Chłodzenie wody

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

Z dnia na dzień wraz ze wzrostem temperatury na dworze rośnie też temperatura wody w akwarium.

W związku z tym, że pewnie to nie tylko mój problem - jakie macie patenty / własne konstrukcje na efektywne chłodzenie wody w akwarium?
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@Lucas absolutnie to nie tylko Twój problem, nawet miałam zakładać temat. U mnie wszystkie akwaria maja pokrywy, żeby rybki nie wyskakiwały. Co też niestety podnosi temperaturę wody, ale nie chce znajdować trupków na podłodze, zwłaszcza że niektóre rybki są skoczne. Już teraz mam 26 stopni w akwariach, a nawet nie było upałów. Po nocy tak samo, pokrywa chyba utrudnia chłodzenie.
Tak jak @Lucas bardzo potrzebuję cennych porad forumowych.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Wentylacja.
Nawiercić pokrywę, podpiąć wiatraczek od kompa na 12V, gotowe.

Wawariat

Wawariat
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Jest kilka sposobów na chłodzenie zbiorników. Najpopularniejszym jest chyba chłodzenie wiatrakami, ale można też chłodzić chłodziarkami.

Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku można kupić gotowe rozwiązanie, albo próbować robić coś samemu.

W przypadku wiatraków dostępne są gotowe zestawy z jednym a nawet kilkoma wiatrakami. Zestawy mogą być wyposażone w sondę temperatury oraz termostat i włączać / wyłączać się automatycznie. Niektóre zestawy tego nie mają, a uważam że to przydatna funkcja. Zestaw taki jest prostu jak budowa cepa, więc można pokusić się o skonstruowanie tego typu chłodzenia we własnym zakresie.

CHŁODZENIE WIATRAKAMI
Gotowe zestawy
Plusy:
- Estetyka wykonania
- Łatwość montażu
- Dostępne od ręki bez konieczności ingerencji w zestaw
Minusy:
- Cena w porównaniu do zestawów DIY
- Zestawy nie są przystosowane do zbiorników z pokrywą (przynajmniej ja takich nie widziałem - przyznam że teraz nie szukałem, ale robiłem to kiedyś)
- Raczej brak możliwości naprawy (łatwej naprawy)

Zestawy przygotowane samemu - DIY
Plusy:
- Cena - zdecydowanie niższa niż cena gotowych zestawów
- Duża dostępność części zamiennych w razie czego
- Możliwość przygotowania odpowiednio dużego zestawu w zależności od zbiornika
- Możliwość przygotowania zestawu, który jest możliwy do schowania pod pokrywę
Minusy:
- Zestawy DIY nie są przeważnie bardzo estetyczne. Niektórym to nie przeszkadza, ale ja nie położyłbym takiego najprostszego na zbiorniku bez pokrywy, tylko poświęciłbym więcej czasu na zrobienie czegoś estetycznego
- Konstrukcja jest prosta, ale jednak trzeba połączyć kilka kabelków i kupić parę elementów. Nie każdy lubi się bawić w ten sposób

Dodatkowo należy napisać ogólną informację, że wydajność chłodzenia wiatrakami zależy w głównej mierze od ich ilości. Zatem jeśli akwarium jest dość duże, a temperaturę potrzeba zbić o parę stopni to należałoby zamontować kilka wiatraków. Tego typu rozwiązanie powoduje spore parowanie wody i dość duży hałas, a wiem że część z akwarystów ma na tym punkcie bzika.

CHŁODZENIE CHŁODZIARKAMI
W tym temacie nie mam doświadczenia, więc aż tak bardzo nie będę punktował. Wiem że są takie ustrojstwa, że działają, ale mają jedną podstawową wadę - cena. Teraz nie patrzyłem, ale z tego co pamiętam to kupując coś sensownego trzeba wydać pewnie z tysiaka. Można konstruować coś samemu na bazie starych urządzeń kuchennych czy turystycznych, ale ja nie miałem takiej potrzeby. Można też stosować np. ogniwa Peltiera ale wydajność nie jest powalająca, a zabawy sporo.

