[650L] Labirynty Azji Południowej...

Nasze aranżacje oraz ich mieszkańcy.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Miro pisze: wtorek 06 gru 2022, 22:00 No i powinny być rośliny pływające po tafli . Proponuję Cryptocoryne usteriana.
Są rośliny pływające - salvinia, tylko jest jej mało i musi się rozrosnąć. Mam posadzone na tyle Cryptocoryne balansae - rośnie do 60cm, więc z czasem powinna z tyły zagęścić przy tafli, poza tym microsoria i bolbitis też ma na celu uformowanie z czasem zarośli przy powierzchni :)
eva pisze: środa 07 gru 2022, 08:52 bardzo się cieszę, że fotografujesz rybka po rybce Te złote gurami mnie ogromnie znęciły. Na przyszłość oczywiście, bo akwaria za małe.
Na razie faktycznie pustynnie, ale jak rozumiem, rozrośnie się
Jeśli Ciebie to cieszy, to mnie tym bardziej :)
Te gurami są na prawdę przepiękne, a liczę że jeszcze jak dorosną to będzie lepiej.
No jest pustynia, nie zaprzeczam ;) Ale to wina małych sadzonek jakie można kupić, cryptocoryny nie są sprzedawane tak wielkie jak np. większość echinodorusów, wiec trzeba poczekać. Niemniej posadzonych jest tam w podłożu ponad 40 małych crypci... jak one się rozrosną jak powinny, to od linii kamieni do tylnej szyby będzie solidny busz :)
DanielP pisze: środa 07 gru 2022, 11:12 Odnosząc się do obsady to bardzo cieszy mnie jak widzę nowe zbiorniki z zapomnianymi klasykami a za takie uważam twoje gurami. Ważna jest różnorodność. Dla jednego atrakcyjne będą nowo odkryte gatunki ryb a dla innych klasyczne gatunki ryb hodowane w akwariach z lat 90-tych i to w akwarystyce jest piękne.
Otóż TO! Pamiętam jak 30 lat temu tata miał akwarium 80L ze skalarami, mieczykami i właśnie gurami dwuplame i mozaikowe (wtedy jeszcze "świadomość" akwarystyczna była mniejsza stąd takie ryby w takim litrażu :P
No i w ostatnie wakacje byłem z rodzinką po raz pierwszy w Łodzi w Zoo (głównym celem było Orientarium), zaszedłem oczywiście do dość już leciwego pawilonu akwarystycznego. Tam właśnie trafiłem na takie proste (wręcz w stylu retro) akwarium ze żwirem, jakimiś korzeniami i odrobiną kryptokoryn i jakichś łodygowców. Jako obsada była grupka dorodnych G. mozaikowych oraz jeszcze bardziej dorodny harem G. dwuplamego... no i się zakochałem, wiedziałem że nadchodzący restart 650tki będzie szedł właśnie w kierunku tych ryb :D
DanielP pisze: środa 07 gru 2022, 11:12 A może zamiast ławicy rozpraszaczy zostawić więcej miejsca dla gurami a dać coś na dno zbiornika?
Wiesz co, długo myślałem nad obsadą... tak od lipca do października czytałem zagraniczną literaturę, oglądałem filmy na YT z innych akwariów oraz z natury.
No i z tego wszystkiego powstał taki schemat na obsadę:
- 3 gatunki "dużych" labiryntów (mozaikowe, dwuplame i prętnik karłowaty) jako główne gatunki - piękne ale co ważne również ciekawe w zachowaniach...
- ławica typowo "toniowa" - tutaj będzie chyba microdevario kubotai bo jest nieduża, nie będzie przeszkadzać labiryntom, ma piękny nietypowy zielony kolor...
- ławica lubiąca dolną partię/obszary buszu roślinnego - tutaj sprawdzona będzie brzanka titeya - pięknie czerwona (a samiczki pięknie rdzawo-pomarańczowe) kontrastująca z roślinami, nie pływa zbyt wysoko robiąc tłok labiryntom, mimo że brzanka to jest łagodna i nie podgryza płetw...
na podobnej zasadzie może będzie tu jeszcze brzanka pięciopręga, ale to zdecyduję na końcu kompletowania obsady czy jest na nią miejsce...
- "zachcianka" czyli skrzeczyk karłowaty, bo miałem kiedyś harem i strasznie uwielbiałem te ryby, teraz chciałbym zobaczyć jak będą funkcjonowały w rzadko spotykanej w akwariach większej grupie (15-20 sztuk), do tego dodadzą fajnego neonowo-niebieskiego akcentu...
- coś na dno... no tutaj mam najwięcej kłopotu co dać coby pasowało...czas pokaże...
Wydaje mi się, że to co powyżej wyliczyłem nie powinno mocno zagracić zbiornika, poza dużymi labiryntami reszta to małe ryby (max 4-5cm). Troszkę szkoda mi zostawić to akwarium bez ławic, bo mam tu możliwość wpuścić dość spore te ławice a to dawno mi się marzyło :)
Mam nadzieję, że w takiej obsadzie gurami pozostaną głównymi punktami zbiornika a reszta będzie "tylko" ozdobnikami.
Miro pisze: środa 07 gru 2022, 16:24 Gurami to ryba torfowisk , sezonowych rozlewisk itp dlatego JA bym usunął kamienie.
W miejsce kamieni dał bym patyki , korzenie może liście.
Masz rację, że to ryby zasiedlające sezonowe rozlewiska ale poza sezonem deszczowym wracają do rzek i podobnych cieków wodnych gdzie już jakieś kamienie mogą się trafić ;)
A bardziej serio, to tak jak wspomniałem w jednym z wcześniejszych postów - to nie miało być akwarium biotopowe czy nawet środowiskowe.
To ma być zbiornik będący głównym punktem salonu, musi wyglądać estetycznie i atrakcyjnie nie tylko dla mnie jako akwarysty ale także dla mojej rodziny i gości (którzy akwarystami nie są i dla nich leżące liście i patyki wyglądają jak bałagan i zaniedbanie a nie zamierzony efekt).
Mimo powyższego chciałem, żeby było nie tylko ładnie, ale też ciekawie właśnie pod moim "bardziej profesjonalnym" kątem, żebym miał co poobserwować jak mnie najdzie ochota. Zależy mi, żeby rośliny i ryby były z podobnych siedlisk o podobnych warunkach, wystrój też projektowałem w taki sposób, żeby wszystkie planowane gatunki ryb miały elementy których potrzebują... i wydaje mi się że mi się udało. Będzie busz pod taflą, będzie busz przy dnie, są korzenie, są kamienie, będą zakamarki i optyczne zasłony żeby słabsze jednostki mogły odetchnąć.
Wiadomo, że można by tutaj pójść w bardziej naturalny, biotopowy wygląd tak jak @Miro zasugerowałeś.
Nie wykluczam, że może kiedyś w taką stronę to pójdzie.
Ale na razie chciałbym tutaj uzyskać złoty środek - żeby wyglądało schludnie ale i było dobre dla ryb (zawsze mój priorytet!!!) oraz dla mnie ciekawie oraz fascynująco przez kilka kolejnych lat... nawet jeśli przez to wygląda bardziej kiczowato i nie nadaje się na BADC ;)
Tomek B. pisze: środa 07 gru 2022, 17:28 Nie myślałeś o brzankach różowych?
W tej koncepcji obsady nie biorę ich pod uwagę, bo są za duże po prostu :)
Brzanka różowa była pewniakiem w innej koncepcji - "brzankarium", w którym miały być jako główne stado Brzanki denisona i do tego właśnie 3-4 inne gatunki brzanek oraz bocje.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 w jaki sposób umocowałeś korzenie tak aby nie opadały?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

