Czy dodatkowo napowietrzać i czy można napowietrzać za mocno?

Przygotowanie i utrzymanie wody w akwarium.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Są upały a będą jeszcze większe. W związku z tym mam pytania do doświadczonych kolegów i koleżanek, którzy przeszli już lato z rybami ;)
Czy wystarczy na lato jak dotychczas filtr wewnętrzny z napowietrzaczem (mam w każdym akwa) czy warto dodać jeszcze napowietrzanie kostką? Wolałabym nie, bo niektóre rybki nie lubią za silnego ruchu wody, a akwaria małe.
I czy można z napowietrzaniem w niedużych akwariach przesadzić? Będzie za dużo tlenu w wodzie i może zaszkodzić rybom? Albo niektórym rybom np. Kiryskowatym, przystosowanym do życia w wodzie ubogiej w tlen?
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Kirysy akurat ucieszą się na dobrze natlenioną wodę. Jeśli chodzi o chorobę gazową - mimo usilnych prób moich - nie udało się przegiąć z napowietrzaniem.
Być może jest takie ryzyko przy podawaniu tlenu bezpośrednio z butli. ja nie stosuje, nie udało mi się dotrzeć do tego progu.
boro1
Posty: 820
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 12:22
3
Lokalizacja: Błonie
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times
Wiek: 48

eva pisze: piątek 18 cze 2021, 14:11 Czy wystarczy na lato jak dotychczas filtr wewnętrzny z napowietrzaczem
wg. mnie wystarczy, choć od jakiegoś czasu jestem fanem napowietrzania wody. Jakoś mi się wydaje, że ryby mają się lepiej (kirysy pandy i neonki). Napowietrzacz chodzi u mnie pełną parą od 7 do 22, potem się wyłącza w związku z generowanym hałasem.
eva pisze: piątek 18 cze 2021, 14:11 czy warto dodać jeszcze napowietrzanie kostką?
jeśli masz napowietrzanie z filtra to raczej nie ma takiej potrzeby w małych akwariach
eva pisze: piątek 18 cze 2021, 14:11 Będzie za dużo tlenu w wodzie i może zaszkodzić rybom
nie spotkałem się z tym, ale niech się inni wypowiedzą

Ja dodatkowo zakupiłem wentylator, o taki:
https://allegro.pl/oferta/wentylator-do ... 9580810147
plus do tego kontroler, który mi kolega @ahr zasugerował. Świetne połączenie, dzięki @ahr
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

Jeśli zaczniesz napowietrzać, to CO2 spadnie i wzrośnie PH. Jeśli masz sporo roślin, to mogą odczuć brak CO2.
Awatar użytkownika
radmac
Posty: 635
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 22:29
3
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 19 times
Been thanked: 84 times
Wiek: 3

Dark pisze: piątek 18 cze 2021, 15:50 zaczniesz napowietrzać, to CO2 spadnie i wzrośnie PH
nie zauważyłem.
podaję CO2, pH mam stałe (kontroler) plus napowietrzanie z turbiny aquaela bez ograniczeń i deszczownica. i jakoś butla mi się szybciej nie zużywa (wcześniej nie miałem głowicy, sama deszczownica)
Wawariat
Dark
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 15:10
3
Been thanked: 5 times

radmac pisze: piątek 18 cze 2021, 16:01
Dark pisze: piątek 18 cze 2021, 15:50 zaczniesz napowietrzać, to CO2 spadnie i wzrośnie PH
nie zauważyłem.
podaję CO2, pH mam stałe (kontroler) plus napowietrzanie z turbiny aquaela bez ograniczeń i deszczownica. i jakoś butla mi się szybciej nie zużywa (wcześniej nie miałem głowicy, sama deszczownica)
Czas użycia butli, to chyba kiepski wyznacznik. Raz przy nabiciu może wejść więcej gazu, raz mniej.
Osobiście nie używałem nigdy napowietrzacza, ale w moim sterowniku pH jest drugie wyjście, właśnie po to, żeby podłączyć napowietrzanie w przypadku zbyt niskiego pH, więc to chyba prawda
Adams2121
Posty: 408
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2021, 11:01
3
Imię: Tomasz
Has thanked: 43 times
Been thanked: 25 times

Dark to prawda. Co piszesz.
Tlen zwiększa pH. Do tego stosowany jest w sterownikach. Tyle że odcina wtedy CO2.
Przy podawaniu obu - nie wiem jak to by wyglądało. Nie miałem.

Czy powietrze zbytnio podwyższa pH - nie wiem przy moim użyciu akwarium schodzi do 3.77 - tyle maxymalnie zmierzyłem. Po rybach - nie było nic widać. Zmierzone - kropelkami i pH metrem * 3 sztukami jakie mam. A powietrza mam w opór - tyle ma mało kto.
Nie podaje CO2.

Co akwarium to inny świat - tak mówiono.
Awatar użytkownika
tencin
Posty: 407
Rejestracja: niedziela 14 mar 2021, 23:14
3
Has thanked: 15 times
Been thanked: 95 times

Ja sprawdzałem wpływ napowietrzania na ilość CO2 w zbiorniku. Podawanie sterowane komputerem, ale zdławiłem podaż CO2 na zaworku precyzyjnym tak, żeby podawało wartość nieco większą niż konieczną do trzymania parametrów (zawszę tak robię dla bezpieczeństwa, po przygodzie z uszkodzonym elektrozaworem). Normalnie działało to tak, że miałem ustawione na komputerze pH 5,7 i komputer poprawnie trzymał wartość. Potem dałem nawet nie napowietrzanie, tylko większy ruch lustra - zmiana wylotu filtra z dyszy na deszczownie. Przy takim ustawieniu komputer nie był już w stanie podawać wystarczającej ilości CO2, pH zatrzymywało się na 5,8 i już nie było w stanie zejść niżej. Włączenie skimmera dodatkowo napowietrzającego wodę podnosiło pH do 5,9. Oczywiście po odkręceniu zaworka mogłem zejść do oczekiwanego 5,7. Moim zdaniem to jednoznacznie dowodzi, że zwiększenie ruchu lustra (a tym bardziej włączenie napowietrzania) dość mocno wpływa na szybkość ucieczki CO2 ze zbiornika a co za tym idzie czas wyczerpania butli. Normalnie (bez dławienia na zaworku) tego efektu nie widzimy, bo komputer załatwia za nas problem częściej otwierając elektrozawór.
eva
Posty: 2178
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2021, 09:51
3
Lokalizacja: Ochota
Imię: Ewa
Has thanked: 483 times
Been thanked: 166 times

Dziękuję wszystkim za w wypowiedzi. Wygląda na to, że w akwariach Low tech z bąbelkami raczej nie można przesadzić (byle ryby nie latały po całym akwarium).
ODPOWIEDZ