Sump

Skuteczna filtracja wody w akwarium.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Jeśli kogoś z Was interesuje filtracja w oparciu o sump to poniższy link będzie bardzo przydatny. W ostatnim czasie sam zacząłem myśleć o akwarium w oparciu o ten rodzaj filtracji.

A bleak garden to cry When my inamorato died...
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

No tak... ponieważ od lat używam SUMPa własnej konstrukcji - to powiem tylko o jednym minusie tego rozwiązania, które tu jest na filmie (i ogólnie często stosowane) - tzn. przelew przez kolumnę z grzebieniem. W takim rozwiązaniu - sama woda oczywiście jest bardzo dobrze filtrowana - ale w głównym baniaku zostają praktycznie wszystkie gówienka i inne paprochy ... czyli praktycznie mamy zero filtracji mechanicznej. To tylko taka uwaga z mojego skromnego doświadczenia.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Da się to w prosty sposób ominąć - odpowiedni nurt ustawiony na podnoszenie akurat przy samym kominie. Teraz mam takie rozwiązanie - tylko sumpa brak.

Jestem na etapie rozmyślań nad filtracją ok 3/4 M³ i w sumie padło na sumpa lub kilka mechaników - reszta rozwiązań odpadła.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Adams2121 pisze: wtorek 03 sie 2021, 13:45 odpowiedni nurt ustawiony na podnoszenie akurat przy samym kominie
też mnie to czeka... masz może jakieś poglądowe zdjęcie jak to zrobić?
szczególnie na 2m długości akwarium...?
Wawariat
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

750l @Adams2121 sump?
denkmal
Posty: 284
Rejestracja: niedziela 21 mar 2021, 15:42
3
Imię: Aleksander
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Adams2121 pisze: wtorek 03 sie 2021, 13:45 Da się to w prosty sposób ominąć - odpowiedni nurt ustawiony na podnoszenie akurat przy samym kominie. Teraz mam takie rozwiązanie - tylko sumpa brak.
W prosty sposób?
Ha ... dołączę się do radmac'a i chętnie to zobaczę jak działa ... wrzuć Adams proszę trochę paprochów i nagraj filmik jak wznoszą się ku powierzchni i przez grzebień lecą dalej do SUMPa...
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

Kiedyś czytałem, że stawianio takie dwa kominy. Jeden z grzebieniem u góry , a przed nim trochę wyższy z zasysem u dołu. I woda musiała przejść z dołu do góry i tam dopiero wpadała do sumpa z całym tym syfkiem.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@Kadafix, jeszcze prościej. Wystarczy komin z dodatkowym zasysem od dołu, przelew przez grzebień tworzy podciśnienie i pobiera wodę znad dna. Autora poniższego filmiku pewnie wszyscy znają z projektu Volcano Filter Betta Tank. Ma on również zbiornik z pielęgnicą Flowerhorn a w nim własnego pomysłu komin z zasysem dolnym. Na filmie ładnie widać ideę działania i dowód na to, że ustrojstwo spełnia swoje zadanie.

Jedynym minusem kominów pobierających wodę od dołu jest to, że przepływ zasysanej wody jest słaby, więc żeby śmieci trafiły do komina, trzeba zadbać o prąd przy dnie (np. nisko zamontowany wylot kurtynowy kierujący wodę w stronę komina).

Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Działa na "gołym szkle" a co jeśli damy 15 cm podłoża? Pewnie już niekoniecznie.
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
ahr
Posty: 546
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 20:36
3
Lokalizacja: Słodowiec
Imię: Piotr
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

tencin pisze: wtorek 03 sie 2021, 17:15 Na filmie ładnie widać ideę działania i dowód na to, że ustrojstwo spełnia swoje zadanie.
Jak ktoś potrzebuje sumpa w kwarantannie bez podłoża to i owszem. A tak poza tym to pomysł raczej z końca pleców wzięty. Taka sztuka dla sztuki.
A co komu przeszkadza ten syfek na dnie. ;)
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

tencin pisze: wtorek 03 sie 2021, 17:15 @Kadafix, jeszcze prościej. Wystarczy komin z dodatkowym zasysem od dołu, przelew przez grzebień tworzy podciśnienie i pobiera wodę znad dna. Autora poniższego filmiku pewnie wszyscy znają z projektu Volcano Filter Betta Tank. Ma on również zbiornik z pielęgnicą Flowerhorn a w nim własnego pomysłu komin z zasysem dolnym. Na filmie ładnie widać ideę działania i dowód na to, że ustrojstwo spełnia swoje zadanie.