Jak kogoś stać na chłodziarkę to na pewno super sprawa, ale ja odpadłem na wstępie.
Ostatnio zmieniony sobota 05 cze 2021, 12:07 przez GrandeOW, łącznie zmieniany 1 raz.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany, to koszty takiego zestawu do chłodzenia wiatrakami w wersji ECO (ja taki stosuję):
- zasilacz 12V - około 20zł, ale nie wierzę w to że ktoś nie ma czegoś nieużywanego ze starego zepsutego urządzenia
- termostat z sondą W1209 - niecałe 5zł
- kawałek płytki plexi, na której zamontowane będą wiatraki - 3zł (nawet głupio pisać że jest to 3zł, bo tego typu płytkę na pewno ktoś znajdzie w domu)
- 3 wiatraki 12v (w moim przypadku 80x80x10) - być może ktoś użyje więcej / mniej - 3 x 8zł
- trochę kabelków - 3zł
- uchwyty na szybę w akwarium - 5zł
- złączka DC, żeby można było odpiąć zestaw w każdym momencie (nie wymagane) - 2 x 2zł
Koszt z zasilaczem, który raczej każdy znajdzie w domu i takimi rzeczami jak kabelki płytki i niepotrzebne w sumie złączki to około 65zł. U mnie było nieco taniej, bo zasilacz, kabelki, złączki, plexi itp miałem w domu.

Ja niezależnie od ceny zestawu musiałem zrobić chłodzenie samemu, bo mam pokrywę i chciałem je pod nią ukryć. Efekt osiągnąłem i jestem zadowolony. Temperatura w pomieszczeniu w którym stoją zbiorniki wynosi czasem około 28 stopni i więcej. Temperatura w zbiornikach, w których chlodzę jest około 22 stopni. Parowanie wody oceniam na 5-8 litrów tygodniowo (powiedzmy litr dziennie) z akwarium 30l.

Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wszystko mam połączone to niech pisze. Postaram się zrobić jakieś zdjęcia - miałem to zrobić jakiś czas temu ale nie mogę się zmotywować
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: sobota 05 cze 2021, 11:32 [...]
Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wszystko mam połączone to niech pisze. Postaram się zrobić jakieś zdjęcia - miałem to zrobić jakiś czas temu ale nie mogę się zmotywować[/align]
Widziałem ale z pewnością nie potrafiłbym odtworzyć, żadnych materiałów z wymienionych niestety nie mam, majsterkowiczem tez nie jestem ale coś spróbuje pokombinować żeby rybom żyło się lepiej :)
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Moja wersja DIY, wentylacja działa non stop od 5 lat. Wiatraki w szafce pod akwarium, potem kanał na plecach akwarium domknięty ścianą, 300+ dziurek w obudowie pokrywy.

Jak jest bardzo gorąco to dokładam trzy wiatraki tuż nad taflą wody, konstrukcja na trytytki i drut ogrodowy :) ObrazekObrazekObrazekObrazek

Wawariat

Wawariat
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Myślę że na początek najważniejsze co musisz wiedzieć to jaką temperaturę wody chcesz uzyskać. Oraz jaką temperaturę przewidujesz w zbiorniku jak będzie powiedzmy 30 stopni na zewnątrz przy włączonym oświetleniu. W tym niestety nie pomogę.

Później musisz zdecydować się na sposób chłodzenia. Jeśli chodzi o chłodziarki to ja nie będę wiarygodnym źródłem, bo ich nie używałem. Jeśli miałyby być to wiatraki to już prędzej jestem w stanie pomóc.

Wybierając wiatraki musisz zdecydować się czy będziesz używał ich pod pokrywą czy decydujesz się na gotowca, a pokrywę będziesz miał uchyloną.

