dziwne smugi na szkle (akwarium morskie)

Różne aspekty akwarystyki.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

Mam pytanie - zakupiłem używane akwarium (kilka miesięcy, morszczak). Akwarium na każdej szybie ma "smugi", których nijak nie da się wyczyścić (pionowe / poziome).
Nie pomaga ocet, nie pomaga płyn do dezynfekcji rąk Orlen, spiryt też nie daje rady. Bynajmniej nie jest to uszkodzenie mechaniczne, nie jest to kamień czy wapń. Powierzchnia jest idealnie płaska.
Co ciekawe po przetarciu mokrą szmatką z wodą smugi znikają, ale pojawiają się po wyschnięciu wody. Wczoraj testowo akwarium zalałem wodą i smug nie widać.
Znalazłem podobny wątek na nano-reef, ale odpowiedzi w zasadzie nie znalazłem. Bynajmniej nie jest to kwestia diod LED o których też tam piszą.
Macie jakiś pomysł co to jest i czy warto się przejmować?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Nie wiem co to może być... może jakieś ślady po silikonie albo kleju do korali, takie roztarte po szkle.
Ale skoro niczym nie schodzi, to znaczy że się w niczym nie rozpuszcza. Więc jak zalejesz akwarium nic nie powinno się stać.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

[mention]boro1 [/mention] a to nie przypadkiem ten problem:
https://youtu.be/bRT0IlJioWw
https://youtu.be/t-sVehrahEs

Miałem to w swojej starej 375l i po zalaniu wodą nie było widoczne.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

@SHARK dziękuję za podesłane linki. Bardzo przydatne filmy. Niemniej nie opisują problemu, który jest u mnie. Smugi, o których piszę wyglądają trochę tak, jakby brudną szmatą chcieć wyczyścić szybę lub paluchem pojeździć po szybie. Przecieram mokrą szmatką i jest git. Szyba wysycha i znowu te smugi. Być może rzeczywiście to jest problem opisany w filmikach będący na poziomie "atomu". Mam nadzieję, że po zalaniu akwarium zapomnę o tym ;)
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Z racji, że to po morszczaku to na 99% to ten problem. I tak po zalaniu nie bedziesz tego widzial - nie ma sie co przejmowac.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

SHARK pisze: czwartek 25 lis 2021, 19:47 Z racji, że to po morszczaku to na 99% to ten problem. I tak po zalaniu nie bedziesz tego widzial - nie ma sie co przejmowac.
Choć miałem obiekcje wczoraj wsypałem podłoże, posadziłem zielsko i zalałem.
Efekt jest taki, że akwarium jak nówka wygląda. Żadnej smużki, nawet najmniejszej.
dziwne to, ale najważniejsze, że jest tak jak napisałeś :)
ODPOWIEDZ