inerkoma pisze:[mention]Limak86[/mention] w jaki sposób umocowałeś korzenie tak aby nie opadały?
Korzenie są przykręcone śrubami do drewnianego stelaża który z kolei leży na wzmocnieniach podłużnych. Między korzeń a stelaż poszedł dystans z gumowej uszczelki żeby stelaż nie łapał wody od korzenia.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Minęło kilka tygodni zbiornika... chyba z 7. Gdzieś od 4 tygodnia akwarium jest w tzw. "ugly phase", czyli przechodzi przez typowe fazy świeżego zbiornika.
Obrazek

Na kamieniach i żwirze widoczne okrzemki - powoli w odwrocie mam wrażenie. Same przyszły to same pójdą Obrazek
Obrazek
Obrazek

Troszkę bardziej martwią mnie dziwne glony na korzeniach, takie nitkowate ale pierwszy raz widzę właśnie takie. Mają strukturę takich rozgałęzionych krzaczków... nie wiem co z tym zrobić. Pewnie póki co zrobię jak zawsze, czyli cierpliwości i samo przejdzie kiedy zbiornik nabierze stabilności.
Obrazek
Obrazek

Poza tym wszystko w akwarium w porządku, gurami jest żarłoczne i widocznie dobrze im w akwarium bo mozaikowe nabrały bardzo fajnego metaliczno-niebieskiego połysku Obrazek
Gurami złote mam chyba w układzie 3+3, samczyki zaczynają się nieco przeganiać po długości zbiornika, ale całkowicie niegroźnie.

