Filtracja w zbiorniku - "martwa strefa"

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Po wyjęciu dwóch ozdób (groty i rurek) z racji na zamianę ozdób na korzenie mangrowca (udało się dokupić fajne sztuki) zauważyłem że w obiegu wody w akwarium dzieje się coś dziwnego.
W jednym miejscu tworzył się jakby wir zbierając sporo syfków w jednym konkretnym widocznym na zdjęciu miejscu.

Całość rozmieściłem tak że na prawej szybie jest deszczownia z wylotem skierowanym nieco na taflę, a na przeciwległym akwarium jest pat mini jako wewnętrzny który zbiera nieco listków. Wylot ma również jako deszczownia skierowana lekko w dół i na szybę.
Zasys filtra zewnętrznego jest po prawej stronie akwarium (pod deszczownią).

Zastanawiam się co powoduje takie zjawisko (jaki błąd), czy powinienem się tym przejmować i jak ew. temu zaradzić?
Czy może w momencie kiedy dam w tym miejscu dwa korzenie problem może zniknąć (chyba raczej pozostanie tylko gorzej widoczny)?
Filtr zewnętrzny nie jest rozkręcony na 100% - robi wtedy na tyle mocny wir że ryby mają problem z pływaniem, stąd jest dostosowany do tego że widzę że poruszają się praktycznie bezproblemowo.

Macie może jakieś obserwacje co mogę robić źle?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Jak Ci nie przeszkadza kupka śmieci to tak zostaw i odsysaj je przy podmianach.
A jak przeszkadza to pokombinuj z wylotami żeby zamiatało je w stronę wlotu filtra mechanicznego.
ODPOWIEDZ