Kiełż meksykański (Hyalella Azteca)

Doświadczenia i pytania dotyczące ślimaków, krewetek, raków oraz krabów.
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

Z tymi polskimi to chyba nie był dobry pomysł :(
Powoli zaczyna brakować miejsca w kostce 30l a mam je od połowy lutego
Tu obrabiają wafelka glonowego
Załączniki
20230401_192545.jpg
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

z której sadzonki wyciągnąłeś czy sklepu zamówiłeś?

u mnie hodowla doniczkowca się nie ufała i może przerzuciłbym się na kielze ;)

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

@mario_s jezioro na Mazurach
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

mario_s pisze: sobota 01 kwie 2023, 21:41 z której sadzonki wyciągnąłeś czy sklepu zamówiłeś?

u mnie hodowla doniczkowca się nie ufała i może przerzuciłbym się na kielze ;)

Wysłane z mojego SM-S906B przy użyciu Tapatalka

Porcję meksykańskiego mogę zaoferować :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Fruttidimare pisze: sobota 01 kwie 2023, 19:36 Z tymi polskimi to chyba nie był dobry pomysł :(
Powoli zaczyna brakować miejsca w kostce 30l a mam je od połowy lutego
Tu obrabiają wafelka glonowego
Ludzie chętnie przyjmą nadmiary, ale pewnie do hodowli na karmę dla ryb. Niektórzy mogą nawet chcieć do hodowli samych kiełży. Uważam, że to są super stworzenia do bojowników. Bojownik ma zabawę, a prawie nic nie jest w stanie upolować. Mój już machnął na nie płetwą ;) Akwaryści nie wiedzą nawet, że takie stworzenia są.
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@Fruttidimare DEJ!
Awatar użytkownika
mario_s
Posty: 405
Rejestracja: sobota 11 wrz 2021, 21:48
2
Lokalizacja: Ochota
Has thanked: 44 times
Been thanked: 23 times

eva pisze: niedziela 02 kwie 2023, 10:13 Porcję meksykańskiego mogę zaoferować :)
dzięki, ale jeżeli już to ewentualnie zaopatrzę się w naszego rodzimego kiełża z podwarszawskiej rzeki o charakterze górskim :D
eva pisze: niedziela 02 kwie 2023, 10:16 Bojownik ma zabawę, a prawie nic nie jest w stanie upolować. Mój już machnął na nie płetwą ;)
jestem wlaśnie ciekawy jak Wielkopletw będzie reagować. Podejrzewam również, że 15cm+ Garra Rufy również się zainteresują bo są wszystkożernymi w praktyce.
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Piękne sztuki wyhodowałeś :)

Mają jakąś filtrację? Jak wygląda cały zbiornik?
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

Jarzy pisze: niedziela 02 kwie 2023, 10:33 @Fruttidimare DEJ!
Tylko dograć termin trzeba i bierze Pan to cholerstwo bo zaraz zacznie meble w pokoju obgryzac
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

denkmal pisze: środa 12 kwie 2023, 20:54 Piękne sztuki wyhodowałeś :)

Mają jakąś filtrację? Jak wygląda cały zbiornik?
Kostka 30 litrów po krewetkach w środku były tylko anubiasy na korzonnkach zaglonione chciałem sprawdzić czy dadzą radę wyczyścić Rośliny z krasnych i jakoś dają radę z z filtracji tylko u-jet na pompkę żeby coś tam powietrza im dostarczyć i tafla poruszało
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

denkmal pisze: środa 12 kwie 2023, 20:54 Piękne sztuki wyhodowałeś :)

Mają jakąś filtrację? Jak wygląda cały zbiornik?
Kostka 30 litrów po krewetkach w środku były tylko anubiasy na korzonnkach zaglonione chciałem sprawdzić czy dadzą radę wyczyścić Rośliny z krasnych i jakoś dają radę z z filtracji tylko u-jet na pompkę żeby coś tam powietrza im dostarczyć i tafla poruszało
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Mi kiełże zżerają wszystkie rośliny, w tym Anubiasy w całości, ale tylko w ich domku. W innych akwariach podżerają ale mniej, rogatka, mchy.
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

@eva trzeba karmic :P z tego co zauważyłem na glonach rozrosła się populacja z tych kilkunastu co złapałem teraz dostają żarcie dla krewet i ryb dennych ale taki wafelek z glona to wciągają w parę minut daje też suszone liście i trawy szyszki olchy też pożarły ciekawe czy miętę ruszą bo w naturalnym środowisku rośnie tuż przy brzegach jeziora z którego je wyciągałem
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Fruttidimare pisze: czwartek 13 kwie 2023, 14:35 @eva trzeba karmic :P z tego co zauważyłem na glonach rozrosła się populacja z tych kilkunastu co złapałem teraz dostają żarcie dla krewet i ryb dennych ale taki wafelek z glona to wciągają w parę minut daje też suszone liście i trawy szyszki olchy też pożarły ciekawe czy miętę ruszą bo w naturalnym środowisku rośnie tuż przy brzegach jeziora z którego je wyciągałem
no więc zaskoczę Cię, ale ja je karmię minimum co dwa dni ;) I to sporo. Mają liście na okrągło, szyszki, ale i tak roślinom nie przepuszczą. Ale tylko te w kiełżalni. Te w akwariach z rybkami nie mogą tak ciągle siedzieć na widoku i to je chyba trochę moderuje. Niemniej niektóre rośliny i tak są poobgryzane trochę.
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