Nadal czekam aż rośliny mocniej ruszą, ale wiem też że przy tym świetle proces ten będzie bardzo powolny... nie szkodzi, nie spieszy mi się Obrazek


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Limak86 te glony „pajęczynki” nawet interesująco wyglądają. Gdzieś je już widziałam. Chyba nie rozrastają się ponad miarę.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Czas leci a akwarium funkcjonuje spokojnie dalej Obrazek
eva pisze:[mention]Limak86[/mention] te glony „pajęczynki” nawet interesująco wyglądają. Gdzieś je już widziałam. Chyba nie rozrastają się ponad miarę.
Te nitkowe glony, które pokazywałem rozrosły się zupełnie ponad miarę... Gęste warkocze o długości po 50-60 cm zdominowały akwarium.
Ponieważ moja metoda "na cierpliwość" nie dała zadowalających rezultatów, musiałem sięgnąć po pomoc chemię Obrazek
Zakupiłem specyfik o nazwie Femanga Algen Stopp General... Używałem zgodnie z zaleceniami przez 6 tygodni i dopiero po 4 tygodniu cokolwiek się ruszyło a potem poszło już szybko. Dodatkowo w tym czasie bardzo intensywnie napowietrzałem zbiornik.

Ale dziś w sumie nie o tym chciałem napisać...
Otóż po długim czasie poszukiwania udało mi się zdobyć gatunek, który bardzo chciałem mieć już od dawna, zanim nawet powstała obecna azjatycka odsłona mojej 650tki.
Kiedyś chciałem dla haremu tej ryby zrobić nieduży jednogatunkowy zbiornik, ale teraz postanowiłem wykorzystać fakt, że warunki w mojej azjatyckiej 650tce dobrze odpowiadają potrzebom tego gatunku.

I tak w moje ręce wpadło 12 sztuk (najpewniej w układzie 6+6) gatunku Badis błękitnopłetwy (Badis badis) - mało znany większy kuzyn dużo bardziej popularnego badisa Dario dario Obrazek

Póki co ryby są w zbiorniku kwarantannowym więc własnych dobrych zdjęć wstawić nie mogę, ale chciałem się pochwalić swoją zdobyczą Obrazek
Jak ktoś ma ochotę to można sobie póki co wygooglować o jakiej rybie mówię. Bo na moje własne fotki, spostrzeżenia i obserwacje przyjdzie czas za kilka tygodni jak ryby trafią do głównego zbiornika i będę mógł je tam lepiej poobserwować w dużo bardziej komfortowych dla nich warunkach...

Kurczę, strasznie się jaram, że w końcu udało się wyhaczyć ten gatunek bo jest bardzo mało popularny i prawie nie sprowadzany. Ale zarówno wygląd samców jak i obietnica przyszłych zachowań, bardzo mnie ciekawiła i bardzo chciałem je trzymać - a w dodatku mam teraz możliwość mieć nie harem a całą grupę w wystarczająco dużym akwarium... Ciekawe czy spełnią pokładane w nich oczekiwania Obrazek

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Czy to już czas żeby się pochwalić Badisami? :)
Narobiłeś mi smaka tą Azją i w końcu zebrałem się w sobie i zalałem własne (niestety znacznie mniejsze) szkło. U mnie raczej skończy się na 1-2 haremach plus drobnica jakaś.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

ahr pisze:Czy to już czas żeby się pochwalić Badisami? :)
Narobiłeś mi smaka tą Azją i w końcu zebrałem się w sobie i zalałem własne (niestety znacznie mniejsze) szkło. U mnie raczej skończy się na 1-2 haremach plus drobnica jakaś.
Dosłownie wczoraj trafiły z kwarantanny do głównego zbiornika...
Jak tylko zrobią się śmielsze i zaczną umożliwiać jakieś sensowne zdjęcia, to na pewno się podzielę Obrazek
Dominujący samiec ma barwy kosmiczne, będę na niego polował...