Jeśli gotowiec to przeszukaj sobie to co jest dostępne na rynku. Od razu mówię że to co jest na Allegro to jest w 99% import z Chin, więc taniej poszukać bezpośrednio na przykład na Aliexpress (nawet tak jak patrzę po ofertach na Allegro to znaczna część jest z wysyłką z Chin). Na Aliexpress jest poza tym większy wybór, no i taniej. W przypadku gotowca szukaj czegoś co ma termostat. Nie jest to raczej standard, więc opcji możesz nie mieć zbyt dużo. Oczywiście termostat można dorobić, ale to kolejne elementy które trzeba dokupić i tak na prawdę zrobić to samo co w przypadku całego chłodzenia DIY. Termostat można oczywiście dokupić gotowy z wyjściem na 230, ale to dodatkowe koszty i to nie małe.

W przypadku gdybyś chciał wrzucić całe ustrojstwo pod pokrywę to przede wszystkim dobrze jakbyś sprawdził czy to się w ogóle zmieści. Ja mam pokrywę Aquaela i powiem szczerze, że musiałem ją lekko spiłować od środka - wszystko się mieści, ale na styk - nie widać tego ale pewnie z 2mm brakuje do pełnego zamknięcia. Nie wiem jaką masz pokrywę więc ciężko mi zająć stanowisko. Na pewno musisz liczyć że płytka powinna mieć z 3mm grubości, wiatraki około 16mm (można kupić 10mm, ale są droższe). U mnie dochodzą jeszcze śruby montażowe (koło 2mm), ale można się bez nich obejść wklejając wiatraki na płytkę. Ja nie używałem kleju, bo łatwiej wymienić wiatrak jak przestanie działać, co się niestety zdarza z uwagi na wysoką wilgotność. Tak więc reasumując wysokość mojego zestawu to około 21-22mm. Minimalnie do czego można zejść to 10mm przy zastosowaniu niskich wiatraków i jeśli w płytce na której będą montowane wiatraki wytnie się idealne otwory - tak aby wiatraki były wsuwane a ponadto zastosuje się klej, żeby wszystko połączyć.

Jak już będziesz miał wysokość zestawu (powiedzmy te 22mm) to trzeba sprawdzić czy to się zmieści. Zestaw możesz położyć na szybie akwarium, ale raczej nie wróżę wtedy powodzenia, bo będzie zbyt wysoko. Możesz też zrobić coś w stylu tego co ja mam u siebie czyli płytkę wkleić na takie uchwyty do szyby nakrywkowej. Dzięki temu całe ustrojstwo "leży" około 6-7mm poniżej górnej krawędzi szyby akwarium, czyli w moim przypadku wystaje około 15mm powyżej szyby. Nie jest to bardzo dużo, ale jednak trochę wystaje i to musiałbyś sprawdzić u siebie - czy masz tyle miejsca, albo czy jesteś w stanie je zorganizować modernizując pokrywę.

Jak już przebrniesz przez pomiary i oszacujesz że nie powinno być problemu to właściwie zostaje sama przyjemność, czyli zamawianie i składanie całości. Do tego będziesz musiał podjąć kolejną decyzję - czy robisz wersję totalnie eko, czy inwestujesz nieco więcej na przykład w "pudełko" na "bebechy" żeby kable nie były na wierzchu itp.. Wszystko wedle tego co sobie wymyślisz. W końcu to projekt DIY.

Oczywiście jeśli będziesz potrzebował pomocy to ja chętnie pomogę, ale żeby cokolwiek konkretnie powiedzieć, czy zrobić to muszę wiedzieć czego potrzebujesz.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@radmac u Ciebie jest miejsce na takie szaleństwo.. W tych fabrycznych pokrywach jest wszystko na duś.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Czy wentylatory gotowe mogą chodzić na okrągło, czy to się tylko na kilka godzin stosuje? Pytam na okoliczność wyjazdów wakacyjnych podczas upałów.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

O konkretne rozwiązania to najlepiej pytać sprzedawcę albo producenta. U mnie wiatraki chodzą praktycznie cały czas, ale to dlatego że mocno obniżam temperaturę. Wiatraki kupuję zawsze najtańsze z możliwych.

