryancistrus Sp . L018.png
baryancistrus Sp . L018.png (296.72 KiB) Przejrzano 4365 razy
L 085 ma białe kropki zamiast żółtych

L085.jpg
L085.jpg (12.29 KiB) Przejrzano 4365 razy
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Rozdymka Imitatora Carinotetraodon oraz Carinotetraodon Travancoricus są tak podobne do siebie że dopiero w 1999 r akwaryści zauważyli różnicę.
Do tej pory wszystkie uważano za imitatora Carinotetraodon Różnią się wielkością plamek.
Carinotetraodon-imitator-CRG-SAC2012181-7-male-above-and-female-below-India.png

Imitator Carinotetraodon , samiec powyżej , samica poniżej
Carinotetraodon-imitator-schematic-drawing-of-colour-pattern-in-a-male-b-female.png
Carinotetraodon-imitator-schematic-drawing-of-colour-pattern-in-a-male-b-female.png (100.94 KiB) Przejrzano 4289 razy
imitator Carinotetraodon, schematyczny rysunek wzoru u (a) samca; b) samicy
Carinotetraodon-travancoricus-live-coloration-of-a-male-b-female.png
Carinotetraodon-travancoricus-live-coloration-of-a-male-b-female.png (155 KiB) Przejrzano 4289 razy
więcej
https://www.researchgate.net/figure/Car ... _267843168
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Co do tego, że nie można odróżnić Corydoras adolfoi od Corydoras duplicareus to bzdura. C. adolfoi mają wyraźnie cieńszy czarny pas na grzbiecie.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Piotr pisze: środa 22 wrz 2021, 19:22 Co do tego, że nie można odróżnić Corydoras adolfoi od Corydoras duplicareus to bzdura. C. adolfoi mają wyraźnie cieńszy czarny pas na grzbiecie.
Dla Ciebie pewnie bzdura dla mnie np. niekoniecznie (chociażby patrząc na załączone zdjęcia)
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Nawet na załączonych zdjęciach jest to dobrze widoczne - wystarczy przyjrzeć się odległości czarnego pasa na grzbiecie od linii bocznej obu ryb.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Piotr pisze: czwartek 23 wrz 2021, 08:52 Nawet na załączonych zdjęciach jest to dobrze widoczne - wystarczy przyjrzeć się odległości czarnego pasa na grzbiecie od linii bocznej obu ryb.
jakbym zobaczył w sklepie akwarystycznym jeden z tych gatunków nie wiedziałbym który to jest
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Piotr, nie będę się z Tobą sprzeczał, w końcu to nie ja jestem specjalistą od kirysków. ;) Czytałem o tych gatunkach u Iana Fullera, na TBAS, na PlanetCatfish, na TFFUK, na Seriously Fish, na ScotCat i jeszcze w kilku źródłach, których teraz sobie nie przypomnę. Wszystkie te źródła podają, że szerokość pasa i inne oznaczenia kolorystyczne nie są wystarczające do rozróżnienia gatunków. Wszyscy piszą, że jedyna pewna cecha to ząbkowania na wewnętrznej krawędzi kolców płetwy piersiowej u duplicareus. Czy oni wszyscy się mylą? Pytam serio, bo może wiesz więcej a ja chętnie dowiem się czegoś nowego. :)
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Jeśli chodzi o rzecz, która jest tutaj do zweryfikowania w przypadku hodowcy - to na pewno wielkość ikry - u C. duplicareus jest ona większa :)
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Natomiast to jest podstawowe kryterium - szerokość czarnego pasa - jeśli chodzi o rozróżnienie między C. adolfoi i C. duplicareus. Dodam, że są inne podobnie ubarwione gatunki - jeszcze nie opisane np. Corydoras sp. C 121 - więc wcale nie musi być tak, że kirysek, co do którego jest wątpliwość, należy do jednego z dwóch opisanych gatunków.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

tencin pisze: piątek 27 sie 2021, 14:17 Dorzucę jeszcze dwa gatunki kirysków. Pierwszy to kirysek Adolfa (Corydoras adolfoi) a drugi, to kirysek ciemnogrzbiety (Corydoras duplicareus). Kirysek Adolfa był odkryty jako pierwszy. Kirysek ciemnogrzbiety dostał nazwę łacińską duplicareus właśnie z powodu swojego podobieństwa do adolfoi - w tłumaczeniu znaczy ona tyle co "podwojony" albo "powielony". Gatunki są praktycznie niemożliwe do odróżnienia. Jedyny sposób, to porównanie ząbkowania na wewnętrznej krawędzi kolców płetwy piersiowej, co jest w praktyce niemożliwe u żywych ryb. Niektórzy starają się odróżniać te gatunki na podstawie szerokości i wybarwienia ciemnego pasa na grzbiecie, ale ten sposób jest mało dokładny - ryby z tego samego gatunku potrafią się bardzo różnić ubarwieniem, użycie więc barw do odróżniania gatunków jest w praktyce bezskuteczne.

bZNMydL.jpeg
Pisząc więc wprost - kryterium związane z szerokością czarnego pasa jest w zdecydowanej większości przypadków wystarczające, aby odróżnić oba te gatunki. Zatem jest bzdurą, że "Gatunki są praktycznie niemożliwe do odróżnienia". Zdarzają się osobniki, gdzie jest to trudniejsze, ale mogą to być też ryby zupełnie innego gatunku np. Corydoras sp. C 121.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Żeby nie być gołosłownym - Corydoras adolfoi:

Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Ryby z odłowu - czasem mylone - często u Glasera - rzadziej w Aqua-global

Ostatnio zmieniony czwartek 23 wrz 2021, 12:40 przez Piotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
Posty: 35
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 23:31
3
Been thanked: 9 times

Tu Corydoras duplicareus - już w młodym wieku widać różnicę:

ODPOWIEDZ