Jedynym minusem kominów pobierających wodę od dołu jest to, że przepływ zasysanej wody jest słaby, więc żeby śmieci trafiły do komina, trzeba zadbać o prąd przy dnie (np. nisko zamontowany wylot kurtynowy kierujący wodę w stronę komina).

A przy dwóch kominach nie będzie wtedy mocniejsze ssanie? Bo cała woda będzie szła z dołu.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

ahr pisze: wtorek 03 sie 2021, 17:51 A co komu przeszkadza ten syfek na dnie.
Hehe, pełna zgoda. ;) Też mi się wydaje, że to się na dłuższą metę nie sprawdzi w zbiorniku z podłożem. Można niby podnieść wyżej wloty i też byłoby OK, ale ja bym się nie bawił. Dał bym dodatkową głowicę z gąbką jako mechanik albo jeszcze lepiej kubeł. Sump niech sobie ogarnia biologię a mechanik niech odsysa syfki - to zawsze lepiej działa, bo jednak sump sprawniej pracuje przy mały przepływie a mechaniczny przy silnym.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Kadafix pisze: wtorek 03 sie 2021, 18:09 A przy dwóch kominach nie będzie wtedy mocniejsze ssanie? Bo cała woda będzie szła z dołu.
To niestety jest zaprzeczenie idei komina, który powinie działać jak skimmer i zbierać syf z powierzchni. Jeśli puścisz całą wodę dnem, to po co przelew z grzebieniem? ;)
Kadafix
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 13:48
3
Lokalizacja: Niedaleko Brzydgoszczy :)
Imię: Przemek
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times
Wiek: 28

@tencin zaprzeczy idei komina, ale rozwiąże problem z syfem na dnie i lepiej oczyści wodę. Zależy, na czym komu bardziej zależy.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Ja mam prostsze rozwiązanie.
Jak pisałem wcześniej, trochę czasu minęło abym wrócił i dopisał.

A więc - nie wiem, jakie macie pojęcie o cyrkulacji wody, lecz. Rozwiązanie jest proste. Mam je u siebie w szkle, ale bez komina - wtedy sumpa nie było sensu robić. Stosuję od 4/5 lat z powodzeniem.

Na filmie wydajei się że wszystko będzie widać na zasadzie powietrza. Pokarm i inne brudy są u mnie na porządku dziennym, akurat przed karmieniem tego nie nagrałem.

Na przykładzie własnego szkła - 180cm długości. Cyrkulator robi tą robotę o której nie wiecie. Zamiata całe dno o szerokości 70cm. U mnie jest posadowiony na środku szkła przy zasysie. Umiescilem go u góry + powietrze jakie jest potrzebne rybom. I tak od góry zamiata całą powierzchnię aż do końca szkła - tam schodzi prąd wody w dół i zamiata cały dół w stronę cyrkulatora. U podnóża cyrkulatora - wszystko Idzie do góry. I tam powinien być grzebień, który zassie nieczystości do sumpa.

Przepraszam za film - a raczej za moja postać brzydką.



Tu drugi zbiornik na innych zasadach i o innym rozmiarze

Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Kadafix pisze: wtorek 03 sie 2021, 16:33 Kiedyś czytałem, że stawianio takie dwa kominy. Jeden z grzebieniem u góry , a przed nim trochę wyższy z zasysem u dołu. I woda musiała przejść z dołu do góry i tam dopiero wpadała do sumpa z całym tym syfkiem.
Pisałem o tym w moim poradniku na temat sumpa na poprzednim forum ;)
Przy tym patencie i dobrze ustawionych powrotach- cyrkulacji jest to możliwe. Jednak przy jednym kominie tracimy możliwość zbierania zanieczyszczeń z powierzchni.

