Cyrkulacja wody w akwarium

Jak skutecznie filtrować wodę w akwarium
Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Imię: Konrad
Podziękował: 89 razy
Dziękuję: 223 razy
Kontakt:

24 sty 2021, 21:57

Po ostatnich manewrach z filtrami naszło mnie na poszukiwania jak optymalnie ustawić filtry aby zapewnić prawidłową cyrkulację wody w akwarium. W tym wątku viewtopic.php?f=22&t=4742 pisałem o tym, że chcę zostawić w 300l Eheim 2228 i dodać Eheim StreamOn 4000 - tak też uczyniłem. Po wyjęciu 2226 i dodaniu cyrkulatora pojawiły się drobiny, których niestety prefiltr na wlocie filtra zewnętrznego nie wyłapuje. Na http://www.forum.plantagarden.pl/viewto ... ?f=3&t=477 znalazłem ciekawy temat jak ustawić filtry (po jakiej stronie akwarium) w zależności od możliwości akwarysty

1) Jeden filtr zewnętrzny.
2) Jeden filtr zewnętrzny. Jeden filtr wewnętrzny lub cyrkulator mocniejszy od filtra zewnętrznego.
3) Dwa filtry zewnętrzne o tej samej mocy.
4) Dwa filtry zewnętrzne o różnej mocy.
5) Więcej filtrów niezależnie od tego czy będą to filtry wewnętrzne/cyrkulatory czy filtry zewnętrzne.

Co myślicie? Jak powinien wyglądać rozkład filtrów, wlotów i wylotów w zależności od powyższego?

Dodam, że próbowałem z dwoma ustawieniami tj. wlot i wylot zewnętrznego z jednej strony, cyrkulator po przeciwnej - było w miarę. Druga konfiguracja, wlot i wylot zewnętrznego z jednej strony, cyrkulator schowany za korzeniem po tej samej stronie co wylot zewnętrznego ale dużo niżej w 1/3 długości tylnej szyby - farfocli moc :|
A bleak garden to cry When my inamorato died...

Jarzy
Imię: Paweł
Podziękował: 72 razy
Dziękuję: 41 razy

24 sty 2021, 23:11

U mnie jest póki co:
-deszczownica z kubła na lewej tylnej ścianie. Rurka ssąca kawałek dalej.
-prawy przedni róg to Ujet/Circulator 500.
Woda jest bez paprochów. Na pewno Ujet niejednego będzie kolił w oko,ale mnie nie przeszkadza :) Po zmianie na Eheima może go wywalę/przesunę.
Kolekcjoner wiader.
128l guardian: start 15.12.2019. Filtr Eheim 2073. Światło: Aquael Leddy Slim 80. Zupa: gupiki,inesski, pielęgnice boliwijskie, piskorki, kiryski, garbatki, razbory espei i klinowe, platki.
Awatar użytkownika

Autor
inerkoma
Imię: Konrad
Podziękował: 89 razy
Dziękuję: 223 razy
Kontakt:

21 lut 2021, 19:56

Farfocli niestety końca nie widać :|

Na tygodniu wraca do 2226. Dwa - po prawie miesiącu funkcjonowania akwarium na jednym filtrze zewnętrznym pojawiły się "krasne" .
A bleak garden to cry When my inamorato died...
ODPOWIEDZ