Kiedy podmienić wodę w dojrzewającym akwa z narybkiem

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Mam specyficzną sytuację. Założyłam nowe akwarium, a po tygodniu wykluł się w nim narybek, z przełożonych roślin. Ryżanki, a jak się później okazało, również Pseudomugile. Nie miałam co z nim zrobić, przez dziury w kotniku uciekają (co wcześniej przetestowałem). Dałam w pełni dojrzały filtr ze starego akwarium, syfy z dwóch innych filtrów. Dawałam też bakterie micro-lift special blend, które łagodzą bardzo proces dojrzewania. Minęły cztery tygodnie. W testach kropelkowych ZOOLEK: NH3-0, NO2-0, NO3- między 2 a 5. Akwarium moim zdaniem dojrzało, jest tam mnóstwo ślimaków, ok. 25 rybek (największe 3 tygodniowe wielkości dopiero co urodzonej płatki, najmniejsze wielkości pisanego przecinka). Rybki czują się świetnie.
Dylemat, który mam dotyczy tego, kiedy należy podmienić wodę po raz pierwszy. Nie robiłam tego dotychczas i ciagle nie mam pewności czy nie dać akwarium jeszcze trochę dojrzeć?
Kiedy Waszym zdaniem powinnam zacząć cotygodniowe podmiany?
Jarzy
Posty: 1058
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 00:44
3
Has thanked: 61 times
Been thanked: 64 times

@eva Zwykle po miesiącu.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

W toni wodnej nie ma aż tak wielu bakterii żeby podmiana 10 czy 15 % wody coś zmieniła w procesie dojrzewania.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@GrandeOW nawet bardziej mi chodziło o to, czy mogę poczekać jeszcze tydzień bez szkody dla rybek? Czym będą większe tym bezpieczniej mi się będzie podmieniało, bo te najmniejsze ciężko zobaczyć, a łatwo wciągnąć. Ale pomysł z taką malutka podmiana też dobry (żeby nie od razu 20%).
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Wyniki testów wskazują na to że jeszcze chwilę możesz poczekać. Przy świeżym zbiorniku najważniejsze żebyś nie przekarmila zwierzaków, bo biologia akwarium tego nie utrzyma i może być problem.
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Jeśli zrobisz podmianę 10 % co drugi dzień -ryby będą szczęśliwe. Ja normalnie podmieniam teraz do 10 % w każdym akwarium. Prawie co dzień +normalne podmiany 2* w tygodniu. Przy zwykłym trzymaniu ryb.

W świeżym z młodymi zdarzyło się 2*w tygodniu po 20/30% przy malutkich dyskach. Ze zbrojnikami nie mam problemu -
mlode przekładam z ro+kran (70/30) do czystego kranu. Bez żadnych rewelacji
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

@eva
Zasady dotyczące podmian wody, które często pojawiają się w różnych poradnikach, są celowane w niedoświadczonych akwarystów. Przeciętny obywatel wchodzi do sklepu, kupuje zbiornik, wsadza do niego bojownika czy coś innego i na tym kończy się jego wiedza o akwarystyce. Nie ma pojęcia o dojrzewaniu, cyklu azotowym, doborze właściwej filtracji, parametrach wody a przy okazji najczęściej przerybia i przekarmia zbiornik oraz nie zapewnia odpowiedniej ilości roślin. W trosce o zwierzę takiej osobie najlepiej jest doradzić "podmieniaj raz w tygodniu 20% wody w zbiorniku", bo tym sposobem można najskuteczniej zadbać o w miarę sensowne warunku życiowe dla zwierząt, bez zmuszania ludzi do zdobywania fachowej wiedzy akwarystycznej - większość z nich i tak tego nie zrobi z lenistwa lub ignorancji.