A coś więcej o Twoim akwa? Jest już zajawkowy temacik na forum? Wrzucaj jak coś bo forum umiera...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Ziemiojad2 pisze:
Limak86 pisze: środa 31 maja 2023, 19:50 Czas leci a akwarium funkcjonuje spokojnie dalej
Nie myślałeś o Vallisneri ( natans albo jakiejś innej ) żeby dać na tył akwarium? Zrobi fajne tło, szybko rośnie, pomoże ci w walce z glonami, no i zrobi trochę gęstwiny w akwarium.
Mówiąc szczerze to ja uwielbiam wszelkie nurzańce, ich trawiasty falujący widok bardzo mi się podoba.
Na pewno by one w tym akwarium pasowały i nawet dłuższy czas myślałem czy któregoś gatunku nie posadzić.
Ostatecznie jednak posadziłem pod tylną szybą Cryptocorynę balansae, która na razie baaaardzo powoli rośnie.
Bałem się posadzić narzuca żeby nie zdominował zbiornika - akwarium jest na ziemii więc potem wyrywanie sadzonek nurzańca mogłoby narobić problemu...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Limak86 pisze: niedziela 09 lip 2023, 14:35 - akwarium jest na ziemii więc potem wyrywanie sadzonek nurzańca mogłoby narobić problemu...
po pewnym czasie jak namoknie , ziemia robi się błotem .
Można wyrywać rośliny i nic nie wypływa spod żwiru.
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Lekka aktualizacja zbiornika... może kogoś zainteresuje Obrazek

Wszelkie problemy z uciążliwymi glonami zostały daleko za mną. Zostały tylko "te dobre" glony, które w moim odczuciu budują klimat i postarzają zbiornik w pozytywnym znaczeniu.

Roślinność radzi sobie dobrze chociaż w bardzo wolnym tempie. Kryptokoryny, te proste odmiany, troszkę już porosły. Niestety C. balansae, która miała zrobić z tyłu przyjemny tłok, raczej wegetuje niż rośnie, widać światła dla niej jest tu za mało.
Kilka dni temu się przełamałem i posadziłem kilka nurzanców mających zastąpić balansae w tworzeniu buszu przy tylnej szybie, zobaczymy czy on da radę Obrazek

Co do ryb... Kiedyś pisałem o zakupie Badisa błękitnopłetwego. Gatunek słabo dostępny, ale bardzo mi zależało. Niestety kondycja ryb które przyszły prosto z importu była zła, ale świadomie zaryzykowałem bo długo miałem na nie apetyt. Z 10 sztuk został mi tylko 1 samiec Obrazek . Szkoda ale kiedyś jeszcze do nich wrócę.
Poza tym z wtop zaliczyć można jeszcze próbę z grupką rasbory kubotai - chciałem sprawdzić czy się utrzymają z większymi gatunkami, bo jakby wypaliło to planowałem stado z 50-60 sztuk. Kupiłem na test 14, zostały 4... nie wiem czy padły czy zostały upolowane.
Reszta obsady funkcjonuje bardzo dobrze. A co stanowi obecną obsadę - lista poniżej:
- Gurami dwuplamiste (Trichogaster trichopterus „Gold”) 1+4.
- Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) 10 sztuk w tym ze 3 samce.
- Prętnik karłowaty (Trichogaster lalius) 14 sztuk w układzie chyba 7+7.
- Badis błękitnopłetwy (Badis badis) 1+0.
- Brzanka Titteya (Puntius titteya) 20 sztuk.
- Brzanka pięciopręga (Desmopuntius pentazona) 25 sztuk.
- Rasbora kubotai (Microdevario kubotai) 4 sztuki.
- Kosiarka "bez paska" (Crossocheilus reticulatus) 4 sztuki.
- Cierniooczek Kuhla (Pangio semicincta) 5 sztuk (przynajmniej tyle wpuszczałem bo teraz widuję rzadko).

A teraz kilka ujęć ogólnych zbiorniczka...
Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

Pięknie się dzieje w toni. Ciągły ruch, mieszanka kolorów.
Mi się podoba, nawet pomimo tej bordowej zarazy, zielona byłaby lepsza. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 dalej filtrujesz tylko Trubo 2000?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

ahr pisze:Pięknie się dzieje w toni. Ciągły ruch, mieszanka kolorów.
Mi się podoba, nawet pomimo tej bordowej zarazy, zielona byłaby lepsza. ;)
Otóż to, o taki efekt mi chodziło... Wiem że wielu nie lubi zupy rybnej, ale mi długo chodziło po głowie zrobić w tym szkle coś takiego.
Miałem malawi ze sporymi rybami, teraz chciałem taką właśnie mieszankę jak "za dawnych czasów" za dzieciaka, tyle że w skali jaka się 30 lat temu mało komu wydawała osiągalna Obrazek
A dla mnie ta bordowa zaraz jest piękna, świetnie kontrastuje z roślinami a chyba wiele złego rybom nie zrobi Obrazek