inerkoma pisze: wtorek 03 sie 2021, 17:46 Działa na "gołym szkle" a co jeśli damy 15 cm podłoża? Pewnie już niekoniecznie.
Wtedy dajesz pasek szkła na 15-16 od dna, przerwę i resztę komina ;)

tencin pisze: wtorek 03 sie 2021, 19:06
Kadafix pisze: wtorek 03 sie 2021, 18:09 A przy dwóch kominach nie będzie wtedy mocniejsze ssanie? Bo cała woda będzie szła z dołu.
To niestety jest zaprzeczenie idei komina, który powinie działać jak skimmer i zbierać syf z powierzchni. Jeśli puścisz całą wodę dnem, to po co przelew z grzebieniem? ;)
Żeby ryby nie wpadały do środka jak nie masz zabezpieczenia na dole.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

cinek1916 pisze: środa 04 sie 2021, 05:22 Żeby ryby nie wpadały do środka jak nie masz zabezpieczenia na dole.
Co kto lubi. ;) Moim zdaniem sztuka dla sztuki, po diabła wpuszczać ryby do pierwszego komina? Ja bym je odciął na wejściu a wtedy nadal przelew z grzebieniem nie mają sensu. ;)

Widziałem kiedyś rozwiązanie pośrednie. Komin miał normalny przelew z grzebieniem, ale na jednej z jego ścian był dobudowany dodatkowy komin czerpiący z dna i tam już nie było grzebienia, tylko sam komin był zabezpieczony na wlocie. To załatwiało obydwie opcje - zbieranie śmiecia z powierzchni i z dna. Tyle, że nadal przepływ kominem z dna był niewielki. Nie jestem pewien, czy spełniał swoją funkcję.
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

tencin pisze: środa 04 sie 2021, 11:33
cinek1916 pisze: środa 04 sie 2021, 05:22 Żeby ryby nie wpadały do środka jak nie masz zabezpieczenia na dole.
Co kto lubi. ;) Moim zdaniem sztuka dla sztuki, po diabła wpuszczać ryby do pierwszego komina? Ja bym je odciął na wejściu a wtedy nadal przelew z grzebieniem nie mają sensu. ;)

Widziałem kiedyś rozwiązanie pośrednie. Komin miał normalny przelew z grzebieniem, ale na jednej z jego ścian był dobudowany dodatkowy komin czerpiący z dna i tam już nie było grzebienia, tylko sam komin był zabezpieczony na wlocie. To załatwiało obydwie opcje - zbieranie śmiecia z powierzchni i z dna. Tyle, że nadal przepływ kominem z dna był niewielki. Nie jestem pewien, czy spełniał swoją funkcję.
Jak wpuszczać ryby do pierwszego komina jak ja mam na myśli sytuację gdzie ryba wpłynie między dodatkową ściankę przed kominem a samym kominem?
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

cinek1916 pisze: czwartek 05 sie 2021, 16:00 Jak wpuszczać ryby do pierwszego komina jak ja mam na myśli sytuację gdzie ryba wpłynie między dodatkową ściankę przed kominem a samym kominem?
No to się nie dogadaliśmy. ;)

Ja komentowałem zaproponowany wyżej pomysł polegający na tym, żeby połączyć dwa oddzielne kominy. Jeden zasysa wodę od dołu i kieruje ją do drugiego komina, który ma normalny przelew z grzebieniem od góry. No i właśnie taki układ słabo mi pasuje, bo ten drugi komin przestaje pełnić swoją rolę - nie zbiera z powierzchni, przelewa się przez niego tylko woda z pierwszego komina czerpana z dna. Do tego się odnosiłem, bo w takim układzie lepiej zamknąć jakąś siatką czy kratką pierwszy komin i nie wpuszczać do niego ryb.

Ty się odniosłeś jeśli dobrze zrozumiałem do konstrukcji komina z podwójnym płaszczem i fakt, w tym przypadku masz rację. ;)

Tak czy inaczej, obydwa pomysły do mnie nie do końca trafiają, wolałbym zwykły, klasyczny komin a do niego jakiś dodatkowy system odpowiedzialny za filtrację mechaniczną i zbieranie śmieci z dna. Podoba mi się np. to, co pokazał @Adams2121 - komin może działać normalnie a cyrkulator wymusza powrót wody dnem, prąd zabiera ze sobą śmieci i unosi je do wlotu komina. Eleganckie i skutecznie rozwiązanie, bez kombinowania. No ale to są moje subiektywne odczucia, każdy ma prawo mieć własne i nie twierdzę, że mam absolutną rację. ;)
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Wracam do tematu. Planuje (już nie tylko w sferze marzeń) nowe akwarium. Rozmiar akwarium max 500l. Poważnie zastanawiam się na sumpem. Jeśli nie to, to w grę wchodzi Oase Biomaster 850. Zastanawiałem się nad Fx6 ale objętościowo ma mniejszą pojemność od Oase i nie ma prefiltra. Co byście doradzili? :)
A bleak garden to cry When my inamorato died...
Awatar użytkownika
cinek1916
Posty: 409
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:56
3
Has thanked: 67 times
Been thanked: 34 times