Drugi przypadek to akwaria roślinne prowadzone jednym z systemów nawożenia (np. EI). Tutaj zasada dużych i regularnych podmian wynika z filozofii prowadzenia zbiornika - nawozy podawane są tak, żeby nigdy nie wystąpiły niedobory. To jednak prowadzi do akumulowania nutrentów, które nie są pobierane równomiernie. Podmiany mają za zadanie pozbycie się potencjalnych nadmiarów i są ważną częścią systemu nawożenia.

Trzeci przypadek to specyficzne biotopy, zwłaszcza z wodami silnie oligotroficznymi. W takich zbiornikach oczekujemy, że woda będzie praktycznie całkowicie pozbawiona nutrientów. Jest to nierealne, bo wprowadzamy je do zbiornika np. razem z karną i z czasem powodują eutrofizację. W małym ekosystemie jakim jest akwarium trudno jest pozbyć się nutrientów wyłącznie poprzez użycie systemu filtracji (choć np. prawidłowo dobrane filtry hydroponiczne mogą zbliżyć nas do niemal 100% skuteczności). W takim przypadku może się okazać, że podmiany wody będą konieczną częścią procesu utrzymania zbiornika.

Wyłączając powyższe przypadki i zakładając świadome prowadzenie zbiornika, tak naprawdę podmiany wody nie są niczym obligatoryjnym a już na 100% nie istnieją żadne zasady mówiące, że "trzeba podmieniać wodę co X czasu". Wszystko jest kwestią przyjętej konwencji i tego, jakich parametrów oczekujemy w zbiorniku. Jeśli robisz pomiary, to nie ma sensu robić podmian, skoro w pomiarach nie widzisz niczego niepokojącego. Jeśli nie robisz pomiarów, to wiele wskazówek można odczytać ze stanu zbiornika - gromadzenie się zanieczyszczeń, stan zwierząt i roślin, pojawianie się plag glonów, sinic czy innych niechcianych gości.

Miałem zbiorniki LT, w których wody nie podmieniałem wcale, czasami przez pół roku albo dłużej. Mam takie zbiorniki BW, gdzie podmiany robię niewielkie, raz na 1-2 miesiące. Mam też takie zbiorniki, gdzie robię raz w tygodniu. Wszystko zależy od zbiornika i tego, co się w nim dzieje. Patrząc na Twoje powyższe pomiary, wcale nie musisz jeszcze robić podmiany. Z drugiej strony, jeśli będziesz się czuła z tym bezpieczniej, zrób ją bez namysłu - podmiany mają niewielki wpływ na proces dojrzewania, on dotyczy przede wszystkim podłoża i filtrów a nie samej wody. Rób podmiany z głową, nie zgodnie ze schematami, bo schematów jest tyle ile zbiorników - nie istnieje jedna, obiektywnie prawidłowa procedura, każdy zbiornik jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. :)
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dziękuję Wam bardzo i serdecznie :) Wygląda na to, że mogę bardziej się kierować intuicją i nie bać, że mała zmiana doprowadzi ryby do padnięcia. Przy tym akwarium kierowałam się zdobytą dotąd wiedzą i wyczuciem, a narybek jakoś przetrwał.
Myślałam, że rybki nie przeżyją, więc czym są większe tym bardziej się nad nimi trzęsę ;) Problemem pozostaje gdzie ja je wszystkie pomieszczę. To miało być akwarium dla Drobnotek, których jest już ponad 30.
Awatar użytkownika
Miro
Posty: 682
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:28
3
Lokalizacja: Warszawa - Centrum
Imię: Mirek
Has thanked: 57 times
Been thanked: 50 times

eva pisze: piątek 16 lip 2021, 08:57 Ryżanki, a jak się później okazało, również Pseudomugile.
Eva, masz rybki które mają różne wymagania.
Ryżanki dostosują się do każdej wody, natomiast Pseudomugile lubią świeżą wodę , lubią częste podmiany.
Pamiętają , rób podmiany z głową, nie zgodnie ze schematami, bo schematów jest tyle ile ryb - nie istnieje jedna, obiektywnie prawidłowa procedura, każdy rybka jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. 😏
ODPOWIEDZ