Nie wiem jak sterujesz oświetleniem, ale wiatraki możesz wpiąć w ten sam sterownik czasowy.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

@GrandeOW w sumie niezły pomysł z tym sterownikiem czasowym.
A czy dobrym pomysłem jest przykrycie akwarium moskitierą (na ramie) zamiast pokrywy? Bez pokrywy woda będzie się nagrzewają trochę mniej? Czy nic to nie zmienia? Wiem, ze w upały będzie potrzebny wentylator, ale jestem ciekawa czy to z powodu pokrywy w akwarium jest tak ciepło. Bo w domu upału nie mam, a temp akwarium 26 stopni, a nawet do 27.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Bez pokrywy będzie zdecydowanie lepiej, bo głównym czynnikiem generującym wzrost temperatury powyżej temperatury w pokoju jest oświetlenie. Przy braku pokrywy dużo lepiej będzie odprowadzane ciepło z "żarówki".

Poza tym brak pokrywy może powodować lepszy przepływ powietrza nad taflą wody, a to z kolei może zwiększać ruch tafli wody, a to z kolei zwiększać parowanie, a to z kolei zmniejszać temperaturę w zbiorniku.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Światło, filtr to też trochę grzałki. Pokrywa uniemożliwia / utrudnia parowanie a dzięki temu akwarium najlepiej się chlodzi

Wawariat

Wawariat
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Cała ta zabawa z wiatrakami tak naprawdę polega na zwiększeniu parowania - to nie powietrze chłodzi wodę, tylko sama woda parując ochładza się. Przy mocniejszym ruchu powietrza woda paruje szybciej i o to właśnie chodzi. Silny ruch lustra wody, użycie deszczowni albo jakiejś kaskady również będzie powodowało ochłodzenie wody (oczywiście nie tak bardzo jak użycie wiatraka), bo zwiększy parowanie. Wiatraki najwydajniej zadziałają w zbiorniku bez pokrywy, bo pokrywa ogranicza parowanie.Z drugiej strony przy wentylowaniu lustra trzeba pamiętać o dolewkach - skoro woda mocniej paruje, to wiadomo, będzie jej ubywać szybciej niż zwykle. No i tutaj ważna uwaga dla osób szukających rozwiązania "wakacyjnego" - wiatraki nie są najlepszą opcją, chyba że macie kogoś, kto będzie dolewał wodę. No i uwaga: dolewek nie robi się kranówką, zwłaszcza przy silnym parowaniu, bo się w zbiorniku zrobi beton, polecą parametry i będą kłopoty. Jedyne rozsądne rozwiązanie to dolewanie czystego RO, wtedy uzupełni się to co odparowało a ilość "twardego" zostanie w wodzie bez zmian.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: sobota 05 cze 2021, 22:12
[...]
Oczywiście jeśli będziesz potrzebował pomocy to ja chętnie pomogę, ale żeby cokolwiek konkretnie powiedzieć, czy zrobić to muszę wiedzieć czego potrzebujesz.
Jutro będę miał drugą lampę pod rośliny to zobaczę ile będzie miejsca i z której strony :)

Powinno być o tyle łatwiej że pokrywa nie jest fabryczna i wysokość pomiędzy taką wystającą ramką w pokrywie a samą płytą na pokrywie to jakieś 6 cm, także miejsca powinno być sporo - nie wiem tylko ile zostanie z głębokości po dodaniu drugiej lampy.
Jutro zrobię jakieś zdjęcia i wszystko pomierzę bo dzisiaj padam po robocie :(

I oczywiście dziękuję za propozycję :)
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Zrób jak najwięcej zdjęć i coś wymyślimy. Musisz wziąć pod uwagę jeszcze to, żeby chłodzenie nie zasłaniało zbytnio światła. Pewnie pola do manewru nie będzie zbyt dużo, ale myślę że da radę.