Sump 112-160l :)
Wszytko upchasz do środka a w akwarium będziesz miał tylko wyloty wody.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

Zalety (przynajmniej w teorii) sumpa znam. Teraz zestaw dodatkowych pytań:

1) Czy w przypadku braku prądu woda wróci się wylotem do sumpa? Jeśli tak to jak temu zapobiec?
2) Jak z głośnością takiego rozwiązania? Pomijam problem z wyregulowaniem wody w kominie bo z tego co czytałem to jest główny czynnik wpływający na hałas. Akwarium stoi w miejscu w którym śpimy - musi mieścić się w akceptowalnych normach. Wiadomo - im ciszej tym lepiej.
3) Co z odparowaną wodą w komorze pompy? Wiem, że stosuje się dodatkowy zbiornik na dolewki nie mniej jednak ciekawi mnie w jaki sposób ma on zasilić w wodę tę komorę.
4) Czy możliwe jest, że miejsce w którym wywiercone są otwory będzie słabsze i coś strzeli? (wiem - pytanie z serii s-f ale jednak) :D
A bleak garden to cry When my inamorato died...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

inerkoma pisze:Zalety (przynajmniej w teorii) sumpa znam. Teraz zestaw dodatkowych pytań:

1) Czy w przypadku braku prądu woda wróci się wylotem do sumpa? Jeśli tak to jak temu zapobiec?
2) Jak z głośnością takiego rozwiązania? Pomijam problem z wyregulowaniem wody w kominie bo z tego co czytałem to jest główny czynnik wpływający na hałas. Akwarium stoi w miejscu w którym śpimy - musi mieścić się w akceptowalnych normach. Wiadomo - im ciszej tym lepiej.
3) Co z odparowaną wodą w komorze pompy? Wiem, że stosuje się dodatkowy zbiornik na dolewki nie mniej jednak ciekawi mnie w jaki sposób ma on zasilić w wodę tę komorę.
4) Czy możliwe jest, że miejsce w którym wywiercone są otwory będzie słabsze i coś strzeli? (wiem - pytanie z serii s-f ale jednak) :D
Ad.1 Zawór zwrotny rozwiązuje ten problem
Ad.2 W sytuacji gdy poziom wody jest dobrze wyregulowany praktycznie bezgłośne - słychać co najwyżej delikatny szum pompy. Zależy to oczywiście od jej mocy i tego na ile jest ustawiona.
Ad.3 To zależy są dwie metody grawitacyjna i „elektryczna”.
Grawitacyjna - na końcu „wężyka” podłączonego do zbiornika w którym jest woda na dolewkę montuje się pływak, który jest w komorze pompy.
Elektryczna - masz jakieś ATO które czujnikiem sprawdza poziom wody i w razie potrzeby uzupełnia podłączoną pompką.
Ad.4 Raczej nie powinno jeśli jest to zrobione z głową - ja o takim przypadku nie słyszałem.
Awatar użytkownika
inerkoma
Posty: 463
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 15:18
3
Been thanked: 26 times

@SHARK mógłbyś wstawić foty jak to wygląda w Twojej 450 ? Czy używasz w swoim akwarium dodatkowej filtracji mechanicznej wewnątrz akwarium?
A bleak garden to cry When my inamorato died...
SHARK
Posty: 393
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 21:54
3
Imię: Borys
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

inerkoma pisze:[mention]SHARK[/mention] mógłbyś wstawić foty jak to wygląda w Twojej 450 ? Czy używasz w swoim akwarium dodatkowej filtracji mechanicznej wewnątrz akwarium?
Przyjedź to pooglądasz :)

A odpowiedź na twoje pytanie o filtrację mechaniczną brzmi nie.
ODPOWIEDZ