Komputer pH - pytania

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Awatar użytkownika
pkucaba
Posty: 38
Rejestracja: środa 17 mar 2021, 21:41
3
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Piotr
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

radmac pisze: poniedziałek 29 mar 2021, 15:38 Sam mam niskie pH (obecnie 5.8) i KH<1 (ciężko zmierzyć kropelkowo) [...]
Czemu tak niskie twardości węglanowe wody? Przecież KH jest buforem dla Ph
Automatycznie, żeby uzyskać nasycenie CO2 dla roślin musimy zejść z Ph

Właściwie są jakieś dane ile zbijają KH podłoża aktywne?

Komputer Ph to po pierwsze zabezpieczenie przed zagazowaniem obsady, po drugie zabezpiecza Co2 dla roślin.

Jesli chodzi o zakwaszanie wody dla wymagających gatunków są chyba inne (tańsze i bezpieczniejsze) metody niż gazowanie.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 637
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3


pkucaba pisze:Czemu tak niskie twardości węglanowe wody? Przecież KH jest buforem dla Ph
A czemu nie? Do tego w moim pojmowaniu gazownie bufora jest stratą gazu. A węglany wapnia mi nie potrzebne, to nie morszczak :)
Dalej - nie chce ślimaków a niskie KH w tym pomaga.


Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

radmac pisze: środa 31 mar 2021, 16:54 gazownie bufora jest stratą gazu
Rozpuszczony CO2 jest cały czas dla roślin dostępny, bufor przecież go w żaden sposób nie dezaktywuje. Nie pozwala jedynie na gwałtowne skoki pH. Ja tu nie widzę strat. :)

BTW bufor jednak warto mieć. Taki na poziomie 3-4 KH nie przeszkadza obsadzie a tym bardziej roślinom. Masz za to bezpiecznik przy dozowaniu CO2. Jak pisałem, sfajczył mi się kiedyś przekaźnik w komputerze i elektrozawór był cały czas otwarty. Po nocy miałem w zbiorniku pH 4.2. Obsada była w strasznym stanie, kilka zwierzaków tego nie przeżyło. Przy intensywnym dozowaniu CO2 potrafi zbić pH nawet do 2, a to by była zagłada wszystkich zwierzaków w zbiorniku. To jest też dobra nauka, że nawet używając komputera warto mieć licznik i zaworek precyzyjny - można sobie tak zdusić maksymalny przepływ, żeby było to w miarę kontrolowane w przypadku takiej awarii. Bufor oczywiście sytuację poprawia, nie tak łatwo zejść szybko w dół mając go do pokonania. W sumie nie wiem czemu się utarło, że w roślinnych z dozowaniem CO2 to KH jest niepotrzebne. W niczym nie przeszkadza, jest tanie, stabilizuje pH, same zalety. Zgodzę się, że w roślinnych z miękką, kwaśną wodą ale BEZ dozowania CO2 to jak najbardziej - im niższe KH, tym lepiej no i budujemy bufor kwasami. Natomiast jeśli dozujemy CO2, to moim zdaniem KH na minimalnym sensownym poziomie powinno być wręcz wymagane, właśnie w celu stabilizacji poziomu CO2 co jest w takim zbiorniku super ważne. Co oczywiście nie oznacza, że nie da się jechać z zerowym KH, sam tak robię, bo podłoże nie pozwala inaczej... ;P
ODPOWIEDZ