Co do samej platformy to można to zrobić z transparentnej plexi - tak jak u mnie, albo np. że spienionego pcv. Pcvka ma zasadnicza zaletę - jest bardzo łatwe w obróbce, jest tanie. Niestety jest dość miękkie więc może się uginać, ale można dać niewielkie pionowe wsporniki, które załatwia sprawę. Drugi minus to to że nie będzie transparentne, ale jak podstawę zrobi się dość wąską to nie będzie ograniczać zwykle światła.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Po zdjęciu pokrywy i przykryciu akwarium moskitierą na ramie z drewna, temperatura w akwarium spadła ok 1-2 stopnie. U Neonów i Amano z 27 do 25 stopni. U Kirysków podobnie. Więc faktycznie działa mocno nawet samo usunięcie pokrywy. Światło na razie podwieszone u góry. Nie jest to wszystko szczytem elegancji, ale na razie ujdzie, rybki i krewetki na pewno odczują ulgę. Wentylatory będą konieczne na większy upał. A z pokrywą, posiadającą sporo otworów, nawet w nocy nie spadała temperatura. To moje pierwsze lato z rybkami i sytuacja mnie zaskoczyła. Sądziłam, że problem pojawi się dopiero przy solidnych upałach w domu.
Kierując się poradami Internetowymi pewnie bym kombinowała z woreczkami z lodem (nawet zakupiłam do tego celu). A teraz wiadomo co robić.
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: poniedziałek 07 cze 2021, 21:02 Zrób jak najwięcej zdjęć i coś wymyślimy. Musisz wziąć pod uwagę jeszcze to, żeby chłodzenie nie zasłaniało zbytnio światła. Pewnie pola do manewru nie będzie zbyt dużo, ale myślę że da radę.

Co do samej platformy to można to zrobić z transparentnej plexi - tak jak u mnie, albo np. że spienionego pcv. Pcvka ma zasadnicza zaletę - jest bardzo łatwe w obróbce, jest tanie. Niestety jest dość miękkie więc może się uginać, ale można dać niewielkie pionowe wsporniki, które załatwia sprawę. Drugi minus to to że nie będzie transparentne, ale jak podstawę zrobi się dość wąską to nie będzie ograniczać zwykle światła.
po namyśle chyba 3 wystarczą, nie wiem w sumie jak myslę co tu jeszcze dofotografować :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
rozważam dwa warianty - kolorowa lampa z tyłu + biała z przodu obok siebie i rozsunięte od siebie.
Całość jest przysłaniana 2 płytkami na górnej części obramowania.

Głębokość całości pokrywy wewnątrz to 37 cm. Szerokość ramki wewnątrz to ~23mm, wysokość pokrywy to 65mm, wysokość metalowych belek na których leży oświetlenie to 10mm. Wysokość lampy to 3cm Lampa ma w zalezności od miejsca od 45 do 50mm głębokości.
W rozsunięciu w miarę optymalnym jest pomiędzy lampami około 12 cm, w przypadku połączenia lamp zapewne z tyłu uzyskamy podobny wymiar.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Lucas przepraszam, że tak długo odpisuję, ale mam zapierdziel w robocie, a w domu już nie mam siły żeby usiąść do komputera. Przy takiej obudowie to można szaleć. Nawet, tak jak patrzę, to nie trzeba nic opierać na szybie, a wszystko można by położyć na tej konstrukcji od oświetlenia, albo na ramie.

Przy takim układzie zrobiłbym konstrukcję, którą będziesz sobie mógł położyć albo na ramie albo na na tych poprzecznych belkach. W przypadku kiedy będzie leżała na ramie to opierała by się o te poprzeczne belki, więc byłaby sztywniejsza, ale za to większa ( co chyba nie ma większego znaczenia). Można zrobić też konstrukcję wyłącznie nakładaną na beleczki podtrzymujące oświetlenie, tyle że trzeba będzie usztywnić konstrukcję, żeby się nie uginała pod własnym ciężarem i skroplonej wody. W obu przypadkach wiatraki będą "obok" światła i nie musisz się martwić o zasłanianie światła i raczej nie powinno być problemu z tym, że wiatraki będą Ci zamakać bo odległość od wody wygląda za dość sporą (wygląda na kilka centymetrów).