Tak się zastananawiam co mogło się stać. Rano w celu odłowienia wrzuciłem do akwa pułapkę z przeciętej na pół butelki po wodzie mineralnej jako przynety użyłem dropsa glona dla ryb dennych z tego co widziałem zaczęły wchodzić więc udałem się na spoczynek po nocnej zmianie w pracy. Wieczorem wyciągając butelkę zauważyłem że około setki kiełży leży na dnie martwych, ktoś wie jaka może być tego przyczyna??? Butelka była bez etykiet i porządnie wyszorowana przed uzyciem
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Ale zdechłe były w butelce czy w akwa?
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

ahr pisze: sobota 06 maja 2023, 23:08 Ale zdechłe były w butelce czy w akwa?
W butelce te w akwa normalnie smigały
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Tak się rzuciły na żarcie, że się podusiły? Czy raczej skok azotu je wykończył? W zasadzie nie bardzo jest cokolwiek innego do rozpatrywania.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

Butla ciagle w akwarium była więc wątpię żeby był nagły skok azotu w 30 litrach od jednego dropsa
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Fruttidimare pisze: sobota 06 maja 2023, 23:32 Butla ciagle w akwarium była więc wątpię żeby był nagły skok azotu w 30 litrach od jednego dropsa
Zdechły te, które zjadły dropsa. Lepiej im go więcej nie dawaj. Natomiast…nie widzę logicznego wyjaśnienia tej sytuacji.
Awatar użytkownika
Fruttidimare
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:53
3
Lokalizacja: Warszawa Centrum
Imię: Przemek
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Wiek: 39

@eva jadły je codziennie prawie i jakoś nie narzekały w dodatku karmie tym krewetki . Najbardziej prawdopodobne jest ten skok azotu czyli opracowałem mała komorę gazową dla kiełży z której azot po wrzyceni dropsa nie mógł się wydostać. Podmienię dziś wodę i będę obserwował co się dzieje w tym baniaku miał trafić do likwidacji ale ciekawość co dalej się będzie działo bierze górę
Tomek B.
Posty: 237
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Wiek: 66

Fruttidimare pisze: sobota 06 maja 2023, 22:07 Tak się zastananawiam co mogło się stać. Rano w celu odłowienia wrzuciłem do akwa pułapkę z przeciętej na pół butelki po wodzie mineralnej jako przynety użyłem dropsa glona dla ryb dennych z tego co widziałem zaczęły wchodzić więc udałem się na spoczynek po nocnej zmianie w pracy. Wieczorem wyciągając butelkę zauważyłem że około setki kiełży leży na dnie martwych, ktoś wie jaka może być tego przyczyna??? Butelka była bez etykiet i porządnie wyszorowana przed uzyciem
Obstawiam brak tlenu. Wymiana wody z tą z akwarium pewnie jest do zaniedbania.
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
EyeQueue
Posty: 434
Rejestracja: środa 03 lis 2021, 20:14
2
Lokalizacja: Rembertów(-Ursynów)
Imię: Andrzej
Has thanked: 12 times
Been thanked: 101 times
Wiek: 52

Kolega @denkmal utopił tak bojownika, ale to było bardziej oczywiste. Też obstawiam niedobór tlenu. Azot nie rośnie aż tak szybko, chyba że go dodać z nawozem.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

EyeQueue pisze: niedziela 07 maja 2023, 22:35 Kolega @denkmal utopił tak bojownika, ale to było bardziej oczywiste. Też obstawiam niedobór tlenu. Azot nie rośnie aż tak szybko, chyba że go dodać z nawozem.
To była pani bojownica !
Do tej pory mam kaca... przez tę pułapkę ... :P byś nie wypominał ;)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Chciałabym Was ostrzec. Jeśli kiełży jest bardzo dużo(naprawdę dużo w podłożu), zabijają ślimaki ozdobne(i nie tylko). Są w stanie wcisnąć się pod muszelkę ślimaka i robią to(wciskanie się pod skorupkę widać gołym okiem, jak daleko docierają, tego nie wiem). Nie wiem na jakiej zasadzie to działa. Nie zjadają ślimaka żywcem, ale wykańczają go w jakiś sposób. Myślałam, że mi się wydaje, ale niestety nie. Najpierw zauważyłam, że w kiełżalni jest niewiele ślimaków typu rozdętka, zatoczek. Potem już w akwarium głównym zaczęły zdychać Ampularie i Tylomelanie. Znikła także cześć ślimaków inwazyjnych. Czym większy ślimak, tym ma mniej szans. Działo się to w dwóch różnych akwariach, w których było dużo kiełży. Po przełożeniu do akwarium bez kiełży (ta sama woda) ślimaki już nie zdychały. Obserwuję to od dłuższego czasu. Nie trzymam już ślimaków ozdobnych z kiełżami. Względnie bezpieczne wydają się Helenki, przeżywają niektóre świdry, pojedyncze zatoczki(zwłaszcza małe) i rozdętki.
ODPOWIEDZ