@inerkoma Filtracja została bez zmian, duży narożny hamburg napędzany 2000...
Ruch wody bardzo delikatny żeby labiryntom było dobrze. Ale mimo to woda czysta, bez drobinek itd. Rośliny i podłoże dodają swoje do filtracji i jakoś się to dobrze kręci.
W duże upały miałem awaryjnie gotowy dość mocny napowietrzacz żeby poprawić ruch tafli.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Mi także bardzo się podoba bordowa zaraza, cudna jest :) Żałuję, że u mnie bordowe glony były króciutko i w małej ilości. To są krasnorosty? Czy prętniki żyją ze sobą pokojowo? Samce nie biją samic i siebie nawzajem? Bo mało zakamarków do schowania. Zupa rybna ma tę zaletę, że dezorientuje ryby ;)
Tomek B.
Posty: 238
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 11:19
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Tomek
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times
Wiek: 66

Piękne! Jak się jeszcze nurzańce z tyłu rozrosną....
Pozdrawiam :-)
Tomek B.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@Limak86 C. Balanse bywa kapryśna. Kiedyś próbowałem z nią. Może poszukaj odmiany Cryptocoryne aponogetifolia. IMO to właśnie ta królowała w zbiornikach z dawnych lat.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

inerkoma pisze:[mention]Limak86[/mention] C. Balanse bywa kapryśna. Kiedyś próbowałem z nią. Może poszukaj odmiany Cryptocoryne aponogetifolia. IMO to właśnie ta królowała w zbiornikach z dawnych lat.
C. a. już troszkę za masywna jest na mój baniak, zaburzyłoby to skalę wydaje mi się...
Teraz spróbowałem nurzance, ale może bez dołożenia światła się nie obyć...

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Brzanka Titteya (Puntius titteya) - bardzo znana chociaż chyba mało doceniana rybka.
W sklepie młoda i zestresowana nie wygląda zachęcająco. Ale jeśli damy jej szansę, to samiec pokazuje kolor tak soczysty i jaskrawy, że aż aparat ma problem żeby to ogarnąć Obrazek Dziwię się, że w czasach pogoni za bardzo kolorowymi rybkami, ta brzanka jest pomijana przy konstrukcji obsad zbiorników.
Jest nieduża, bardzo aktywna i mało agresywna, samce efektownie się pojedynkują strosząc płetwy, innych zachowań zmierzających do tarła jeszcze nie zaobserwowałem.
Ponadto samiczki też mają ciekawe ubarwienie, odmienne od samców przez co mając jeden gatunek mamy pod wzgledem palety barw niejako dwie różne ryby.
Szczerze polecam do zbiorników niedużych (ale min. 80 cm długości, bo lubi się rozpędzić) jak i do znacznie większych jak u mnie.
Nie jest rybą ławicową, pływają raczej w pojedynkę lub niedużymi grupkami. Dość intensywnie przeszukują dno w poszukiwaniu jedzenia, ale generalnie są rybami raczej środkowej części zbiornika, nie przeszkadzają labiryntowcom przy tafli, nie podgryzają płetw.

Oto samiec (jeszcze nie w pełni swej docelowej wielkości) ale już ładnie wybarwiony:
Obrazek
.
A tutaj samiczka (wyraźnie odmienne ubarwienie, ponadto znacznie bardziej wydęty brzuch):
Obrazek


Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Faktycznie prześliczna rybka :)
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

W moim stadzie nie jest aż tak czerwono, ale to faktycznie towarzyskie stworzenia. Jak tylko pojawiam się w okolicy akwarium to wszystkie mozaiki i titteyki zaczynają krążyć żebraczo przy przedniej szybie (oczywiście stare kirysy i pangio też). I ciągle się zastanawiam czy jakiegoś koloru jeszcze nie wprowadzić, bo jak widać to jest słuszna koncepcja.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times


ahr pisze: I ciągle się zastanawiam czy jakiegoś koloru jeszcze nie wprowadzić, bo jak widać to jest słuszna koncepcja.
A o jakim kolorze myślisz?
Bo jak coś w żółci to może pretnik miodowy?
A jak coś z niebieskim to skrzeczyk karłowaty? (Ja u siebie jako ostatni większy dodatek do obsady planuję właśnie skrzeczyki karłowaty jak znajdę je w dobrej kondycji)

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

A może Żółtaczek indyjski ?
Limak86
Posty: 375
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 16:32
3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 130 times

Miro pisze:A może Żółtaczek indyjski ?
Też o nich myślałem u siebie, ale na forum C.pl mi to wybili z głowy mówiąc, że to agresywna ryba która rozniesie labiryntowce... więc zrezygnowałem.

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka

[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

Kiedyś je miałem ale aż tak agresywne nie były . 🤔
ODPOWIEDZ