Wytrzymałościowe aspekty stropu

Różne aspekty akwarystyki.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Szanowni,

Pytanie o wytrzymałość stropu jest jak palemka w dobrym drinku dlatego też nie może tego pytania zabraknąć na wawarium :)

Do rzeczy - noszę się z zamiarem postawienia "nieco" większego akwarium. Powiedzmy, że hipotetyczna waga całości będzie wynosić około +/- tony. Deweloper podaje, że nacisk na metr kwadratowy na strop w moim bloku to 407 kg (4kN). Akwarium będzie stało przy ścianie nośnej. Strop ma około 25 cm w środku ma jakieś kanały (nie jest to trevia). Pytanie zatem czy to wytrzyma? :D
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Konrad - weź 10 zdrowych chłopów i będziesz miał odpowiedź.
Dla własnego BHP - niech przeliczy ci to ktoś odpowiedni. Najlepiej papier, pozwolenie itp.

Ja mam prościej - moje 3 tony deweloper wziął na siebie. Wiedział przed postawieniem bloku jaki potrzebny jest zapas pod moje potrzeby.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Dzięki Tomek. Kwity z opinią administracji na pewno się przydadzą. A jakby sytuację ocenił niezależny Inspektor Budowlany to było by idealnie. Myślę że dla własnego wewnętrznego komfortu to uczynię tj. zasięgnę język i zobaczę jaka będzie odpowiedź.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Adams2121 pisze: środa 08 wrz 2021, 22:29 weź 10 zdrowych chłopów
tylko to obciążenie dynamiczne i krótkotrwałe.
rozkminiałem podobny temat u siebie.
przez rok może wytrzymać, ale praca budynku lato/zima i pęknięcia mogą się pojawić.
Jebnąć może i nie jebnie, ale sąsiadowi może się brzydko na suficie zrobić.
Wawariat
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

inerkoma pisze: czwartek 09 wrz 2021, 13:00 Dzięki Tomek. Kwity z opinią administracji na pewno się przydadzą. A jakby sytuację ocenił niezależny Inspektor Budowlany to było by idealnie. Myślę że dla własnego wewnętrznego komfortu to uczynię tj. zasięgnę język i zobaczę jaka będzie odpowiedź.
Musisz tylko wziąć pod uwagę, że nikt "niekomercyjnie" takiej oceny Ci nie wystawi (niestety wystawiając opinie podkłada pod to swojej papiery a więc i odpowiedzialność dlatego będzie Cię to kosztowało). Dodatkowo do czegoś takiego potrzebujesz projekt budynku w którym będzie jasna informacja o konstrukcji stropu i o jego obciążalności. Na tej podstawie niezależny konstruktor może wystawić opinię. Jeśli tej informacji nie ma to będziesz musiał zrobić ekspertyzę a to jeszcze większe koszta.

Podstawowym pytaniem jest czy dysponujesz taką dokumentacją, jeśli nie to musisz się udać do spółdzielni. Jeśli ci ją udostępnią to możesz próbować się odezwać do projektanta który wykonał ten projekt z takim zapytaniem (czy odpowie i ewentualnie za "ile" trudno przewidzieć). Nie jest to prosty temat jeśli chcesz go ogarnąć zgodnie z przepisami. Przechodzę coś podobnego bo chcemy w firmie założyć na dachu panele fotowoltaiczne na konstrukcji balastowej. I mimo, że to raptem ok 30 kg/m2 to i tak musimy dostarczyć opinię jak to wpłynie na strop dachu.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@inerkoma jeśli chcesz być bezpieczny to powinieneś zdobyć formalną opinię dotyczącą powyższego i formalną zgodę administracji. Do wystawienia opinii musisz mieć projekty - o czym pisze SHARK. Najprawdopodobniej do takiej opinii musiałbyś mieć również "projekt" akwarium (stelaż, lokalizacja, waga itd), żeby opinia odnosiła się do konkretnego rozwiązania. Myślę, że formalnie będzie Ci ciężko to załatwić a już na pewno nie tanio.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Spoko. Zobaczymy co mi odpowie administracja bloku. Nie mam z tym jakiegoś ciśnienia.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Dobry stelaż, kotwy do ściany i obciążenie na strop w zasadzie żadne.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

ahr pisze: czwartek 09 wrz 2021, 19:52 Dobry stelaż, kotwy do ściany i obciążenie na strop w zasadzie żadne.
Pod warunkiem, że to ściana nośna :D
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Matka siedzi z tyłu. Tak powiedział. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

GrandeOW pisze: czwartek 09 wrz 2021, 14:34 @inerkoma jeśli chcesz być bezpieczny to powinieneś zdobyć formalną opinię dotyczącą powyższego i formalną zgodę administracji. Do wystawienia opinii musisz mieć projekty - o czym pisze SHARK. Najprawdopodobniej do takiej opinii musiałbyś mieć również "projekt" akwarium (stelaż, lokalizacja, waga itd), żeby opinia odnosiła się do konkretnego rozwiązania. Myślę, że formalnie będzie Ci ciężko to załatwić a już na pewno nie tanio.
Wszystko zależy.
Natomiast musisz to mieć na kwitach - aby spokojnie spać.
Kiedyś Sebastian przygotowywał się do tego kroku. Musiał wzmocnić strop na własny koszt + wszelakie papierologiczne problemy. Zapytaj na czym stanęło i dokąd doszedł z papierami. Ja nie pamiętam. Ale wszędzie było pod górkę, no i parter - im wyżej tym większy problem. Ja mogłem tylko na parterze stawiać szkło.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

SHARK pisze: czwartek 09 wrz 2021, 20:46
ahr pisze: czwartek 09 wrz 2021, 19:52 Dobry stelaż, kotwy do ściany i obciążenie na strop w zasadzie żadne.
Pod warunkiem, że to ściana nośna :D
Nośna :lol:
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Na pw mi pisałeś, że strop masz chyba z płyty żerańskiej więc ściana niekoniecznie musi być nośna. Może to być zwykła ściana międzylokalowa.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Nie jest - bo mieszkanie jest narożne. Za tą konkretnie ścianą są tylko drzewa.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

mam podobną sytuację, akwarium 720l itp. Ekspertyza to koszt 1500-1800zl netto + VAT. W tym jest wizja lokalna przy założeniu dostępu do dokumentacji. Narazie jej nie brałem choć akwarium już zamówione. Ja swoje stawiam obok filara kóry idzie od fundamentów. Ekipa wycieła w posadzce 8 "kwadratów" 20x20 gdzie wylali beton. Na tym będą stały nogi od stelaża.
Awatar użytkownika
AquaDreams
Posty: 206
Rejestracja: czwartek 18 mar 2021, 07:52
3
Lokalizacja: Tarchomin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 21 times

inerkoma pisze: piątek 10 wrz 2021, 14:49 Nie jest - bo mieszkanie jest narożne. Za tą konkretnie ścianą są tylko drzewa.
To powiem Ci, że Twoim problemem może nie być strop a elewacja zewnętrzna budynku ;)
Kwit od developera uchronią Cię jedynie przed ew. w/w problemami.
Jeżeli to jest dość nowy budynek to trochę lepiej dla Ciebie - na pw ;)
Projekt projektem, ale jak to zostało faktycznie wykonane to dowiesz się po latach.
--------
Arek
ODPOWIEDZ