Przy robieniu takiej konstrukcji dobrze byłoby wiedzieć jasze jakie są wymiary z poniższego zdjęcia:
Chłodzenie.png
Wymiar A i C pewnie są równe i w sumie nie są aż tak istotne, ale ważne żeby nie przesadzić z długością. Wymiar E jest wynikowym, ale można też sprawdzić, żeby nie było problemu.

Najważniejsze (jeśli konstrukcja miała być krótsza - nie oparta na ramie, a jedynie "zaczepiona" na belkach) to jaka jest szerokość tych beleczek (wymiar D co do mm) i czy obie są takie same oraz jaka jest dokładna odległość pomiędzy belkami (wymiar C co do mm) i czy są idealnie równoległe.

Jeśli całość ma się opierać o ramę to istotne są wymiary F i G - pozostałe nie są już tak na prawdę istotne.

Tak jak patrzę na zdjęcia to lampy nie mają po bokach o nic podparcia? - leżą tylko na tych dwóch belkach? Te belki są ruchome czy przytwierdzone do "ramy"
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: czwartek 10 cze 2021, 14:33 @Lucas przepraszam, że tak długo odpisuję, ale mam zapierdziel w robocie, a w domu już nie mam siły żeby usiąść do komputera. Przy takiej obudowie to można szaleć. Nawet, tak jak patrzę, to nie trzeba nic opierać na szybie, a wszystko można by położyć na tej konstrukcji od oświetlenia, albo na ramie.

Przy takim układzie zrobiłbym konstrukcję, którą będziesz sobie mógł położyć albo na ramie albo na na tych poprzecznych belkach. W przypadku kiedy będzie leżała na ramie to opierała by się o te poprzeczne belki, więc byłaby sztywniejsza, ale za to większa ( co chyba nie ma większego znaczenia). Można zrobić też konstrukcję wyłącznie nakładaną na beleczki podtrzymujące oświetlenie, tyle że trzeba będzie usztywnić konstrukcję, żeby się nie uginała pod własnym ciężarem i skroplonej wody. W obu przypadkach wiatraki będą "obok" światła i nie musisz się martwić o zasłanianie światła i raczej nie powinno być problemu z tym, że wiatraki będą Ci zamakać bo odległość od wody wygląda za dość sporą (wygląda na kilka centymetrów).

Przy robieniu takiej konstrukcji dobrze byłoby wiedzieć jasze jakie są wymiary z poniższego zdjęcia:

Chłodzenie.png

Wymiar A i C pewnie są równe i w sumie nie są aż tak istotne, ale ważne żeby nie przesadzić z długością. Wymiar E jest wynikowym, ale można też sprawdzić, żeby nie było problemu.

Najważniejsze (jeśli konstrukcja miała być krótsza - nie oparta na ramie, a jedynie "zaczepiona" na belkach) to jaka jest szerokość tych beleczek (wymiar D co do mm) i czy obie są takie same oraz jaka jest dokładna odległość pomiędzy belkami (wymiar C co do mm) i czy są idealnie równoległe.

Jeśli całość ma się opierać o ramę to istotne są wymiary F i G - pozostałe nie są już tak na prawdę istotne.

Tak jak patrzę na zdjęcia to lampy nie mają po bokach o nic podparcia? - leżą tylko na tych dwóch belkach? Te belki są ruchome czy przytwierdzone do "ramy"
Nie ma najmniejszego problemu, sam mam po 10-12h dzień w dzień i totalnie praktycznie brak ochoty na nic :)

lampy nie mają niczego innego do podparcia, leżą tylko na tych dwóch aluminionych belkach o grubości 1cm które też są ruchome (są około 1cm krótsze od całości pokrywy przez co można je wygodnie przesuwać w zalezności od prac w zbiorniku.

Do wszystkiego się po robocie jeszcze odniosę i posprawdzam :)
Ostatnio zmieniony czwartek 10 cze 2021, 16:07 przez Lucas, łącznie zmieniany 1 raz.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

Zastanów się czy to chłodzenie miałoby być na całości czy tylko nakładane na belki (tak jak lampa). Dłuższe będzie stabilniejsze, bo będzie miało 4 punkty podparcia (rama z dwóch stron i 2 belki), ale będzie zajmowało więcej miejsca, co chyba nie jest istotne, bo i tak wszystko pod pokrywą.

Zastanów się też czy ile wiatraków chcesz. Więcej wiatraków: krótszy czas chłodzenia, ale głośniej. Mniej wiatraków: Trochę ciszej, trochę wolniej. Ja bym sugerował 4 wiatraki 80x80 lub 100x100
Lucas
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2021, 21:29
2
Lokalizacja: Białołęka
Imię: Łukasz
Has thanked: 33 times
Been thanked: 2 times

GrandeOW pisze: czwartek 10 cze 2021, 15:37 Zastanów się czy to chłodzenie miałoby być na całości czy tylko nakładane na belki (tak jak lampa). Dłuższe będzie stabilniejsze, bo będzie miało 4 punkty podparcia (rama z dwóch stron i 2 belki), ale będzie zajmowało więcej miejsca, co chyba nie jest istotne, bo i tak wszystko pod pokrywą.

Zastanów się też czy ile wiatraków chcesz. Więcej wiatraków: krótszy czas chłodzenia, ale głośniej. Mniej wiatraków: Trochę ciszej, trochę wolniej. Ja bym sugerował 4 wiatraki 80x80 lub 100x100
w końcu koniec.... zabije mnie ta robota :)
przez to nie wiem czy powyżej w bląd nie wprowadziłem...


G = 80cm +/- 2 mm
F = 76 cm +/-2 mm
D = 21 mm

tyle że oparcie o ramę wiatraków odpada o tyle że belki podwyższają ten pułap o 1 cm. Także przy całej długości albo by musiało być to uwzględnione i zrobione w formie takiego wygniecenia albo by po bokach wisiało w powietrzu

Wysokość wydaje się być sporawa ale odległość tafli wody od lampy to zaledwie 3 cm, także wiatraki nie byłyby znowu tak wysoko.

Także musiałbym ew. domonotować / zmontować całkiem nowy zestaw do a) montażu lamp b) umieszczenia wentylatorów

Ale 3 wiatraki na wzór oświetlenia - jeden pomiędzy belkami, i dwa po bokach wydają się sensowne.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Lucas to że belki są nieco uniesione względem ramy w niczym nie przeszkadza. Można dać "nóżki". Przy dłuższym zestawie (opierającym się o ramę) łatwiej będzie też poprowadzić przewody - do sondy i zasilający.

Po co zestaw do montażu lamp? Nie rozumiem. To co masz jest ok. Miejsca masz full.

@Lucas jak zdecydujesz się na jakieś rozwiązanie to daj znać. Ja chętnie pomogę, ale muszę wiedzieć w jakim zakresie i muszę mieć na to chwilę. Czasem mam czas, ale czasem przez tydzień nie mam nawet chwili. Żeby później nie okazało się, że zrobił się upał i wszystko jest na wczoraj (a 10 dni już przeleciało). Myślę, że jest jeszcze trochę czasu, ale jeśli chcesz kupować elementy od myfriendów to może jest najwyższa pora. Na zakupy z Aliexpress licz co najmniej 2,5 - 3 tygodni z Aliexpress Standard Shipping, które ostatnio przy niskich kwotach jest najczęściej płatne. Zanim zaczniesz coś kupować to daj znać. Może ja mam coś w domu.
GrandeOW
Posty: 676
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 07:38
3
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Imię: Tomek
Been thanked: 67 times
Wiek: 40

@Lucas w razie co to belka do odbioru. Jutro może wrzucę fotki z przygotowań jakby ktoś coś podobnego chciał zrobić.
IMG_20210620_231857.jpg
IMG_20210620_231817.jpg
IMG_20210620_231755.jpg
ODPOWIEDZ